Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Odziez Helikona


Recommended Posts

  • Replies 676
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Wg mnie jest to jeden z wygodniejszych krojów spodni. Np kontraktowe ACU i ACU w MC Proppera mi pękły na jajach od właśnie takich manewrów, a te nie :)

 

 

A kogo chcesz kopać?

 

Ciekawość pierwszy stopień do piekła :P

 

Nie. Aczkolwiek są nieco krótsze niż BDU w tym samym rozmiarze.

 

Popieram.

Edited by Majkel86
Link to post
Share on other sites

I znów muszę się z Tobą zgodzić - nie nadają się do noszenia na miasto bo by się wyglądało śmiesznie. No chyba, że są dostępne wersje long ale nie pamiętam. Ja nawet dodam, że mi są przykrótkie nawet do noszenia w butach bo jak kucam lub biegam to i tak z nich wypadają :)

Link to post
Share on other sites

posiadam dwie pary m65 helikona czarne i woodland mam je już ze dwa lata używane podczas gier jak i na co dzień spodnie są ok, kolor się nie sprał jedynie czarne spodnie troszkę się zmechaciły ale po za tym all jest ok.mogę śmiało polecić.

To masz szczęście, albo ja pecha, bo po roku zrypał mi się zamek :???:

 

Poza tym problemem - OK.

Link to post
Share on other sites
Guest british

Z innej beczki - ostatnio próbowałem doprać Multicamo Helikona (50% bawełna, 50% nylon , TWILL). Pranie w pralce , 30 stopni, w płynie do ciemnych rzeczy - zero efektu, materiał zatrzymał syf.

Po szorowaniu ręcznym gąbką i mydłem w płynie brud zszedł, ale wzór maskujący wyraźnie wyblakł. Tragedia.

Link to post
Share on other sites

Miałem podobnie w moich dwu-trzy letnich m65 olive. Kilka razy musialem zszywać kieszenie(te "zwykłe" u góry, nie cargo).

 

Teraz śmigam w m65 woodland kupionych jakieś pół roku temu oraz rocznych olive i póki co zadnych problemów, materiał wnętrza kieszeni wydaje się mocniejszy nawet w dotyku więc pewnie coś pozmieniali.

 

Niestety guziki wciąż lubią czasem odpadać :P

Edited by hauer
Link to post
Share on other sites

Może mi coś ktoś powiedzieć o ich spodniach combat w camogrom? Nic sie nie psuje? Wbudowane ochraniacze działają? Wygodne? Jak to prać?

 

 

Ja ich używam i sie sprawdzają, ochraniacze są dobre wpadłem do studzienki kanalizacyjnej i śladów nie widać. Musisz uważać na paski wewnątrz nogwek czasami są nie doszyte więc igła z nitką i jadziem. Ogólnie spoedenki są dobre brakuje mi tylko kieszonki na tuż pod pasem by sobie łapki chować, ale da sie przeżyć. Osobiście polecam.

Link to post
Share on other sites

Kumplowi rzekomy nakolannik pękł.

Jak sie spodni nie przymiezy przed zakupem to bardzo mozliwe jest ze przy klekaniu, nakolannik bedzie za wysoko podchodzil na kolanie przez co bedzie zle kolano chronil.

Suwaki na nogawkach po jakims czasie sie rozwalaja

Troche iskier z lontu od granatow i mam ser szwajcarski z tych spodni ;)

Za tyle pieniedzy - nie polecam, chyba ze ktos za mniej niz 180zl moglby dorwac - wtedy by cena byla jeszcze OK za cos takiego

Link to post
Share on other sites

W MMS Komandos 11/2009 ukazał się artykuł autorstwa Pasztuna opisujący nowy mundur firmy Helikon szumnie nazwany Tactical Combat Uniform w skrócie TCU. Była już o nim mowa w tym temacie.

 

Dla wszystkich miłośników militariów skrót TCU kojarzy się z mundurem US Army używanym w czasie drugiej wojny indochińskiej, którego nazwa brzmiała Tropical Combat Uniform, potocznie zwany skośnym. Tyle z krótkiego rysu historycznego a teraz do konkretów. Autor artykułu pisze, że jest to mundur całkowicie zaprojektowany przez wyżej wymienioną firmę. Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem, większośc rozwiązań wykorzystanych w tym mundurze można zaobserwowac u innych producentów polecam odwiedzenie strony www.militarymorons.com.

