Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

BPW: "Bzura 1939" - Czarnocin k. Łodzi, 17 września 2022 r. (ASH)


Recommended Posts

AM-JKLVGcVY1Z0EIw_Bney4_oLwV793shSfU4dOH

Słońce wschodzi.

- depesza Sztabu Naczelnego Wodza do gen. Tadeusza Kutrzeby, dowódcy armii "Poznań", 8 IX 1939 r.

 

Dowództwo Operacji Połączonych zaprasza na kolejną grę z cyklu Bitwy Polskiego Września (BPW). Mimo bohaterskiej obrony granicy przez Polaków, wojska niemieckie posuwają się w głąb kraju, kierując się na Warszawę. Tymczasem nieatakowana do tej pory armia "Poznań" powoli wycofuje się z Wielkopolski i staje przed nie spodziewającymi się jej oddziałami niemieckiej 8 Armii. Czy uda się zaskoczyć Niemców? Gdzie zaatakują Polacy? Czy mają szansę przeciw niemieckim czołgom? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania i poczuć klimat tamtych dni - ta gra jest właśnie dla Ciebie!
Nie przejmuj się brakiem historycznego umundurowania czy wyposażenia - mamy na to rozwiązanie. Nie jest to rekonstrukcja historyczna ani mil-sim, ani LARP. Stawiamy na dobrą zabawę w miłej atmosferze.

 

FORMALNOŚCI:
Miejsce: Czarnocin k. Łodzi, nad rzeczką Wolbórką: https://www.google.pl/maps/dir//51.6071414,19.6747593/@51.607811,19.6754089,640m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e0
Data: 17 września 2022 r. (sobota)
Czas: zbiórka o godz. 8. Start o godz. 9. Gramy maksymalnie do godz. 15:00.
Wiek: min. 18 lat.
Wpisowe: 10 PLN (na wodę i skromną stylizację terenu). Płatne na miejscu (będę zbierał datki).
Zapisy: na adres poczty elektronicznej domin007@poczta.onet.pl, wg wzoru: ksywka, strona, mundur, funkcja. Lista będzie udostępniona online pod tym adresem: https://docs.google.com/spreadsheets/d/13oUWF3Jg2XAfyzzQcyaF-0bqdQEoH3sBulOF0UYJagI/edit?usp=sharing
Przykładowe prawidłowo wypełnione zgłoszenie wygląda tak: Nosacz_PL, Polska, kawaleria, strzelec.

Gramy bez minimalnego limitu graczy. Nawet jeżeli spotkamy się w gronie 5 na 5 będzie git.

MECHANIKA GRY:
A. Ograniczenia co do replik i ich mocy:
1. Limity FPS: 350 - pistolety maszynowe, strzelby
                       450 - karabiny powtarzalne, karabiny maszynowe
2. Typ broni jakiej używać może gracz zależeć będzie od jego funkcji:

a) oficer, sanitariusz - pistolet

b) podoficer - pistolet maszynowy

c) strzelec - karabin powtarzalny, strzelba

d) kaemista - karabin maszynowy
 

B. Amunicja:
1. Ilość amunicji, jaką gracze mogą przy sobie posiadać zależy od posiadanej broni głównej:
a) karabiny powtarzalne – 100 kulek
b) pistolety maszynowe – 200 kulek
c) KM – 300 kulek w magazynku (+ maks. 600 w skrzynce podręcznej)
d) pistolety – 20 kulek

C. Pirotechnika: Nie tym razem. Dymy - w zależności od wilgotności ściółki.

D. Zasady powrotu do gry:
1. Po KAŻDYM trafieniu gracz krzyczy DOSTAŁEM! (nie "Dostał!") oznacza się czerwoną szmatką i czeka na sanitariusza. Ranny może się odczołgać za najbliższą zasłonę, nie mówi, może jedynie wzywać pomocy. Może zostać dobity przez przeciwnika na zasadzie "cichej śmierci".

2. Sanitariusz ma 5 minut na udzielenie rannemu pomocy. Po dotarciu sanitariusza, ranny rzuca kostką, wynik oznacza:
a) 1 – 3 – rana lekka, medyk opatruje rannego zakładając bandaż w miejscu trafienia;
b) 4 – 5 – rana ciężka, medyk musi podać rannemu morfinę (strzał z pustej strzykawki), zdezynfekować ranę zasypką sulfonamidową i założyć bandaż w miejscu trafienia);
c) 6 – wyłączony z walki – gracz udaje się do punktu powrotu do gry (RESP). 

