Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kolory taśm na magazynkach


Recommended Posts

Każdy tutaj mówi chyba o jakimś kolorze. Martinez wygląda na to że jest pewien.

 

Nie jestem pewien, po prostu przekazałem to, co udało mi się przeczytać na zagranicznych forach (zarówno airsoftowych, jak i chłopaków od ostrej). Z tego co się dowiedziałem mogę z pewnością stwierdzić, że nie ma jednego "klucza", według którego stosuje się te oznaczenia. Kolory mogą znaczyć zupełnie co innego w zależności od środowiska, więc dochodzenie do jedynej słusznej prawdy uważam za bezcelowe :wink:

Link to post
Share on other sites

Powiedziałbyś to w oczy rodzinie chłopaka, który zginał pare lat temu na Juwenaliach bo "ludzie, którzy pracują ze soba..." jednak pomylili amunicje niepenetrującą z penetrująca?

 

Nie chciałem tego zdarzenia tutaj przywoływać bo niestety nijak ono ma się do tematu.

Dlaczego?

 

Dlatego, że tam nie pomylono magazynków w czasie ładowania ich do broni.

Tam błąd popełniła kobieta o ile mnie pamieć nie myli, która wydawała amunicję w magazynie więc z oznaczaniem magazynków ma to mało wspólnego.

Dodatkowo w czasie jakby nie patrzeć działania na bojowo funkcjonariusz, któremu powiedziano, że dostaje amunicję niepenetrującą (gumowe kule) to sądził, że taką dostał. Do tego tak często tej amunicji nie widzi na oczy, aby ją rozpoznać, mogło na to nie być czasu, a naboje z gumowymi kulami od tych ostrych niewiele się różnią. Na pierwszy rzut oka trudno je odróżnić.

Amunicja kalibru 12 to nie to samo co ślapa amunicja kalibru 9 mm, 7,62 mm czy 5,56 mm, którą od razu można odróżnić od "ostrej".

Do tego możliwe, że strzelby zostały już wydane jako załadowane chociaż to jest mało prawdopodobne, a mogły być też ładowane w radiowozie czy na miejscu, gdzie widoczność też była ograniczona.

Link to post
Share on other sites

Wątpię żeby ktokolwiek ufał tym kolorom, chociażby na to że każda jednostka może taśmy na magazynkach używa inaczej...

Jedni niebieską oznaczą ślepaki, inni magazynek który lubi się zaciąć., a jeszcze inni nakleili sobie bo tak oznaczają swoje/ przypominają im babcie która nosiła zawsze niebieskie swetry.

Link to post
Share on other sites

Na ogół magazynier nie ładuje magazynków. A jak już to jest to amunicyjny (kierownik punktu amunicyjnego).

Tak czy inaczej przy korzystaniu z amunicji ślepej poza wcześniej opisanym przypadkiem AKGN i temu podobnych nie korzysta się amunicji bojowej i ślepej.

 

Inna kwestia to trening, gdzie ładuje się amunicję ostrą i ślepą, która ma symulować zacięcie.

 

Do tego chcesz mieć pewność to sam sprawdź dwa razy.

Link to post
Share on other sites

Teraz to rekonstrukcja i lansowanie się na filmowych herosów jest bardzo modne. :hahaha:

Jak sam załaduje magazynki to wiem co w nich mam i tego się trzymam, bo z bronią i amunicją to niestety można ufać tylko sobie i to w ograniczonym zakresie, jak mawiają kontrola najwyższą formą zaufania. :icon_exclaim:

Edited by memonic1
Link to post
Share on other sites

Jak sam załaduje magazynki to wiem co w nich mam i tego się trzymam

 

Są takie strzelania jak np kierowanie ogniem pododdziału w ataku/obronie, gdzie się już dostaje załadowaną amunicję dla całej drużyny/załogi. Wtedy nie ma się pojęcia co jest załadowane w jakim magazynku i w jakiej ilości. Pomieszana smugowa, przeciwpancerna i z rdzeniem stalowym... Spróbujcie wtedy coś oznaczyć taśmą ;-)

 

Jedyne przypadki kiedy widziałem oznaczenie kolorami magazynków to: czerwony pasek - magazynek szkolny oraz jak szef miał uszkodzone magazynki na punkcie amunicyjnym to je oklejał białą taśmą aby oznaczyć, których nie ładować. Z innymi przypadkami się nie spotkałem .

Link to post
Share on other sites

Nie porównuj strzelań w WP dla ogółu wojska ze strzalaniami czy szkoleniem z użyciem ślepej amunicji przez np. pododdziały AT czy wojsk specjalnych, które znacznie odbiegają od tych dla piechoty czy innych pododdziałów, które nie wchodzą w skład DWS itp.

 

W WP żołnierz na ogół ma te cztery magazynki i kilkanaście/kilkadziesiąt sztuk amunicji do wystrzelania, którą na ogół sam ładuje.

