Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 731
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Odnosnie noktowizorow gen 1 i 1+.

NIE kupujcie ani jednego egzemplarza. To sie do niczego nie nadaje. Zarowno te za 500, jak i 3500 zł.

ZNiesmaczony były uzytkownik gen 1+

 

Miałem do czynienia z Yukonem Patrolem +1.

Jest to chyba najlepszy noktowizor z jakim mogłem się do tej pory spotkać.

 

Widać było wszystko ładnie...

Link to post
Share on other sites

Miałem do czynienia z Yukonem Patrolem +1.

Jest to chyba najlepszy noktowizor z jakim mogłem się do tej pory spotkać.

 

Widać było wszystko ładnie...

 

A z jakimi noktowizorami i generacjami się do tej pory spotkałeś?

Link to post
Share on other sites

Ja zmienilem zdanie, od czasu gdy przez PVS-7 zobaczylem w odleglosci ok. 450m czlowieka i bylem w stanie go sledzic. Normalnie bajka, ale niestety niedostepne dla zwyklego smiertelnika ze wzgledu na koszta.

A czy gen. 1+ jest az tak zla? Nie zgodze sie, zelaezy do czego ma byc. Jak do airsoftu to ujdzie, ale sa lepsze rzeczy.

Link to post
Share on other sites

Porównując I i III generację, raczej nie ma o czym mówić - chodzi mi o sam fakt różnicy jakości obrazu. Sama w sobie I generacja - owszem, do airsoftu wystarczająca, ale nie przyniesie takich samych radości jak sprzęt z wyższej półki. I w żadnym wypadku nie twierdzę, że jest zła, ale jak sam napisałeś - są lepsze rzeczy. ;)

Link to post
Share on other sites

Jakosc obrazu jest nieporownywalna. To tak jakby porownac szybki samochod i rower. I to, i to jezdzi; ale to pierwsze dalej i szybciej.

Zreszta nie o to chodzi.

Wracajac do oswietlaczy - w PVS-7 jest rowniez oswietlacz podczerwieni. Daje rade na pare metrow moze, a i tak w totalnej ciemnosci. Przy bezchmurnej nocy nie widac roznicy czy oswietlacz jest wlaczony czy nie. Za to w pomieszczeniu robi robote. Oczywiscie zaciekawilo mnie czy widac czerwona krope oswietlacza. Bylem szczerze zdziwiony gdy patrzac na wprost zobaczylem czerwony punkt. Jednak ten punkt byl tak maly, ze z odleglosci kilkumetrow (2-3m) juz tego nie bylo widac.

To jako ciekawostka na rozluznienie ;-)

Link to post
Share on other sites

Przeczytałem prawie cały temat i już nie wiem czy jest sens kupować coś poniżej II gen. Chciałem kupić jakiś noktowizor mono okularowy z montażem na głowę do 1500-2000 zł który nadawał się do ASG tzn widoczność w lesie 50-100m, w miarę dobra ostrość i nie widoczny dla innych. Chciałbym zaznaczyć że raczej nie wchodzą jakieś przeróbki i modyfikacje które mogą mnie przerosnąć. Jestem zielony w tym temacie więc chciałem poradzić się bardziej poinformowanych ludzi ;) Najmilej widziane linki do takich produktów...

Link to post
Share on other sites

Przeczytałem prawie cały temat i już nie wiem czy jest sens kupować coś poniżej II gen. Chciałem kupić jakiś noktowizor mono okularowy z montażem na głowę do 1500-2000 zł który nadawał się do ASG tzn widoczność w lesie 50-100m, w miarę dobra ostrość i nie widoczny dla innych. Chciałbym zaznaczyć że raczej nie wchodzą jakieś przeróbki i modyfikacje które mogą mnie przerosnąć. Jestem zielony w tym temacie więc chciałem poradzić się bardziej poinformowanych ludzi ;) Najmilej widziane linki do takich produktów...

 

Bardzo proszę:

http://allegro.pl/noktowizor-ps-2000-gen-2-i1658211095.html

Link to post
Share on other sites

A z jakimi noktowizorami i generacjami się do tej pory spotkałeś?

 

Ps-2000 +1

Ps-2000 +2 Nie było róźnicy za wyjątkiem tego że +2 była jaśniejsza...

Yukon Patrol

Nsp-3

Nsp-2

14 - nie biorę go pod uwagę

Edited by Punk4ass
Link to post
Share on other sites

Ps-2000 +1

Ps-2000 +2 Nie było róźnicy za wyjątkiem tego że +2 była jaśniejsza...

