Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 731
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Posiadam tego Yukona i nie wyobrażam sobie stosowania go do czegokolwiek innego niż obserwacje, a już na pewno nie do chodzenia z nim. Nie wiem, może robię coś źle. Posiadam go w zestawie z montażem na głowę, nawet dobrze wyregulowany nie pozwala na komfortowe poruszanie się z tym sprzętem. Pomijając potrzebę ręcznego ustawiania ostrości. Po prostu nie jest on na tyle stabilny by utrzymać linię z okiem. I nie wiem jak to zrobić by to stało się możliwe. Bo nawet najmniejszy ruch nokto względem twarzy powoduje, że niezbyt wiele widać...

Link to post
Share on other sites

No to ja polecam Dipola D2MV lub MS. Generacja niby 1+ ale potrafi zaskoczyć przyzwoitością. Do tego nie było żadnych z przypadłości, o których pisał MiodUS. Nie są to moje pierwsze gogle noktowizyjne ale najtańsze... Naprawdę dobrze się trzymają głowy, przy użyciu z okularami lub bez.

Po wyregulowaniu ostrości nic nie tracą i można spokojnie pracować. Oczywiście, jeśli ustawię ostrość na większą odległość, to próba odczytania godziny na zegarku będzie tylko próbą. Wszystko co blisko będzie zamazane. Jednak nie na tyle by nie móc rozróżnić kształtów etc.

Pamiętaj też MiodUS, iż jest to monokular, więc chodzenie z nim jest bardzo ciężkie. Mając otwarte tylko jedno oko masz zaburzone widzenie sferyczne (chyba tak się to nazywa) więc poniekąd to może być jednym z Twoich problemów. Wierz, mi, że na dwóch okularach jest zdecydowanie lepiej.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Mam takie małe pytanko do użytkowników NSP 2. Mianowicie, posiadam AKSU Boyi i ni w ząb nie moge zainstalowac na nim NSP 2, tak jakby brakowało elementu na montażu nokto. Sprawdzilem na zdjeciach i wydaje sie, ze niczego nie brakuje. Czy jest możliwe, ze szyna w montaż w boyce nie odpawiada ostremu i nie da się na nim montowac realnych sprzętów?

Link to post
Share on other sites

Witam, niedawno zbudowalem sobie montaz do mojego yukona. Jednak przez to ze swiatlo musi najpierw przejsc przez kolimator obraz jest zauwazalnie ciemniejszy. Zastanawiam sie teraz nad zastosowaniem osobnego oswietlacza ir ktory moglbym zamontowac na szynie ris. Czy zastosowanie takiej latarki ir podniosloby zauwazalnie jasnosc obrazu?

http://www.ebay.ie/itm/Spiderfire-IR-NVD-Night-Vision-Flashlight-Torch-CR123A-/360300314470?pt=UK_SportsLeisure_Camping_LightsLanternsTorches&hash=item53e3927f66#ht_2797wt_902

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/28e7660ec3df8ca1.html

Link to post
Share on other sites

Witam, niedawno zbudowalem sobie montaz do mojego yukona. Jednak przez to ze swiatlo musi najpierw przejsc przez kolimator obraz jest zauwazalnie ciemniejszy. Zastanawiam sie teraz nad zastosowaniem osobnego oswietlacza ir ktory moglbym zamontowac na szynie ris. Czy zastosowanie takiej latarki ir podniosloby zauwazalnie jasnosc obrazu?

http://www.ebay.ie/itm/Spiderfire-IR-NVD-Night-Vision-Flashlight-Torch-CR123A-/360300314470?pt=UK_SportsLeisure_Camping_LightsLanternsTorches&hash=item53e3927f66#ht_2797wt_902

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/28e7660ec3df8ca1.html

 

Na pewno pomoże, z tym że rozumiem, że zakładasz że tego doświetlacza nie będzie widać "gołym" okiem? - nic z tego. Będzie widoczne w nocy jak semafor, albo przynajmniej tylnie światło rowerowe....

Tak gdzieś w połowie wątku jest dyskusja o doświetlaczach.

Osobiście jestem zwolennikiem doświetlaczy laserowych o odpowiedniej długości fali.

Z tym że nawet na diodzie laserowej będzie dosyć trudno zrobić doświetlacz całkowicie niewidoczny gołym okiem, o zasięgu który będzie Cię satysfakcjonował (dla tego przetwornika obrazu).

