Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Promyk czy Edgi do m4 g&p.


Recommended Posts

Siemanko wszystkim.

 

Postanowiłem wymienić lufe w moim g&p m4 na lepszą precke niz mam teraz. Wykluczyłem PDI ponieważ jest po prostu za droga. I pytanie brzmi czy lepiej brać promyczka 6.03 czy edgi 6.01, ceny sa identyczne. Czy w lufie edgi nie bedzie problemem z zacinaniem sie kulek g&g? Czy faktycznie edgi przebija inne lufy? Jak z celnoscia i przyrostem ilosci fps? Bardzo prosze o opinie.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Yhym rozumiem i dziękuje za opinie napisane do tej pory. Poczekamy moze ktoś jeszcze cos dopowie do tematu, ale tez kieruje sie w strone edgi. A jak z pasowaniem lufy do repliki? Pasują bez problemu? Cos wiadomo na temat wspólpracy z replikami g&p?

 

Pozdrawiam.

Edited by Ricqo
Link to post
Share on other sites

Mam promyka i jest bardzo ok, ale z tego co czytałem edgi jest jednak klasę wyżej. Bardzo mało jest edgi w Polsce (w EU też) więc jak chcesz się czegoś o nich dowiedzieć to szukaj głównie na Amerykańskich forach :icon_smile: Dla przykładu na forum KWA bardzo dużo ludzi ma edgi w swoich replikach, promyków nie widziałem prawie wcale.

Edited by Erkiii
Link to post
Share on other sites

Ładuje jakiś czas już promyki do swoich replik. Hype może jest lekko przesadzony, ale te lufy mają 100% powtarzalność w wykonaniu, czego nie można powiedzieć o budżetówkach. Poza tym te lufy ściągnięte z azji kosztują tyle, co rurki pokroju madbull,jbu w kraju.

 

Dobry znajomy nie zauważył poprawy skupienia po zmianie z guardera na promyka. Wynikało to jednak z tego, że strzelał kulkami 0.25 przy 560fps ^^

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Żeby nie zakładać nowego tematu to dorzucę jeszcze pytanie, która lufa byłaby lepsza do M4A1:

- EdGi 5.98 vs PDI 6.01 (ceny bardzo zbliżone)

- EdGi 6.01 vs Promyk 6.03 (EdGi prawie stówę droższe)

 

Czy kulki pokroju G&G, Madbull nie tną się w EdGi 5.98?

Jak z żywotnością mosiądzu EdGi w porównaniu do stali nierdzewnej PDI i Promyka?

Czy EdGi 6.01 lub 5.98 daje jakiś przyrost fps? (na zagranicznym forum ktoś pisał o +30 fps)

Czy te porty wentylacyjne w ogóle coś dają przy stosunkowo krótkich M-kowych lufach?

 

PS: Nie wiecie może kiedy na WMASG pojawi się zapowiadany od dawna test luf EdGiego? Miał być na początku roku, a tu już połowa lutego minęła. :icon_wink:

Edited by B-E-D-A
Link to post
Share on other sites

Z tego co pamiętam to optymalna lufa jest o średnicy 6,05 PDI, niższa średnica jest na FPSy (6,01, 5,98) a promyk ma też dobrą średnice bo jest pomiędzy :icon_smile: 6,03. Nie ma sensu moim zdaniem brnąć w jak najcieśniejszą lufe, ale zrobisz jak chcesz. Te 0,02mm zapasu przy tym ze kulki coś tam w lufie zawsze zostawią może powodować jajca(ale nie musi)

 

Dane wyczytane z zagranicznych for, nie potwierdzone moimi doświadczeniami.

Edited by grzesio93
Link to post
Share on other sites

Lufę 275mm 5,98 mam już prawie rok. Wszystkie markowe kulki śmigają bez problemu - 0 zacinek. Żywotność? Ten obkuwany mosiądz jest znacznie twardszy od plastikowych kulek.

To co napisał grzesio93 jest mocno nieaktualne i zostało już wiele razy naprostowane. Im ciaśniejsza lufa tym większe skupienie i większe ryzyko zacinki. Generalnie długie lufy >500 zalecają na forach 6.00, krótkie 5,98.

A i celność po primo zależy od jakości wykonania a nie od średnicy. Dlatego Edgi i PDI biją inne lufy - mały nakład, wyśmienita precyzja, no i niestety wyższa cena. Promyk to już masówka nawet w porównaniu z PDI.