Yukon Patrol

Nsp-3

Nsp-2

14 - nie biorę go pod uwagę

 

Cóż, każdy ma swoje kryteria wg których ocenia dane urzadzenie.

 

:-)

Link to post
Share on other sites

Panowie!

 

Jeśli chodzi o gen 1 i to, że jest zupełnie do bani to - nie zgadzam się! To, że gen 1 ma poważne ograniczenia, fakt. Bez dobrego oświetlacza nie ma sensu się w pchać w ten sprzęt. Ale jeśli ktoś podaje gen III+ jako alternatywę... no bez przesady, to jest poważny wydatek rzędu 15-20 k. Do ludzi piszacych - ja tam nie wchodze w nic poniżej gen III+... rozumiem że macie już spłacone, dobrze wyposażone mieszkanie, dobry samochód, wasze dzieci maja zaspokojone potrzeby bytowe, żony też no i jeszcze wisi wam te 20 000 i nie wiecie co z nimi zrobić...

 

Tak więc, można wydać 2k na oświetlacz własnej roboty i nokto gen 1 i jakoś w tej ciemności funkcjonować, oswoić się z rybim widokiem, właczyć szósty zmysł i... zostać ninja! I się da.

 

Na temat oświetlacza. Natknałem się gdzieś na forum na madra rzecz, dyskusja szła o niewidocznym oświetlaczu do gen 1 i ktoś napisał coś takiego:

 

Jeśli chcesz mieć zupełnie niewidoczny oświetlacz, to musi być on dużej mocy i grubo powyżej 900 nm - przy takich parametrach nie oczekuj więcej niż 70 m zasięgu. W zwiazku z tym, lepiej zaakceptować 850 nm, widzialność porównywalna do 'żaru z papierosa' za to widzieć przez nokto na 100-200 m.

 

Oraz:

 

Ludzkie oko widzi skupiona podczerwień jak kolor czerwony.

 

To ostatnie stwierdzenie zgadza się z moimi obserwacjami, tak - człowiek spokojnie jest w stanie zobaczyć gołym okiem żródło silnego promieniowania podczerwonego, dlatego wszystkie badziewne iluminatory z diodami +/- 808 nm sa moim zdaniem nieporozumieniem, wręcz oślepiaja silnym czerwonym światłem, ani to na zwierzynę, ani do ASG. W sumie nie wiem po co.

 

Moja koncepcja do bycia w miare niewidocznym - nokto z diodka 940 nm, do chodzenia, żeby widzieć na 20-30 metrów, nie zabić się w terenie, a w ręku 850 laser, jeśli trzeba przyświecić dalej, punktowo, tymczasowo coś oświetlić. Oczywiście jeśli ktoś ma II+, jest się łatwym celem :) ale cóż... takie życie.

Link to post
Share on other sites

Pytania do osób ogarniających temat. Mam zamiar sobie tymczasowo sprawić jakieś nokto, najprawdopodobniej Yukona 1 gen bądź PS2k.

1. Jak będzie się sprawdzać Surefire M951 z filtrem IR w roli podświetlacza?

2. Czy można jakoś wyciągnąć flaki z PS (tak żeby nie uszkodzić i po złożeniu działało jak powinno) żeby dorobić jakiś bardziej trwały montaż?

Link to post
Share on other sites

Panowie!

 

Jeśli chodzi o gen 1 i to, że jest zupełnie do bani to - nie zgadzam się! To, że gen 1 ma poważne ograniczenia, fakt. Bez dobrego oświetlacza nie ma sensu się w pchać w ten sprzęt. Ale jeśli ktoś podaje gen III+ jako alternatywę... no bez przesady, to jest poważny wydatek rzędu 15-20 k. Do ludzi piszacych - ja tam nie wchodze w nic poniżej gen III+... rozumiem że macie już spłacone, dobrze wyposażone mieszkanie, dobry samochód, wasze dzieci maja zaspokojone potrzeby bytowe, żony też no i jeszcze wisi wam te 20 000 i nie wiecie co z nimi zrobić...

 

Tak więc, można wydać 2k na oświetlacz własnej roboty i nokto gen 1 i jakoś w tej ciemności funkcjonować, oswoić się z rybim widokiem, właczyć szósty zmysł i... zostać ninja! I się da.

