Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

W2o, jesteś kopalnią wiedzy. Widać że przewertowałeś sporo stron i materiałów:) Dzięki za link, faktycznie obrazuje problematykę wymiany przetwornika.

 

Słuchaj, ale wracając to tego co pisałeś wcześniej, że jedne noktowizory Gen 1 nie są równe innym, w takim razie może jednak warto kupić tego dipola 125. Problem w tym, że nigdzie nie mogę znaleźć typu przetwornika i jego czułości, napisałem do samego Dipola po rusku, może odpiszą. Yukon optycznie będzie słaby, bo tam pierwsza generacja bez powiększenia to raczej zabawki... sam nie wiem.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 731
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Są inni, lepsi, tylko im się nie chce...

Ale dzięki:-)

 

A ponieważ mam dobry humor napisze jescze raz.

- sprawdź sobie średnicę obudowy dipola w tym miejscu gdzie powinien być (i pewno nawet jest :-)) przetwornik i odejmij sobie 6mm na ścianki. Masz juz maksymalna średnicę przetwornika.

- sprawdź sobie średnicę obiektywu.

- pamiętaj o tym co mówił wujek W2o, że miał kiedyś gen1, który dawał ładny obraz (jak na gen1), ale to nvg miało obiekty w którym soczewka miała 72mm !!! (i powiększenie x2)

- policz sobie powierzchnię obu obiektywów oraz ile razy obiektym o którym mówisz jest mniejszy.

- jeśli to Ci nie wystarczy, to zmierzę i podam Ci średnicę EP 123 albo W8 (już mam - 24 mm) - analogicznie jak punkt wyżej policz sobie ile razy jest mniejsza średnica dipolowskiego przetwornika (stawiałbym na EP46, - 11mm. lub nawet EP 34 - jeszcze mniejsza) (to wszystko przy założeniu, że wzmocnienia obu przetworników sa zblizone, tak powiedzmy 600-900 razy)

 

Jeśłi to Cię nie przekonuje - kupuj śmiało i opisz swoje odczucia.

Link to post
Share on other sites

Ech... chyba dam se spokój z Dipolem, czyli słowem - nie warto wydawać 2 k, ... ok, to 'se' kupie challengera, w sumie racja, lepiej inwestować w 2+ (czyli mówisz, że w dipolach będzie standardowy przetwornik?)

 

Hmm, ok dzięki za rzeczowość, poczekam jeszcze na odpowiedź od Dipola (jeśli odpiszą) i już jestem pełen wiedzy i przekonania.

 

Ale! Znalazłem szklarza, który mówi że dotnie filtr IR od PNW, tylko... cena jest lipna, ale! Jeśli znalazło by się choć trzy osoby, można spokojnie ciąć tak więc:

 

Jeśli ktoś chciałby filtr w cenie ok 32 zł o średnicy 35mm to można kombinować (piszcie). Ja w każdym razie będę kombinował. Sprawdzę jeszcze jak działa ten filtr z latarką halogenową i jeśli będzie ok, (czyli widoczny tylko żarnik a nie odbłyśnik) to dotnę a ewentualnie pozostałość postaram się sprzedać (szklarz powiedział, że jak tnie to tnie i cena za jeden filtr, czy za tyle ile wyjdzie z jednego reflektora, będzie jedna.

 

Jeśli ktoś byłby zainteresowany piszcie!

Edited by Kilgatar
Link to post
Share on other sites

Nie wiem co Ty masz za filtr, ale standartowo przy PNW-57A był filtr z "dziwnego" szkła. Chyba nie było to szkło hartowane, ale cieło sie fatalnie - raczej pasowała tu technologia "odłamywania" niz cięcia. Dodatkowo, z wewnętrznej strony filtr jest malowany (powlekany?) materiałem filtrującym, który przy cięciu lubi się odłupywać. Ja sobie odpuściłem zabawę z tym wynalazkiem - wyszło mi że łatwiej adaptować filtr fotograficzny.

Daj na PW, to możemy pogadać o konkretnych rozwiązaniach.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Hej ! Zdobyłem informację więc się dziele z wami:

 

Zadzwoniłem do przedstawiciela Dipola i MAM! Różnica w cenie bierze się stąd, że DIPOL D125 jest zaprojektowany jako nasadka na lunetę i ma wytrzymywać odrzut broni palnej! Koniec kropka.

 

Pozdro.

