Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[PORADNIK] Stylizacja brytyjska (i pochodne - kanadyjska, australijska, PSZ)


Recommended Posts

Znalazłem fotografię, o której mówiłem:

sas-661459.jpg

Widać zarówno Brena, Lee Enfielda No. 4 oraz szelki i ładownice główne. Aczkolwiek myślę Michale, że Twój wniosek jest prawidłowy. Zresztą karabinek M1 Carbine był wysoko ceniony wśród rozmaitych brytyjskich specjalsów za swoją poręczność. Choć używali oni również Thompsonów (zwłaszcza na froncie włoskim), Stenów czy właśnie Elfów i Brenów.

 

Niemniej uważam, że ładownice i tak warto kupić - są dość charakterystyczne dla brytyjskiej piechoty. Jeżeli nie chcesz nosić ich z szelkami to warto zainwestować w samochodówki - one nie mają przelotek i można je swobodnie przesuwać na pasie.

 

Fajne zdjęcie. Szkoda, że nie da się rozstrzygnąć, czy to na pewno SAS.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A wracając do tematu 3 posty wyżej: jak jest z tymi spodniami (buty - podkuty zamiennik, opinacze i spodnie już mam, ale faktycznie nieco jest to zbyt długie na moje oko)?

 

Tak więc, prócz tematu długości spodni, interesuje mnie także kilka "duperel": czy muszą być zawsze zaprasowane "w kant", gdzie powinny być zapięcia opinaczy (na kostce od zewnątrz, od wewnątrz czy z tyłu), czy były jakieś "tajne" metody układania spodni nad opinaczami itp.

 

Odnośnie opinaczy logika każe zapinać je na kostce od zewnątrz, ale niezbadane są wyroki ... tzn. wybory i regulaminy wojskowych.

Link to post
Share on other sites

Ja mam spodnie bardzo długie, do ziemi.

Zakładam opinacze tak, żeby nogawka była maksymalnie opuszczona (wtedy nie wysuwa się), ale żeby nie wystawały spod opinaczy i spinam mocno z zewnetrznej strony (paski skierowane do tyłu). Spodnie nad opinaczem powinny być zbluzowane (zrobione "pumpy" lekko opuszczone na opinacze). To powoduje, że można swobodnie kucać, przyklękać, kłaść się na ziemi, bez obawy wysunięcia nogawki z opinaczy. Wtedy też spodnie nie ciągną opinaczy do góry ponad krawędź butów, bo wtedy tracą swoją funkcję.

 

Co doprasowania w kant: w służbie garnizonowej na pewno powinny być zaprasowane, ale w polu po kilku dniach walk? Chyba nie. Nawet na D-day nie, bo większość żołnierzy spędziła ekstra dobę na statkach desantowych, w mało komfortowych warunkach ( nie mówię, że spodnie powinny byc lekko orzygane, ale raczej nie zaprasowane :-) ).

 

Co do rozmiaru, to na biodrach powinny byc lużne, bo tak jest wygodniej, ale w wyżej dopasowane, żeby je dobrze spasować z bluzą. Jak są trochę luźne, to dobrym pomysłem jest zakup szelek.

Link to post
Share on other sites

Robert napisał właściwie wszystko w temacie.

 

Spodnie do BD to nie garnizonówka, więc nie muszą być odprasowane w kant. BD był pomyślany jako kombinezon (bluza spięta ze spodniami), więc portki są odpowiednio dłuższe i szersze, tak by zapewnić użytkownikowi maksymalną swobodę ruchów. Wysokość pasa od spodni battledressowych to tak naprawdę talia (zwróćcie uwagę, że bluza jest krótka). Nosi się je na szelkach, tak by po spięciu z bluzą całość się nie rozsuwała przy czołganiu.

Nadmiar materiału spokojnie się układa w stylu "pump" nad opinaczem.

 

Co do opinaczy. Zapina się je krótszą krawędzią na dole, skórkowe wzmocnienia do środka (na but), zapięcia na zewnątrz, tak by paski niejako układały się "opływowo", tzn. klamerki były z tyłu nogi.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Hej poszukuje naszywek komandosów (najlepiej polskich). Przeszukałem całe allegro ale nic. Jakby ktoś mógłby dać jakiś link albo odsprzedać byłbym wdzięczny

 

Hej poszukuje naszywek komandosów (najlepiej polskich). Przeszukałem całe allegro ale nic. Jakby ktoś mógłby dać jakiś link albo odsprzedać byłbym wdzięczny

Link to post
Share on other sites

Szukam jakiegoś taniego zamiennika dla ammo boots. Kurczę, kiedyś to produkowano nawet zbliżone obuwie robocze a teraz to nic nie dostaniesz. Próbowałem założyć opinacze na glany ale jest to średnie i trzeba kupić większy rozmiar opinaczy. W ostateczności wezmę stare glany i obetnę je z góry. Wiem, że dostępne są repliki ale cena powala, zakładając, że byłyby w użyciu 2-3 razy do roku.

Link to post
Share on other sites

Do ash lepsze od replik ammo boot'ów są dmsy. Wyglądają podobnie, a mają gumową podeszwę z protektorem. Bywają na ebayu, ale cena to 200-300 zł.