3. Drugie trafienie osoby już opatrzonej przez sanitariusza oznacza wyłączenie z walki i powrót na respa.

4. Punkty opatrunkowe – oznaczone flagami Czerwonego Krzyża będą wyznaczone i przesuwane przez moderację.

5. Resp jest osobowy/minutowy - wychodzimy w min. 2 osoby lub po 5 minutach.

E. Saperzy:
Saperzy są jedynymi graczami uprawnionymi do wykonywania przejść w polach minowych, zaporach przeciwczołgowych i zasiekach, stawiania zasłon dymnych oraz wysadzania określonych obiektów:
a) pola minowe: zakopane miny, celem rozminowania, należy sprawdzić ścieżkę, usunąć miny i  oznaczyć ścieżkę. Przejście jest dozwolone tylko po wyznaczonej ścieżce.
b) zapory przeciwczołgowe: ustawione na drogach. Należy je wysadzić w powietrze. Po detonacji podłożonego ładunku można je odsunąć z drogi.
c) zasieki: wykonane ze sznurka. Nie można przez nie przeskakiwać, rzucać się na nie, odchylać kijem, etc. Należy przeciąć sznur i wyznaczyć ścieżkę, po której gracze mogą przejść dalej.

F. Snajperzy:
W każdym oddziale może znajdować się 1 (słownie jeden) snajper wyposażony w czterotakt z lunetą.

ORDER OF BATTLE i STYLIZACJA:

Niemcy: stylizacja na oddziały niemieckich wojsk lądowych, Luftwaffe i Waffen SS. Zakładamy gładkie mundury, parki maskujące zostawiamy w domu. Przejdą wszystkie wzoru mundurów: od M36 do M44. Masz pytania? Pisz na PW.

Polacy: stylizacja na Wojsko Polskie (piechota, kawaleria), Policję Państwową i formacje Obrony Narodowej. Spokojnie przejdą brytyjskie mundury na I wojnę światową czy austriackie oliwki. Na głowę rogatywki/furażerki/berety z orłem, hełmy Adrian, a nawet polskie wz. 67. Masz cywilki i biało-czerwoną opaskę? Świetnie, wbijaj! Oporządzenie skórzane, obojętnie jakiego systemu (Mauser, Mosin). Pytania? Pisz na PW.

SYSTEM BARETKOWY: Tak, udział w grze jest punktowany do baretki "Krzyża Bitwy nad Bzurą".

Zapraszam!

Link to post
Share on other sites
  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

7 godzin temu, Domin007 napisał:

parki masujące zostawiamy w domu

Możesz poprawić :D

Ale tak. Tak jak pisze Domin, drobnymi rzeczami można poprawić stylizacje wrześniowe jak właśnie brak camo, brak szelek oraz furażerki zamiast czapek jeśli ktoś nie ma hełmu. Do tego można pokusić się na aluminiową klamrę i duńskie spodnie, które by udawały M37.

Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, Meister napisał:

Możesz poprawić :D

Ale tak. Tak jak pisze Domin, drobnymi rzeczami można poprawić stylizacje wrześniowe jak właśnie brak camo, brak szelek oraz furażerki zamiast czapek jeśli ktoś nie ma hełmu. Do tego można pokusić się na aluminiową klamrę i duńskie spodnie, które by udawały M37.

A danke dobry człowieku, już poprawiłem.

3 godziny temu, Kolba_DK napisał:

Ups, nie mogę się dopisać, a widzę już pierwszych

RP, piechota, strzelec

Kolba, bo zgłoszenia przyjmuję za pośrednictwem poczty elektronicznej. Listę tylko udostępniam, by zainteresowani mogli zobaczyć kto będzie, ale uprawnienia do edycji mam tylko ja. Przeczytaj jeszcze raz pierwszego posta i sprawdź kiedy masz przyjechać, by nie było, że zjawisz się w niedzielę... ;)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Komunikat HQ nr 1

I. W związku z dyskusją dot. bezpieczeństwa na grach proponuję testowe wprowadzenie niektórych rozwiązań.

1. zmniejszamy maksymalną moc replik:

a) 350 FPS - pistolety, pistolety maszynowe, strzelby;

b) 450 FPS - karabiny powtarzalne (w tym snajperskie), karabiny maszynowe.

Przechronujemy repliki przed grą ( @Seph Sebastian weź proszę chronograf).

