Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Strzelanie ze sportowego KBKs


Recommended Posts

Witam! W ramach zajęć PO poszliśmy na strzelnicę. Strzelaliśmy z pozycji leżącej. 8 strzałów. 3 próbne i 5 ocenianych. Na próbnych było spoko, wszystkie w cel a na ocenianych w sumie 32 punkty w skupienu 4 cm. Przeszliśmy przeszkolenie jak obsługiwać tą broń ale nie zwracali szczególnie uwagi na technikę naszego strzelania. Wcześniej miałem tylko styczność z wiatrówkami, replikami. Wydaje mi się, że poszło mi całkiem nieźle choć miałem pierwszy raz styczność z takimi przyrządami celowniczymi. Na początku było kółko (chyba z soczewką ale nie jestem pewien) a na końcu kółko ze szczerbinką chyba. Zgrałem je ze sobą bez problemu ale odległość wynosiła 50m. Z pośród 6 stanowisk wybrałem piąte. "Mój" kbks wyglądał najbardziej żywo tzn. inne były takie jakby polakierowane jasną farbą a ten który ja wybrałem był bardziej ciemny. Domyślałem się zasad obsługiwania broni gdy prowadzący opierdzielał innych, że robią coś źle. Ja natomiast nie dostałem żadnej zjebki z czego jestem dumny :D . Gdy mogliśmy już oddać strzał- zgrałem przyrządy, ustawiłem cel, chwile go jeszcze obserwowałem (tarczę), wstrzymałem oddech na półwdechu, jeszcze dokładniej ustabilizowałem przyrządy i strzeliłem. Tak za każdym razem. Poszło mi na tyle dobrze, że zostałem zaproszony na kółko strzleckie. Zostało zaproszone więcej osób więc pewnie będą jakieś eliminacje. Będzie 13 strzałów. 10 ocenianych i 3 próbne. Na odległość 50m ta tarcza była tak cholernie mała, że nie dało się wycelować w środek tarczy bo muszka była większa od tarczy. Dobra, teraz parę pytań do was:

1. Jak wy strzelacie z kbksu? Chodzi mi o etap celowania i strzelania.

2. Da się jakoś wycelować w sam środek tarczy z takiej odległości? Moim zdaniem to kwestia szczęścia :P

3. Jakieś praktyczne rady :D ?

Link to post
Share on other sites

1. Dobra pozycja, bez napinania się masz być na tarczy. Wydech, możliwie szybki strzał bez zrywania spustu - im dłużej przeciągniesz tym zwykle gorzej. Ostatecznie sam wypracujesz co dla ciebie najlepsze.

2. Da się - wyniki 90+ strzelam powtarzalnie.

3. Strzelaj, strzelaj, strzelaj

Edited by rogal138
Link to post
Share on other sites

Ja strzelam z broni sportowej pneumatycznej, lecz zasada jest ta sama: trafić jak najwięcej. Dodam kilka rad od siebie, może się przydadzą:

1. Nie szarp za spust. Ściągnij go delikatnie, jednostajnie.

2. Jeśli wstrzymasz powietrze masz ok. 3 sekundy na strzał. Inaczej broń zaczyna się chwiać.

3. Skup się na przyrządach, nie na celu. Oku ciężko przeskakiwać z jednego do drugiego.

4. Nie spiesz się.

 

To dotyczy się strzelania z pozycji stojącej, ale mogą przydać się w leżacej.

Link to post
Share on other sites

Wszystkie rady wypisywane przez nas na forum nie wiele pomogą Ci podczas strzelania. Chcesz się nauczyć dobrze strzelać - na początku musisz to robić pod opieką dobrego instruktora, który wszystko Ci powoli wytłumaczy. Ćwiczyć w domu "na sucho" np. prace palca na spuście bo jest to jeden z częstszych błędów strzelców. Następnie musisz robić to co napisał kolega rogal138 "Strzelaj, strzelaj, strzelaj" :)

 

Ogólnie fajnie, że spodobało Ci się strzelectwo. W Polsce musimy go promować wszystkimi dostępnymi środkami, żeby nasz "kochany" naród nie uważał tego za temat Tabu :)

Link to post
Share on other sites

Kilka moich spostrzeżeń:

1. Zawsze strzelać tą samą częścią palca.

2. Wiele osób ma wady i mimowolnie strzela 2cm w lewo (budowa anomiczna, zez itp).

3. Stare sztuki broni jeszcze więcej.

4. Wybrać sobie najwygodniejszą pozycję dla siebie.

Edited by Dzichader
Link to post
Share on other sites

Strzelając kilka lat, myślę że i ja mogę dołożyć coś od siebie.

1. Jeśli chcesz ułożyć się równo względem tarczy, ułóż się w wygodnej pozycji, strzel na sucho, zamknij oczy i zrób 2 oddechy. Jeśli się nie ruszyłeś, a celownik zszedł Ci w lewo, przesuń delikatnie biodra oraz nogi w lewo (analogicznie w prawo).

2. Praca na spuście jest bardzo ważna. Spust ściągaj delikatnie i powoli. Nie szarp za niego bo tylko zmarnujesz strzał. Po oddaniu strzału nie zabieraj palca ze spustu, lecz przytrzymaj go z 2 sekundy. Wtedy będziesz miał pewność, że nie zerwiesz strzału z powodu pracy na spuście.

3. Prawidłowe ułożenie. Podczas strzelania nie zmieniaj swojego położenia. Po każdym strzale, nogi, biodra, łokcie, policzek na kolbie musi być w takim samym ułożeniu.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...