Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Spadak (amerykański) od A do Z


Recommended Posts

Zbieram się do tego i zbieram, trzeba w końcu się wziąć.

 

Zwracam się do Was z prośbą o wypisanie kompletnego zestawu dla spadaka 82/101 z D Day.

Taki najprostszy kit list. Jaki mundur (w sensie - które firmy są warte kasy, które omijać, czy rozmiarówka jest trafna, czy lepiej kupić mniejsze/większe itp), oporządzenie w zależności od broni itp.

 

Informacje te są w internetach rozrzucone, dodatkowo czasem czyta się, że np. Sturm super, innym razem, że do dupy.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Poniżej wyrażę tylko i wyłącznie swoją opinię z którą niektórzy mogą się nie zgodzić, takie ich prawo jak i moje do posiadania własnego zdania.

Jeśli chcesz się bawić tylko i wyłącznie w ASH i nie ciągnie cię do reko mogę polecić z własnego doświadczenia.

- Mundur M42 produkcji Sturm się nada. Mam wrażenie, że większość graczy ma mundur właśnie tego producenta. Do kupienia w kilku sklepach w Polsce. Ja mam 175 wzrostu, 75kg wagi normalna budowa. Rozmiar spodni 32/32, kurka 40, choć moim zdaniem mogła by być ciut większa, dam radę założyć pod spód ciepły polar narciarski na zimę i przy -5/-10 można grać, ale trochę krępuje ruchy. Mundur od razu do przeszycia w kroku, strzeli na pierwszej akcji. Używam takiego od 3 lat i jestem zadowolony. Na początku się trochę błyszczy, ale potem się wytrze i jest ok. Czytając fora reko, mam wrażenie, że dopiero od 2-3 lat sturm jest be...wcześniej wszyscy w nich biegali. (Tak mi się wydaje nie mówię, że tak było, proszę za ostro nie reagować :icon_wink: )

- Mundur M43 sturm, też jest ok. W Polsce kupisz zestaw za ok 400zł. Możesz się pokusić o kupno używki z US, i jak się dobrze postarasz kurtkę za 300zł z transportem dorwiesz. Gorzej ze spodniami, ale tych specjalnie nie szukałem więc do końca się nie wypowiem. Mój mundur był 4 razy w polu, i jest ok. Wymaga jeszcze przybrudzenia. Ja kupiłem bluzę w rozmiarze 42 i jest mocno luźna. Na szczęście po ściągnięciu wewnętrznymi paskami lub założeniu pasa wygląda ok. No i zimą można nałożyć śmiało ciut więcej warstw. Spodanie 32/32 i jest ok.

- Oporządzenie, ostatnio szukałem trochę na ebayu i można dostać sporo fajnego sprzętu za śmieszne pieniądze jednak koszt przesyłki może powalić jednak jeśli Ci się nie pali, masz kogoś w US ściągaj oryginały moim zdaniem warto ja powoli zacznę to robić, ale daję sobie na to czas.

- Jako minimum absolutne do stworzenia sylwetki będziesz potrzebował mundur co oczywiste, pas M36, szelki, i karabin. Pas i szelki od sturma ze sklepu będą Cię kosztować ok 120-150zł. Na allegro możesz poszukać czegoś używanego taniej. Taki zestaw pozwoli Ci już wcielić się w postać spadaka. No może jeszcze nie do końca-

- Buty, ja zaczynałem od polskich opinaczy brązowych do kupienia na allegro za 130-150zł. Buty koniecznie brązowe. Nie szukałbym od razu Corcoranów bo to wydatek ponad 600zł za nowe. O podróbkach słyszałem różne opinie, ale nie będę się wypowiadał bo nie testowałem.

