Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Lufa precyzyjna MODiFY


Recommended Posts

Każde urządzenie pomiarowe ma swoje przeznaczenie i dokładność. W wypadku mikromierza będzie to zapewne 0,01mm. Z taką dokładnością da się zmierzyć otwory w zależności od zakresu mikromierza. Tylko nim trzeba też umieć się posłużyć.

 

Lufę można pociąć choćby nożem (tokarskim rzecz jasna), roztoczyć lekko rant i mierzyć. Pomiar samego wylotu nie jest dobrym sposobem... Można użyć średnicówki.

 

Choć najlepszy i łatwy sposób podał Pidzej, wytoczyć walce (bądź ze szlifierki), o odp średnicy i sprawdzać czy przejdą.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

No i doszła do mnie ta lufka, dużo nie mogę powiedzieć bo jeszcze nie testowałem w terenie.

 

Cyknąłem fotkę gumki modify która jest w zestawie, jest wyraźnie grubsza, po prawej dla porównania systema.

 

http://imageshack.us/photo/my-images/857/dscn6593l.jpg/

 

Montowałem lufę z gumką w komorze KA wchodzi ciasno, ale co się okazuje kulki blokują się na kołnierzu gumki i to dosyć solidnie co wyklucza użycie tej gumki z tą komorą;/ specjalnie kupowałem KA bo mam ją w każdej emce a tu taki psikus. Cóż pozostanie standardowa gumka ale nie ma tych magicznych wypustków i nie będzie już taka uber, heh.

 

Jak coś postrzelam to skrobne więcej.

Link to post
Share on other sites

Mrozy ustaną to coś postrzelam:) ale jak pisałem wcześniej gumka się nie nadaje, czyli w sumie z tych rowków i tak się nie korzysta, przynajmniej w mojej konfiguracji i tu nie chodzi o samą komorę ale nawet bardzo ciężko szło przepchać kulkę przez gumkę na lufie.

Link to post
Share on other sites
A przepraszam czym to zmierzyłeś?! Chyba nie zdajesz sobie sprawy ile kosztuje sprzęt którym można to dokładnie zmierzyć.
Mikrometrem wewnętrznym z tolerancją 0,01mm. Niecały tysiąc pln. Mierzę różne lufy i mogę powiedzieć, że są producenci, którzy podają wartości rzeczywiste lub wyimaginowane (marketing + handel = zysk). Np. CA 6,04mm ma te 6,04mm, SYSTEMA 6,03mm ma 6,04-6,05mm (ale w tym mieści się tolerancja pomiaru) ale już GUARDER 6,02mm ma 6,07-6,24mm...

 

A jakim sprzętem Ty mierzysz?

Link to post
Share on other sites

To pomiary mimo że przyrząd pomiarowy są raczej mało miarodajne. Mierzysz średnicę na wlocie i wylocie, w kilku miejscach, daje na to tylko pojęcie jaka jest przybliżona średnica na wlocie i na wylocie. Nie mamy pojęcia jaka jest średnica a raczej jak się ona zmienia wraz ze zmniejszeniem się odległości punktu pomiarowego między połową lufy zarówno od strony wlotu czy wylotu. Aby określić faktyczną średnicę lufy należało by lufę pociąć w sposób taki aby nie naruszyć geometrii lufy na odcinki po powiedzmy 10mm dokonać pomiarów co np 1mm w ilości np 50 na obwód z dokładnością przynajmniej dokładnością przynajmniej 1-2mikrometrów a nie 10. Wtedy analizując wyniki oddzielając błędy pomiarowe i dokonując kilku obliczeń jesteśmy w stanie określić średnicę wewnętrzną na danych odcinkach.

 

 

Wyniki są miarodajne wtedy kiedy są wykonywane z dokładnością większą niż interesujący nas wymiar. Nie powinno się mierzyć w taki sposób. Przykład. Dokonujesz pomiaru długości ulicy za pomocą miary o podziałce 10m, więc jesteś w stanie podać że długość ulicy to 90m, oczywiście przy pomiarze tak dużych wielkości jesteś w stanie wzrokowo zauważyć że jest to np 94m. Przy pomiarach tak małych wielkości nie jesteś w stanie stwierdzić w gdzie się znajduje dany pomiar w zakresie tolerancji twojego przedmiotu.

