Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jaka batka? CM.040


Recommended Posts

W związku z tym że stockowa 8,4V nie daje już rady uciągnąć stockowej sprężyny M125 jestem zmuszony zakupić nową baterię (i ładowarkę).

 

Także jaką batkę polecacie do stockowej CM.040? Jeśli chodzi o Ni-MH to na pewno 9,6V, bo na 8,4 rof nie był zbyt fajny.

Link to post
Share on other sites

A Intellecty lepszym wg Ciebie?

 

Na Firefoxy narzekają głównie Ci, którzy ładują je zwykłymi wolnoładowarkami.

 

Najlepszym wyjściem jest wg mnie i tak kupno ładowarki dającej możliwość ładowania pakietów LiPo i kupno właśnie takich pakietów.

Link to post
Share on other sites

O firefoxow nigdy nie używałem, jednak słyszałem dużo złych słów o nich w czasie strzelanek, różni ludzie, różne ekipy narzekały. Mimo że sam sobie szukam sticka, chce kupić innego niż firefox. Jakich ładowarek używali nie wiem, czasem szpej sugerował że stać ich na Imaxy.

Inntellecta mam 1,5 roku jako zapas. Przyznam się, że zimą prawie nie używany.

 

Prawdą jest, że li-po 7,4 może dać napięcie porównywalne ze zwykłą 9,6V? Pytanie głupio może brzmieć, jednak takie plotki ostatnio zbierałem myśląc o zmianie batki.

Link to post
Share on other sites
Prawdą jest, że li-po 7,4 może dać napięcie porównywalne ze zwykłą 9,6V? Pytanie głupio może brzmieć, jednak takie plotki ostatnio zbierałem myśląc o zmianie batki.

Prawdą jest. Wiele zależy od wydajności konkretnego akumulatora.

 

A jeśli chodzi o Firefoxy i Intellecty - cechują się bardzo podobną wydajnością prądową. Miałem i Intellecty i Firefoxy (wielu Firefoxów używam do dzisiejszego dnia). Zarówno jedne jak i drugie nie lubią leżakowania, ale jeśli są dość często używane (i w przypadku Firefoxów - ładowane tylko na dobrych ładowarkach), to przeważnie służą bardzo długo i dają radę nawet w surowych warunkach.

 

W przypadku Firefoxa miałem tylko jeden przypadek (na 6 akumulatorów tej firmy), że będąc od początku ładowanym mikroprocesorówką - akumulator padł bez konkretnej przyczyny, po krótkim czasie (nieco ponad rok używania). 2 inne zdechły po ponad 2,5 roku użytkowania (a katowałem je niemalże co niedzielę, bez względu na porę dnia i roku), 3 pozostałe mam do dzisiaj (jedna sztuka ma niecałe dwa lata, druga rok i trzecia pół roku) i wszystkie śmigają aż miło.

Link to post
Share on other sites

A ja mam takie pytanko i podepnę się tutaj:

 

Który typ baterii gorzej znosi zimno?

 

LiPo czy NIMH?

 

Bo z tego co piszę Logan to NIMH można stosować

nawet w surowych warunkach.

Natomiast jako modelarz słyszałem, że LiPo bardzo nie lubią temperatur ujemnych?

 

Czy to jest tak, że LiPo i NiMH nie lubi zimna, tylko NIMH lepiej je znosi?

Czy ni NIMH po prostu daje rade przy temperaturach ujemnych?

 

Co to znaczy, że nie lubią

leżakowania
??

To znaczy, że nie dobrze jak się ich w ogóle nie używa?

Czy jak leżą nie odpowiednio rozładowane?

 

Pozdro!

Link to post
Share on other sites

Z tego co wiem, Li-Po znoszą ujemne temperatury lepiej niż Ni-MH i Ni-Cd (fajnie, jeśli ktoś by potwierdził lub zdementował to co piszę).

 

Tak, leżakowanie, czyli długi okres nieużywania akumulatora. Akumulatory tego typu samoistnie się rozładowują, a są bardzo wrażliwe na zbyt mocne rozładowanie i jeśli napięcie spadnie poniżej bezpiecznej granicy (około 0,9-1V na ogniwo). jest duża szansa, że trwale uszkodzimy akumulator.

 

Kiedyś słyszałem, że akumulatory powinno się przechowywać rozładowane do około 30%, jednakże z tego co gadałem z niektórymi osobami i z tego co sam robiłem - wg mnie akumulatory lepiej przechowywać w pełni naładowane. Być może stracą parę procent (a może nie?) swojej wydajności, ale dzięki temu jest mniejsza szansa, że pakiet za bardzo utraci napięcie. Mając ładowarkę z taką możliwością - warto co pewien czas (raz na miesiąc?) wrzucić akumulator na pełny cykl ładowania (rozładowanie i naładowanie).

Link to post
Share on other sites

Nic mi nie wiadomo żeby NiCd źle znosiły zimno, a bynajmniej Sanyo RC które mam się nie skarżą na mróz. Leżakowanie też dobrze znoszą, 3 letnia bata (w sumie już 4 letnia) leżałą z pół roku rzucona po strzelaniu, puściłem jej format na 3 cykle Turnigy i jak miała 2000 mAh, tak ma je dalej.

Co do firefoksów i szitelektów, to jak Logan napisał Firefoxy ładowane dobrymi ładowarkami trzymają długo i dzielnie. Szittelekty miałem dwa i oba nadawały się do śmieci po 2-3 miesiącach użytkowania. Może miałem pecha, ale już więcej nie ryzykowałem.

Teraz użytkuję Sanyo RC stare na zmianę z Lipolami Turningy. Jedne i drugie ubiegłej zimy gdy temperatury były bardzo niskie doskonale dawały sobie radę, bez żadnych dodatkowych patentów. W tym roku nie było takich ekstremów jeszcze ;-).

Link to post
Share on other sites

Mając CM040 możesz korzystać z dłuższych baterii, które mogą wchodzić głęboko pod podstawę szczerbinki aż do atrapy rury gazowej. Warunkiem jest tylko średnica (uwzględnij okablowanie). Kiedy w swojej korzystałem z baterii King Arms 8,4V 1600mAh to było bardzo dużo miejsca np na mosfet.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Baterie LiPo są bezkonkurencyjne w niskich temperaturach. Sam miałem 2 NiCd i 1 NiMh i po 2 godzinach strzelanki musiałem pożyczać baterie. Dodam, że były to firefoxy ładowane na procesorówce. Teraz mam LiPo 1200 mah i na zimowych strzelankach nie wystrzeliwuje więcej niż 30-40% pojemności. Lipole należy przechowywać częściowo rozładowane (zależy od jakości ogniwa), ja mam w ładowarce tryb "storage" którego używam do rozładowania batki po strzelance.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...