Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam,

 

Mamy z kolegami dostęp do zaawansowanego technologicznie parku maszynowego, który umożliwiłby wyprodukowanie body do repliki. Zastanawiamy się nad opracowaniem repliki MSBS'a - na początek w wersji klasycznej.

 

Nie chcemy się pakować w tworzenie repliki od zera. Wymagałoby to zbyt dużych nakładów pracy. Chwilowo nie możemy sobie na to pozwolić. Mamy zamiar zakupić części wewnętrzne u producenta, żeby zapewnić bezawaryjne działanie, nie skażone pomysłami "świeżaków" jakimi oczywiście jesteśmy :)

 

Chciałbym się dowiedzieć co myślicie o takim pomyśle?

 

Ile maksymalnie bylibyście w stanie zapłacić za posiadanie repliki prototypu przyszłej dumy naszej zbrojeniówki?

Jak uważacie, wiele osób chciałoby kupić taką replikę?

Macie jakieś pomysły albo materiały, które pozwoliłyby nam zdobyć wymiary aktualnych prototypów?

 

I najważniejsze - wypiszcie wasze propozycje co do części wewnętrznych, które chcielibyście, aby znalazły się w replice. Od kogo gearbox? Od kogo silnik? Od kogo baterię, od kogo komora hop up i gumka?

 

Pamiętajcie, że najlepsze jakościowo podzespoły wpłyną na cenę. Jeszcze nie oszacowaliśmy ile mogłoby kosztować zaprojektowane przez nas, dostosowane do części wewnętrznych, wycięte i pomalowane body.

 

Jednym słowem projekt jest na razie w wersji koncepcyjnej, przez co Wasze pomysły są naprawdę bardzo mile widziane.

 

http://wmasg.pl/var/images/text/373064/1/msbs2.jpg

 

Pozdrawiam,

Łukasz

Link to post
Share on other sites

Macie zamiar robić komory zamkową i spustową z jakiegoś trwalszego polimeru czy tańszego plastiku czy zamkową jednak z aluminium lub znalu?

Może zanim zaczniecie mówić o cenach itp. pokażcie najpierw prototyp.

No i przede wszystkim, co z prawami do wzoru konstrukcji, jedno to zrobić sobie pojedynczą replikę w garażu i na własny użytek, a co innego robić to masowo i żądać za to pieniędzy.

Link to post
Share on other sites

Fajnie, a licencje panowie wykupili? Tak jak Mikunda zauważył, tym bardziej, że FB samo planuje w przyszłości własną replikę MSBS.

 

Odnośnie pytań o ceny - pokażcie co potraficie, to powiem ile za to dam.

 

Co do wymiarówki, to średnio ogranięty modelarz jest w stanie takie wymiary sporządzić na podstawie tego co jest w necie. Jak nie macie umiejętności wymiarowania, to szczerze radzę, zajmijcie się czymś innym :)

Link to post
Share on other sites

Nie smiej się, chodziło im o części wewnętrzne replik, czyli gejboxy, lufki itp, a "u producenta" miało pewnie znaczyć, że u Cymy :) Nie spodziewam się, że chcieli kupować np. blok mocowania lufy w Fabryce Broni :)

 

Mnie bardziej bawi sposób zadania pytania odnosnie marketingu, czyli "Jak uważacie, wiele osób chciałoby kupić taką replikę?". Pytanie totalnie bez sensu, skoro nie wiemy co produkujecie. To tak jak postawić pytanie "ile osób kupi replikę AK". Cymkę czy Bojacza kupią masy ludzi, APSa, choć tani chce niewielu. Inokatsu kupują pojedyncze osoby. Wszystko zależy od klasy wykonania i od ceny, oczywiście ma być jak najwyższa jakość za najniższą cenę, jak będzie ok, to produkty obronią się same.

 

Co do ceny, to dajcie taką, żebyście szybko byli w stanie zarobić tyle, by zapłacić karę za produkcję bez licencji :)

Link to post
Share on other sites

Umiejętność czytania ze zrozumieniem dobija. Jak nie umiesz Panie Dexterkrak czytać ze zrozumieniem, to przynajmniej kilka razy zastanów się zanim zaczniesz szydzić, przy okazji pogrążając samego siebie. Tak, zapis "części wewnętrzne kupowane u producenta" odnoszą się do producentów replik ASG. Zrobić body to nie problem. Zrobić sprężyny, zębatki, łożyska, elementy które pracują jest trudno, potrzeba inżyniera który zna się na materiałówce... a takiego w naszej bandzie póki co nie ma. Po co w replice miałyby znaleźć się elementy broni ostrej, albo jakiekolwiek części produkowane przez producenta broni ostrej? Myśl, to nie boli.

