Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

XM8 BE - mini recenzja


Recommended Posts

XM8 prod. BE (Both Elephant) – Chiny

 

Ponieważ okazało się jednak, że istnieje jakieś zainteresowanie modelem XM8 – voila! – kilka subiektywnych wrażeń na jego temat…

 

Ale na początek – w ramach „obowiązku”: zabawkę dostarczył mi sklep www. taiwangun.com.

 

I żeby od razu wyczyścić kwestię „Space Marines” i innych twardzieli w srebrnych kombinezonach: projekt XM8 to nie kolejny epizod „Gwiezdnych Wojen”, ale rzeczywisty (i kolejny) projekt badawczy mający na celu zastąpienie w siłach zbrojnych USA aktualnego podstawowego uzbrojenia (M16/M4) czymś „nowocześniejszym”. Podstawą (bazą wyjściową) projektu XM8 była rodzina G36 HK. Jeśli prawdą są informacje, które pojawiły się gdzieś na tym forum projekt XM8 ostatecznie przepadł jesienią 2005r. – wyprodukowane dotychczas prototypowe egzemplarze trafią zapewne do muzeum, a Armia, Marynarka i Siły Powietrzne poczekają kilka/kilkanaście lat na rozstrzygnięcie kolejnego przetargu czy konkursu.

To tyle tytułem wprowadzenia. Zaznaczam, że nie jestem fachowcem od broni palnej – w związku z tym powyższy akapit miał jedynie w przybliżeniu nakreślić zainteresowanym sytuację projektu XM8. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej niech użyje magicznego „szukaj” albo wprost sprowokuje REMOVA.

 

W zasadzie opis XM8 BE powinien pojawić się wśród topików o „tanich replikach”. Ponieważ jednak zaczęliśmy już tutaj…

 

O wyglądzie XM8 można powiedzieć dużo albo nic. Ja wolę nic. Jest jaki jest. Jak M. Wiśniewski. Albo ryba.

 

Na zdjęciach poniżej odpowiednio z całkowicie schowaną i całkowicie wysuniętą kolbą.

 

12fu1.th.jpg

 

25fx.th.jpg

 

W środku wygląda jeszcze zabawniej:

 

gb17lu.th.jpg

 

Widoczny na zdjęciu powyżej gear box jest plastikową wersją prawdziwej „trójki”. To fajne/śmieszne – XM8 w oryginale powstał na bazie G36. Wersja airsoftowa też. Wszystkie G36 (TM i CA) posiadają gear box w wersji 3 właśnie.

 

Delikatna różnica w konstrukcji gear boxa polega na tym, że „prawdziwe” metalowe szkielety wer. 3 u góry spinane są szyną (wsuwką) oraz, że mocowanie silnika mają na oddzielnie przykręcanych „sankach”. W plastikowym XM8 zamiast górnej wsuwki są wkrety, a mocowania silnika są częścią połówek gear boxa:

 

gb27xt.th.jpg

 

Przy okazji zdjęcia powyżej: na temat zębatek XM8 wiemy już wszystko?

 

Dla pewności – w zbliżeniu:

 

zebatki4jc.th.jpg

 

Ciekawe jest też osadzenie/łożyskowanie zębatek. Ściśle – jego brak. Zębatki pracują bezpośrednio w połówkach gear boxa. Cóż – pisałem: „tani elektryk”.

 

lozyska5ri.th.jpg

 

Dwa ciekawe rozwiązania są w środku g/b.

Pierwsze to cylinder:

 

cyl2gj.th.jpg

 

W odróżnieniu od „prawdziwych” elektryków, w których cylinder zamykany jest oddzielną głowicą XM8 ma układ cylinder/głowica cylindra wykonany jako jednorodny element. Inaczej: to nie są zmontowane 2 części – to jest jedna część. Jak wszystko w XM8 ten element jest oczywiście wykonany z tworzywa.