 

Mając taki komplet ze spokojem możesz się udać na każdą imprezę ASH i nikt nie będzie na Ciebie krzywo patrzył. Jako następne celowałbym w hełm M1. Osobiście kupowałem w hanecie za chyba 70-90 zł nie pamiętam. Spełnia swoją rolę i to mi póki co wystarcza. Kolejnym charakterystycznym elementem wyposażenia spadaka jest opatrunek wiązany 30-35zł. A dalej to już jak budżetu staje, pierdół jest od groma i trochę więc sporo czasu i kasy zajmie wszystko zebrać. Ja w zasadzie całe wyposażenie mam od sturma i póki co nie płaczę, że coś nie działa. Prawie całe, pas do garanda (bardzo fajna replika gorąco polecam) tu jest mały problem. Do pasa sturma nie wchodzą magazynki do ASG. Sprawdziliśmy pas z SOF i ten jest niby ok. Niestety tylko niby, jeden po drugim odpadają oczka do zawieszenia sprzętu. Ja z 20oczek musiałem naprawić już z 10-12. Słowem masakra, niestety innego pasa, który przyjąłby magi ICS-a nie widziałem.

 

Jak dla mnie kolejne kroki to po kolei.

- ładownica na magazynki (ja noszę dwie, jedną na pas z naładowanymi magami, drugą na ramię jako na zrzut)

- manierka z pokrowcem

- musette bag (tak dopiero tu mimo, że przydatne)

- opatrunek

- nóż m3 z pochwą

 

To tyle. Pamiętaj pisze to gracz ASH nie rekonstruktor.

Edited by wish
Link to post
Share on other sites

Przepraszam nie doczytałem, że chodzi o D-Day. Na normandię tylko M42. Mundury M43 to w zasadzie od Market Garden. Myślę jednak, że na ASH nikt Ci problemów nie będzie robił.

 

Jeszcze raz przepraszam za pomyłkę.

Edited by wish
Link to post
Share on other sites

Nie no jasne, ze kazda bron z epoki lepsza niz kalach. Wiec nawet mp40 sie nadaje. Na stg 44 tez raczej nikt uwagi nie zwroci. Wiec bar tym bardziej bedzi ok.

Szkoda ze tomka sie pozbyles bo bylby idealny. W polu moglbys szybko kogos zapasowym magiem poratowac bo to sie czasem w ash zdarza. Limity byaaja ostre :).

 

Pisane z tel.

Edited by wish
Link to post
Share on other sites

Były rzadkie przypadki posiadania Barów przez spadaków (pozyskane od nieboszczyków lub z wymiany), nawet skakano z nimi. Na ASH się nadają jak najbardziej. Co do Tomka to ich jest za dużo w grze, dobrze że zmienił na BARa. :)

 

Pas do Garanda z SOFu to dramat z oczkami, też wymieniałem. Najlepiej oryginalny ale drogo.

Edited by historian1970
Link to post
Share on other sites

Ze zdjęcia i tak nie poznasz prawdziwego koloru, a odcieni munduru m42 było przynajmniej kilka (http://forum.101airborne.pl/viewtopic.php?f=17&t=504&start=75). Gdzieś w połowie jest zdjęcie pokazujące różnice w kolorze. Ja bym się nie przejmował i brał którykolwiek z przez Ciebie pokazanych. Producent i tak ten sam. Możesz jeszcze popatrzeć na rekonstrukcja.pl. Z tego sklepu na pewno warto kupić naszywkę 101AB jeśli chcesz odtwarzać tą jednostkę. Oryginalnie będziesz miał naszytą AA.

Ten ostatni link który podałeś to spodnie na sporego chłopa raczej. Więc uważaj, żebyś za dużych nie kupił.

 

Co do szelek z chin to nie wiem jak z ich jakością i wytrzymałością Ja do swoich ze sturma nic nie mam.

 

Pas z nestofa daje radę. Ten oryginał wygląda spoko, musiałby się wypowiedzieć rekonstruktor czy to faktycznie oryginał. Ja bym się chyba skusił.

 

Kabura do colta też wygląda spoko, jednak może to być tylko na zdjęciach. Moja sturmowa była i ciągle jest trochę zbyt pomarańczowa. Jeśli ta którą prezentujesz faktycznie jest brązowa będzie ok. Swoją potraktowałem kilka razy pastą/woskiem/smalcem i nabiera charakteru, ale jeszcze trochę jej brakuje. Co nie zmienia faktu, że mam ją zawsze na sobie.