Mikundy nie chcę mieszać z błotem, bo wypowiedział się kulturalnie, ale chyba sam mi przyzna, że ciężko pokazywać wam model/ prototyp, gdy podkreśliłem, że projekt jest na etapie koncepcyjnym (w sumie to mam tylko taki pomysł i po to założyłem ten temat, żeby zebrać trochę opinii od życzliwych i chętnych do pomocy osób... mam nadzieję, że w tym kraju jeszcze paru takich jest oprócz pieniaczy, którzy najchętniej w zalążku zdusiliby każdą inicjatywę). Stąd moje pytania. Czekałem na opinie bardziej doświadczonych ode mnie, które podpowiedziałyby mi w które materiały najlepiej zainwestować. Tak, wiem, że im lepsza jakość tym lepiej, im gorsza tym gorzej... logiczne. Ja pytam o rozsądny stosunek ceny do jakości. Subiektywne opinie mi są potrzebne. Zbierze się kilka, to może się je porównać i wyciągnąć wnioski.

 

Nie mamy zamiaru produkować replik na skalę masową. ...chyba że by się okazało to w odległej przyszłości opłacalne i okazałoby się, że nie grozi nam za to więzienie ;P Mamy dobry warsztat z odrobiną automatyki, a nie klucze do Fabryki Broni i znajomego stróża nocnego ;) Chcemy wyprodukować (o ile oczywiście damy radę) zaledwie kilka sztuk, żeby się zwróciło za materiały i czas, potrzebny do stworzenia zabawek dla nas samych. Chyba nie naślą za to na nas ABW? :)

Tak swoją drogą rozglądałem się po artykułach związanych z prawami autorskimi a replikami w Airsofcie i nie znalazłem niczego jednoznacznie potwierdzającego, że nie ma prawa do tworzenia takich replik, jeśli nie są absolutnie identyczne... Zmieniamy rozmiary o centymetr w jednym miejscu o centymetr w drugim, nie malujemy oznaczeń producenta i jakoś się będzie kręcić. Nie wyobrażam sobie, jak moglibyśmy użyć jakiegoś patentu broni palnej w replice ASG... Opatentowana jest skorupa zewnętrzna MSBSa? No chyba nie... Mogę się mylić i jeśli macie jakieś ciekawe informacje i jesteście w stanie podzielić się nimi bez niepotrzebnych złośliwości, to będę zobowiązany. Logika zabronienia stworzenia repliki broni palnej wydaje mi się co nieco dziwna; to tak jakby producent pralki ganiał się po sądach z designerem, który stworzyłby szafę, która z zewnątrz wyglądałaby jak model ich pralki. Co z tego, że wygląda jak ta pralka, skoro nie jest pralką i nie stanowi żadnej konkurencji dla producenta pralki? Co z producentami czarnoprochowców? Myślicie, że te firmy wykupiły licencje od chociażby Colta? :) Co z producentami gier komputerowych? Chyba nikt z twórców Call of druty albo innych Batelfildów nie płaci haraczu producentom broni? Co z producentami filmów? Co z producentami plastikowych figurek żołnierzy, trzymających broń? ...co z producentami replik ASG, którzy już działają na rynku i nie pochodzą z Chin, gdzie łamanie praw autorskich jest sportem narodowym? Co mnie obchodzi, że ktoś będzie chciał wyprodukować replikę? Prawo autorskie chyba nie chroni przedmiotów, które "ktoś ma zamiar kiedyś tam stworzyć". Przykładów jest multum - broń przejawia się w ogromnej ilości produktów kultury masowej i ciężko wymagać, aby tak nie znaczący drobiazg jak kształt zewnętrzny był objęty jakąś ostrą ochroną prawną. Oczywiście mogę się mylić i wszelkie uwagi w tej kwestii są bardzo mile widziane. Tylko błagam, z kulturą. Nikt nie lubi jak się go bez powodu wyśmiewa... aż ręce opadają i chce się zamknąć ten temat w cholerę zanim na dobre się rozkręci :(

 