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Jezeli chodzi o widocznosc to jestem swiadomy ze bedzie widoczny duzo bardziej niz seryjny oswietlacz w tym yukonie. Zasieg jaki by mnie zadowalal to okolo 50m. Ogolnie nie mam porownania z oswietlaczami laserowymi, rozumiem ze jest to bardziej oswietlenie punktowe. I jak jest z moca w porownaniu do klasycznych oswietlaczy?I ewentualnie jakie oswietlacze bys polecal?

 

Kiedys ktos mi polecil puszke od G&P, posiada oswietlacz IR jak rowniez laser w podczewieni.

http://www.ebay.ie/itm/270784847603?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649#ht_2996wt_1052

Link to post
Share on other sites

W oświetlaczu laserowym możesz regulować wielkość plamki - od punktu do 30-40 stopni (w zależności od użytej optyki i jej wykonania), a nawet szerzej.

Różnica jest taka, że "przejście" pomiędzy obszarem oświetlonym a nie, jest bardziej ostre, niż przy użyciu diody LED. (trochę bełkotliwe, ale mam nadzieję że wystarczająco zrozumiałe :-). Generalnie należy przyjąć że mniej światła ucieka na boki, przez co jest zauważalnie większy zasięg.

Największym zazwyczaj problemem (poza rzecz jasna odpowiednią obudową) jest określenie czego się oczekuje od urządzenia. Do wyboru jest:

- wskaźnik celu laser IR (dla celowania przez nvg) - jak najmniejsza moc, skolimowana w punkt

- oświetlacz celu laser IR (moc w zależności od używanego przetwornika, plama)

- wskaźnik celu zielony laser - dla kolegów bez nvg i do stosowania w dzień

- latarka (jak już wszystko do jednej obudowy pchać...)

 

Raczej nie ma sensu stosowania czerwonego lasera.

 

Generalnie można przyjąć że budżet pojedyńczego lasera składa się z następujących pozycji:

- dioda laserowa (cena zależy od długości fali, mocy, obudowy tak typowo to od 40 - 250)

- sterownika (50 - 60 pln)

- optyki (czyli kolimatora) (15-20 pln)

- obudowy wewnętrznej (10 pln) (coś musi trzymać optykę, sterownik i diodę.)

- montażu (różnie :-))

 

No i obudowy właściwej - wg gustu, potrzeb i środków finansowych.

Link to post
Share on other sites

W takim razie ostatnie pytania, i powoli bede zbieral niezbedne czesci. Wiazka lasera zostaje przepuszczona przez soczewe i rozszczepiona. Czy taki oswietlacz jest nieszkodliwy dla wzroku? I ostatnia sprawa, co do dlugosci fali to zastanawiam sie nad diodamy 808nm lub 830nm pytanie tylko jaka moc bedzie potrzebna do wykonania takiego oswietlacza?

Link to post
Share on other sites

Proponowałbym 830nm z mocą w okolicach 150mW, najlepiej sprawdzonego producenta, bo charakterystyka niektórych diód czasem potrafi zaskoczyć....

Jeśli nie skolimujesz takiej wiązki w punkt, to można przyjąć że jest to bezpieczne. Gdzieś w tym wątku były podane klasyfikacje laserów.

Edited by W2o
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Witam szanowne grono Przedmówców!

Czy ktoś używał/używa oświetlaczy ATN'u,

np. takich jak ten?

 

Interesuje mnie jak to działa z gen I+, czy faktycznie poprawia to zasięg, chociaż do 100m, czy też może lepiej skusić się na oświetlacz laserowy?

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Chodziło mi troszkę o coś innego. Znam poszczególne generacje noktowizorów i porównania pomiędzy nimi. Chyba link z tym forum też już się przewijał gdzieś, parę stron wcześniej. :) Poza tym, wydaję mi się, że to trochę przekłamane porównanie - akurat vipera miałem możliwość sprawdzić i wygląda to mimo wszystko trochę lepiej (zawsze było coś widać, często całkiem "fajnie")

Może źle sformułowałem pytanie.