 

A przy okazji – anegdota…

Otóż wielokrotnie zastanawiałem się nad zapewnieniem/poprawieniem szczelności połączenia cylindra z głowicą w zwykłych aegach. Kombinowałem z dwoma uszczelkami na głowicy. W końcu wymyśliłem, że najlepszą szczelność połączenia można osiągnąć stosując układ cylinder/głowica cylindra wykonany z jednego kawałka materiału. Bardzo byłem z siebie dumny. Potem znalazłem takie „coś” w jednym ze sklepów internetowych z HK – za jakieś chore pieniądze. A tu taki XM8… Proszę, proszę…

 

Drugie śmieszne rozwiązanie wewnątrz g/b to tłok:

 

pist14ll.th.jpg

 

a raczej głowica tłoka:

 

pist29fa.th.jpg

 

Widać wyraźnie, że głowica nie jest okrągła. Nie jestem pewien, ale myślę, że kształt pełni rolę podobną do otworów w głowicach kierunkowych: w czasie suwu do przodu sprężane powietrze napiera na uszczelkę i doszczelnia układ. Ponadto głowica jest miękka – pewnie chodzi o zamortyzowanie uderzeń przenoszonych na szkielet g/b.

 

Pozostałe podzespoły gear boxa są niemalże identyczne z tymi wykorzystywanymi w droższych elektrykach. Przykład - dysza XM8 identyczna w kształcie z dyszą G36:

 

dysza0qx.th.jpg

 

Kończąc fragment dotyczący gear boxa – myślę, że ze względu na plastikowość szkieletu trzeba od razu zapomnieć o jakichkolwiek modyfikacjach czy upgrade’ach XM8. Tym bardziej, że Chińczycy potraktowali standard (myślę o częściach) dość umownie. Przykład: cylinder XM8 ma mniejszą średnicę niż standardowa – próbowałem zastosować inną głowicę tłoka – nie mieści się w cylindrze. Moim zdaniem nie warto grzebać w XM8 (wytrzymałość, trwałość) – szkoda czasu i pieniędzy. Można natomiast (jeśli ktoś bardzo chce) potraktować XM8 BE jako dawcę organów i w oparciu o niego zbudować mocnego XM-a na metalowym gear boxie. Bez większych problemów powinno dać się z niego wyciągnąć trwałe 400fps.

 

Sensowność finansowa takiego przedsięwzięcia jest nieporównywalnie wyższa od zakupu konwersji XM8 do G36 – konwersje kosztują od 800 do ponad 1000 złotych - i samego G36. Do XM8 BE wystarczy tak naprawdę dokupić szkielet g/b, zębatki, cylinder, tłok i 2 głowice – razem nie więcej niż 900 złotych (razem z XM-em).

 

Można też pójść w przeciwną stronę i posiadając już G36 potraktować XM8 BE jako zestaw do konwersji. Cena na poziomie 200 złotych za konwersję? Proszę bardzo!

 

Ale żeby nie było za różowo… O ile np. lufy zewnętrzne XM8 i G36 C TM wyglądają tak samo:

 

lufy7el.th.jpg

 

U góry XM, u dołu G36 C (krótsza).

 

O ile bardzo podobne są komory HU:

 

hu5ga.th.jpg

 

O tyle z magazynków TM i CA nie będzie nic.

Magazynek BE wygląda moim zdaniem znacznie lepiej od low capa do G36 prod. CA (atrapy wewnątrz):

 

mag7sq.th.jpg,

 

ale kształt gniazda magazynka wyklucza ich kompatybilność . Może da się to przerobić/poprawić – nie wiem, nie próbowałem. Zapakowałem mój magazynek od G36 do XM8 i nie podawał. Wcale.

 

I na koniec kilka luźnych wrażeń.

Po pierwsze – wbrew moim niewytłumaczalnym, irracjonalnym i niczym nie potwierdzonym oczekiwaniom XM8 okazuje się faktycznie bardzo ergonomicznym urządzeniem – wskakuje sam.

 

Po drugie – plastikowa skorupa XM8 BE trzeszczy, skrzypi i nie sprawia wrażenia stabilnej – ale to w końcu „tania replika”. A co ciekawe, miętosiłem w łapach kilka konwersji G36 na XM8, takich po 200-400 euro. Wcale nie są lepiej wykonane. Skrzypią tak samo. A w ogóle wyglądają, jakby były „made by BE for…”

 

Po trzecie – lufa zewnętrzna i tłumik płomienia XM8 są plastikowe. Jeśli komuś to przeszkadza będzie miał problem. Można co prawda zastosować lufę i tłumik od G36 K CA, ale kłopot z dostępnością. I cena chyba wysoka…

 

31iz.th.jpg

 

Po czwarte – optyka XM8 BE to atrapa. Ani luneta, ani kolimator. Nie ma nawet narysowanej kropki. Nic. W konwersjach za 200-270 euro jest tak samo. Te za 370-400 mają byle jaką, ale jednak lunetę 3x20.