Dzięki Dread za podpowiedź, że pytania są kiepsko sformułowane. Już objaśniam meritum moich wątpliwości: kupić części od renomowanych firm, czy wchodzić w jakieś chinole? Ja akurat mam AK74 ICSa. Niby azjata, ale drogi i naprawdę wykonany z dbałością o jakość. Mam z tą firmą jednak kiepskie doświadczenia. Padnie najdrobniejsza pierdółka, którą można by było podmienić częścią z chińczyka - to się nie da, bo chińczyk nie pasuje. Padła mi komora hop- up, zamówiłem na Mad Onion pół roku temu jeden egzemplarz za okrągłe 100 zł (za kawałek durnego plastiku!) i co najfajniejsze - mieli jedyny egzemplarz, który okazał się być uszkodzonym. Postanowili więc złożyć w Azji zamówienie. Tak się składa, że czas realizacji zamówienia jest dla nich enigmą. Od pół roku czekają na jej dostarczenie - ...a ja z nimi. Chyba szybciej będzie jak kupię tę część na zachodzie (w Polsce Mad Onion jest jedynym importerem ICSa - z tego co mi wiadomo). Stąd moja wątpliwość. Kupić części od firmy z renomą i płakać jak się coś posypie, czy kupić GB od Cymy albo Boyi i systematycznie, bezproblemowo wymieniać jak coś sobie co jakiś czas padnie? Upierdliwość w sumie porównywalna, a cena znacznie niższa.

 

Co do materiałów, z których chcielibyśmy wykonać body - zastanawiamy się. Chcemy akurat tutaj położyć nacisk na jakość. Jak byśmy komuś obcemu sprzedali taki przedmiot, to byłby problem z gwarancją i serwisowaniem. Nie zrobimy stu części zapasowych, więc musimy postarać się o taki materiał, który dużo wytrzyma i nie będzie awaryjny. Znal ani inny szitmetal nie wchodzi nawet w rachubę. Oczywiście posty o treści "a ja to bym chciał replikę ze stali" są dla nas pomocne, bo wiemy wtedy jak wielu uważa, że taki akurat materiał będzie najlepszy.

 

O wymiary, jakieś dane do poczytania prosiłem nie dlatego, że nie potrafimy wrzucić fotki z neta w fotoszopa i przeskalować, tylko dlatego, że mając takie wymiary będzie nam łatwiej przerzucić projekt do 3d i dokonać w nim modyfikacji. Czyste lenistwo ;) (za odpowiedzi w stylu "poszukaj se" dziękuję. Jak nie chcesz odpowiadać na to pytanie, to nie odpowiadaj w ogóle - nikt Cię nie zmusza, a może znajdzie się oprócz Ciebie ktoś miły i uczynny).

 

I tak na koniec jeszcze jedna wesoła myśl - jak producent MSBSa zacząłby nas ścigać za naruszenie jego praw autorskich przy produkcji repliki, to możemy nasłać na nich producentów ACR'a i Tavora... bo nasz MSBSik z zewnątrz coś podejrzanie powyższe modele przypomina ;)

Link to post
Share on other sites

Otóż da się opatentować wygląd karabinka (jego bryłę), tak jak da się opatentować wiele innych rzeczy (patrz apple vs samsung). Jeśli zaś sądzisz, że w na rynku airsoftowym nie da się tego wyegzekwować to się mylisz-dlaczego HK 416/417/MP5 VFC w Europie sprzedawany jest jako Umarex, a nie jako VFC? Ano dlatego, że Umarex ma prawa do znaków towarowych H&K na replikach airsoftowych. Zresztą firma ta skutecznie blokuje nawet nie produkcję SCARA-H i P90 WE, ale w ogóle pracę nad tymi projektami (Johna z WE wspominał o tym w jakimś wywiadzie).

Z tego co wiem Activision podpisywało coś z Remingtonem zanim ACR pojawił się w MW3, nie wiem jak z innymi producentami/właścicielami praw.

Fragment o szczuciu "Łucznika" Remintonem/Magpulem/IWI poprawiły mi nastrój przed snem :icon_biggrin:. Gdyby był cień szansy na to, że MSBS łamie patenty Remintona/Magpula/IWI to już dawno praca by stała, a robotę mieliby prawnicy, prawda;).

 

Generalnie gearboxy i komory hopa są do siebie podobne, czy to markowe czy chińskie, tak więc zastanówcie się jaki GB chcecie wsadzić i dalej budujcie wokół tego (obstawiałbym V2, ale ja nie jestem ekspertem od customów). Póki co pozwolę sobie pozostać sceptycznie nastawiony, dopóki nie zobaczę choćby kartonowej/styrodurowej makiety z gearboxem, zespołem lufy, etc.

