Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 731
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mnie osobiście nigdy nie bolały, nawet po godzinie używania.

 

Bawiłem się gen. I. Dwa różne modele kupione w Lidlu. Od razu po przyłożeniu do oka odczówam ból gałki ocznej. Tak samo reaguje mój syn. Dzięki.

 

Tak z czystej ciekawości - ile kosztowały te nokto w lidlu?

Link to post
Share on other sites

Czy któryś z Panów (lub Pań) mógłby mi przybliżyć jakiej długości fali potrzebuję do oświetlania noktowizorów różnej generacji? To znaczy, do jakiej generacji jaki powinien być oświetlacz. Szukam czegoś najsensowniejszego bo latarka z filtrem IR już mnie nie zadowala.

Czy jeśli użyję oświetlacza o długości fali 940nm to będę widział w noktowizorze 2 generacji ale w pierwszej już nie? Szukałem informacji na ten temat i ciężko mi uzyskać odpowiedź.

Link to post
Share on other sites

Aż tak łatwo to nie ma....

Wybacz za pewne skróty i uproszczenia, ale inaczej wyszedłby za długi wykład.

1. W każdej generacji są produkowane przetworniki o różnych parametrach. Musisz najpierw ustalić co posiadasz - czyli jaki przetwornik zastosowano w twoim urządzeniu. Ustalić dla jakiej długośći fali producent zadeklarował określoną czułość, itp, ale możesz uznać że posiadasz coś typowego (W8, EP 46)

2. Muszisz poczytać o technologii LED - zwłaszcza zapoznać sie z wykresem moc/długość fali - dla LED na róźnych podłożach (GaALAs/ GaAs / inne - nie pamiętam...)

3. Trzeba określić czy krytyczny dla Ciebie jest warunek całkowitej niewidzialności "gołym okiem" włączonego oświetlacza - jeśli tak - nie będzie zbyt tanio - patrz pkt 4, jeśli niekonieznie - mamy do wyboru:

- LED IR 3W 850 nm (w całkowitej ciemności wyraźnie widoczna czerwona poświata z dużego kąta)

- Laser IR 808 nm (widoczna czerwona plamka - tylko wtedy, gdy oświetlisz komuś oczy...)

4. W grę wchodzi :

- IR 3W 940 nm - w zasadzie niewidzoczne "gołym okiem" z odległości >4m, ale większości przetworników (gen !/I+) maksymalna czułość ma poniżej punkyu w którym led 940 nm emituje maksimum mocy - Efektywna jest część energii (niewielka) ze zbocza charakterystyki.

I włąśnie ta niewielka ilość iR Cię interesuje- Przetwornik Gen 1/1+ ma wzmocnienie około 700-1000 razy. A Gen 2/2+ - około 20 000 - 30 000 razy. (Nie czepiajcie sie cyferek - wiem, że sa przetworniki które maja inne - lepsze lub gorsze parametry).

I taka jest w skócie odpowiedź... - im wyższa generacja - tym bardziej będzie widoczny efekt... -

 

- Laser powyżej 808nm, poniżej 900nm - ale tu będziesz miał pewnie kłopoty ze zdobyciem za normalne pieniądze.

 

BTW - a dlaczego latarka z filtrem juz nie wystarcza? To całkiem dobre rozwiązanie (zakładając dobą latarkę i dobry filtr..)

Pozdrawiam

Edited by W2o
Link to post
Share on other sites

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Posiadam obecnie dwa noktowizory: jeden to D2MS z przetwornikiem EP46 a drugi to PS2000. Używane są przede wszystkim w airsofcie ale też w pewnym stopniu w pracy. Głównym wyznacznikiem jest dla mnie "niewidzialność" dla osób po drugiej stronie, które nie są uzbrojone w urządzenia wzmacniające światło. Do tej pory używałem oświetlacza Yukona oraz Surefire z filtrem. Yukona pozbyłem się od razu, bo za bardzo rzucał się w oczy przy patrzeniu bezpośrednio. Z tej samej przyczyny katarka z filtrem przestaje mi wystarczać; po prostu w pełnej ciemności, z bliskiej odległości ciemnoczerwony punkt w latarce jest widoczny co eliminuje skrytość działania.

