Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Hełm Polski - stosowny zamiennik dla wz 2000 i wz 2005


Recommended Posts

Witam!

 

Staram się mój ekwipunek wzorować na współczesnego żołnierza WP. Największy problem mam póki co z hełmem :]. Szukam zamiennika to wymienionych hełmów w temacie, gdyż są one trochę drogie, a póki co nie mam środków :]. Słyszałem, że MICH/ACH jest dobry. Co wy, doświadczeni maniacy, doradzilibyście? Celowałbym w cenę hełmu do tak 140 zł.

 

Pozdrawiam,

Tomek

Link to post
Share on other sites

Wz.2005 to koszt około 400-500 zł, a dodatkowy problem to jego dostępność. Także łatwo nie jest go zdobyć :icon_razz2:

Z zamienników chyba najlepiej tę rolę spełnia właśnie PASGT i Schuberth.

 

Wz.2000 jest chyba jeszcze ciężej dostępny niż wz.2005. Wz.93 jest do niego trochę podobny. (Na aukcjach i w sklepach to koszt około 150-170zł)

Link to post
Share on other sites

Wz.93 może nie jest rewelacyjny, ale pamiętajmy że to (chyba?) pierwszy polski kevlar. Czerep jest duży, ale kształt jest ergonomiczny. Przedni "daszek" trochę ogranicza widoczność. Ale za to bez problemu zmieścimy pod niego gogle. Fasunek i zawieszenie również dają radę. Porównywałem swojego wz.93 i wz.2005 z zawieszeniem 3 punktowym. Siateczka w wz.2005 może i jest wygodniejsza, ale w tył głowy wbija nam się plastikowy element. W wersji z zawieszeniem 4 punktowym zostało to w znacznym stopniu zredukowane, jednak dalej jest odczuwalne przy dłuższym noszeniu. Z kolei wz.93 oddziałowywuję równo na całą głowę, także nie czuć jakiegoś specjalnego dyskomfortu. Po wyregulowaniu trzyma się pewnie na głowie, także mogę szczerze polecić wz.93 :icon_razz2:

Link to post
Share on other sites

Ja mam takie coś:

 

http://img27.imageshack.us/i/img5183rl.jpg/

 

http://img717.imageshack.us/i/img5181j.jpg/

 

http://img823.imageshack.us/i/img5184i.jpg/

 

http://img4.imageshack.us/i/img5177f.jpg/

 

Oryginalny kevlar firmy Gallet, kontrakt dla duńskiej armii. Na zdjęciach z kocimi oczami, w drodze pokrowiec w wz. 93 od hełmu wz. 2005.

 

PS. Pokrowiec już mam i pasuje jak ulał.

 

Co do uzyteczności, jest wygodny, chyba to zasługa dość dobrego zawieszenia i siateczki. Porównywałem go z hamerykańskim PASGT kolegi i różnią się one od siebie wyłącznie zawieszeniem - to w Gallecie jest sto razy wygodniejsze niż klasyczne z PASGT. Co do MICHów itp hełmów, nie miałem na głowie więc się nie będę wypowiadał.

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem najwygodniejszy jest MICH/ACH z powodu poduszeczek. Używałem MICH 2000 od ACM i czułem się zdecydowanie najbardziej komfortowo. Niestety w przypadku poduszeczek mamy gorszą wentylację i głowa się bardziej poci. Wz.93 - siedzi bardziej stabilnie. Po dłuższym noszeniu obejma idąca wzdłuż głowy zaczyna delikatnie doskwierać.

Wz.2005 - 3 punktowe zawieszenie - moim zdaniem tragedia. Mailem na łbie ale nie polecam. Sama siateczka jest spoko, ale pianka znajdująca się na obejmie idącej wzdłuż głowy jest zbyt cienka. Za nią jest plastik i gdy mamy chwilkę hełm na głowie zaczynamy go odczuwać. W dodatku w tylnej części obejmy jest miejsce do regulacji - nie jest ono niczym osłonięte, także cały czas kawałek plastiku styka się bezpośrednio z głową.

Wz.2005 - 4 punktowe zawieszenie - Główną różnicą jest dużo lepiej rozwiązane zawieszenie. 4 punktowe trzyma się pewniej, mamy poduszkę potyliczną i komfort noszenia hełmu wzrasta. Pianka na obejmie jest grubsza i moim zdaniem jest idealnie. Niestety nie poprawili zabezpieczenia mocowania i w dalszym ciągu wbija się w głowę przy dłuższym używaniu.

 

Innych hełmów nie używałem. :icon_razz2:

Link to post
Share on other sites
Wz.2005 - 4 punktowe zawieszenie - Główną różnicą jest dużo lepiej rozwiązane zawieszenie. 4 punktowe trzyma się pewniej, mamy poduszkę potyliczną i komfort noszenia hełmu wzrasta. Pianka na obejmie jest grubsza i moim zdaniem jest idealnie. Niestety nie poprawili zabezpieczenia mocowania i w dalszym ciągu wbija się w głowę przy dłuższym używaniu.

 

Swoją drogą, podobno wersję wz.2005 z 4 punktowym zawieszeniem określa się wz.2008. Tłumaczył mi to żołnierz, misjonarz zresztą. Nie wierzyłem, dopóki mi tego nie wytłumaczył. Może to ktoś potwierdzić?

Link to post
Share on other sites
Wz.2005 - 4 punktowe zawieszenie - Główną różnicą jest dużo lepiej rozwiązane zawieszenie. 4 punktowe trzyma się pewniej, mamy poduszkę potyliczną i komfort noszenia hełmu wzrasta. Pianka na obejmie jest grubsza i moim zdaniem jest idealnie. Niestety nie poprawili zabezpieczenia mocowania i w dalszym ciągu wbija się w głowę przy dłuższym używaniu.

Swoją drogą, podobno wersję wz.2005 z 4 punktowym zawieszeniem określa się wz.2008. Tłumaczył mi to żołnierz, misjonarz zresztą. Nie wierzyłem, dopóki mi tego nie wytłumaczył. Może to ktoś potwierdzić?

 

 

Z tego co się orientuje, to niezależnie od wersji zawieszenia hełm cały czas nazywa się wz.2005.

 

Wz.2008 to chyba jakiś prototyp pokazywany na zeszłorocznych MSPO. Albo prototypowa wersja, przeznaczona dla wojsk aeromobilnych. Ale z tym nie jestem już pewien. :icon_razz2:

 

Zobacz może na NFOW. Tam powinni rozwiać twoje wątpliwości :wink:

Edited by Sab93
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...