Edited by Nath
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

 

Aby nie pojawiły się kolejne nieporozumienia -szczucie Łucznika innymi producentami to żart, oczywiście.

Orientujecie się, czy wygląd zewnetrzny prototypu MSBSa jest chroniony patentem? Póki co, to koncepcje wyglądu się zmieniają, więc logika podpowiada, że nie :) Jeśli nie jest chroniony, to czy istnieją inne przepisy prawne, które mogą zabraniać reprodukcji wyglądu tego modelu broni?

 

@nath - my też póki co jesteśmy sceptycznie nastawieni :)

Link to post
Share on other sites
Po co w replice miałyby znaleźć się elementy broni ostrej, albo jakiekolwiek części produkowane przez producenta broni ostrej? Myśl, to nie boli.

Sam zastanów się, dlaczego kałach od Taiwangun Custom ma większy faktor lansu od kałacha Cymy. Myśl, to nie boli :)

 

Czekałem na opinie bardziej doświadczonych ode mnie, które podpowiedziałyby mi w które materiały najlepiej zainwestować.

Takie jak w ostrym odpowiedniku, takie zawsze są najlepsze. Jak nie masz takich możliwości, to idziesz na kompromisy.

 

Nie mamy zamiaru produkować replik na skalę masową. ...chyba że by się okazało to w odległej przyszłości opłacalne i okazałoby się, że nie grozi nam za to więzienie ;P Mamy dobry warsztat z odrobiną automatyki, a nie klucze do Fabryki Broni i znajomego stróża nocnego :icon_wink: Chcemy wyprodukować (o ile oczywiście damy radę) zaledwie kilka sztuk, żeby się zwróciło za materiały i czas, potrzebny do stworzenia zabawek dla nas samych. Chyba nie naślą za to na nas ABW?

A jaka różnica, czy ukradniesz kilka, czy kilkadziesiąt sztuk wzoru? Zrozum, customowanie to coś na kształt modelarstwa, jak robisz model dla siebie, to spoko, nikt Ci łba nie ukręci. Jak robisz to w celach zarobkowych, nawet po to, "żeby się zwróciło", to jesteś złodziej.

 

Tak swoją drogą rozglądałem się po artykułach związanych z prawami autorskimi a replikami w Airsofcie i nie znalazłem niczego jednoznacznie potwierdzającego, że nie ma prawa do tworzenia takich replik, jeśli nie są absolutnie identyczne

Słabo czytałeś.

 

Nie wyobrażam sobie, jak moglibyśmy użyć jakiegoś patentu broni palnej w replice ASG... Opatentowana jest skorupa zewnętrzna MSBSa? No chyba nie.

No chyba tak. Nie bój się, MSBS jest chroniony patentami niczym najnowszy Ajfon.

 

Co z tego, że wygląda jak ta pralka, skoro nie jest pralką i nie stanowi żadnej konkurencji dla producenta pralki?

FB planuje replikę MSBS. Co prawda plany są baaardzo odległe, ale są. Wchodzisz w butach na ich podwórko.

 

Co z producentami czarnoprochowców? Myślicie, że te firmy wykupiły licencje od chociażby Colta?

Większość patentów odnośnie czarnoprochowców już wygasła. Spoko, poczekasz, to zrobisz sobie fabryczkę MSBSów, hmmm..... za jakieś 80 lat :)

 

Chyba nikt z twórców Call of druty albo innych Batelfildów nie płaci haraczu producentom broni?

Pewnie, że płacą. Albo podpisują umowy dwustronne na użycie zastrzeżonych wzorów i znaków towarowych.

 

co z producentami replik ASG, którzy już działają na rynku i nie pochodzą z Chin

Normalnie płacą za licencje.

 

Przykładów jest multum - broń przejawia się w ogromnej ilości produktów kultury masowej i ciężko wymagać, aby tak nie znaczący drobiazg jak kształt zewnętrzny był objęty jakąś ostrą ochroną prawną.

Proponuję prosty test - zrób na przykład mydło w kształcie Glocka i sprzedawaj je, zobaczysz co się stanie i w jak krótkim czasie dostaniesz pismo od prawników Glocka. :)

 

kupić części od renomowanych firm, czy wchodzić w jakieś chinole?

Ma działać, być tanie i niezawodne. Idziesz według tego klucza, a jak coś się nie da, to wtedy szukasz kompromisów.