Link to post
Share on other sites

Chej,

 

Właśnie dotarł do mnie Pulsar Challenger GS1x20 - co za lipa! Powinien być sprzedawany w kategorii zabawki he he. Ma coś niby emiter podczerwieni, ale to nie jest podczerwień, ale czerwień, po prostu świeci chamsko czerwoną diodą jak 'lampka od roweru', da się zauważyć z 300 m, to chyba raczej jakieś ostrzeżenie dla myśliwych - uwaga chodzę z noktowizorem, nie strzelać. Gdy używam go z filtrem podczerwieni od PNW bardzo słabnie, mam wrażenie, ze ten beznadziejny przetwornik wzmacnia światło widzialne, ale jest ślepy na 'prawdziwą' podczerwień. Dystorsja na brzegach jest i żaden tam CF super, po prostu próba 'odgięcia' na brzegach jakąś soczewką wklęsłą. Nieee no... ludzie... ruski nokto z lat 60 był lepszy niż ten badziew.

 

Pytanie do praktyków - czy jako oświetlacz IR należy używać latarek 'żarówkowych', czy mogą też być diodówki przepuszczone przez filtr?

Link to post
Share on other sites

Pytanie do praktyków - czy jako oświetlacz IR należy używać latarek 'żarówkowych', czy mogą też być diodówki przepuszczone przez filtr?

 

1. Słuchać wujka W2o.

2. Przeczytać raz jeszcze jego posty

3. Przerobić odpowiedni zakres fizyki i:

a) w końcu zapoznać się z charakterystyką widma emitowanego przez LED (białe, IR 850nm, 940nm, inne kolorowe itp)

b) zrozumieć jak działa typowy filtr.

 

Tam właśnie s aodpowiedzi na zadane pytania.

 

dziś nie mam dobrego humoru :-((((

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Nie możesz używać latarek diodowych tylko żarówkowe.

W2o - pisałeś abym zamiast obecnego filtra podczerwieni użył oryginalnego z Surefire.

Nabyłem ostatnio drogą kupna latarkę Surfire M952V. Ma ona oprócz funkcji normalnej latarki, po przekręceniu głowicy możliwość działania jako promiennik podczerwieni. Byłem pewien, że skoro to już jest produkt markowej firmy, to nie będzie problemu z widokiem czerwonej kropy. Niestety się myliłem.

Latarka jako promiennik działa bardzo ładnie ale ten czerwony widok jest denerwujący. Porównałem z iluminatorem podczerwieni zamocowanym w D2MS - niestety z odległości ok. 35m widać je tak samo. Szkoda, ale będę szukał dalej aż znajdę to co mnie zadowoli.

 

Przerobienie laserowego wskaźnika celu IR nie wchodzi w rachubę. Jest mi potrzebny. Spróbuję najwyżej pobawić się z jakimś wojskowym oświetlaczem.

Pozdrawiam i dziękuję za radę.

Link to post
Share on other sites

Ech, widzę, że trzeba będzie się wciągnąć w temat i zabrać za systematyczne studiowanie właściwości światła W2o, ok tak więc zaczynam i nie mam więcej pytań.

 

Miller44

 

Czy miałeś może doczynienia z filtrami od PNW? Są cholernie ciemne, ale też bardzo dobrze filtrują, jak przyłożysz do lampy pokojowej, widzisz tylko wolfrom (czytam z czego żarniki) tylko mój kitowy noktowizor bardzo kiepsko to światło widzi, ale widzi. Czy jak spojrzysz przez filtr z surefire na słońce, to widzisz tylko czerwoną kulę, czy też poświatę i pobliskie chmurki itp? :)

 

Słowem, nie ma taniej noktowizji... i dupa...

Link to post
Share on other sites

@miller44

Tak niestety z filtrami bywa, że z tej samej firmy jedne są ok, inne nie... .

Ja osobiście kupiłem kiedyś filtr fotograficzny Green,L 52mm, IR720 - sprzedawca miał ich kilka i przykładał do lampy - każdy inaczej przepuszczał :-?.

Ten co sobie wybrałem, nie daje żadnej widocznej poświaty, ale IR też dużo nie przepuszcza...

Jak chcesz- moge Ci go podesłać do testów.

Z filtrem od PNW-57A kiedyś robiłem eksperymenty i okazało się że np w PNW-57E widać naprawdę kiepściutko, za to w PNW-57A- dużo lepiej. Więc znowu wracamy do długości fali oświetlacza i czułości przetwornika w róźnych zakresach.

Co do lasera IR - daj na PW i pomierz prąd - przeróbka jest b.tania i odwracalna.....