Po wnikliwym przeczytaniu całego tematu stwierdzam, że:

- nie potrzebuję całkowicie niewidocznego źródła podczerwieni,

- rozumiem subtelność iż gen I+ będzie "widziała" tylko niewielką, skrajną (?,?) część pasma z illuminatorów ir laserowych, których spektrum, mimo różnych wysiłków jest dośc szerokie, a maksimum przypada prawdopodobnie na długości nie dostrzeganej przez przetworniki z I gen (940nm), przez co nie wkorzystywałbym 100% możliwości iluminatora laserowego, dlatego szukam, tak jak W2o radziłeś w okolicach początku tego wątku, poszukuję zakresu 830-850nm

- z wyżej wymienioną latarką ir miałem do czynienia i faktycznie doświetlała, ale za mało (20-30m) i szybko się popsuła.

Dlatego moje pytanie o doświetlacze ATN - doczytałem się, że I generacja generalnie :biggrin: je widzi, moc mają okay,

ale są diodowe i czy w tej kwestii różnią się od wynalazków typu ta latarka ir z ebay'a (świeci się na czerwono konkretnie, a efekt w nokto mizerny...)?

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

 

P.S.

Nie oczekuję cudów na I generacji, chciałbym się dowiedzieć czy możliwa jest obserwacja na dystansie 100+m :zastanawia:

 

EDIT:

Znalazłem coś takiego - moc 450mW (!!!), ale ani słowa o długości emitowanej fali. Na stronie ATN nie znalazłem opisu..

Edited by mjp
Link to post
Share on other sites

@mjp.

Mój post nie miał być odpowiedzią na Twoje pytanie. Jeśli tak został zrozumiany - to przepraszam za zamieszanie.

Co do jakości viper'ów itp, to w dyskusji pod recką jest informacja, że co do zasady. zdjęcia zawsze przedstawiają gorszy obraz niż jest w rzeczywistości (dotyczy wszystkich generacji :-)) Dyskusja jest długa i dość rzeczowa, więc nie będę powielał.

 

Co do zasięgu 100m w gen 1, (z zastosowaniem oświetlaczy led) to niestety będę sceptyczny. (Mówię o zasięgu bez księżyca, bo wpływu zachmurzenie, gwiazd itp w gen1 raczej nie odczujesz. Na chwilę zapomnij że oświetlacz o którym mówisz, pracuje w podczerwieni. Potraktuj go jak zwykłą latarke diodową światła białego. 450 mW prądu pobranego (tak zakładam, ale można spytać) stawia ją raczej poniżej przeciętnego obecnego poziomu latarek led. Przeciętne latarki led nie mają 100 m zasięgu (w praktyce, nie na ulotkach), a na pewno mają większe odbłyśniki.

Raczej sugeruję samodzielnie zrobić oświetlacz laserowy.

Link to post
Share on other sites

Odebrałem go całkiem normalnie - naprawdę podziwiam Twoją wiedzę na temat szeroko pojętej noktowizji W2o :maniak_OK:

A widzisz, tego, że przedstawiają zdjęcia gorszy obraz, nie wychwyciłem (bikos in skul, i hejted maj inglisz ticzer :biggrin: )

Właśnie praktyka interesuje mnie najbardziej, a nie ulotki, jak to ująłeś.

W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak przemęczyć się do końca roku z moim viperkiem, w oczekiwaniu na następną gwiazdkę :)

Pozdrawiam!

Edited by mjp
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Witam .Czy ktoś może wypowiedzieć się na tema tego nokto= POM-5 w sieci nie mogę znaleźć jakiś konkretnych informacji o nim. Obecnie zasilany bateria 9V czy można by go zasilać lipo 3Sczyli przy max naładowaniu 12,4V.

 

Wstępnie ile kasy max. można by za niego dać bez montażu, sprawny bez IR.

Link to post
Share on other sites

Witam .Czy ktoś może wypowiedzieć się na tema tego nokto= POM-5 w sieci nie mogę znaleźć jakiś konkretnych informacji o nim. Obecnie zasilany bateria 9V czy można by go zasilać lipo 3Sczyli przy max naładowaniu 12,4V.

 

Wstępnie ile kasy max. można by za niego dać bez montażu, sprawny bez IR.

 

Kiedyś też szukałem informacji o nim, bo prawie kupowałem....

Rzeczywiście strasznie mało o nim informacji w necie.

