Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja


Recommended Posts

Panowie u nas wystarczy, że będę miał podstawowe kanały PMR, czy mam także sobie zaprogramować CCTS. Jestem totalnie zielony w radyjkach, na razie wrzuciłem sobie tylko zwykłe, bez podkanałów (bo jeszcze nie dotarłem do tego jak to zrobić).

 

Będę dźwięczny za info.

Link to post
Share on other sites

Tony CTCSS to inaczej podkanały kanału głównego. Przydatne kiedy ruch na danym kanale jest duży, gdyż filtrujesz łączność w ramach jednego tonu (podkanału). Przykładowo, łączność alarmową na częstotliwości 446,03125MHz z CTCSS 107,2Hz przeprowadzisz na podkanale 14 kanału 3 PMR (3.14). Minusem CTCSSów jest to, że na kanale ogólnym i tak słychać co się dzieje na podkanałach, gdyż podczas pracy na np. 3.0 CTCSS jest nieaktywny i radio łapie wszystko z zakresu, odpowiednio, 446,03125MHz.

Edited by Tomciaz
Link to post
Share on other sites

Baofeng UV5-R

 

Spoko, teorię CTCSS znam, gorzej z ręcznym tego ustawianiem w telefonie. Bardziej mi chodziło, czy w coweekendowych strzelankach-jebankach podkanały są wykorzystywane. Nie wiem, czy do soboty rozgryzę ten dynks ;)

Link to post
Share on other sites

UV-5R ze swoją dwuzakresowością daje tyle możliwych kombinacji częstotliwości, że nie widzę sensu używania jeszcze do tego CTCSS na zwyczajnych jebankach.

 

CTCSS przydaje się, kiedy dostępny jest np masz UHF z przemiennikiem, w celu zwiększenia skutecznego zasięgu komunikacji radiowej. Ale to już tym bardziej nie na jebance ;)

Link to post
Share on other sites

Baofeng UV5-R

 

Spoko, teorię CTCSS znam, gorzej z ręcznym tego ustawianiem w telefonie. Bardziej mi chodziło, czy w coweekendowych strzelankach-jebankach podkanały są wykorzystywane. Nie wiem, czy do soboty rozgryzę ten dynks :icon_wink:

 

To zależy jak duża jest jebanka i ile osób robi tłum w eterze :icon_wink:. Odnośnie wbijania CTCSSów - z autopsji, klepanie tego z ręki jest dobrym zajęciem jak np. siedzisz w poczekalni u dentysty albo siedzisz sam w respie. Najlepiej dać Biedofenga komuś kto ma kabelek do kompa, wtedy to 5 minut roboty. I na koniec informacja od Kapitana Oczywistego, dla każdej częstotliwości PMR (kanał 1. 446,00625 MHz, kolejne kanały co 12,5 kHz) ustawiamy CTCSSy zgodnie z tabelką zawartą w linku http://pl.wikipedia.org/wiki/CTCSS

 

Pozdrawiam :icon_smile:

Edited by Tomciaz
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 9 months later...

Trochę odkopię.

 

Panowie, jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o radia. Nigdy nie miałem, nigdy nie korzystałem ani nigdy się nie interesowałem radiami. Mam jednak potrzebę wypróbowania łączności radiowej, by na strzelankach ograniczyć "darcie mordy" i polepszyć swoją skuteczność podczas rozgrywek. Z tego co widzę, wiele osób wśród naszej społeczności korzysta z "Baofengów", i tak samo wyczytałem na głównym forum. I teraz mam pytanie:

Czy do zwykłych strzelanek wystarczy mi "najpopularniejszy" UV-5R? (http://allegro.pl/radiotelefon-baofeng-uv-5r-2m-70cm-sluchawka-i5935026672.html) Trochę dziwi mnie dosyć niska cena (~160pln) - zawsze myślałem, że to o wiele droższy sprzęt.

 

No i czy taki sprzęt jest "prosty do ogarnięcia" dla kompletnie nowego w temacie łączności?

Link to post
Share on other sites

Cena całkiem normalna. Można jeszcze nawet taniej załatwić.

 

Sprzęt jest prosty do ogarnięcia :icon_razz2:

W zasadzie jak masz już zaprogramowane kanały to obsługa ogranicza się do ustawienia strzałką odpowiedniego kanału i naciśnięcia PTT :icon_razz2:

Czasem sprzedawca proponuje zaprogramowanie radia przed wysyłką.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Witam,

 

Trochę od świeżę temat posiadam radyjko Puxing PX-2R potrzebowałbym pomocy osoby, która posiada takie radyjko albo może posiada kabelek do programowania. PMR-y już sobie ustawiłem bez problemu, ale chciałbym ustawić dodatkowo pod kanały oraz ustawić (zmienić) częstotliwości czytałem gdzieś, że jest to możliwe.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...