Link to post
Share on other sites

Prosiłbym o źródło twierdzące, że mniejsza średnica lufy lepiej wpływa na skupienie niż lufy o większych średnicach.

 

Wydawało mi się, że kiedyś uważano, że im mniejsza średnica lufy tym lepsze skupienie, dopiero po jakimś czasie chcąc sprawdzić sluszność tej teorii zaczęto eksperymentować z lufami czego konsekwencją stały się lufy PDI 05, orga magnusy 6.23 itd, które na podstawie jakichś tam testów wykazały rzekomo lepsze skupienie niż ciasne lufy. Także, wydaję mi się, że aktualna zaakceptowana teoria odnośnie luf wew. jest taka jak napisał grzesio, no chyba, że znów zmieniono zdanie na podstawie najnowszych badań :icon_biggrin:.

 

Sprostowanie: krótkie i ciasne lufy dają lepsze skupienie na krótkich dystansach, długie i o większej średnicy typowo montowane w DMRkach mają lepsze skupienie na długich dystansach. Także to zależy od konfigu repliki.

Więcej o tym można przeczytać tutaj: http://www.airsoftsn...s-resovled.html

 

Faktycznie, jakość i stałość średnicy na całej długości lufy ma większe znaczenie niż średnica lufy, to akurat nigdy nie było kwestionowane.

 

BTW. porty wentylacyjne mają sens istnienia raczej tylko wtedy, gdy objętość cylindra przekracza objętość lufy wew., czyli w przypadku krótkich luf.

Edited by hardboiled
Link to post
Share on other sites

Z tej grafiki można wywnioskować, że kulki "odbijają" się wewnątrz lufy......, ta perspektywa raczej jest już trochę przestarzała.

 

Gdyby, faktycznie kulki miały bezpośrednią styczność z ściankami lufy to cały efekt tarcia a w konsekwencji obrót wokół własnej osi w kierunku "górnym" nadany przez gumkę zostałoby utracone lub poważnie zniekształcone.

 

Druga perspektywa polegająca na tym, że kulka nie ma styczności z ścianami lufy, ponieważ kulkę otacza powietrze pod ciśnieniem, które sprawia, że kulka podąża środkiem lufy jest bardziej przekonująca.

 

Niestety, nikt nie udowodnił jeszcze, która z tych teorii jest słuszna, więc można gdybać.

 

BTW. przykład drugiej lufy od góry na tej grafice jest idiotyczny (ten na kolor zielony), na podstawie tego przykładu można wywnioskować, że w niektórych lufach kulka opada w dół w zależności od punktu wyjścia z lufy i czy się akurat tak złoży, że odbije się od górnej ściany :icon_biggrin:, przy czym całkowicie ignoruje efekt hopka.

 

BTW1. Ktoś miał niezłą fantazję kreśląc tą grafikę, szczególnie w przypadku "standard bounce pattern", jeżeli faktycznie kulka odbijaby się nie tylko vertykalnie, ale też horyzontalnie i w każdy możliwy sposób :icon_biggrin: to czemu nie obserwujemy kulek, które "skręcają" w lewo lub prawo TUŻ PO opuszczeniu lufy? (Nie mam na myśli dystansów, gdzie możemy już zaobserwować wpływ wiatru lub innych czynników na tor lotu kulki)

 

Ponadto, wzór "obijania się" wewnątrz lufy byłby za każdym razem inny, gdyż prędkość wylotowa w naszych replikach nigdy nie jest stała, dlatego gdyby przyjąć założenie "standard bounce pattern" to seria z naszych replik skutkowała by w "bukiecie" kompozytu, latających we wszystkie strony.

 

Zdanie ekspertów z airsoftmechanics: http://forums.airsoftmechanics.com/index.php?topic=9749.70

Edited by hardboiled
Link to post
Share on other sites

Widzisz, prawda jest taka, że kulka odbija się od ścianek lufy, głównie od jej górnej powierzchni (właściwie sunie po niej, wirując na boki). Głównym czynnikiem to powodującym jest niejednorodny rozkład masy w bb.

 

Najprostszy dowód? Wystarczy zobaczyć na ślady po kulkach w używanej lufie. Najlepsze do tech są (były) kulki Verdict :icon_smile:

 

Dodatkowo, co się podkreśla na forach snajperskich, aby lufa magnus w ogóle zadziałała potrzeby jest duży nadmiar powietrza dlatego głównie stosuje się je do replik z HP lub GG.