 

Po piąte – chcąc naprawdę używać XM8 BE trzeba pilnować pinów łączących poszczególne części karabinka – mają tendencję do wysuwania się.

 

Po szóste – kiedyś zrobię eksperyment i skonwertuję mojego G36 szpejami z XM8 BE: znacznie ponad 400fps w „taniej replice”?

 

Ściskam,

Czoper

 

Kilka danych technicznych:

- prędkość początkowa: 220fps na 0,2

- prędkość początkowa po modyfikacji uszczelki głowicy tłoka: 250fps na 0,2

- zasilanie: baterie small - 8,4 lub 9,6V 600mAh NiCd bądź 8,4 lub 9,6V 1050 NiMH (mało miejsca)

- waga: lekka

- zasięg: prawie jak stock TM

- ROF: nie mierzyłem, na ucho na 9,6V do przyjęcia.

 

Wszelkie info dot. dostępności, ceny i innych takich: wyłącznie www.taiwangun.com (ja nie wiem nic).

Link to post
Share on other sites
  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja tam lubie ksztalt XM8, cenie sobie oryginalnosc i innowacyjnosc (dlatego od pierwszego wejrzenia zakchalem sie w P90 ;-)). Jednak ten kolor dyskfalifikuje go na starcie... No coz, zobaczymy w jakiej cenie pojawi sie u Krakmana. No i - jak napisal Karagh - czekamy na odpowiedz WELL'a ;-).

Link to post
Share on other sites

Mowcie co chcecie... Jest przekochany za sam wyglad ;-). A co do komentarza jednego z userow ze mozna z nim smialo atakowac Dartha Vadera, to pragne zauwazyc ze w zadnym stopniu nie przypomina on balsterow uzywanych przez Rebelie, ani nawet przez Imperium (jakby sie jakis dezerter-samobojca trafil, chcacy z blasterem na Sitha wyruszyc ;-)).

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Ja swoją postanowiłem lekko wzmocnić.

Wymieniłem sprężynę na stock TM i uszczelkę głowicy TM. Wymieniłem także lufę na 363mm (6.04).

dsc03411b1lk.th.jpgGórna sprężyna to BE.

Ponieważ mogłem kupić tylko czarną, postanowiłem przemalować ją na piaskowy (British Gulf Lt Stone - dokładnie). Najpierw całe body przetarłem papierem 320. Dzięki temu "zdjąłem" trochę czarnej farby (XM8 BE jest zrobiony z piaskowego tworzywa :? ). Następnie nałożyłem szpachle-podkład Gunze - białą (1000). Gdy wyschła, nałożyłem rozpuszczoną szpachlę na uwidocznione wgłębienia i połączenia korpusu. UWAGA rozpuszczona szpachla jest szkodliwa dla zdrowia! Teraz szlifowałem papierem 400. Kiedy już mi się szlifować, to znaczy byłem zadowolony z efektu :wink: przeszlifowałem jeszcze 600, by wygładzić. Odkurzyłem, nie chciało mi się tego myć. No i pomalowałem...

dsc034236mt.th.jpgdsc034253di.th.jpg

dsc034278du.th.jpgdsc034281xe.th.jpg

dsc034296me.th.jpgdsc034428zc.th.jpg

dsc034436xg.th.jpgdsc034479hl.th.jpg

Lufę, chwyt przedni, zakończenie chwytu (tam gdzie silnik), dźwignię do zwalniania magazynka, i kolbę (niecałą) pomalowałem dodatkowo antracytem. Tłumik natomiast metalizerem "Wydech". Następnego dnia od ostatniego malowania zabezpieczyłem całość matowym "TopCoat'em" Gunze.

dsc034541ac.th.jpgdsc034572ye.th.jpg

dsc034596uh.th.jpgdsc034614pp.th.jpg

Zostało mi jeszcze wymienić dźwignię selektora rodzaju ognia ( :? tak to się nazywa...?) i dorobić podstawę pod kolimator. Ten wizjer co tam był wyrwałem i wywaliłem.

