Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kompozyty w uzbrojeniu - praca zaliczeniowa


Recommended Posts

Witam kolegów,

piszę pracę zaliczeniową na kochaną politechnikę i mam pytanie dotyczące używania różnego rodzaju materiałów kompozytowych w szeroko pojętych militariach, Czy ktoś z was wie może w jakiej obecnie broni, pojazdach, samolotach są one używane i co dokładnie? Wujek google coś tam mi mówi ale tez nie za dużo, czy może znacie jakąś literaturę w której jest to opisane? Wiem że są one używane w technice stealth jednak nie mogę znaleźć jakie dokładnie.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Link to post
Share on other sites

Poszukaj jakiejś literatury o laminatach i materiałach opartych na polimerach. Coś tam mam w swoim folderze z takimi pierodołami może poszukam. Kompozyty są teraz modne, nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem materiałów (może email do WATu?). W technologii stealth są używane żywice epoksydowe z kruszywem pochłaniającym odpowiednią długość fali.

 

ZnAl jest używany w szeroko pojętych militariach, np w replikach broni.

 

Albo ABS, przykładem jest CM028

 

Umiesz odróżnić stop od polimeru albo kompozytu? Podpowiedź: kompozytem jest np. beton.

Edited by zuczek
Link to post
Share on other sites

Szkoda, że Remov nie ma już możliwości udzielania się na forum, mógłby być dla ciebie skarbnicą wiedzy. Spróbuj wyszukać "Remov" w google (udzielał się dość mocno na forach o tematyce militarnej), być może znajdziesz jakiś aktualny kontakt do niego.

Link to post
Share on other sites

Mały offtop.

Kim jest Remov i za co został zbanowany? Pytam bo widzę, że nie znam ciekawego kawałka WuMASGowej historii.

Wyszukaj sobie jego posty i poczytaj. Remov miał ogromną wiedzę, ale nieco napastliwy ton dyskutowania.

 

Autorowi tematu radzę go nieco zawężyć, bo szeroki wachlarz materiałów kompozytowych używany jest w prawie każdej gałęzi przemysłu obronnego.

Link to post
Share on other sites

Czemu nagminnie do jednego wora na tym forum wrzucane są kompozyty z tworzywami sztucznymi? Nasze repliki kompozytów najczęściej na oczy nie widziały :D.

 

Ooo tak, chętnie przeczytał bym co Remov by odpisał na takie pytanie :D. Albo w sumie nie. Miejsce buraczanej marmolady jest w lodówce.

Link to post
Share on other sites

Pytanie, czy chodzi ci tylko o kompozyty, czy inne polimery. Bo jeśli o kompozyty to pewnie kevlar, duraluminium i włókno węglowe nasuwają się jako pierwsze. Jeżeli inne, to najnowsze płyty pancerza osobistego to UHMWPE. Do zbrojeniówki sprzedawane są też PC na elementy przyrządów systemów celowniczych artylerii. Do tego dość powszechne PMMA i PC np. całe oszklenie w samolotach i śmigłowcach. Z PVC produkowane są np. plandeki pojazdów wojskowych o niskiej widzialności w świetle IR. Wszędzie tego pełno.

Link to post
Share on other sites

Nie no, nie musisz mi wierzyć na słowo i lepiej to sprawdź. Kompozyty to bardzo rozbudowane hasło i ponieważ pan_miko nie napisał o co mu chodzi, to traktuje je bardzo szeroko. Domyślam się o co mu chodziło, ale pewności nie mam. Aaaa... tak po 8 latach pracy z plastikami i aluminium, mogę powiedzieć, że "liznąłem" ten temat. :hahaha:

Link to post
Share on other sites

Pytanie, czy chodzi ci tylko o kompozyty, czy inne polimery. Bo jeśli o kompozyty to pewnie kevlar, duraluminium i włókno węglowe nasuwają się jako pierwsze. Jeżeli inne, to najnowsze płyty pancerza osobistego to UHMWPE. Do zbrojeniówki sprzedawane są też PC na elementy przyrządów systemów celowniczych artylerii. Do tego dość powszechne PMMA i PC np. całe oszklenie w samolotach i śmigłowcach. Z PVC produkowane są np. plandeki pojazdów wojskowych o niskiej widzialności w świetle IR. Wszędzie tego pełno.

 

Duralminium można traktować jako kompozyt. Włókno węglowe samo w sobie kompozytem nie jest, ale laminat już tak.

 

mają dużo elementów z tworzywa (chodzi mi o te na ostrą amunicję)

 

Kolejny, który nie wie co to kompozyt a co tworzywo sztuczne.

 

Na miejscu autora tematu zacząłbym od żelbetonu szczerze mówiąc. Z tego co się orientuję gdzieś na WACie badają kompozyty dość prężnie, na AGH chyba też. Najlepiej uderz do jakiś katedr tym się zajmujących.

 

@Dexter kompozyty stopowe (np. durale) mogą się wydawać jednorodne, ale nie są.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za pomoc, szczerze myślałem że temat przejdzie bez echa i nie otrzymam żadnej odpowiedzi. Widzę że nie sprecyzowałem dość konkretnie zagadnienia i powstają pewne domysły za co przepraszam. Badseed wiem własnie że wszędzie tego pełno i chciałem z waszą pomocą rozjaśnić sobie trochę sytuację, gdzie są ona bardziej widoczne. Uściślając chodzi mi o wykorzystywanie różnego rodzaju kompozytów, oraz polimerów np. w różnej broni, lotnictwie widzę że używają żywic oraz laminatów, czołgi - ceramika (nie wiedziałem), zakładam, że do budowy baz np. w Afganistanie armia korzysta nie tylko z worków z piaskiem, ale też żelbetonu? Myślę, że 4-5 dobrych przykładów powinno wystarczyć, resztę można wymienić jako informacje dodatkowe.

Link to post
Share on other sites

Przedmiot nazywa się Termodynamika materiałów kompozytowych, a tematem pracy tak jak pisałem wcześniej są materiały kompozytowe w uzbrojeniu/wojsku. Polimery miałem na laboratoriach, luźno omawiane, a to jest praca na wykład głównie o kompozytach, ale jeśli przytoczę jakąś ciekawostkę o polimerach to chyba prowadzący się nei obrazi. Zastanawiam się czy ktoś z was zna może jakąś literaturę odnośnie tego tematu?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...