Generacja 1, produkcja bodajże białoruska. Wygląd ma taki trochę podobny do 1pn51 - i to jest w nim najlepsze. Użyteczność niestety jest (dużo) mniejsza.

Z zasilaniem nie kombinuj, przetwornice i cala reszta WN są dość wrażliwe i w zasadzie nienaprawialne.

Jak przeszukam swoje archiwum to Ci podeślę jego parametry. Pamiętam tylko, że jak na to powiększenie to był zaskakująco mały kąt widzenia.

W mojej opinii żeby to miało jakąś użyteczność, to trzeba by do środka wstawić coś co najmniej gen2 - a nie jest to ani łatwe, ani tanie.

ps.

Tego Pom'a którego oglądałem można było dostać za coś koło 450pln (tak z 2 lata temu) - zszedł dość szybko.

HMMM - też był bez montażu - może to ten sam?

Edited by W2o
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Przymierzam się do zakupu PVS-14, ale że nie jest to sprzęt tani i raczej dostępny jedynie w wersji "używanej" mam kilak pytań:

 

- jakie są praktycznie różnice miedzy cywilną a wojskową wersją?

- czy różnica między wersją 64lp/mm a 72lp/mm jest zauważalna? Opłaca się dopłacać?

- jak duża jest awaryjność tego sprzętu? Czy w Polsce można gdzieś takie nokto oddać do naprawy?

- na co zwracać uwagę przy zakupie?

- nie ukrywam że chciałbym także tego używać na milsimach. Jak zabezpieczyć sprzęt przed uszkodzeniem "kulkami"? Kontraktowa osłona obiektywu zapewne nie wystarczy, ale szkiełko można zastąpić czymś wytrzymalszym.

Link to post
Share on other sites

1: Całkiem pewny nie jestem, ale różnica dotyczy parametrów przetworników tj: współczynnik sygnał/szum i rozdzielczość. Oba parametry są wyrażone w FOM i nominalnie np dla przetwornika F9810 wynosi 1600, a wersja "cywilna" ma obniżony do 1250.

2: Zależy ile by trzeba dopłacić - mam 64lp/mm i wystarcza w zupełności. Inna sprawa, że dopłacasz nie tylko za lepszą rozdzielczość, ale też prawdopodobnie za nowszy przetwornik.

3: Ja bym się bał komuś moje nokto oddać do naprawy. Sprawa nie jest skomplikowana, da się ogarnąć samemu. Budowa jest modułowa i w zasadzie da się dostać każdy z elementów osobno. Rozłożenie i poskładanie do kupy zajmuje 10 minut. Inna sprawa, że elementy tanie nie są. Co do awaryjności - to pamiętaj że jest to sprzęt militarny, stosunkowo nowy, więc awaryjność jest naprawę niewielka.

4: Ja bym patrzał na datą produkcji przetwornika i jego parametry, ogólne zużycie mechaniczne, rysy, pęknięcia itp, stan szkieł, komory baterii (2xAAA, 1xAAA, Cr123). Na różnych forach mocno odradzają produkty ATN. Przed zakupem poproś o NSN, albo numer kontraktu. Brałbym tylko ThinFilm i AutoGated. Optymalnie by było gdybyś mógł odebrać osobiście, z możliwością przetestowania na miejscu. Zakupy "na odległość" zwłaszcza kiedy paczka ma przekroczyć granicę US - bywają bolesne.

Wg mnie nie warto brac kompasu, montaż na RIS i demist shield bywa przydatny, nakładka powiększająca x3 - to jest to.

5: Nakładka "sacrificial window" jest ok, choć jeszcze nie złapałem kulki na nokto. Pod ta osłoną warto założyć filtr LIF (ochrona przed zielonym laserem, a i kulkę wyhamuje). Sadzę że więcej nie trzeba.

6: 4A- najważniejszy oczywiście jest obraz przez nokto. Żadnych białych pikseli (nawet pojedyńczych), czarne piksele się zdarzają, potrafią denerwować, choć jeśli by cena była dobra, to można by pomyśleć. Poproś o foto nieba i terenu. Spytaj o warunki w których były robione zdjęcia. Podrzuć zdjęcia komuś kto miał kontakt z nvg 3gen - samemu nie ocenisz.

Temat jest długi i dużo w nim różnych szczegółów - jeśli będziesz potrzebował więcej info - daj znać.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...