 

Dokonałeś pomiaru przedmiotem o tolerancji 10 mikrometrów. Zakładam tutaj że rozkład jest równomierny czyli plus/minus 5 mikrometrów. Znaczy to że jak zmierzyłeś wymiar 6,02 to może to oznaczać że jest to np 6,015 lub 6,025. Więc wartości średnicy lufy nie zmierzysz swoim przyrządem z taką dokładnością jak byś chciał, na tej podstaiwe możesz co najwyżej dokonać przybliżonych obserwacji i wyciągnąć wnioski na temat tego czy CA może faktycznie mieć te 6,04mm.

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites

Nie dysponuję przyrządami pomiarowymi którymi mógł bym dokonać pomiarów które były by poprawne, z tolerancją 10 mikrometrów mierzyłem dawno temu 5 luf systemy, błędy pomiarowe i odchyłki były na tyle duże że nie jest to ani miarodajne ani wiarygodne więc po co pisać coś co nie jest ani przydatne ani poprawne? To tak samo jak by dokonywać pomiaru wagi kulek z dokładnością do 0,01g... Po prostu mija się z celem w celu określenia dokładności czy odchyłek. Najwyżej pozwoli z grubsza określić mierzoną wartość.

Link to post
Share on other sites

No tak a ktoś mówił że źle że ktoś coś pisze? Jest informacja, jest też i wyjaśnienie bo ktoś nie w temacie może podejść to tych wyników jak do pewnej informacji.

 

Orientacyjnie możesz wiedzieć ale nigdy nie wiesz jakim jest to błędem obarczone i ile w tym jest prawdy ;)

Link to post
Share on other sites

Kicpa nie chodzi o pomiar, który wykaże, że lufa ma 6,04mm czy 6,05mm bo to się mieści w błędzie pomiarowym. Skoro mikrometrem da się wyodrębnić większy błąd to trudno uznać tą metodę za niewystarczającą. Jeżeli producent A podaje rozmiar swoich luf 6,04mm i pomiar mikrometrem (jego tolerancja wynosi 0,01mm) wskazuje na 6,04mm lub 6,05mm to wszystko jest ok. Natomiast jeżeli producent B deklaruje, że rozmiar jego luf wynosi 6,02mm a pomiar tym samym mikrometrem wskazuje na rozmiary od 6,07mm do 6,24mm(ten ostatni powinien dać się zauważyć nawet przy mierzeniu suwmiarką!..) to ni mniej ni więcej znaczy, że producent B robi z nas wała a nadrabia dobrym marketingiem, marką i ładnym opakowaniem.

 

I na tym etapie daje się wyodrębnić błąd na próbie kilku luf tego samego producenta. U innego jest lepiej lub gorzej. Też chciałbym mieć dostęp do urządzenia pomiarowego za 400,000€ + soft za 25,000€ aby zmierzyć kilka luf... Wtedy też pociąłbym kilka luf laserem (bo tylko tak uniknie się zniekształceń przy obróbce) i mierzył nawet co 1mm. Wtedy dałoby się zobrazować w miarę dokładnie przekrój lufy. Ale póki co pozostaje ta metoda w sferze moich pobożnych życzeń...

Link to post
Share on other sites

Możesz co najwyżej dojść do takich wniosków i wystawić taką opinię, która nie musi być prawdą. Pamiętaj że mierzysz tylko wlot i wylot. Wynik 6,24 może być na wylocie po polerowaniu korony i nie świadczy o tym że 2cm dalej lufa ma dalej 6,24, rozumiesz? Bo chyba tego nie rozumiesz. Pomiar jest zbyt ogólny. Gdybyś miał pomiar na 10cm.

 

Do bardziej dokładnych pomiarów nie musisz mieć wcale urządzenia za miliony. Już lepszym i bardziej miarodajnym przyrządem była by średnicówka wewnętrzna trójpunktowa z zakresu 6-8mm o tolerancji 4-5 mikrometrów. Posiadał byś dokładniejszy pomiar i dodatkowo taką średnicówką mógł byś zrobić pomiary wgłąb lufy, a nie tylko na wlocie czy wylocie co jak jeszcze raz powtórzę nie jest miarodajne i nie jesteś w stanie określić czy nawet wnioskować jaka jest średnica na pozostałych 20, 30, czy 50 centymetrach lufy. Może się okazać za to że Systema trzyma wymiar na wylocie i wylocie a wewnątrz już jest np 6,30 a guarder ma wewnątrz 6,03 a na wlocie i wylocie nie trzyma wymiaru. I która teraz będzie lepsza? Ta systema czy guarder? Rozumiesz?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...