 

Oczywiście posty o treści "a ja to bym chciał replikę ze stali" są dla nas pomocne, bo wiemy wtedy jak wielu uważa, że taki akurat materiał będzie najlepszy.

Może jeszcze zrób ankietę. Co z tego, że sto osób Ci napisze, że chce replikę ze stali, skoro MSBSy nigdy stalowe nie były? Kurde, jak się za coś zabieracie, to przeczytajcie przynajmniej co to jest i z czego jest zrobione. Podpowiem, bo ładnie prosiłeś o pomoc - MSBS powstawał z następujących materiałów: ABS, stop magnezowy, polimery, aluminium. Docelowy ma być w całości plastikowy i taką replikę powinieneś robić, niezależnie od ilości "lajków" pod napisem "cały stalowy". Ewentualnie, jak chcesz odwzorować którąś z obecnych wersji, to powinieneś użyć ABS i ZnAlu.

 

I tak na koniec jeszcze jedna wesoła myśl - jak producent MSBSa zacząłby nas ścigać za naruszenie jego praw autorskich przy produkcji repliki, to możemy nasłać na nich producentów ACR'a i Tavora... bo nasz MSBSik z zewnątrz coś podejrzanie powyższe modele przypomina

Taaaa, a AK jest zerżnięty z STG...

Link to post
Share on other sites

@Czachoslav nie dziw się sceptycznym głosom. Na forum było już wielu "konstruktorów" którzy oprócz planów i dwóch rysunków w paincie nie zrobili nic. Jeżeli chcesz oceny, rad czy podpowiedzi to wykonaj najpierw kilka części, żeby ludzie do których się zwracasz wiedzieli ,że twój projekt ma szansę na realizację. Upewnij się też, czy to co robisz jest legalne. Ja się na ten temat nie wypowiem, bo nie mam takich kompetencji.

Link to post
Share on other sites

Sam zastanów się, dlaczego kałach od Taiwangun Custom ma większy faktor lansu od kałacha Cymy. Myśl, to nie boli :icon_smile:

Zapewne nie przez oryginalną lufę, iglicę i inne elementy WEWNĘTRZNE broni palnej, które w replikach nie mają prawa siedzieć. Staram się myśleć. Staram ;)

Taaaa, a AK jest zerżnięty z STG...

 

...Rwamać piszę że to żart !!!! Ile się jeszcze ludzi do tego przyczepi?

 

To jedna sprawa.

Nie powinieneś się nastawiać na "kasę" tylko na porządne zrobienie repliki. Pokaż szkice,fotki z prac i gotowy produkt. Za szybko jak na stwierdzanie czy dam złotówkę czy tysiąc...

 

Nie pokażę, bo nie mam i nie wiem czy kiedykolwiek będę miał :)

 

Czachoslav, gdzie ty w bezkolbowym MSBS widzisz Tavora? Przeczytałeś 2 komenty na wmasgu lub kłótnie na onecie i powielasz durnowatą plotę. Porównaj sobie oba karabinki a dostrzeżesz różnicę znaczną.

Następny. Nie no ludzie. Błagam... Nie pomagało wstawianie emotów dla wolno myślących, żeby rozumieli co jest pisane z przymrużeniem oka - ok. Napisałem wprost co jest żartem. Też nie pomaga. Wybacz, nie mam pomysłu jak to wyraźniej przetłumaczyć.

 

@Czachoslav nie dziw się sceptycznym głosom. Na forum było już wielu "konstruktorów" którzy oprócz planów i dwóch rysunków w paincie nie zrobili nic. Jeżeli chcesz oceny, rad czy podpowiedzi to wykonaj najpierw kilka części, żeby ludzie do których się zwracasz wiedzieli ,że twój projekt ma szansę na realizację. Upewnij się też, czy to co robisz jest legalne. Ja się na ten temat nie wypowiem, bo nie mam takich kompetencji.

