Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Brytyjski DPM...


Recommended Posts

  • Replies 684
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Potrzebny mi jest UBACS/Combat Shirt w leśnym DPMie. Jedyne jakie znalazłem dostępne w miarę bezproblemowo w Polsce to wersje pustynne, nie znalazłem też nic niekontraktowego w leśnym kamuflażu.

Znacie jakieś źródło, z którego mógłbym dostać po ludzkiej cenie taką bluzę pod kamizelkę w DPMie? Nie musi być kontrakt, byle było dostępne w Polsce.

Link to post
Share on other sites

Pierwsza sprawa to to, że nie ma wersji kontraktowych w DPM.

Druga tyczy się dostępności wersji DPM w Polsce. Osobiście widziałem raz na allegro. Popytaj na forum http://royalmarines.nets.pl/forum/ być może ktoś ma zbędny egzemplarz.

Naprawdę najprostszy sposób aby zakupić wersję w DPM to Brytyjski Ebay lub Brytyjskie sklepy (cena to koło 30GBP). Wysyłka do Polski wbrew pozorom tak dużo nie kosztuje; przeważnie koło 10 GBP.

 

Edit:

Literówki.

Edited by Uapa
Link to post
Share on other sites

Katon Starszy mówił o Kartaginie, a niektórzy o kontraktowości UBACSów.

:)

 

A co robi numer kontraktu?

Jest parę możliwości

a) UBACSy w DPM są produkowane przed producenta kontraktowych rzeczy i z kontraktowych materiałów. UBACS w DDPM ma ten sam numer kontraktu co koszula DDPM. Idąc tą drogą producent nadał ten sam numer kontraktu swoim UBACSom w DPM.

b) Tak jak w przypadku Fostex'a czy MFH, producent po prostu wpisał numer kontraktu aby lepiej wyglądało[i/]

Link to post
Share on other sites

Domyślam się dlatego podałem, że UBACS DPM ma zapewne ten sam numer kontraktu co Koszula DPM, jednakowoż MOD nie zamówił żadnych UBACSów w DPM i moim zdaniem numer kontraktu został dodany samowolnie przez producenta.

Link to post
Share on other sites

Ponieważ nie potrzebują (według MoDu)?

Przykład: LCTV. MoD potrzebował coś nowoczesnego, modularnego, super-hiper-i-stereo do Iraku/Afganistanu. Nie na ćwiczenia w Norwegii, nie do gór Szkocji czy Walii, nie do dżungli, nie do Afryki na misje humanitarne - tylko tam. Zamówił w DDPMie, kamizelka ma kontrakt. Pojawiło się LCTV w DPMie - teraz pokaż mi oddział który ma wyfasowane LCTV w DPMie [albo oddział w wyfasowanym UBACSie w DPMie]. Jednocześnie założę się, że LCTV w DPMie ma numer nsn i kontrakt też - numerek identyczny jak w DDPMie ew. różnią się 2-3 cyferki.

 

MoD od tak nagle nie zacznie zamawiać części umundurowania do noszenia w kraju, gdzie nie toczy się wojna -> UK - są zbyt bardzo zajęci topieniem milionów w innym sprzęcie.

 

Podobnie jest z stable beltami - prawie wszyscy noszą [a na pewno każdy chce taki mieć], regulamin zezwala na noszenie, ale nie są zamawiane przez MoD tylko robione przez prywatne firmy, od których są kupowane przez regimenty/rodzaj wojsk oraz sklepy.

 

Aciepk, dobrze wiesz że w UK nie mają pod czym nosić UBACSa. Naprawdę uważasz, że MoD nie mógł się zebrać na wyfasowanie UBACSów w DDPMie żołnierzom w Iraku/Afganistanie, ale gdy już się zdecydował postanowił zakupić dodatkowo UBACSy w DPMie?

 

Założę się, że według MoDu system ubierania się na cebulkę Soldier 95 (z niektórymi 'nowinkami' z S2000 i S2005) jest wspaniałych, och i ach fantastycznym systemem umundurowania na każdyn teren z wyjatkiem Iraku i Afganistanu.

 

To jest UK, nie US! ;)

Link to post
Share on other sites

To, że MOD nie ma kasy na kupowanie UBACSów, LCTV i innego szpeju w DPMie dla ludzi na wyspach, nie znaczy, że takie rzeczy nie zostały nigdy zamówione w małej ilości (choćby do testów), które zostały objęte kontraktem tym samym, który posiadają rzeczy lecące do Afganistanu.

 

Jak dla mnie to po prostu ktoś tu nie odróżnia "kontraktowości" szpeju od jego "issueowatości".

Link to post
Share on other sites

Yep.

Można coś zamówić albo stworzyć numer z pełną specyfikacją czego ma dotyczyć ale nie zamawiać tego do magazynów, a jedynie mieć możliwość kupienia tego w razie czego...

 

Zresztą jest też praktyką nadawanie numerów na rzeczy potencjalnie możliwe do wykorzystania przez wojsko przy czym te rzeczy MUSZĄ w takim razie spełniać wszelakie normy. A wszelakie zmiany muszą ponownie przechodzić testy i potwierdzenia jakości.

 

Przy czym takie rzeczy nie mogą być strategiczne dla wojska i służb mundurowych, jeżeli stają się to zmieniają swój status na issue i wojsko robi zakup" na stan".

 

I tyle... ;-)

Link to post
Share on other sites

Cholerka, widać coś trudno skombinować te UBACSy w leśnym DPMie po znośnej cenie. Spodziewałem się czegoś niewiele droższego od wersji pustynnej, a tutaj ceny dochodzą nawet do 200 zł, co dla mnie jest kwotą totalnie zaporową. No cóż, może się skuszę na patent turkusowych brytoli, z tym, że umiejętniej użyję jakiegoś sensowniejszego barwnika :-P

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Już kończysz z "rekonstrukcją" ruskich? Chętnie odkupię partizana :-) A tak na serio to rozmiaru idealnie na 115cm w klacie nie ma. UBACSa spokojnie kupuj w rozmiarze Large, a koszulę radzę Ci kupić w rozmiarze 120 bo mają mniejszy zapas niż kurtki, toteż 112 może być zbyt dopasowana.

Edited by aciepk
Link to post
Share on other sites

Dzięki :) Wychodzi w takim razie na to, że bluzy mają + ~16cm do metkowego wymiaru.

 

edit:

Dostałem właśnie odpowiedź na e-mail: bluza w rozmiarze 112cm ma 67cm szerokości (mierzona na płasko)

Edited by Arafat (KSK)
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...