Link to post
Share on other sites

miller44, nie sądzę, żeby to była kwestia filtra, powiedzmy sobie otwarcie - nie ma filtra podczerwieni, który zupełnie wytnie ci pasmo widziane bez mocnego zaciemnienia podczerwieni, czyli masz do wyboru, albo być lekko widocznym (czerwona kropka przy świeceniu na wprost, przy czym może być ona przyzwoicie wyciemniona, jak przy filtrach PNW albo chamsko czerwona jak w Yukonach i Pulsarach) ale za to z zasięgiem, albo zupełnie niewidocznym, ale zasięg oświetlania na kilka - kilkanaście metrów.

 

Panowie, nie czarujmy się, jeśli było by możliwe stworzenie zupełnie niewidocznego iluminatora dla gen 1 lampowej z dużym zasięgiem, byłby dostępny w sprzedaży i każdy chińczyk już by go produkował.

 

Kontaktowałem się z Noktoinfo, człowiek napisał, że za ok 2 mies zacznie produkcje własnego iluminatora do gen 1 i ma być niewidoczny. Zobaczymy, ale podejrzewam, że punkt będzie widoczny, ale będzie dobrze 'zbalansowany'.

 

 

PS, jakie są typowe diody w pilotach do telewizora, czy ktoś się orientuje?

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

W2o, dioda która podałeś, ma charakterystykę 940nm, i właśnie o to mi chodzi, mój nokto widzi ja bardzo fajnie, więc zastanawiam się, dlaczego tak zawzięcie wszyscy sprzedawcy zapieraja się, że Pulsar 940NM jest tylko do noktowizorów cyfrowych. Po wolnym zadzwonie do Delta, ostatnio sprzedawca zrobił testy, co mocniej świeci światłem widzialnym, Pulsar led czy laser, ponoć podobnie, z tym że laser był widoczny z większego konta. Może też zrobi test jak widać w gen 1 940nm.

 

Update do wiadmości z Noktoinfo, ten gość (nie wiem jak ma na imię) zamierza robić noktowizory gen 1 'widzace' 1200nm, oraz iluminatory do nich, które ponoć maja być zupełnie niewidzialne. Zobaczymy...

Edited by Kilgatar
Link to post
Share on other sites

@ Kilgatar

Są filtry podczerwieni, przy użyciu których całkowicie znika czerwona plama. Mam taki np. przy stroboskopie MS-2000 czy jakoś tak; przy tym markerze.

Po założeniu filtra całkowicie wycina się pasmo widzialne.

Podobnie przy np PVS-14 czy MU-3. Tam nie widać czerwonej kropki włączonego podświetlacza.

Edited by miller44
Link to post
Share on other sites

Miller44, właśnie, o tym pisałem, masz do wyboru być niewidzialnym, ale masz kilka-kilkanaście metrów widoczności - jestem przekonany że w PVS jest poprostu mocniejszy filtr, co nie sprawia problemu dla tego sprzętu bo tam wzmocnienie idzie w dziesiątki tysięcy razy. Jeśli masz możliwość, spróbuj - niech ci ktoś poświeci PVSem i zobacz ile będziesz widział przez gen 1 i napisz, sam jestem ciekawy.

 

Miller, a próbowałeś te filtry on PNW, są niezłe, tylko trzeba docinać laserowo. Ewentualnie, naipsz do notko info, zdaje się, że ten człowiek ma doświadczenie i chce skonstruować gen 1 na 1200nm.. nie wiem czy to będzie na zasadzie przeróbki czy zupełnie innego przetwornika.

 

Dziś robię test - przepuszczam zwykłą ale mocną czerwoną diodę przez filtr od PNW napiszę jak wyszło, bo ta od Challengera jest zupełnie wycinana przez filtr. Co za debile ci z Pulsara... zamontowali taką chałę - tandeciarze i tyle.

 

Pozdrowienia

Link to post
Share on other sites

Hej,

 

Odnośnie sensowności stosowania filtra ir z diodami, mam pytanie, ta latarka:

 

http://latarki.pl/11,124,811,latarka_taktyczna_defender_mactronic_o_mocy_260_lumenow_z_wlacznikiem_zelowym_montazem_na_szyne_picatinny_oraz_kompletem_filtrow_ir_zielony_czerwony_niebieski

 

Ma diodę oraz filtr IR, czy to dzięki charakterystyce zastosowanej tam diody? Jeśli tak, to ktoś wie dokładnie jaka to dioda?

Link to post
Share on other sites

@ Kilgatar - napisali co to za dioda - Q5 (cree) - poszukaj sobie w kartach co to może być za bin - sam jestem zdziwiony takim pomysłem.

co do filtrów, to niestety bluźnisz - znajdź sobie charakterystyke chociażby filtra LIF (na wskazanej wcześniej australijskiej stronce).