 

Na temat oświetlacza. Natknałem się gdzieś na forum na madra rzecz, dyskusja szła o niewidocznym oświetlaczu do gen 1 i ktoś napisał coś takiego:

 

Jeśli chcesz mieć zupełnie niewidoczny oświetlacz, to musi być on dużej mocy i grubo powyżej 900 nm - przy takich parametrach nie oczekuj więcej niż 70 m zasięgu. W zwiazku z tym, lepiej zaakceptować 850 nm, widzialność porównywalna do 'żaru z papierosa' za to widzieć przez nokto na 100-200 m.

 

Oraz:

 

Ludzkie oko widzi skupiona podczerwień jak kolor czerwony.

 

To ostatnie stwierdzenie zgadza się z moimi obserwacjami, tak - człowiek spokojnie jest w stanie zobaczyć gołym okiem żródło silnego promieniowania podczerwonego, dlatego wszystkie badziewne iluminatory z diodami +/- 808 nm sa moim zdaniem nieporozumieniem, wręcz oślepiaja silnym czerwonym światłem, ani to na zwierzynę, ani do ASG. W sumie nie wiem po co.

 

Moja koncepcja do bycia w miare niewidocznym - nokto z diodka 940 nm, do chodzenia, żeby widzieć na 20-30 metrów, nie zabić się w terenie, a w ręku 850 laser, jeśli trzeba przyświecić dalej, punktowo, tymczasowo coś oświetlić. Oczywiście jeśli ktoś ma II+, jest się łatwym celem :) ale cóż... takie życie.

 

 

2000 pln na oświetlacz?

500 pln na noktowizor gen1/1+?

 

To chyba nie są właściwe proporcje...

Dodatkowo:

Mówienie że mocą oświetlacza "nadrobisz" brak czułości i wzmocnienia przetwornika - jest sporym nieporozumieniem, bo o ile stosowanie takiego zestawu na skraju lasu, lub polu jeszcze ma jakiś sens (choć naprawdę niewielki), to w lesie nie ma wcale. Pisałem już o tym jakiś czas temu. Potraktuj oświetlacz IR (każdy) jak zwykłą latarkę i wyobraź sobie że to światło latarki (dość przecież mocnej) pada na jakąkolwiek gałązke, konar, liść czy cokolwiek innego iodbija się od niego.

Takie światło wraca na przetwornik, który je wzmacnia (tak powiedzmy X800) i co widzisz? - gałązkę, konar, liść... i prawie nic więcej poza tym co znajduje się za tą przeszkodą. Pretwornik "lubi" to tak samo jak bezpośredne oświetlenie obiektywu noktowizora. A przetworniki gen1 - zwłaszcza.

To co napisałeś o długościach fali oświetlacza - przecież już było....

1: 850 i 940 nm to nie sa JEDYNE długości fali emitowanej przez konkretna diodę LED, punkt w którym emitują MAKSIMUM mocy. A to naprawdę ważna różnica.

2: Ludzkie oko nie widzi podczerwieni!!!!!! (Jak byśmy je widzieli, to mielibyśmy kolor "podczerwony" - a nie mamy.... To co widzi jako czerone - to swiatło o barwie czerwonej. Po prostu diody LED mają taka charakterystykę, że oprócz konkretnej częstotliwości (np 850 nm) emituje bardzo dużo śmieci zarówno w strone światła widzialnego (z przewagą czerwonego - 780nm) jak i w drugą stronę

3: 808nm to typowa długośc emitowanej fali przez diodę LASEROWĄ. Jej zaleta jest taka, że emituje 808 nm +-5nm , tzn (choć jest ostatnio dużo badziewia które nie trzymają parametrów), a LED 850nm (tak z głowy) +-90nm

4: Daj namiary na diodę laserową 850nm. Dawno juz takich nie widziałem

 

@kuczu - można, tylko po co?

PS200 jest zalewany specjalnym silikonem, da się rozebrać, choć to troche ryzykowne.

Nie łatwiej dorobić montaż na CNC w rodzaju obejmy?

AutoGated da się znaleźć w google.

Link to post
Share on other sites

W20 jeśli chodzi o wyższość gen III+ nad I z oświetlaczem, przyznaję ci pełną rację. Pisałem tylko o tym, że z ograniczonymi funduszami też można, lipnie i jak z latarką, ale można.

 

Dlaczego 2k na oświetlacz? Znacznie lepiej złożyć coś samemu, plus dorobić na CNC to, czego się nie dokupi i za 500-600 zł można spokojnie sobie zrobić taki układ, który wystarczy na lata i nada się do innych generacji.