 

P.S podane forum to kopalnia wiedzy o spadakach, na pewno sporo ciekawych rzeczy się dowiesz.

Link to post
Share on other sites

Pas z nestofa daje radę. Ten oryginał wygląda spoko, musiałby się wypowiedzieć rekonstruktor czy to faktycznie oryginał. Ja bym się chyba skusił.

 

Tak, w FortMil to są oryginały.

Oryginalne pasy na znanym portalu aukcyjnym za tę samą cenę zdarzają się ze stemplami z 1942r w OD3. W FortMil dostępne są pasy raczej w OD7 , które widać dopiero od Market -Garden, takie powinny chodzić troszkę taniej.

Edited by mjr_nicpon
Link to post
Share on other sites

Pasek do spodni z nestofa czy innych.

Legginsy na buty to opinacze dla piechoty. Spadacy tego nie używali, mieli wysokie corcorany. Jeśli kupisz polskie opinacze będzie ok.

Pod bluzą mundurową koszulka T-shirt, też w nestofie dostaniesz i koszula wełniana. Koszula również do kupienia w nestofie. Kilka osób z ekipy ma ten produkt i jest on znośny. Mi się udało dostać oryginał z US, jest świetny więc polecam jego zakup.

 

P.S wymieniam netstof bo mam do niego blisko i kilka rzeczy u nich kupiłem, paragraf czy rekonstrukcja też mogą być.

Link to post
Share on other sites

Jak najbardziej Nestof, cenowo wychodzi ciekawie. Poza tym przy zakupach powyżej 400zł wysyłka gratis. Co u nich lubię to czas realizacji. Jednego dnia z rana robię przelew, następnego dnia kurier puka do drzwi a mam do nich 308 km.

W rekonstrukcja.pl realizacja zamówienia czasem trwa wieki. Np w zeszłym roku 3 tygodnie przed Łabiszyńskimi Spotkaniami z Historią zamówiliśmy flagi na kurtki, w końcu wyszło tak że odebraliśmy je w Łabiszynie bo na szczęście właściciel też się tam wybrał. A to nie jedyny przypadek obsuwy z zamówieniami.

Edited by mjr_nicpon
Link to post
Share on other sites

Mundur:

http://nestof.pl/towar/mundur-spadochroniarza-m42-jumpsuit-usa.

Szelki:

http://www.aliexpress.com/item/Collectable-Adjustable-WWII-U-S-Webbing-M1936-X-Style-Belt-Suspenders-Free-Shipping/1279430772.html

pas główny:

http://sklep.fort.mil.pl/pas-oporzadzeniowy-m36-pistol-belt-us-army-ww-ii.html

pas do BARa (swoją drogą - jak to nosić?)

http://www.paragraf22.com.pl/paragraf22/umundurowanie-dla-grup-rekonstru/858-pas-bar-repro.html

 

kaburę mjr_nicpon polecał mi m3/m7 - jest to spowodowane tym, że niewygodnie nosi się m1916 przy pasie od BARa, czy z innych względow? Pytam, bo wizualnie bardziej mnie przekonuje, no i ten rzemyk chyba służy do uwiązania do niej colta, by go nie zgubić, prawda?

http://nestof.pl/towar/kabura-do-colta-1911-replika

 

pasek do spodni (do spodni, czy na mundur, bo widziałem w którymś temacie, że był na mundurze z przymiętym trokiem od kabury m3 chyba):

http://nestof.pl/towar/kabura-do-colta-1911-replika

 

koszula:

http://nestof.pl/towar/u.s.-army-shirt-flannel-od-koszula-replika

 

t shirta nie znalazłem na nestofie niestety... a co z obszyciami? jakie flagi, insygnia itp?