Zastanawiam się jeszcze nad przemalowaniem go w MultiCam :twisted:

Link to post
Share on other sites
Cholera, kawał dobrej roboty - Bardzo mi sie podoba.
Dzięki :!:

Będziesz pakował w to metalowego GB?

Taki jest plan.

Chciałbym wsadzić "w to" wszystko z G36. Wymienić silnik i zębatki na Hi-Speed i dodać jakiś duży automatyczny magazynek. Będzie ładny LKM :killer:

Na razie na sprężynie z TM ma ROF15 (9,6V; 0,2g). Zasięgu jeszcze nie mierzyłem.

 

Jednak plan na teraz to dorobić montaż :!: :!: :!: Jakoś tak dziwnie wygląda z tym ubytkiem po wizjerze :?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Powodzenia :)

Dzięki :!:

Już działa tylko full-auto :twisted:

Chyba za mocną sprężynę wstawiłem :D

Tego XMa sprowadzałeś, tak? Za ile i skąd? :mrgreen:

ebay.pl :arrow: sogood.de, około 300PLN wraz z przesyłką GLS (trwało to dwa dni).

 

[ Dodano: Sro 12 Kwi, 2006 ]

Dodałem już szynę montażową i kolimator.

Wymieniłem tryby w selektorze ognia i przełączniki.

Dziwne ale po tym znowu działa ogień pojedynczy.

Żeby wszystko dobrze działało musiałem pogłębić rowek dla łącznika (trybów wew.) i spiłować taką "piramidkę" od prawego tryba. Piramidkę widać TU - "dolny" selektor.

(zdjęcie z Forum ASC?)

xm8dsc03465w2rx.th.jpgxm8img0012w3xk.th.jpg

Musiałem użyć siły, no i trochę smaru. Wszystko od razu lepiej wchodzi :twisted:

Na drugim zdjęciu można zobaczyć, że się "wyłamał" dolny stoper od selektora ognia :F

 

Mam jeszcze piny do wymiany ale muszę lekko poszerzyć otwory.

 

Teraz tylko brakuje metalowego GB v.3 :smutny:

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

No muszę powiedzieć "Vosper" że pierwsza klasa. osobiście mam inne preferencje co do koloru, ale w koncu nie to strzela. Mój XM8:

 

http://web.inf.tu-dresden.de/~s9218380/asg...sg/DSCF8571.JPG

 

też przeszedł zabiegi pielegnacyjne, nareszcie jest przez co mierzyć >:) Zastanawia mnie brak zainteresowania tym Gunem na polskim rynku, czy cena jest za wysoka? moj mnie kosztował 60 EUR i muszę powiedzieć że opłacało mi się. Jak byście mieli jeszcze jakieś propozycje (pomysły) na przeróbki to dajcie znać. Ten gnat to naprawde dobra podstawa do majsterkowania.

P.S. Też mam ciągle problemy z selectem ognia, z przewagą w ostatnim czasie na ciągły. :)

Link to post
Share on other sites
No muszę powiedzieć "Vosper" że pierwsza klasa.  

Dzięki

Zastanawia mnie brak zainteresowania tym Gunem na polskim rynku, czy cena jest za wysoka? moj mnie kosztował 60 EUR i muszę powiedzieć że opłacało mi się.

Bo nie jest dostępny w Polsce. Trzeba go samemu sprowadzić.

Taiwangun.com miał go mieć. Jednak nie sprowadzają go bo XM-8 ma plastikowy GB :(

Jak byście mieli jeszcze jakieś propozycje (pomysły) na przeróbki to dajcie znać. Ten gnat to naprawde dobra podstawa do majsterkowania.

Już dodałem piny. Trochę je przeszlifowałem (były lekko za grube). Także je skróciłem o ok. 5mm (jak dobrze pamiętam). Wymieniłem także lufę na 6.04mm L60.1 (kalibrów się rozumie :wink: ). Jednak teraz strzela dubletami. Z tego co pamiętam to komora HopUp jest do wymiany( :?: ). Gdy strzela normalnie to zasięg skuteczny jest około 30+m.

P.S. Też mam ciągle problemy z selectem ognia, z przewagą w ostatnim czasie na ciągły. :)

Może olej silikonowy coś pomoże (lewa strona GB). Może być też tak, że ponowne wyjęcie i włożenie GB poprawi działanie.