 

Natomiast - Ludzkie oko WIDZI źródło silnego promieniowania podczerwonego w zakresie podczerwieni bliskiej !!! I tyle!!! Ja przynajmniej widzę czerwoną kropę!!! I nie ma bata, nie ma oświetlacza o zasięgu 100m pozostajacego zupełnie niewidocznym dla ludzkiego oka. Jeśli ktoś ma to niech napisze, jak narazie na forach polskich i zagranicznych wszycy zastanawiają się jak zrobić invisible illuminator, a nikt jeszcze nie napisał 'ja mam'!!!

 

W2O - jak się ze mną nie zgadzasz, wyzywam cię na pistolety, wyberz kamerdynera i miejsce... stawie się ze świtą ;)

 

I poza tym - teoria że to śmieci świecą w diodach 808nm, zupełnie się nie sprawdza! Mam filtr 940nm, gdy przystawiam go do 808 wycina ją zupełnie, praktycznie nic nie widać gołym okiem, wycięta zostaje też podczerwień, podobnie gdy przystawiam do tej samej diody filtr 'siedemset cośtam' - praktycznie nie ma żadnego efektu, cała czerwona kropka przechodzi jak przez masło. To samo tyczy się diody 850. Czyli, jeśli były by to śmieci z innego pasma, zostały by wycięte przez filtr 700+ a tak się nie dzieje, czyli... to co widzimy, to silne źródło podczerwieni bliskiej.

 

Apropo dostępności diod laserowych, ja mam w tej chwili 980nm i robię z nią eksperymenty, za jakiś miesiąc będę wiedział dokładniej jak to się zgrywa z przetwornikiem I gen.

 

Pozdrowienia

Link to post
Share on other sites

Witam. Niechcący natrafiłem na ten forum.

 

Sprawa jest bardzo prosta. Przed tym jak zrobić nie widoczny oświetlacz IR trzeba wiedzieć w jakim paśmie pracuje twój noktowizor. Wtedy dużo pytań odpadną same po sobie.

 

Jeżeli dostałeś w prezencie auto (od kochanki, na przykład) i nie wiesz na benzynę czy ropę - co zalejesz? Musisz zajrzeć pod maskę.

Link to post
Share on other sites

Nokto info! Widzisz, ty jesteś praktykiem, i miałeś doczynienia z wieloma typami przetworników, twoje doświadczenie jest cenne, cenniejsze od wiedzy książkowej, mam nadzieję, że włączysz się do dyskusji.

 

Problem z przetwornikami gen I jest taki, że ponoć widzą zakres do 800 nm, taka jest teoria, jednak w moim pulsarze widzę światło słabej diody 940nm 5mW całkiem przyzwoicie, czyli coś, co teoretycznie powinno być niewykonalne. Oczywiście można powiedzieć, że to co widzę to 'śmieci' wyrzucane poza pasmem standartowym dla tej diody, ale nie sądzę, ponieważ za dużo tego światła jak na produkt uboczny - to tylko mała diodka, jak z pilota, a jest wstanie skutecznie oświetlić przedmiod z ok 4m, przyczym jest zupełnie niewidoczna gołym okiem. Mam też oświetlacz 850nm zbudowany na LEDzie 3W, ten działa już znacznie lepiej, i ma zasięg do ok 40m, jednak jest znacząco widoczny, nie tak jak 808nm, bo to już jest porażka, ale jednak jest.

 

Ponoć gen 0 jest czuła na szerokie spektrum podczerwieni bliskiej do 940 nm (co by się zgadzało z doświadczeniem W20, który pisał, że oświetlacz 940 był widoczny w PNW 57 a w PNW57E już słabo) tylko problem jest taki, że generacja 0 ma bardzo słabe (jeśli w ogóle) wzmocnienie, i trzeba by doświetlać cały czas, co też jest bez sensu...

 

Kiedyś pisałeś, że będziesz miał noktowizory łapiące 1000nm, jakiś postęp w tej sprawie?

Link to post
Share on other sites

No to zajrzymy pod maskę.

 

Jeżeli masz noktowizor Yukona (Pulsar), ATN, Dipol, Baigish, Beringoptics, Dedal, VOMZ i inne gen. 1/1+ to one zrobione na eop (elektronooptyczny przetwornik) W8, EP33, EP46, EP34 które maja paśmo 400-900nm. To samo dotyczy 2,2+ gen. Jedynie nie które modeli 3 gen. ma do 950nm (ale to są wyjątki - dla wojska USA). I nic tu nie wykombinujesz. Do żadnych z tych noktowizorów nie zastosujesz nie widocznego oświetlacza IR, jedynie można zastosować IR z mniej widoczną czerwona plamą.