 

Będę się dziwił. Nie tylko odnośnie tego postu na tym forum, tylko w ogóle mentalności polskiego forumowicza gdziekolwiek. Pytam grzecznie, potrzebuję informacji jako wsparcia, potwierdzenia moich przypuszczeń, ze strony pasjonatów - którzy często mają większą wiedzę niż ja... Co kurna komu szkodzi odpowiedzieć na pytanie? ze 20% wypowiedzi to zamiar pomocy - za co serdecznie autorom dziękuję, reszta to szukanie dziury w całym. Wybaczcie, ale nigdy nie potrafiłem tego zrozumieć. Jak ktoś zadaje w Polsce na forum pytanie, to zazwyczaj wpada 10 ekspertów i pisze jak to pytający jest głupi, jak to powinien sam szukać "postów ogólno i łatwo dostępnych, które można odnaleźć w 10sekund". Żaden warchoł nie podlinkuje, żaden nie pomoże, tylko czepia się słówek i masturbuje swoje ego. Potem ktoś szuka podobnych informacji przez google, trafia na jakieś forum i zamiast zyskać przy okazji odpowiedź na te same pytania, znajduje tylko takie dziadostwo. Dla wolno myślących podkreślam drugi raz - powyższy akapit odnosi się nie tylko do tego tematu, ale do ogólnej mentalności polskiego forumowicza.

Swoją drogą ciekawe ile tych projektów nie wyszło poza szkice dzięki armii życzliwych, którzy wpadali z pianą na ustach i wydzierali się "jak on śmie w ogóle się za to zabierać".

 

To jedna sprawa.

Nie powinieneś się nastawiać na "kasę" tylko na porządne zrobienie repliki. Pokaż szkice,fotki z prac i gotowy produkt. Za szybko jak na stwierdzanie czy dam złotówkę czy tysiąc...

Dziękuję za odpowiedź. Miałem nadzieję, że popuścicie wodze fantazji i podpowiecie, że jeśli custom byłby z takiego a takiego materiału z bebechami takiej firmy to mógłbym za niego dać tyle. W sumie nie jest to dla mnie info kluczowe i pytałem tak trochę z ciekawości. Nie znam się za bardzo na cenach a analizując nasz rynek customów, to też można się nieco za głowę złapać. Używane repliki w stanie idealnym, bo z powymienianymi częściami wewnętrznymi na pancerne, z częściami od ostrych egzemplarzy, które warte są 2 razy więcej niż sama replika ;) udawało mi się kupować za pół ceny nowej repliki. Jeśli wszyscy polują na takie okazje, to nigdy mi się za nakład pracy nie zwróci, więc nie mam co w ten projekt wchodzić, bo mnie nie stać żeby zapłacić za opracowanie, zbudowanie, wycięcie i złożenie nawet jednego egzemplarza u profesjonalistów, nawet jeśli to moi koledzy ;) Nie mam żadnej renomy jako konstruktor customów w środowisku ASG, więc zdaję sobie sprawę, że mogę mieć problem ze zbyciem replik... zwłaszcza gdybym dawał cenę podobną do np. sklepów które sobie samodzielnie takie zabawki opracowują. Wniosek - nie powinienem tego projektu nawet zaczynać.

 

Upewnij się też, czy to co robisz jest legalne. Ja się na ten temat nie wypowiem, bo nie mam takich kompetencji.

Właśnie staram się upewnić. Moje wstępna kwerenda pokazuje, że jest to temat śliski, ale nie jestem przekonany w 100%, że nie da się go ugryźć. Ciekaw jestem opinii osób absolutnie pewnych swoich racji.

 

A jaka różnica, czy ukradniesz kilka, czy kilkadziesiąt sztuk wzoru? Zrozum, customowanie to coś na kształt modelarstwa, jak robisz model dla siebie, to spoko, nikt Ci łba nie ukręci. Jak robisz to w celach zarobkowych, nawet po to, "żeby się zwróciło", to jesteś złodziej.

 

 

Słabo czytałeś.

 

A jaka jest różnica jeśli ukradnę jedną sztukę wzoru na potrzeby modelarstwa? ;) Które potem sprzedaję na forum oferując w stopce sprzedaż customów? - to też żart, nie obrażaj się, proszę.

 

Mógłbyś może podać jakiegoś linka albo tytuł literatury, które dały Ci taką pewność? Ja przeglądałem co nieco, rozmawiałem z inżynieramii i wydaje nam się, że spełniając opisywane przeze mnie wcześniej warunki - zmieniając co nieco kształt, nie korzystając z rozwiązań mechanicznych (skorupa broni takich chyba nie posiada?), można bez obaw taką "replikę" wykonać.

Owszem mogę się mylić. Widzę, że ty jesteś pewien, więc proszę o pomoc w postaci namiarów na źródło twojej pewności

 

Pozdrawiam życzliwych.