Link to post
Share on other sites

Jestem ciekawy czy byloby zinteresowanie tym Gunem gdyby był oferowany przez polskiego importera. Sam nie mam nic przeciwko plastikowemu GB dopóki dziala i dorownuje metalowym (przynajmiej pod paroma wzgledami).

 

Pytanie do "Vospera": Mógłbyś napisać coś więcej na temat tych pinów. Jakoś nie jestem w temacie (przynajmiej pod wzglendem slownictwa); nie kojarze co to piny.

Zaciekawiły mnie twoje przeróbki. ja, szczerze mówiąc, bałem sie cos zmieniac w GB. po pierwszych oględzinach przy okazji pierwszej rozbiórki GB doszedłem do takiego wniosku i do dzisiaj sie jakoś trzymałem. w kazdym razie bedę wdzięczny za wyjasnienie.

 

 

pozdro, pozdro wuja berliners

Link to post
Share on other sites
Jestem ciekawy czy byloby zinteresowanie tym Gunem gdyby był oferowany przez polskiego importera.

Teraz przy AK Cymy penie było by mniejsze :wink:

 

Mógłbyś napisać coś więcej na temat tych pinów. Jakoś nie jestem w temacie (przynajmiej pod wzglendem slownictwa); nie kojarze co to piny.

Piny mocujące od G36 ( :arrow: np. TU). G36 jest tylko jeden (jak dobrze pamiętam). Nam potrzebne są dwa.

Link to post
Share on other sites

mam dobrą wiadomość panowie, na amerykańskim rynku pojawiła się właśnie 3 generacja xm8 z metalowym GB. :lol:

jak narazie to znalazłem tylko post jednego kolesia który sobie taką spluwę sprawił, ale wiele firm się przecież zapowiadało że wypuści taki model. mam nadzieję że to prawda.

 

co do kupna xm8 g2 (generacja 2) to jak ktoś się ze mną ugada to możemy pomyśleć razem o sprowadzeniu kilku sztuk (albo jednej :D ). ja osobiście swoją już chyba sobie zostawie w mojej zbrojowni, jakoś tak nie mogę się na niej zawieść ( no nie licząc tego jednego razu kiedy to kulki mi się zawiesiły w magazynku, ale jak strzelałem z "beryla" pierwszy raz to też mi się naboje, gdzieś tak w połowie, zawiesiły; więc realizm jest) :lol:

 

POZDRO CHŁOPAKI, BERLINERS

Link to post
Share on other sites
jak narazie to znalazłem tylko post jednego kolesia który sobie taką spluwę sprawił, ale wiele firm się przecież zapowiadało że wypuści taki model. mam nadzieję że to prawda.
Wielkie mi co, żółci ze Słonia zmienili spust ze steyrowego na normalny... To było do przewidzenia, zresztą można sobie zamówić box od cymo-kałasza i wpasować go do XM'a.
Link to post
Share on other sites
mam dobrą wiadomość panowie, na amerykańskim rynku pojawiła się właśnie 3 generacja xm8 z metalowym GB.  :lol:  

jak narazie to znalazłem tylko post jednego kolesia który sobie taką spluwę sprawił, ale wiele firm się przecież zapowiadało że wypuści taki model. mam nadzieję że to prawda.

 

Dobre wieści, fakje :!:

 

A teraz poprosze jakiegoś linka na poparcie Twych słów ;)

 

PS. "Fakje" = Fuck Yeah ;-)

Link to post
Share on other sites

Co do XM-8 z metalowym GB, to tylko o Well'owskim XL1 słyszałem.

(TU na dole strony)

Na forum Arnies, jak dobrze pamiętam, pisali, że się już z tego wycofali bo jakość GB, a raczej części wew. była kiepska.

 

A co do mojego XM-8 to tylko muszę zdobyć GB od AK Cymy i lekko go zmodyfikować.

Jak na razie tylko fantazyjnie pomalowałem XM'a.

xm8dsc034702vl.th.jpgxm8dsc034722gx.th.jpgxm8dsc034732zp.th.jpgxm8dsc034757il.th.jpg

Kropek nie widać już z około 2 metrów (to taki ala "ambush")

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...