 

Są przetworniki które pracują w bliskiej podczerwieni i w dalekiej podczerwieni. To były przykłady z bliskiej podczerwieni.

 

Pytanie trzeba stawić inaczej . Chce mieć noktowizor z nie widocznym oświetlaczem dla ludzkiego oka i innych noktowizorów na eop (jak piszą do mnie klienci).

 

Na to mam minimum 4 rozwiązania (tańsze/droższe).

 

1- zrobić nie widoczny oświetlacz dla gen. 0 (PNW-57A, Ferro-51... mają pasmo do 1200nm, ale słabą czułość fotokatody 80-120)

2- zrobić nie widoczny oświetlacz dla cyfrowego noktowizora

3- przerabiać noktowizory z eop serii W8, EP33 na inne (w paśmie 400-1200nm) i zastosować nie widoczny oświetlacz.

4- będą produkowane noktowizory, celowniki noktowizyjne na moje zamówienie fabrycznie zgodnie z moimi uwagami.

 

Światło tych oświetlaczy nie widać ludzkim okiem (zwierzyna też) i noktowizorem 1,2,3 gen.

 

Punkt 1 i 2 - już to robię.

Punkt 3 - prawdopodobnie pierwsze modeli będą na jesień, bo muszę zamówić u producenta odpowiednią ilość przetworników (a to są duże koszty)

 

Co do diod LED IR. Sprawa w tym, że one mają duży rozrzut (ogony) od 20nm do nawet do 100nm. Dla tego dioda 940nm przy większej mocy ma ciemnoczerwoną plamkę. I jeżeli piszą : noktowizor Yukon Digital lub Pulsar z nie widocznym oświetlaczem - to wprowadzają klienta w błąd.

Diody laserowe IR mają +/- 4nm.

 

No i tyle na ten temat.

Sorry, nie zaglądam tu często. A z forum nie przychodzi meil.

Powodzenia w eksperymentach.

W razie pytań, proszę pisać:

Wyślij e-mail

Edited by NoktoInfo
Link to post
Share on other sites

@ Kilgatar

- o wyższości gen3 rozprawiać nie będę, bo nie mam.

Jak dobrze pójdzie to wypowiem się pod koniec lipca :-)

- to Ty zaproponowałeś 2kPLN na doświetlacz...

- pomysł z rozbudową oświetlaczy niepokojąco przybliża nas do genO (Fero 51/52, nsp-2 itp). Po co wydawać pieniądze na gen2+ z oświetlaczem, skoro rozdzielczość takiego Fero51 i tak będzie lepsza, a oświetlacz jest już fabryczny?.... Naprawdę - nie tędy droga.

- filtr 940nm ma tak tylko napisane. Napisać można naprawdę wszystko, zwłaszcza w takim dużym skośnym kraju - to raz. filtr 940nm (jeśli nie nakłamali na napisie) wycina WSZYSTKO poniżej 940nm. Więc 808nm (+-5nm = 803 - 813nm) też. - to dwa. Mam już trzy (takie same) filtry, tej samej firmy i każdy przepuszcza inaczej..... A producent owszem, znany....

@Noktoinfo - serdecznie witamy.

Link to post
Share on other sites

OK, więc nic dodać nic ująć... więc czekam na pojawienie się na noktoinfo nowego produktu... jak narazie cieszę się, że ktoś to wreszcie powiedział, to kamień milowy i lekcja dla pokoleń - Yukony i pulsary widzą w zakresie 400-900. Nokto info, dzięki za tą informację, szukałem wszędzie, nawet dotarłem do rosyjskiej strony ze szczegółowymi danymi tych przetworników, na żadnym nie było zakresu.

 

W2O - podziwiam pasję i poświęcenie jeśli nie odstrasza cię zapora cenowa, ale... od tego przecież na świecie są pasjonaci!

 

Trzymajcie się! Miłych wypraw\działań nocnych!

 

Pozdrowienia!

Link to post
Share on other sites

Ja słyszałem o AN/PSQ 20 DSNVG (Double Sensor Night Vision Gogles) czyli połączenie noktowizji i termowizji. Efekt całkiem ok, a i w walce pewnie znacznie bardziej przydatny.

Na realia ASG jedynie dla ludzi, którzy nie mają co robić z kasą.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...