Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Ja mam pytanie niejako poza tematem. Jak nalezy dobrac laserowy wskaznik celu (dlugosc fali/moc?) zeby w nokto byla widoczna jego cala wiazka? Jakies konkretne modele? Zastosowań takiego rozwiazania od groma a kompletnie nie mam pojecia jak taki efekt osiagnac...

Link to post
Share on other sites
  • Replies 731
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Podobnie jak w laserze w pasmie widzialnym. Jesli masz przejrzyste powietrze to nie zobaczysz wiazki tylko punkt na celu. Za to jesli w powietrzu bedzie znajdowac sie kurz, dym czy inna zawiesina to bedziesz widzial cala wiazke od Ciebie do celu. Tylko zastanawiam sie po co? Przeciez zdradza to Twoja pozycje.

Dlugosc fali nie ma tu nic do czynienia wedlug mnie. Jedyne co moze na to wplywac to moc lasera. Slabszy laser bedzie widziany gorzej niz mocny. Ale tylko w "znieczyszczonym" powietrzu.

 

Przepraszam, za brak polskich znakow. Niestety komputery poza granica Kraju tak maja ;-)

Link to post
Share on other sites

Zastosowanie bardzo prozaiczne, atakowanie celow niewyposazonych w noktowizje. Mozna druzynie pokazac laserem co kto ma atakowac lub w trakcie ataku kazdy bierze sobie cel do zlikwidowania bez umawiania sie, po prostu widac kto kogo "bierze"

 

Co do widzialnosci calej wiazki:

 

to czy taki efekt osiagne "zwyklym" laserem IR malej mocy

 

Czy tez w zasiegu portfela przecietnego Polaka oraz mozliwosci cywila jest do osiagniecia taki efekt:

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem, ale jeśli wiązka ma być widoczna tylko pod noktowiorem a normalnie nie no to dzieńdobry an/peq.

Jeśli zaś widoczny dla oka bez noktowizora to zielony laser o mocy 75mW i wzwyż. Na Borneo tegorocznym w nocy była rewia mody z tymi laserami w nocy.

Link to post
Share on other sites

Mam laser IR o mocy 100mw. W noktowizorze widze tylko punkt. Czasami przy zakurzeniu, dymie czy chmurach. widac cala wiazke. Ale jest to rzadkosc.

Widocznie potrzebny jest laser o wiekszej mocy.

Ale czy pomysl z wiazka jest dobry? Nie jestem do tego przekonany. Raczej bym sie sklanial ku wskazywaniu celow punktem oraz normalnym, piechocinskim kierowaniu ogniem. Wystarczy dwa lub trzy takie wskazniki w druzynie.

Pomysl oczywiscie jest dobry, z doswiadczenia wiem, ze sa punkt wystarczy. Poza tym zawsze zakladaj, ze przeciwnik jest od Ciebie lepszy i lepiej wyposazony. Taka wiazka widziana w noktowiorze wskaze przeciwnikowi miejsce skad pochodzi i klops gotowy.

Wracajac do tematu: chyba musi byc laser o wiekszej mocy.

Za kilka tygodni postaram sie sprawdzic jak to wyglada w DBAL i wtedy dam znac, czy widac wiazke czy tylko punkt.

Link to post
Share on other sites

Pomijając kwestię podejścia do przeciwnika jako słabiej/lepiej wyposażonego :

Jako że an/peq pod nokto pokazuje całą wiązkę to stawiałbym prędzej na długość fali, niżeli moc.

to jest to specyfikacja z an/peq'a15. I widać wyraźnie że moc jest dość nisko tutaj (zakres 0.6 - 25mW) więc 100mW u Millera44 powinno być widoczne gdyby chodziło tylko i wyłącznie o moc.

Stawiam zatem ze jest to sprawa długości fali...

 

IR Aim Laser:

Output Power (Low) 0.6 mW (Class I)

Output Power (High) 25 mW (Class IIIb)

Beam Divergence 0.5 mrad

Wavelength: 820-850 nm

Range: >600m (low), 2000m (hi)

 

Miller - jesteś w stanie podać długość fali swojego lasera IR, czy nie bardzo ? Bo w sumie jestem bardzo ciekaw jaki czynnik ma tutaj wpływ na widoczność/brak wiązki lasera pod noktowizorem.

Edited by Hannon
Link to post
Share on other sites

Oczywiscie, ze jestem w stanie. Dugosc fali to 850nm.

I powtorze po raz kolejny: w przejrzystym powietrzu nie widac wiazki, za to jesli w powietrzu znajduje sie cokolwiek to wiazka bedzie widziana.