2. zmniejszamy dopuszczalny wagomiar kulek - gramy na kulkach maks. 0,3g. Wierzę, że każdy się dostosuje, na razie nie wprowadzamy jeszcze systemu logistycznego, więc kulki we własnym zakresie.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Komunikat HQ nr 2

I. Przekroczyliśmy oszałamiającą barierę 10 zgłoszeń, aplauz proszę :) lekka przewaga Niemców, ale to nihil novi sub sole. A na poważnie to jeżeli ktoś ma czterotakta to zapraszam, wrześniówki dawno nie było a i prędko nie będzie. Szanse są wyrównane, bo gramy przede wszystkim na czterotakty.

II. U Polaków dostępne są wszystkie funkcje: dowódca (ekhem, ekhem Humbert K. @hubert94, podoficer, kaemista, sanitariusz).

U Niemców: podoficer (jak ktoś ma empisza to jest robota dla niego) i sanitariat.

III. Tak jak pisałem wcześniej nie ma kworum, gramy w tylu ilu się nas zbierze.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Witam serdecznie i mam pytanie do szanownego grona które wybiera się na grę czy ktoś na ten moment jest wstanie mi porzżyczyć do polskiej stylizacji pas główny, ładownice(najlepsze by były do 4-takta), torbę na maskę p-gaz i ewentualnie coś na głowę, stan wyżej wymienionego sprzętu może być jakikolwiek, ale także bez przesady :) pozdrawiam. 

Link to post
Share on other sites

Komunikat HQ nr 3

I. Przekroczyliśmy oszałamiającą barierę 15 zgłoszeń. Duża przewaga Niemców, dlatego TYMCZASOWO ograniczam zapisy do tej strony do 1-2 osób.

Ostatnią wolną funkcją u Niemców jest podoficer (z PM-em).

II. Do Polaków zapisy są wciąż otwarte i dostępne są wszystkie funkcje: dowódca, podoficer, kaemista, sanitariusz). Im szybciej pojawią się zgłoszenia tym lepiej, bo do gry został nieco ponad miesiąc.

III. Tak jak pisałem wcześniej nie ma kworum, gramy w tylu ilu się nas zbierze.

P.S. @Mickiewicz a Ty nie masz swojego pasa głównego? Miałeś chyba na "Budapeszcie 1945". Zobaczę co mam w arsenale, może jakąś nadmiarową ładownicę znajdę.

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Domin007 napisał:

Komunikat HQ nr 3

I. Przekroczyliśmy oszałamiającą barierę 15 zgłoszeń. Duża przewaga Niemców, dlatego TYMCZASOWO ograniczam zapisy do tej strony do 1-2 osób.

Ostatnią wolną funkcją u Niemców jest podoficer (z PM-em).

II. Do Polaków zapisy są wciąż otwarte i dostępne są wszystkie funkcje: dowódca, podoficer, kaemista, sanitariusz). Im szybciej pojawią się zgłoszenia tym lepiej, bo do gry został nieco ponad miesiąc.

III. Tak jak pisałem wcześniej nie ma kworum, gramy w tylu ilu się nas zbierze.

P.S. @Mickiewicz a Ty nie masz swojego pasa głównego? Miałeś chyba na "Budapeszcie 1945". Zobaczę co mam w arsenale, może jakąś nadmiarową ładownicę znajdę.

Mam ale jeden jest do sowieta czyli gwiazda z sierpem i młotem, a drugi to Wermacht orzeł ze swastyką więc jeżeli nie da rady załatwić takiego typowo polskiego na grę to tylko ten niemiecki będzie jakkolwiek ok 

Link to post
Share on other sites
W dniu 5.08.2022 o 18:33, Mickiewicz napisał:

Mam ale jeden jest do sowieta czyli gwiazda z sierpem i młotem, a drugi to Wermacht orzeł ze swastyką więc jeżeli nie da rady załatwić takiego typowo polskiego na grę to tylko ten niemiecki będzie jakkolwiek ok 

Jeżeli radziecki jest brązowy to będzie nawet bardziej pasował, bo WP pasy główne miało właśnie brązowe.

4 godziny temu, Vlad napisał:

Ja cały czas pracuje  nad stylizacją. Ciężko coś znaleźć ale postaram się być.

Vlad możliwości jest sporo. Od mundurów reko, przez mundury KBW/NJW, po austriackie oliwki. Może stylizacja na artylerzystę - w kombinezonie i czarnym berecie z orłem? W ostateczności cywilki z opaską. Może w ramach podpowiedzi sprokuruję jakiś poradnik.