Link to post
Share on other sites

Body zrob z materialu, z ktorego zrobiona jest jakas gieta. Cymy czy tam JG - wybierz sobie. Wsadz GB od Boyia/Cymy V3 albo jakis KWA V2 - wybierz sobie. Bebechy albo stockowe, albo na sztuke - czyli tlok i zebatki SHS, sprezyna Guarder/JBU, metalowe lozyska, silnik Cymy z neodymami itd. Popytaj serwisantow co je dobre i tanie. Lufe jakiegos stocka, kable modelarskie i najlepiej prosty mosfet i tyle :icon_smile:

A cena? W zaleznosci co wybierzesz. Max 1500 zl bym za takie cus dal gdybym mial pewnosc, ze nic nie dupnie i ladnie wyglada :icon_smile:

Do dziela! :icon_smile:

Edited by Wiśnia
Link to post
Share on other sites

Zamiast z inżynierami pogadaj z prawnikami, możesz się jeszcze zdziwić (vide ostatnia wpadka u nas na uczelni z prawami patentowymi).

 

No na tym to się pewnie skończy :)

 

To może zrobimy tak- poprosisz moda o zamknięcie/usunięcie tematu, zrobisz prototyp, na początek nie ważne z czego. Pokarzesz filmiki jak działa a o materiałach podyskutujemy jak ocenimy prototyp. Planów, nadziei i mrzonek to internet jest pełen. Do tego czasu ja sobie będę szydził i wyśmiewał.

Zamknięcie tematu to w sumie dobry pomysł. I tak zbyt wielu interesujących rzeczy tutaj się nie dowiem...

A swoją drogą to ciekawe czy byś był taki skory do szydzenia i wyśmiewania gdybyśmy rozmawiali twarzą w twarz. Internet też jest pełen takich kozaków, którzy są mądrzy dopóki ich pryszcze nie wystają znad klawiatury. Myślę, że niezrealizowane projekty są i tak bardziej przydatne komukolwiek, niż internetowi napinacze. Może czas zastanowić się nad swoim zachowaniem?

 

Kurna, jakie to wszystko proste...

Gratuluję wiedzy o technologii produkcji czegokolwiek, Wiśnia, urzekłeś mnie.

 

Czego się chłopaka czepiasz? Jako jeden z niewielu miał dobre chęci i próbował pomóc. Jak Ty jesteś, Panie supermoderatorze takim znawcą, to może zdecydujesz podzielić się fachowymi radami, zamiast nie wnoszącego nic do dyskusji czepiactwa? Jak już nawet supermoderator wali komentarze rodem z Onetu, to faktycznie proszę o zamknięcie tematu, bo nie ma dla niego nadziei.

 

Jeśli będziemy mieli jakieś namacalne efekty pracy, to MOŻE jakieś fotki się pojawią... Choć publika wcale do tego nie zachęca. Prędko to na pewno nie będzie.

 

Dzięki za rzeczowe wpisy dla Mikundy, Dreada, Natha i Wiśni.

Pozdrawiam, Czacho

Over and out.

Link to post
Share on other sites

Czego się chłopaka czepiasz?

Bo pisze - łagodnie mówiąc - nic niewnoszące ogólniki?

 

Jako jeden z niewielu miał dobre chęci i próbował pomóc.

Jeśli uważasz to za pomocne, to nie wróżę Twojemu projektowi zbyt dobrze...

 

Jak Ty jesteś, Panie supermoderatorze takim znawcą, to może zdecydujesz podzielić się fachowymi radami, zamiast nie wnoszącego nic do dyskusji czepiactwa?

Chcesz fachowej rady? Proszę - jeśli ma to być wierna replika, a nie jakiś bzdet, to musisz mieć dostęp do dokumentacji technicznej (nierealne) lub egzemplarza broni w celu dokonania pomiarów i wykonania solidnej dokumentacji fotograficznej (również cienko to widzę). To po pierwsze.

Po drugie - nie wiem, czy w tym "bogatym parku maszynowym" masz wtryskarkę, ale raczej wątpię. Jak nawet masz, to zainteresuj się, ile kosztuje wykonanie formy do niej, ale obawiam się, że Cię po prostu na to nie stać. Bo jeśli to ma być REPLIKA, to musi być wykonana podobnie, jak oryginał. A ten docelowo będzie w sporej części z tworzyw sztucznych.

Oczywiście, możesz sobie też frezować to z bloku tworzywa, jak prototypy MSBS, ale to wymaga obrabiarek CNC.