Wczoraj sprawdzilem: AN/PEQ-15 wraz z PVS-14: nie widac wiazki. Przy lekkim kurzu, jakiego tu mnostwo widac wiazke.

Link to post
Share on other sites

W gruncie rzeczy jest to możliwe. Chociaż w drugim podanym przez Ciebie filmie jest opis lasera - tj. IZLID 200P.

W jego specyfikacji pisze że długość fali to 830nm, a moc 195mW. AN/PEQ15 ma przy trybie hi 25mW, więc na upartego może to działać analogicznie

jak przy mocy zielonych laserów - niska moc widoczna tylko plamka, a przy wysokiej mocy widać już całą wiązkę.

 

Strona producenta : http://www.bemeyers.com/index.php?option=com_product&catid=24&id=31 , po prawej masz specyfikacje tego lasera.

 

Ale to co pisze to oczywiście czysta spekulacja, i nie mam nic na potwierdzenie tej tezy.

Link to post
Share on other sites

@Grey Fox - 100mW na 850nm to jest taki dokładnie jak ma Miller44 i słyszałeś że ma tylko plamkę. Jak juz chcesz inwestować w laser to strzelałbym w taki o parametrach jak z modelu na filmiku który dałeś pare postów wyżej czyli okolice ~200mW na tych 850nm - jeśli chcesz osiągnąć taki sam efekt jak tam.

Link to post
Share on other sites

Na każdym laserze jest adnotacja że nienależy świecić po gałach. Czy to IR, czy zielony czy czerwony.

Byle zabawką z kiosku na 5mW też możesz sobie zrobić krzywdę. Jak w całym tym sporcie trzeba zachować

ostrożność i dojrzałość w użytkowaniu sprzętu, a wszystko powinno być w porządku.

Link to post
Share on other sites

Ja po testach i wyczerpujących konsultacjach u wykładowców stwierdzam że: to co widać (wiązka) to efekt odbicia od syfu w powietrzu. W nokto jest to bardziej widoczne bo wzmacniane jest światło szczątkowe. Próbowaliśmy na wielu długościach fali, i zakresach wyjściowej mocy optycznej. Jedynie wzrost mocy dawał minimalną poprawę widoczności wiązki. Patrząc prostopadle do wiązki jednak nie widać sznurka fotonów. Zatem "problem" rozwiązany.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Próbował ktoś z Was zrobić filtr IR na latarkę?

Chodzi mi o uzyskanie efektu, że nie widać światła widzialnego a widać np. w kamerze światło podczerwone.

 

Można kupić taki filtr Surefire, ale chciałbym posprawdzać trochę pomysłów i trochę mi szkoda kasy dlatego chciałbym to zrobić sam.

Macie jakiś pomysł?

Link to post
Share on other sites

@Kilgatar - na razie nie mam; postarm sie za jakis czas dorwac cos z sojuszniczej armii ale to nic pewnego. Ostatnio probowalem AN/PEQ-15 - to jest to czego szukam ;-) Na razie uzywam Surefira M952 - ma opcje podczerwieni, ale widac czerwona krope z bliskiej odleglosci, powiedzmy 20-25m. Na dalszych odleglosciach kropa jest prawie niewidoczna a promien swiatla leci duzo, duzo dalej. Raczej do walk airsoftowych srednio sie nadaje.

Wciaz szukam, jak znajde to nie omieszkam poinformowac szanownych kolegow.

 

@Brozek - Poczytaj dokladnie temat, jest kilka/kilkanascie postow na ten wlasnie temat.

Link to post
Share on other sites

Miller, czekamy, jak się uda daj znać i wzbogać świadomośc ogólną.

 

Jeśli chodzi o niewidzialne iluminatory ja zdecydowałem się pójść w laser 980nm, z regulowaną mocą, przez co będzie niewidoczny na bliskich odległościach, przy skręconej mocy, na pełnym gazie (ok 300mW) pewnie będzie widoczna kropka, ale coż. Ewentualnie można by ją jeszcze podfiltrować.

 

Tak na marginesie - na skutek prób i eksperymentów udało mi się ustalić, że filtr do PNW 57 - filtruje w granicach 900 nm +/- 20 nm. Jeśli uda mi się eksperymentalnie pomniejszyć zakres błędu napiszę.

 

Też napiszę jak już dojdą do mnie wszystkie przesyłki i zmontuje zestaw do niewidzialnego podświetlania.

 

Apropos laserów... myślę, że jeśli ludzie pokupują sobie skolimowane 850nm rzędu 200mW i wyżej do celowania, albo wskazywania celu (jak tu wcześniej wspominano) to będzie rzeź dla oczu, ja na takie strzelania bym nie poszedł, wzrok jest zbyt cenny.

Edited by Kilgatar
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...