Tak więc warunek podany przez Ciebie czyli całkowita niewidzialność jest głównym wyznacznikiem wyboru iluminatora.

 

Zastanawiałem się nad oświetlaczem laserowym w paśmie 850nm. Używam laserowego wskaźnika celu w tym paśmie i jest ładnie widoczny w noktowizorach zarówno pierwszej jak i drugiej generacji. Maleńki punkcik w laserze jest prawie niemożliwy do zobaczenia gołym okiem - czy podobnie będzie w oświetlaczu?

Nadmienię, że cena jest tu drugorzędna ale ważna, dlatego wolałbym jeden oświetlacz zamiast dwóch różnych.

Jeśli dobrze zrozumiałem - jeśli chcę być niewidoczny to najlepszym rozwiązaniem będzie oświetlacz w paśmie 850-880 nm dla obu urządzeń lub dodatkowo oświetlacz 940 nm dla noktowizora 2gen? I czy ten oświetlacz będzie współpracował z EP46?

 

Niestety fizyka nie jest moją mocną stroną więc czytanie przeze mnie wykresów długości fal oraz ich charakterystyki odpada.

 

A co pytania o latarkę z filtrem - jest w drodze do mnie latarka z diodą w paśmie 880nm; może to mnie będzie satysfakcjonować.

Link to post
Share on other sites

Tak na szybko:

1: zmień filtr na oryginał - ponoć nie daje poświaty.

2: Raczej używasz 808nm.

3: Źle - Odpuść sobie zabawy z Ep46 - szkoda czasu.

4: Nie widziałem power led 880nm. Istotne jest podłoże led, 940nm na GaAlAs też daje minimalna poświatę.

5: PS2000 miał przetwornik K&M który słabo widzi 940nm - ale widzi. PS 2000 da się używać z j-arm'em i mocowaniem od pvs-7/14

6: Daj na prv zdjęcie tego wskaźnika laserowego i jego moc, albo pomierz chociaż pobór prądu. Może da się z niego zrobić oświetlacz..

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Hej,

 

Słuchajcie, jest Dipol D125 i Pulsar Challenger 1x20 - pierwszy dwa razy droższy od drugiego, ale czy naprawdę dwa razy lepszy?

 

Czy nie lepiej kupić Pulsara z podświetlaczem laserowym, co wyjdzie taniej niż sam Dipol, i to sprawi, że Pulsar będzie miał lepsze osiągi?

 

Ktoś ma jakieś doświadczenia w tym względzie?

Link to post
Share on other sites

A ja zastanawiałem się kto kupuje gen 1+ za 2,5kpln.....

No proszę.... :sciana:...czytać forum.

 

A tak na poważnie, żeby nie było że nie da się ze mna kołoegzystować :-)

Nie spotkałem żadnego urządzenia gen1+ , którego osiągi byłyby warte (wiem, te moje subiektywne opinie) więcej niż 600 - 700 pln.

I zazwyczaj uważałem, że w tej kwocie 1/3 kwoty to za wygląd (lans), a reszta .... była przepłacona.

Ale jak chcesz....

Za taką cenę chętnie ci coś sprzedam z mojej półeczki z noktowizorami.

Nawet jakieś gogle gen 1+ (niech będę stratny).

Pozdrawiam

Edited by W2o
Link to post
Share on other sites

W2o Stary, wiesz że miałem do ciebie pisać na priva w tej sprawie. Dzięki za rzeczowego posta i wszystko jasne! Tego mi było trzeba. Tak więc pokłony dla ciebie.

 

A i nie zbijaj się z ludzi, bo jak ktoś nie ma doświadczenia to nie ma i tyle. (foch)

 

Ale jeśli chciałbyś sprzedać jeden ze swoich PS 2000 (oczywiście z przetwornikiem 2+) to pisz na priva, moja oferta jak najbardziej poważna.

 

A tak w ogóle, W2o, wracając do kwestii niewidzialności oświetlacza, zauważyłem że Dipol ma podświetlacze 810 um, czyli teoretycznie już poza granicami widzialności, czy będzie różnica między 808 um (Pulsar laser ir) a 810 um (Dipol laser ir)?

 

 

Ewentualnie, można kupić oświetlacz laserowy i zamontować do niego dodatkowy filtr ir żeby zminimalizować efekt widocznej plamki, czy coś takiego ma sens? Czy laser nie podlega 'filtracji'?