 

Posiadaczem tego munduru jestem od czerwca 2009 r. Pierwszą rzeczą jaka rzuciła się w oczy to rozmiar. Na metkach umieszczonych przez producenta podana została rozmiarówka stosowana w kontraktowych mundurach amerykańskich czyli Small Regular itd. Z mundurów amerykańskich noszę rozmiar bluza i spodnie MR lub MS w produkcie Helikona udało mi się założyc bluzę w rozmiarze SR.

 

Bluza zapinana jest na zamek a stójka na rzep (tak jak w ACU), mankiety mają regulowaną szerokośc za pomocą rzepa. Bluza posiada łącznie osiem kieszeni, sześc z nich zapinanych na rzepy. Cztery kieszenie znajdują się na klatce piersiowej, dwie na ramionach wyposażone w rzepy po przypięcia odznak jednostki, grupy krwi itp. Kolejne dwie kieszenie znajdują się na przedramionach, jedna kieszonka ma przeznaczenie na długopisy druga na papierosy. Pod pachami znajdują się zapinane na zamki wywietrzniki. Na wysokości łokci znajduje się kieszeń do umieszczenia piankowych ochraniaczy. Bluzy TCU są bardzo workowate i długie, ma to swoje plusy i minusy. Workowarośc bluzy pozwala na większą swobodę ruchów i umożliwia założenie dodatkowych elementów ubioru pod bluzę. Długośc z kolei będzie pewnym minusem dla osób niskich. Rację muszę przyznac autorowi artykułu, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest wewnętrzna, polarowa wyściółka kołnierza/stójki. Pasztun pisze że powinna być ona dłuższa, doprowadzona do samego końca kołnierza żeby nie obcierała. Jak dla mnie jest ona wystarczająco długa. Kolejnym świetnym rozwiązaniem są wywietrzniki pod pachami zapinane na zamek znakomicie się sprawdzają jak człowiek chce trochę ostudzic organizm. Jedyny ich mankament to brak kultury wykończenia trzeba wziąśc pilniczek i troszkę podszlifowac końcówki zamków w przeciwnym razie możemy sobie ładnie poobciera boczki i paszki. Umieszczone pod skosem kieszenie na klatce piersiowej bardzo ułatwiają dostęp do zwartości. Pod tymi kieszeniami znajdują się dodatkowe kieszenie, do których można się szybko dostac, są one jednak mało pojemne z ledwością mieści się tam złożona mapa turystyczna dodatkowo zgięta na pół. Kieszenie te są zupełnie nie przydatne jeśli używa się kamizelek z wkładami balistycznymi. Pod prawą kieszenią bluzy znajduje się mały plastykowe D, które miało chyba do czegoś służyc. Tylko do czego? Jeśli ma się na sobie ciężką kamizelkę i takie coś się podwinie można nabawic się ładnych odgnieceń. Jeśli jest to mundur, który był rzekomo projektowany z uwzględnieniem opinii żołnierzy 18 bdsz, to dlaczego nie wzięto tego pod uwagę. Prawie każdy żołnierz, który nosi kamizelkę balistyczną może powiedziec jak częśc munduru, czytaj guzik, potrafi doskwierac pod wymieniona wyżej kamizelką. Kolejną rzeczą która jest zupełnie nie przydatna są kieszenie na przedramieniu, też umieszczone według wskazówek żołnierzy z 18 bdsz. Ciekawe czemu owi żołnierze często narzekają na nieprzydatnośc kieszeni w tym miejscu. Jedna z tych kieszonek jest kieszonką na paczkę papierosów. Niech podniesie rękę palacz, który schował by papierosy w miejscu, w którym łatwo mogą ulec zniszczeniu przez zgniecenie lub zamoknąc.