Link to post
Share on other sites

Jeżeli kupujesz pas od BARa, to zasadniczo pas główny nie jest Ci już potrzebny. Po podpięciu pasa do szelek i założeniu na mundur, pas powinien znajdować się pomiędzy górnymi a dolnymi kieszeniami kurtki od munduru (mam nadzieję, że o to chodziło w pytaniu jak to nosić ;) ). Odnośnie kabury M1916 to nie spotkałem się z sytuacją zgubienia Colta i szczerze powiedziawszy, nie widziałem jeszcze jakiegoś praktycznego zastosowania rzemyka. W przypadku używania kabur M3/M7 do kurtki M42, to kaburę mocuje się chyba do paska, który znajduje się przy samej kurtce, ale spadochroniarzy nie robię więc to tylko moje domysły. Na lewy rękaw kurtki naszywka 101, no i jeżeli należysz do grupy z jakąś hierarchią, to naszywki ze stosownym stopniem :)

Link to post
Share on other sites

Jak przedmówca wspomniał, albo pas M36 albo ten do bara.

czy przywiązywało się rzemykiem colta do kabury to nie słyszałem, prędzej do nogi, żeby nie latał po opuszczeniu samolotu. Ja swój rzemyk wywaliłem a chyba w paragrafie kupiłem smycz do colta. Na pewno go nie zgubisz.

Naszywkę 82 będziesz miał już przy kupnie naszytą, zawsze możesz się przeszyć na 101. Flagi na DD raczej nie spotykane więc też nie musisz kupować. Skoro będziesz 1 raz na strzelaniu ASH robisz za szeregowca więc nie potrzebujesz naszywek. Gdy dostaniesz awans na first class wtedy możesz pomyśleć o belce. Przyszywasz ją na oba ramiona ok 1,5-2 cale poniżej naszywki oznaczającej dywizję którą reprezentujesz. Co do odległości to mjr pewno mnie poprawi bo w 100% nie jestem pewny. Naszywki były również noszone na wełnianej koszuli więc zestaw obszyć bierz *2

Link to post
Share on other sites

Dorzucę swoje 5 groszy :cool:

Jeśli będziesz kupował manierkę - a powinieneś, to proponuję oryginał 1918-1944. Po zagotowaniu wody, generalnie nie powinno nic Ci być. Pokrowiec M1910 kupisz jaki będziesz chciał ale wracając do manierki, odradzam plastikowe nakrętki, bo nie trzymają. Ostatnio trochę oryginalnych manierek rozsiało się na Allezło.

Saperka. Rodzaj dowolny. Ja osobiście mam M1910 z odpowiednim pokrowcem ale niedawno sobie saperkę klimatycznie skróciłem i wygląda o niebo lepiej, a przynajmniej przy kucaniu nie przeszkadza.

Z dupereli: chusta na szyję, filcowe podkładki pod szelki żeby ramion Ci nie otarło jak będziesz z nami kilka godzin po lesie biegał :icon_razz2: , siatka na hełm + maskowanie - sprawdza się w chaszczach leśnych, rękawiczki skórzane - chronią dłonie równie dobrze jak okulary oczy, Nóż M3 w pochwie M6 - do krojenia chleba jak znalazł.

A tak na poważnie. Wish na początku napisał, że drobiazgów jest co niemiara i to fakt. Te kilka pozycji to kropla w morzu "potrzeb" jakie będziesz być może miał w miarę upływu czasu mile spędzonego w naszym towarzystwie :icon_wink:

Nikt nie napisał o masce pgaz w czarnym, gumowanym pokrowcu ale co do potrzeby jego posiadania w grach ASH nie mam przekonania.

No to Lesio pozbieraj się i zapraszamy na Słowację :maniak_jezyk2:

Link to post
Share on other sites

Kontynuować?

- furażerka

- krawat

- bagnet w przypadku posiadania garanda

- menażka ze sztućcami

- lina spadacka

- latarka

- kilof

- siekierka

 

jeszcze trochę popiszemy i wyjdzie cała lista. Generalnie cały sprzęt niezbędny spadakowi masz wymieniony na stronach 101 airborne i 502. Więc jeśli wdepniesz w to bagienko to lista będzie długa i szybko się nie skróci. Zawsze będzie coś ciekawego do kupienia.