W większości przypadków nie zapotrzebowuje się amunicji ślepej i "ostrej" zwłaszcza przy szkoleniu taktycznym. Właśnie dlatego, aby uniknąć pomyłek oraz dlatego, że takie szkolenia odbywają się w różnych miejsach, gdzie nie można wykorzystać amunicji bojowej.

 

Oznaczenie stosuje się w przypadkach kiedy używa się dwóch rodzajów amunicji - ślepej i "ostrej" i wtedy jest to przydatne.

 

Z resztą jak już powiedziano - każda formacja, jednostka etc. robi to dla siebie i wszelkie oznaczenia są zrozumiałe dla nich.

Link to post
Share on other sites

Jaki jest sens istnienia tego tematu?

Żebym sobie nakleił odpowiednią taśmę dla własnej satysfakcji. Nie byłem pewien, więc zapytałem.

A może jaki jest sens Twej wypowiedzi?

 

Szczerze, jeśli miałbym do czynienia z prawdziwymi brońmi nie ufałbym nikomu nt. koloru taśmy, póki bym sam nie sprawdził.

 

A tak swoją drogą, zauważyłem że na treningowej amunicji z G36KV oznaczenie mamy UTM 5,56 RH, można sobie tak oznaczyć magazynek na niebieskiej taśmie.

Link to post
Share on other sites

Mi satysfakcję daje "zabijanie" komandosów z oklejonymi magazynkami. ;) W AS chodzi o strzelanie, wygrywanie i dobrą zabawę, czy o coś innego? Im więcej czytam forum, tym większe odnoszę wrażenie, że coś jest nie tak. Oklej sobie taśmą maskującą to cię przynajmniej będzie ciężej wypatrzeć. A tak nakleisz kolorek, wróg to dostrzeże i twoja drużyna przegra. :icon_lol:

 

I tutaj koniec, jak chcesz coś mi wyjaśnić (tylko co...?) to zapraszam na PW, żeby nie robić OT.

 

PS. Tym postem wyraziłem swoje skromne, jedynie prawdziwe zdanie, że prawdziwy AS to strzelanie, a nie lans. Dopuszczam (uważam za właściwe) jedynie stylizację i rekonstrukcję na potrzeby "klimatu" danej imprezy. Nie ma żadnego klimatu, gdy facet biega w najnowszej kolekcji od Armaniego (jakieś AORy i inne cuda, każdy wie o co chodzi) i tym szpetnym szerokokątnym noktowizorze z emeczką od Magpula i taśmą na magazynkach. Podczas, gdy w drużynie ma kilku gości we Flecktarnie, 2 w Woodlandzie i jeszcze 5 w UCP, albo Partizanie.

Niech każdy się bawi jak chce...Ale no bez przesady. :D

Link to post
Share on other sites

Wiem że ma być tylko o oklejaniu magazynków od ostrej broni, ale dziwi mnie brak wzmianki o możliwości oklejenia magazynków w celu zaznaczenia ich pojemności. W ASG jak by nie było- ciężko na pierwszy rzut oka określić czy trzyma się w ręce low/ mid/ czy hi capa. Tyle ode mnie- uciekam.

Link to post
Share on other sites

PS. Tym postem wyraziłem swoje skromne, jedynie prawdziwe zdanie, że prawdziwy AS to strzelanie, a nie lans. Dopuszczam (uważam za właściwe) jedynie stylizację i rekonstrukcję na potrzeby "klimatu" danej imprezy. Nie ma żadnego klimatu, gdy facet biega w najnowszej kolekcji od Armaniego (jakieś AORy i inne cuda, każdy wie o co chodzi) i tym szpetnym szerokokątnym noktowizorze z emeczką od Magpula i taśmą na magazynkach. Podczas, gdy w drużynie ma kilku gości we Flecktarnie, 2 w Woodlandzie i jeszcze 5 w UCP, albo Partizanie.

Niech każdy się bawi jak chce...Ale no bez przesady. :icon_biggrin:

 

Specjalnie się zarejestrowałem, by odpowiedzieć na ten post.

 

To w końcu każdy może bawić się jak chcę, czy nie?

Jeśli mam mundur we wspomnianym przez Ciebie kamuflażu AOR, gdyż tworze stylizacje bądź dokładną rekonstrukcje, ale poza tym uczęszczam na strzelanki, to powinienem na zwykłą wymianę kompozytu przyjść we Flecktarnie albo w DPM, gdyż Ciebie to w oczy kole? Okej, mnie za to kole w oczy to, że Ty biegasz we Flecktarnie (przykład)...

 

Aha, pochwal się ilu "komandosów" w AOR1 lub AOR2 z GPNVG-18 (tak, właśnie tak nazywa się ten "szpetny noktowizor") widziałeś.

Czemu tak bardzo zaśmierdziało pewną przypadłością?

 

 

A co do oklejania magazynków - wydaje mi się, że jest to relikt przeszłości. Przydatność tego działania została wymieniona powyżej, jednym z mądrzejszych zastosowań jest oznaczanie swoich magazynków bądź tych uszkodzonych. Ale do tego pierwszego można dzisiaj użyć flamastra/markera.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...