 

Spodnie w kroju zbliżone są do spodni BDU, posiadają regulację pasa zaczerpnięta z rozwiązań brytyjskich (szeroki bawełniany pasek/sznurek). Na dole nogawek znajduje się sznurek do ich zwężania, na wysokości kolan umieszczono kieszenie na ochraniacze piankowe. Spodnie posiadają łącznie dziesięc kieszeni, dwie klasyczne wewnętrzne z przodu otwarte, dwie z tyłu zapinane na guziki, dwie kieszenie transportowe (cargo) na udach zapinane na jeden guzik tak jak w MCCUU, dwie tak jak w ACU na łydkach zapinane na rzep, i dwie zewnętrzne z przodu nieco nad pachwinami zapinane na rzep. Kieszenie wewnętrzne są na brzegach dodatkowo wzmocnione żeby nie uszkodzic ich nosząc folder. Po prawej stronie znajduje się plastiykowe D mające zapewne służyc do podczepienia smyczy od broni bocznej. Tu kolejny raz muszę zgodzic się z autorem artykułu, umieszczenie tego „dynksu” tylko z prawej strony jest ewidentnym zbagatelizowaniem osób leworęcznych. Zastanawia mnie jakie przeznaczenie mają (a w moim przypadku to miały gdyż zostały odprute) kieszenie z przodu spodni. Znajdują się one praktycznie na wysokości pachwin i włożenie tam czegokolwiek twardego będzie odgniatac użytkownika podczas siedzenia czy podczas czołgania. Poza tym są one tak małe że ledwo mieści się tam opatrunek osobisty starego typu.

 

Ogólnie po drobnych modyfikacjach mundurek sprawuje się dośc dobrze. Niestety jego największą wadą jest to co ostatnimi czasy dośc wyraźnie widac u Helikona, czyli gwałtowny spadek jakości wykorzystywanych materiałów. Mundurek, który posiadam jest to wersja w kamuflażu wz93, wykonana w 100% z bawełny. Nie użytkowałem go zbyt intensywnie a mimo to po pół roku widac ślady gorsze niż na moich 15 letnich kontraktowych BDU, których używam znacznie częściej. Bluza na wysokości pasa posiada już wyraźne ślady przetarc spowodowanych pasem, przetarcia widac też na mankietach, na których również zaczął puszczac rzep. Na spodniach w kilku miejscach zaczęły puszczac szwy.

 

Ocena ogólna 4

Jakośc materiałów 3

Komfort użytkowania 4

Edited by M_V2
Link to post
Share on other sites

Drogi Kolego. Jak się nie wie jakie zastosowania mają pewne elementy, co wykazuje ewidentny brak wiedzy na temat umundurowania, to może lepiej nie pisać takich obszernych recenzji a już tym bardziej nic nie odpruwać.

 

Kieszonka nie jest "na papierosy" a na co innego, wystarczy pogłówkować

 

Na co jest Dring pod kieszenią było na forum.

 

A kieszonki które wywalileś ze spodni są bardzo bardzo przydatne na rożne drobiazgi i były właśnie naszywane na przerabianych mundurach RAID.

 

Cytat ze strony http://www.specwargear.com/RAID.html:

 

A pair of Velcro secure front pockets are placed on the top of the original hip pockets. Pockets are sewn in a slant position for easy reach. Great for pager, disposable gloves, multi-tool, pistol magazine or cell phone. Each pocket is Velcro secured. Instead of using a whole piece of Velcro to secure the pocket, we use two separate pieces of Velcro on the body and a solid piece on the flap. The Velcro-free space between these two pieces of Velcro is where you can slide your finger in and open the pocket efficiently and quickly to access your mission essential gear.

Edited by Jaeger
Link to post
Share on other sites

Ehe, "na papierosy" :roll: A chlebak, jak sama nazwa wskazuje, słóży do noszenia granatów...

Ja tam akurat w tej kieszonce busolę noszę. Co do kamizelek ochronnych kolega pisze, co mu się wydaje czy nosi do TCU i pisze z praktyki? Akurat do TCU nosiłem płyty i ten D-ring jakoś wyjątkowo nie przeszkadza, nie odczuwałem go jakoś. A dostęp do kieszeni (z bocznym wejściem) na klacie jest całkiem dobry przy noszeniu kamizelki.

Ogólnie z niektórymi opiniami się zgadzam z innymi nie.

W dużym skrócie wybarwienie, szycie i rozmiarówka mi nie odpowiada. Poza tym OK.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...