Link to post
Share on other sites

"Another myth to dispel. Contrary to popular belief smaller diameter bores are NOT better in all aspects. A smaller diameter bore will, all else being equal, produce higher muzzle velocities and LOWER ACCURACY. Conversely larger diameter bores will produce slightly lower muzzle velocities and better accuracy. This seems counterintuitive, but its important to understand that airsoft is distinctly different than something like say a firearm. When the bb is traveling down the barrel, unlike a bullet, its not touching all sides of the barrel simultaneously. It is actually riding on the barrel ceiling (the inside top part) picking up spin as it goes. This has been demonstrated now by multiple independent experiments, although the mechanism for how is only speculated. The hypothesis as to why larger, to a point, is better has to do with what happens when there is an imperfection. If bbs were perfect and barrels were perfect, according to this hypothesis, there would be little if any observable difference. The difference occurs because bbs are not perfectly spherical, and barrels are not perfectly round and flat. As a result the bb bounces occasionally inside the bore. Every time a bounce is so severe it contacts another wall of the barrel, it induces off-axis spin on the bb. This happens unpredictably, thus reducing accuracy. Larger bores have slightly more tolerance of this, so produce higher accuracy, or so the hypothesis goes. "

 

Także, pozostałości po kulkach występują faktycznie ze względu na odbijanie się kulki w lufie, jednak nie jest ono zamierzonym efektem, tylko produktem ubocznym imperfekcji lufy/kulki, a samo odbijanie się kulki w lufie jest sporadyczne i może występować tylko na początku.

 

Naprawdę, sporo jest tego na airsoftmechanics, którzy tworzą doświadczeni eksperci/technicy airsoftowi, którzy jednoznacznie potwierdzili, że teoria odbijania się kulki na całej długości lufy jest błędna, przy czym większe średnice lufy wpływają lepiej na skupienie od mniejszych średnic. Wystarczy trochę poszukać i poczytać.

Edited by hardboiled
Link to post
Share on other sites
Widzisz, prawda jest taka, że

 

Gwoli ścisłości, to prawda akurat jest taka, że to wyszystko sa teorie, nie poparte niczym a ugruntowane w środowisku przez osoby które je w kółko powtarzają.

 

Nie wystarczy poszukac i poczytać bo kierując się tą zasadą można trafić na takie posty jak Trzmiela które niczego nie dowodzą tylko powielają plotki. Wystarczy to kupić i sprawdzić. I jest to JEDYNA droga.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że nie, nie sunie prosto jak po autostradzie. Tak, masz rację, że w pewnym momencie kulka sunie po górnej powierzchni lufy. Tak, kulka może się odbijać od ścianek lufy na początku, potem dynamika lotu kulki stabilizuje się sunąc po górnej powierzchni lufy nie odbijając się.

 

Odbijanie się kulki od ścian lufy jest zjawiskiem niepożądanym, jako, że każda styczność z ścianką zniekształca jej obrót nadany przez gumkę. Imperfekcje kulki/lufy powodują, że kulka może się odbijać od ścian.

 

"The difference occurs because bbs are not perfectly spherical, and barrels are not perfectly round and flat. As a result the bb bounces occasionally inside the bore. Every time a bounce is so severe it contacts another wall of the barrel, it induces off-axis spin on the bb. This happens unpredictably, thus reducing accuracy. Larger bores have slightly more tolerance of this, so produce higher accuracy, or so the hypothesis goes.

.

Także, zwiększenie średnicy lufy zwiększa tolerancję na interakcję między kulką a lufą.

 

Zmniejszając średnicę lufy zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji w postaci "odbicia się" między lufą a kulką.

 

Nie bez powodu w ustawieniach wysoko fps-owych mających na celu strzelanie na dalekie odległości stosuje się lufy o większej średnicy. Wyjątkiem są lufy z wyższej pułki typu edgi lub PDI, których konsystencja średnicy na całej długości lufy jest bardzo dobra i nie powoduje tych nieszczęsnych odbić kulki.

Edited by hardboiled
Link to post
Share on other sites

Dawno, nie toczyłem tak przyjemnej, merytorycznej dyskusji.

 

Zwiększanie średnicy wymaga dużego nadmiaru powietrze, dlatego nie stosuje się jej w AEGach z długa lufą. dodatkowo, pojawia się problem podmuchu. Być może rozwiązaniem idealnym jest konwersja gazowa + lufa big bore + porty. Kto wie :icon_wink: ?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...