 

Dzięki z góry za każdą wypowiedź.

Edited by Kilgatar
Link to post
Share on other sites

1. raczej nie mikrometry [um], a nanometry [nm]

2. Parę postów wyżej napisałem, żeby spojrzeć na kartę charakterystyki diody led, np 850 nm. Led emituje dość szerokie spektrum, - 850 nm to środek tego pasma, miejsce na które przypada maksimum mocy. Nie mam teraz czasu, ale zbocze charakterystyki opada tak gdzieś do 700 nm lub niżej - pasm jak najbardziej widzialnych. Co prawda emitowana tam moc jest naprawdę niewielka, ale wystarczająco duża, żeby w nocy w całkowitej ciemości była wyraźnie widoczna.

3. Nie widzę sensu przepuszczania wiązki laserowej prz filtr (znów szerokość spektrum - tym razem dośc wąskie). Większy sens ma znalezienie lasera o długości fali leżącej poza zakresem obserwacji ludzi, a widoczną jeszcze w nvg. Szukałbym czegoś w okolicy <900nm. Pomijając kwestię znalezienia takiego lasera, należy poruszyć kwestię znalezienia wystarczających środków płatniczych.....

W kwestiach zakupów - daj na PW

Pozdrawiam

Edited by W2o
Link to post
Share on other sites

W2o: Szukałbym czegoś w okolicy <900nm. Pomijając kwestię znalezienia takiego lasera, należy poruszyć kwestię znalezienia wystarczających środków płatniczych.....

 

Czy mógłbyś sprecyzować? W jakich granicach można coś takiego kupić, znalazłem na necie w okolicy 1,5k, tylko nie wiem czy o coś takiego chodzi:

 

http://www.nokto.info/sklepik/?153,ir-530-900

 

Tylko, że jest tam napisane, do cyfrówek...

 

Wiesz może jakie charakterystyki ma przetwornik w Pulsarze Challengerze?

 

Ale... na necie jest pełno diod w okolicach 900 nm i dużej mocy, nie możliwe, żeby nie dało się czegoś zbudować samemu.

Link to post
Share on other sites

Tu się z tobą nie zgodzę W2o, bo jeśli chodzi o nokto gen 1, to jego wartość użytkowa = wartości użytkowej iluminatora, czyli masz iluminator do bani, to nic nie widzisz i tyle.

 

Tak więc moim zdaniem, jeśli nie masz kasy na gen 2 i wyżej, to postaraj się o coś z dobrym iluminatorem i jakoś będzie.

 

Dziś dotarł do mnie filtr podczerwieni wojskowy z kompletu od tych PNW, testowałem na lampie z żarówką i widać tylko żarnik, nie widać poświaty odbłyśnika (czy tam lustra) tak więc jest szansa, że nalepiając kawałek folii aluminiowej w centrum wytłumi się blask żarnika i zostanie tylko światło niewidzialne dla człowieka.

 

Kiedyś, daaawno temu, testowaliśmy rosyjskie nokto (nigdzie tego nie mogę teraz spotkać na necie, więc nie wiem co to za model) tam była wielka lampa i taki właśnie filtr, i pamiętam, że też było widać tylko żarnik, a osiągi tych oświetlaczy były całkiem sensowne.

 

Zobaczymy co będzie.

 

Acha, spotkałem się na forum, chyba światełka.pl, że diody 940 nm też generują widzialne punkty i są słabsze niż 850 takiej samej mocy.

Link to post
Share on other sites

No wiesz, jest parę modeli gen1, przez które zaskakująco dobrze (jak na gen 1) widać.

W moim przekonaniu, stosowanie oświetlacza powinno być ograniczane do niezbędnego minimum.

Jak znajdziesz jakiegoś szklarza, który podejmie się docięcia filtra od pnw-57 - daj znać. Jak samemu to zrobisz - daj znać tym bardziej.

Co to znaczy "słabsze"?

Led 3W ma dokładnie 3W (przy katalogowym prądzie) - bez znaczenia jest długośc emitowanej fali.

Pewne przetworniki widzą lepiej 940 nm (niż np 850nm), inne gorzej.