Po trzecie - na taką replikę musiałbyś uzyskać zgodę FB Łucznik-Radom i WAT, bo - o ile wiem - to wiele z rozwiązań zastosowanych w MSBS, w tym dotyczących wyglądu, jest zastrzeżonych. Stąd, między innymi, tak długi czas pomiędzy podaniem informacji o prototypie a jego prezentacją.

No i w końcu oni sami przymierzają się do repliki, więc nie sądzę, by przychylnym okiem spojrzeli na domorosłą konkurencję.

Teraz jesteś zadowolony, użytkowniku?

 

Jak już nawet supermoderator wali komentarze rodem z Onetu, to faktycznie proszę o zamknięcie tematu, bo nie ma dla niego nadziei.
Jaki temat, takie komentarze.

O, przepraszam, pewnie ten:

I tak na koniec jeszcze jedna wesoła myśl - jak producent MSBSa zacząłby nas ścigać za naruszenie jego praw autorskich przy produkcji repliki, to możemy nasłać na nich producentów ACR'a i Tavora... bo nasz MSBSik z zewnątrz coś podejrzanie powyższe modele przypomina :icon_wink:
Wnosił do tematu znacznie więcej, niż mój. Zapomniałem.

 

Jeśli będziemy mieli jakieś namacalne efekty pracy, to MOŻE jakieś fotki się pojawią... Choć publika wcale do tego nie zachęca. Prędko to na pewno nie będzie.

Obawiam się, że w ogóle nie będzie. Ale to tylko moje prywatne zdanie...

Link to post
Share on other sites

Jeśli uważasz to za pomocne, to nie wróżę Twojemu projektowi zbyt dobrze...

 

Gdzie napisałem, że uważam za pomocne? Pisałem o dobrych chęciach.

 

Oczywiście, możesz sobie też frezować to z bloku tworzywa, jak prototypy MSBS, ale to wymaga obrabiarek CNC.

No właśnie tym dysponujemy ;)

 

Po trzecie - na taką replikę musiałbyś uzyskać zgodę FB Łucznik-Radom i WAT, bo - o ile wiem - to wiele z rozwiązań zastosowanych w MSBS, w tym dotyczących wyglądu, jest zastrzeżonych.

No właśnie jestem ciekaw co jest zastrzeżone a co nie. Miałem nadzieję, że ktoś wie i powie. Jak na razie to każdy jakieś tam ploty słyszał. Ploty to słyszałem i ja. Konkretów nie ma.

 

Teraz jesteś zadowolony, użytkowniku?

Tak.

 

Jaki temat, takie komentarze.

O, przepraszam, pewnie ten:

Cytat

 

I tak na koniec jeszcze jedna wesoła myśl - jak producent MSBSa zacząłby nas ścigać za naruszenie jego praw autorskich przy produkcji repliki, to możemy nasłać na nich producentów ACR'a i Tavora... bo nasz MSBSik z zewnątrz coś podejrzanie powyższe modele przypomina :icon_wink:

 

Wnosił do tematu znacznie więcej, niż mój. Zapomniałem.

 

Mógłbym odesłać parę postów wyżej do momentu gdy wspominałem o ludziach wolnomyślących i nie zrozumieniu żartu, ale poczekam aż parę kolejnych osób oburzy się, że MSBS nie jest kopią ACRa i Masady, że woda nie jest sucha, że ogień nie jest zimny. Może wtedy od razu hurtowo będę mógł podsumować umiejętność... w sumie to cholera wie czego, bo tu nawet już czytanie ze zrozumieniem nie jest nawet potrzebne. Rozumienia co jest żartem - absurdem - fikcją, a co nie? Nie wiem, kurna święta niedługo, pogadajcie z rodzicami, może wyjdzie na to że i Mikołaj jest nieprawdziwy? Broń boże nie oglądajcie komedii posługujących się absurdem, bo jeszcze pomoc psychologa będzie potrzebna.

 

Obawiam się, że w ogóle nie będzie. Ale to tylko moje prywatne zdanie...

Bardzo prawdopodobne, że nie. Ale uważasz, że w ogóle nie powinniśmy próbować?

Link to post
Share on other sites

Ej no! Ja przecież specjalnie dodałem na końcu tekstu o szczuciu emotkę, żeby było wiadomo że zrozumiałem żart :D. Co się tyczy opatentowanych fragmentów karabinka, to bryła jest chroniona na bank, w razie czego skontaktuj się z Łucznikiem i popytaj. Co prawda ja wspominam komunikację mailową z FB z Radomia jako... specyficzną :D, ale rozpytać można o wiele rzeczy.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...