Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
antp

Przechowywanie broni planje

Recommended Posts

W czym zwykle przechowujecie broń palną? W sensie, szafa pancerna czy coś innego?

 

proponuję przez zakupem broni zapoznać się z rozporządzeniem w tym zakresie:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli decyzja na broń została przed wydana przed wyjściem nowego rozporządzenia tj. 2015 rokiem to posiadacza jeszcze przez 5 lat (czyli do 2019) mogą obowiązywać stare zasady przechowywania broni, czyli szafa metalowa z dwoma certyfikowanymi zamkami.

Jeśli posiadacz ma wole może od razu zanabyć szafę według nowego rozporządzenia klasy S1.

Teraz uwaga: Jeśli posiadacza obowiązują stare zasady a właśnie wyrobił sobie nowe pozwolenie na broń (inna kategoria) lub rozszerzył stare (na więcej sztuk broni - nie mylić z zakupem kolejnej sztuki broni do wydanej wcześniej decyzji) to MUSI zmienić automatycznie warunki przechowywania każdej sztuki broni na klasę S1.

 

Ćwiczyłem temat wielokrotnie bo często coś się u mnie w tej materii zmienia :icon_smile:

Edited by DamieN

Share this post


Link to post
Share on other sites

lub rozszerzył stare (na więcej sztuk broni - nie mylić z zakupem kolejnej sztuki broni do wydanej wcześniej decyzji) to MUSI zmienić automatycznie warunki przechowywania każdej sztuki broni na klasę S1.

Ktos Cie kolego w blad wprowadzil.

EDIT: Dokladnie to jest tak:

Pozwolenie wydane do 10 marca 2011r. - nie jest mozliwe rozszerzenie ilosci sztuk w trybie art.155 KPA - jesli chcesz miec wiecej broni robisz nowe pozwolenie i jednoczesnie masz obowiazek nabyc szafe S1.

Pozwolenie wydane po 10 marca 2011r. niezaleznie czy przed zmiana rozporzadzenia czy po - ilosc sztuk rozszerzasz w trybie art. 155 KPA bez obowiazku kupowania szafy.

Pozwolenie wydane po 10 marca 2011r. niezaleznie czy przed zmiana rozporzadzenia czy po - jesli chcesz dodac nowy typ broni traktowane jest to jako nowe pozwolenie z obowiazkiem kupna szafy.

Edited by Chochla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reasumując bez szafy certyfikowanej S1 się nie obejdzie i jest ona obecnie wymogiem. Pytanie raczej czy musi być przytwierdzona do konstrukcji budynku? I tu zaczyna się problem bo wiele zależy już od interpretacji danego WPA lub OŻW.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reasumując bez szafy certyfikowanej S1 się nie obejdzie i jest ona obecnie wymogiem. Pytanie raczej czy musi być przytwierdzona do konstrukcji budynku? I tu zaczyna się problem bo wiele zależy już od interpretacji danego WPA lub OŻW.

 

nie musi ale to jest dylemat z cyklu lepiej założyć kapok podczas sztormu na jachcie czy nie:)) nie ma takiego obowiązku ale każdy rozsądny zdrowo myślący posiadacz kolekcji broni wartej kupę kasy i zachodu przytwierdzi szafę S1 do podłogi tudzież ściany żeby utrudnić potencjalne zajeb.... kolekcji i ammo przez osoby nieuprawnione :) sam tak zrobiłem i taką mam radę dla innych userów:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od zadnej interpretacji nie zalezy. Nie ma wymogu i koniec. Jesli ktos w WPA twierdzi inaczej to go grzecznie poinformuj, ze prosisz go o pismo z podstawa prawna tego zadania, zebys pozniej mial podstawy do zlozenia zawiadomienia o przekroczeniu przez niego uprawnien.

 

A kwestia przykrecac czy nie do glownie od wagi zalezy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chciał bym aby tak było Chochla ale spróbuj to wytłumaczyć OŻW w Szczecinie. Mi się niestety nie udało, nawet argument że ŻW z innych miast już wiedzą o braku takiej potrzeby nie zadziałał. Dla św. spokoju przytwierdziłem ale jeśli miał bym dostać mandat za niewłaściwe przechowywanie bo np. kontrolujący stwierdzi, że śruby mocujące są za małe i na pewno przepisowych 20 kN nie wytrzymają to dopiero wtedy będę się odwoływał i kłócił.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niczego nie tlumaczysz. Jeszcze raz pisze: zadasz (do czego masz pelne prawo) uzasadnienia na pismie ich wymogu. Konkretnie, ktore przepisy narzucaja koniecznosc mocowania do sciany (ustawa, rozporzadzenie, PN). To nie Ty masz tlumaczyc dlaczego nie, tylko oni dlaczego tak.

PS. Jaki mandat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ależ podają uzasadnienie w postaci przepisów PN regulujących zasady jakie sejf musi spełniać aby mieć klasę bezpieczeństwa S1. W tych przepisach faktycznie jest napisane, że sejf musi być przymocowany i na tym opierają swój wymóg. Nawet czytali mi ten przepis.

 

Dla czego więc w innych miastach nie trzeba mocować sejfu na trwałe do konstrukcji budynku? Wyjaśnienie tego znalazłem w odpowiedzi na pismo mecenasa Turczyna do KGP. Na jego blogu są te pisma udostępnione i kto chce łatwo je znajdzie. Po krótce chodzi o to, że przepisy PN zobowiązują producentów, a nie konsumentów. Ważne tylko aby sejf miał tabliczkę potwierdzającą certyfikat klasy bezpieczeństwa. Ma tabliczkę? Ma, więc spełnia S1 i już, nie ważne czy przytwierdzony.

 

Jeszcze nie wiem jak się zwrócić do mojego ŻW dla czego oni jedni nie uznają tego uzasadnienia. Nie mam teraz zresztą na to czasu. Może w przyszłości powalczę.

 

O mandacie wspomniałem bo usłyszałem przy rejestracji pierwszej sztuki broni ostrzeżenie abym mocował sejf, bo jak nie - a przyjdą z kontrolą - to czasem abym mandatu nie dostał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O mandacie wspomniałem bo usłyszałem przy rejestracji pierwszej sztuki broni ostrzeżenie abym mocował sejf, bo jak nie - a przyjdą z kontrolą - to czasem abym mandatu nie dostał.

Doprawdy chcialbym zobaczyc uzasadnienie takiego mandatu. "zaniemanie kotew"? I ktory paragraf jakiej ustawy by podali jako podstaw prawna. Moglbys spytac z ciekawosci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem w tym, że większość zawodowych boi się żetonów jak diabeł święconej wody. A bo może aferę wykręcą, a może coś przełożonym podrzucą itd. a praca we wojsku fajna jest i po co się narażać.

Raz jeden chorąży z grodu Kraka groził odebraniem pozwolenia w przypadku rejestracji broni pocztą, no debil po prostu...

Chochla spytać można, ale tylko na piśmie, bo "na gębę" to bajek naopowiadają.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A pozniej sie dziwimy, ze zyjemy w kraju w ktorym urzednik to wladza jest.

A bajek chetnie poslucham. Wlasnie o to pytam, co sobie taki jeden z drugim baranem wymysla do uzasadnienia swoich baranich zadan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...