Pozostaje kwestia na ile istotne dla Ciebie jest to, żeby oświetlacz był niewidzoczny dla postronnego obserwatora....

Link to post
Share on other sites

no tak... zapomniałem napisać, że ja myślę o nokto raczej do samotnych wędrówek po lesie, tak więc raczej nie spodziewam się kogoś z noktowizorem 2+, a raczej tubylczej młodzieży załatwiającej swoje porachunki na bocznych leśnych drogach, w takim przypadku (czego mam nadzieję nie doświadczę) potrzebna jest mi niewidoczność i stosunkowo dobry zasięg.

 

W2o, przepraszam, że nie odpisałem na ofertę z priva, ale akurat licytowałem NVG7 no i... nic z tego. Może to lepiej, zaoszczędziłem trochę grosza. Ale wracając do tego co powiedziałeś i do tego co ja wcześniej powiedziałem: skoro są jedynki lepsze i gorsze, czy nie warto jednak zainwestować w Dipola D125 (chociaż to cholerstwo jest beznadziejnie drogie) widzisz, jedyną rzeczą, która powstrzymuje mnie od kupna Pulsara Challengera 1x20 to ten tajemniczy zapis w specyfikacjach: maksymalny zasięg rozpoznania (przy świetle bodajże 3/4 księżyca) tylko 100 m. I teraz zastanawiam się, skąd się bierze to ograniczenie, z rozdzielczości? Jeśli tak, to jest to bardzo kiepski sprzęt (tzn do moich zastosowań). Może ktoś, kto używa by się wypowiedział.

 

Ewentualnie, wiecie co mi przyszło do głowy: kupić Challengera 1x20 i już będzie git, już coś tam się zobaczy (choć może i g...no, ale zawsze jednak coś) potem spokojnie dokolekcjonować 3,5k i kupić przetwornik 2+ z noktoinfo, wywalić bebechy z challengera, zamontować 2+ i masz praktycznie rzecz biorąc nowy nokto 2+, gwarancję, że przetwornik nie był prześwietlany i że pociągnie jeszcze tyle ile powinien... acha i ten przetwornik ma 50 linii na mm, tak więc jest lepszy od nowego sprzętu za ok 8k - zalety takiego rozwiązania - co myślicie?

 

Apropos jeśli chodzi o cięcie filtra, kurcze, mi się wydaje, że to zwykła 'szybka', dziś albo jutro zaniosę to szklarza.

 

Aha, W2o - co to znaczy że 940 nm są słabsze, nie wiem, to była opinia kogoś, ja tylko ją zacytowałem niedokładnie, tak może ktoś próbował 'widzieć' to światło przetwornikiem, który już go nie łapał. Pulsar ma oświetlacz 940 i zaleca go jedynie do cyfrowych modeli. Poza tym, czekaj jak to było, czy nie jest tak, że im dłuższa fala tym mniejsza energia i przez to może wytracać się 'po drodze'? Co na to teoria?

 

Pozdrowienia.

Edited by Kilgatar
Link to post
Share on other sites

Nie pamiętam jaki jest przetwornik w Pulsarach, ale:

- patrząc na średnicę nvg, nie sądzę, żeby przetwornik 2+ się tam zmieścił.

- wymiana przetwornika, to nie jest tak że " wyjmuję jeden i wkładam inny":

 

a) średnice przetworników są na 99% inne - to powoduje pewne komplikacje i zabawy z ogniskowymi obiektywu

b) jedne przetworniki "odwracają" obraz - a inne nie.

c) dobór okulara i jego odległości do nowego przetwornika.

d) cała reszta innych rzeczy - też do rozwiązania, ale to tak jak budowa samochodu z części - kiedyś tak robiono, teraz też się pewno da - ale po co...

 

Pozdrawiam

MW

Link to post
Share on other sites

Tytułem uzupełnienia:

Tutaj:

http://aunv.blackice.com.au/cgi-bin/nightvision/forum?index=projects&story=gen3baigish&function=read

jest dość dokładny opis, jak do Baigisha 5P wstawiono inny przetwornik (gen3).

ale gen 2+ też można....

Idea fajna, bo Baigish ma przyzwoitą optykę i dużo miejsca w środku.

 

W Pulsarach nie ma ani dobrej optyki, ani miejsca na takie zabawy.

Edited by W2o
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...