Jak pewnie zauważysz - można zrobić bardzo selektywny filtr.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Tytułem uzupełnienia:

Tak mnie zaciekawiła opcja LED Q5 + filtr IR, że zadzwoniłem do dystrybutora i tak :

- jeśli zamierzasz uzywać tej latarki z filtrem IR - należy zastosować żarnik ksenonowy (zamiast LED Q5)

- każdy filtr można kupić osobno (poniżej 100pln)

- dostępne są dwa rodzaje filtrów IR: 850 nm i 950 nm

 

BTW: gdzieś w recenzjach był opis Mactronik'ów i filtrów....

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

apropos Led q5 i filtr - rozczarowujące... no cóż.

 

Apropos selektywnego filtra - W2o - nie uwierzę, do puki nie zobaczę, do puki ktoś nie poświeci a ja nic nie zobaczę. W2o, widziałeś kiedyś coś takiego - coś co ma zasięg powiedzmy 100m i jest zupełnie niewidoczne? Panowie, jeszcze raz powtarzam nie czarujmy się. Miller już testował renomowany sprzęt. Kropka będzie i koniec kropka. To tak jak z tymi wszystkimi diodami IR które ponoć generują niewidoczne światło, tylko jak spojrzysz na nie z kąta 0 to aż ci się łezka w oku zakręci od oślepiającego, czerwonego błysku.

 

Ponoć wywołany, prześwietlony film kolorowy robi za filtr ir, dziś już wywołałem moją 120tkę i będę testował, z filmem jako filtrem zyskuje się to, ze można nakładać go warstwami, przez co można kontrolować przepuszczalność.

 

Pozdrowienia.

Link to post
Share on other sites

W2o - dzięki! Fajny link, przeczytam wieczorem, ale - to teoria - jeśli widziałeś, miałeś styczność z czymś takim, dotykałeś - to daj znać też popatrzę. Obawiam się, że jeśli by tak było już dostałbyś coś takiego u każdego Chińczyka, już znalazł by się gość, który ściągał by to bezpośrednio i zarabiał na tym pieniądze, jeśli masz dojście, stary, napisz na PW. Więc pozostaję sceptykiem, i nie mam nic do twojego optymizmu. Czas pokaże, a jak narazie jestem wkurzony na Pulsara, bo już mógłbym skakać w teren, a tak... dupa blada, co to za filozofia wymyślić skomplikowane urządzenie widzące światło widzialne... debilizm...

 

Ok, trzymajcie się.

Link to post
Share on other sites

W2o, przeczytałem, ale... ten link nie zabardzo jest na temat. Nawet jeśli są flitry LIF, to wcale nie znaczy, że wycinają światło z dokładnościa do co nanometra. Przykro mi, ale to nie jest argument w dyskusji, bo nikt w tekście nie pisze, a wręcz przeciwnie, że LIF wycina do zera pewne długości fal.

 

Cytat z początku:

 

LIFs will NOT protect your NVD from bright-light damage, most lasers or sources of unexpected illumination. They will not help against rifle-mounted IR lasers at all. They will not protect your NVD from damage due to headlights or flashlights. Anything you can get as a civilian. Unless you're buying from a factory and understand both the technology and lasers well, LIFs CANNOT BE RELIED UPON TO PROVIDE SAFETY EVEN IF THE LIF IS USED CORRECTLY.

 

Tak myślę, że można by jeszcze liczyć na to, że w ledzie ir peak lenght jest produkowane w sposób uporządkowany, a pozostałość widzialna, jako efekt uboczny nie, i tu można by się pokuśić o użycie filtru polaryzacyjnego. Sprawdzę jak to działa, ale za kilka dni, dziś zamówiłem leda ir 3w, jutro zamówię drivera, dam znać, czy polaryzacja coś w tym zestawieniu pomoże.

Link to post
Share on other sites

OK, nie czyje sie na siłach Cię edukować, ale proszę:

http://www.uvex-laservision.de/en/laser_safety_filters/coated_filters/

- popatrz na charakterystyki filtrów serii T (inne też sa zresztą bardzo pouczające.

 

IMO: filtr polaryzacyjny nie ma sensu, podobnie jak prześwietlone klisze foto. Ktoś kiedyś w necie podał taki pomysł i do tej pory ludzie w to wierzą... (W kategoriach równie "odkrywczych/desperackich" pomysłów jest użycie nośnika z dyskietki 3,5cala...)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...