Link to post
Share on other sites

Komunikat HQ nr 4

1. Zadania dla obu stron są już przygotowane, powoli zaczynamy prace nad elementami scenografii.

2. Co by dużo mówić - przydałoby się wsparcie dla Polaków, bo póki co liczebnie i technologicznie przeważają Niemcy. A teoretycznie podczas bitwy nad Bzurą to Polacy nacierali. Jeżeli ktoś nie wie jak się naszykować to niech sprawdzi zdjęcia z zeszłorocznego "Pogranicza w ogniu", gdzie mamy bardzo ładne stylizacje na WP. Najłatwiej mają Amerykanie, bo w większości mają już brązowe spodnie i koszule, to w zupełności wystarczy (po dodaniu np. rogatywki).

3. W ciągu tygodnia powinien pojawić się poradnik dot. stylizacji polskiej.

4. Jeżeli ktoś uważa, że nie ma repliki to niech pomyśli jeszcze raz - na zwykłego strzelca przejdą wszystkie czterotakty, dwutakty i strzelby (tak, Winchestery też).

Link to post
Share on other sites

Komunikat HQ nr 5

Tymczasowo zawieszam zapisy do strony niemieckiej. Dopóki nie wyrównają nam się stany liczbowe nie będziemy zwiększać dysproporcji. Niemcy mają już wszystkich funkcyjnych. Na szczęście spłynęło kilka deklaracji dołączenia do strony polskiej, które - liczę, że rychło - zamienią się w oficjalne zgłoszenia i zbalansują nam układ sił. Szykuje się ładna "wrześnióweczka".

Link to post
Share on other sites
W dniu 4.08.2022 o 11:53, Mickiewicz napisał:

Witam serdecznie i mam pytanie do szanownego grona które wybiera się na grę czy ktoś na ten moment jest wstanie mi pożyczyć do polskiej stylizacji pas główny, ładownice(najlepsze by były do 4-takta), torbę na maskę p-gaz i ewentualnie coś na głowę, stan wyżej wymienionego sprzętu może być jakikolwiek, ale także bez przesady :) pozdrawiam. 

Małe uaktualnienie - dzięki uprzejmości dwóch osób już mam od kogo pożyczyć pas i zajmę się tym do czego zostałem powołany czyli byciem sanitariuszem. A zatem wszystko co jest wyżej wymienione jest ciutke nieaktualne ale nieważne, także pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia nad Bzurą. :)

Pamiętaj o ortografii i interpunkcji Panie Kolego. "Nie" z przymiotnikami piszemy łącznie. Poprawiłem - D.

Link to post
Share on other sites
W dniu 17.08.2022 o 14:34, Pixel07 napisał:

Cześć wszystkim!

Małe pytanko: Czy na planowaną grę wybiera się ktoś może autem z okolic Poznania?

Pixel może jeżeli nikt nie będzie jechał z POZ to dojedź pociągiem do Łodzi i stamtąd jakaś dobra dusza by Cię zabrała. Widzę na liście, że kilka osób z ŁDZ jedzie.

Miło mi poinformować, że na liście mamy już więcej niż 20 chętnych na grę. Przy okazji chciałbym zapytać, czy ktoś ma metalowy kanister na paliwo do użyczenia i byłby gotów zabrać go na grę?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Czołem,

Po pół roku zawieszenia wracam do gry.

Wysłałem zgłoszenie po polskiej stronie (sorki chłopaki). Mógłbym pożyczyć komuś rogatywkę, bryczesy z grubego, płaszczowego sukna na chudego gościa (tak do 95 cm w pasie). Mam też kilka sztuk chlebaczków czechosłowackich, które mogą od bólu udawać polskie lub austrowęgierskie (wolałbym je komuś odsprzedać). Mam też kilka pasów jugosłowiańskich, które mogą udawać polskie (są z jaśniejszej skóry). Łapcie mnie na fb, bo tutaj zaglądam dość rzadko.

Pozdrawiam i do zobaczyska!

DSCF0184.JPG

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Spawacz rzutem na taśmę zamyka listę zgłoszeń po stronie niemieckiej. W ten sposób osiągnęliśmy liczbę 30 graczy.

Oczywiście jeżeli ktoś chciałby dołączyć do strony polskiej, to zapraszam, jeżeli lista się powiększy to nie wykluczam wznowienia zapisów do strony niemieckiej, ale o tym wyraźnie poinformuję w osobnym komunikacie.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...