Możesz polować na jakieś robocze, ja takie trafiłem, mają co prawda metalowy nosek, ale wyglądają dobrze.

Jak masz stare glany i możesz je poświęcić, to jest dobry pomysł. Zdobędziesz czas na szukanie lepszych butów.

Link to post
Share on other sites

Buty to nie najważniejszy element stylizacji. A czarne glany, nawet z opinaczem dadzą radę - jako buty despatch riderów.Despatch-rider.jpg

Natomiast jeżeli koniecznie chcesz działać, to tak jak pisał Robert - najlepsze będą DMS-y, 40-60 GBP na ebaju. Lub polowanie na allegro na coś podobnego (duńskie, norweskie klony).

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

To ja z innej filiżanki...

 

Gdzie można zakupić w PL jakieś obszycia dla żołnierzy brytyjskich. Jakieś oznaczenia stopni, emblematy, nie muszą być od razu szkockie, ale nawet zwykłe dla piechoty.

Bo szukam i szukam i trafić jakoś ciężko, na zagranicznych sklepach są, ale jak mam kupić obszycie za 5 funtów a za wysyłkę zapłacić 30 to trochę się odechciewa. :)

Link to post
Share on other sites

Hunter obszycia różniły się w zależności od batalionu, brygady i brygady/dywizji/korpusu/armii. Musiałbyś dać cynk czego potrzebujesz to się załatwi.

 

Dla przykładu w 24 Brygadzie Gwardii, która była jednostką samodzielną walczył 5 batalion Grenadierów Gwardii. Obszycia od góry:

łuczek regimentowy, naszywka brygady.

https://goo.gl/photos/Yf7W7ZcXazKLXhuH6

 

Z kolei w 51 Dywizji Piechoty "Highland" miałeś trzy brygady: 152, 153, 154. Z uwagi, że regimenty szkockie nie miały łuczków z nazwą (jak np. Grenadierzy Gwardii), tylko naszywki tartanowe ich układ był inny.

Obszycia, w przypadku 5 batalionu Black Watch, 153 Brygada, 51 DP "Highland" od góry: naszywka dywizyjna, paski brygadowe, flash regimentowy.

Z kolei 1 batalion Gordon Highlanders walczący w tej samej dywizji i brygadzie miał obszycia w następującym porządku: łuczek regimentowy, naszywka dywizyjna, paski brygadowe.

https://goo.gl/photos/ceVRmiuAMQ13iWsG9

Link to post
Share on other sites

Hunter obszycia różniły się w zależności od batalionu, brygady i brygady/dywizji/korpusu/armii. Musiałbyś dać cynk czego potrzebujesz to się załatwi.

 

Najlepiej coś właśnie w kierunku szkockim, nie koniecznie od razu "Highland", ale skoro już idę na szkota i mam tego ToSa, to czemu by nie uzupełnić sylwetkę o odpowiednie obszycia. :)

 

Co prawda flasha, czy ToSa obszyć mogę z tego kawałka "kratki" którą posiadam (może to nie oryginalna ciemna krata Black Watch tylko czerwona, ale.. ). Potrzebowałbym tylko naszywki dywizyjnej i odznaki batalionu. Bo oryginalne flashe, czy tartany na obszycia, choć fajne i zgodne historycznie, to ceny potrafią być zabójcze. No ale w końcu to ASH, więc chyba i tartan Royal Steward przejdzie pod 51 dywizje. :P

 

Z tego co widzę odznaka 153 jest łatwa do zrobienia własnoręcznie, czerwony prostokąt plus złoty pasek z tego co widzę. Kwestia to wymiary. Zatem zostaje naszywka dywizyjna, plus ewentualnie obszycie na kaprala lub lance kaprala - nie wiem jak to przetłumaczyć, liniowy, młodszy?

Link to post
Share on other sites

153 Brygada 51 DP miała oznaczenie złożone z dwóch czerwonych pasków, dlatego, że była drugą brygadą w dywizji. Nie ma tam złota - to po prostu materiał rękawa battledressu.

 

A historycznie tartan Royal Stewart jest noszony przez... dudziarzy kilku regimentów, bowiem król Jerzy V uznał go za swój osobisty tartan. Zawierają się w tym dudziarze Czarnej Straży. ;) Ale Hunter, jeżeli chcesz taki komplet obszyć 51 DP "Highland" jak na fotkach wyżej to Ci załatwię, za niewygórowaną cenę.

Link to post
Share on other sites

Faktycznie jak teraz spojrzałem na inny rękaw, to widać tam khaki... he he jak to światło i ułożenie materiału potrafi zmylić.

 

O obszyciach myślałem jakichkolwiek, nie koniecznie stricte "czarnych", ale skoro masz takie "dojścia" ;)

Tylko teraz moja czerwona kiecka...znaczy kilt nie będzie pasować, no chyba, że się nauczę grać na dudach.

Link to post
Share on other sites
  • Domin007 changed the title to [PORADNIK] Stylizacja brytyjska (i pochodne - kanadyjska, australijska, PSZ)
  • Domin007 pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...