Link to post
Share on other sites

No własnie chcę na początek uzbierać minimum, by nie wyglądać jak debil przy ludziach, którzy mają to w małym palcu. a wtedy resztą można się powoli zarażać i dokupić co trzeba w miarę możliwości.

 

Czy wiecie, czym różnił się pas garanda od pasa bara? Garand jest w Polsce za 75 zł, BARowego nie ma, jest w indiach z przesyłką za 124. Wg mnie jedyna różnica to 7 cm więcej, pytanie tylko, czy to 7 centymetrów jest warte 5 dych.

 

Dodatkowo - znalazłem 'lewą' kaburę m7 za 120 zł, odpowiadałaby mi z wiadomych względów, ALE czy lewe kabury w ogóle wystepowały?

Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz zacząć od minimum to kup:

- mundur

- replikę

- buty

 

Przyjdź i zobacz jak to wygląda. Co się nosi, co jest potrzebne, co tylko "zdobi" spadaka. Potem dopiero kupuj następne rzeczy. Być może zdecydujesz się na oryginały i będziesz żałował, że wydałeś kasę na niepotrzebne rzeczy i musisz je sprzedawać za pół ceny.

Pas do bara ma zdecydowanie większe ładownice. gdyż magi były dużo większe. Zapewniam Cię, że jeśli zdecydujesz się na pas do garanda nie wciśniesz do niego maga od bara. Odwrotnie na pewno się oda, ale będzie trochę dziwnie wyglądać.

Tak się zastanawiam czy przed pierwszą imprezą powinieneś kupować pas. Może stwierdzisz, że bar nie dla Ciebie i kupisz garanda albo tomka.

 

Co do lewej kabury, to na fotkach nie widziałem takowej więc nie potwierdzę. Osobiście radziłbym kaburę do powieszenia na pas. Podczas manewrów, czasem sporo czasu spędza się na glebie i giwera pod piersią może lekko denerwować. No i łatwiej ją zapiaszczyć. Co do ostatniego zdania to tylko moja opinia.

Edited by wish
Link to post
Share on other sites

Czy wiecie, czym różnił się pas garanda od pasa bara? Garand jest w Polsce za 75 zł, BARowego nie ma, jest w indiach z przesyłką za 124. Wg mnie jedyna różnica to 7 cm więcej, pytanie tylko, czy to 7 centymetrów jest warte 5 dych.

 

Nie doprecyzowałem - miałem na mysli pas nośny.

 

Co do samego BARa - jestem przekonany, sporo czasu już go używam :)

 

kaburę na pasie też w sumie mogę dorwac lewą, pytanie więc - czy takowe istniały. byłaby dla mnie na pewno wygodniejsza.

 

dorwałem nową musette bag za 70 zł, nowy pas główny do BARa za 110, więc zawsze torchę taniej, niż w PL.

Link to post
Share on other sites

Pas główny:

M36- pistol belt

Garand- pas z ładownicami do garanda

Bar- pas z ładownicami do Bara

 

Wybierasz jeden model, do niego dopinasz szelki i ewentualne zawieszki. Pasy stosowane są zamiennie w zależności od broni z którą biega nasz zawodnik. Możesz oczywiście zakupić pistol belt i dokupić dodatkowy bandolier na magazynki, to jest najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Jednak jeśli jesteś zdecydowany na bara kupuj pas do bara.

 

Pas nośny:

- do thompsona, parciany- do kupienia w wymienianych wcześniej sklepach

- do garanda skórzany również dostępny w polsce bez problemu

- do bara? hmmm... spadaków za barem jak na lekarstwo, z zawieszeniem jeszcze mniej. Mówiąc szczerze nie wiem jaki powinien być pas do bara. Może ktoś podpowie?

Edited by wish
Link to post
Share on other sites
  • Domin007 changed the title to Spadak (amerykański) od A do Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...