Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kulki eko


Recommended Posts

Witam,

 

jestem zupelnie nowy, witam wszystkich serdecznie i od razu mam pytanie: czy istnieja kulki ekologiczne, czyli takie, ktore rozkladaja sie w srodowisku naturalnym?

pytam dlatego, ze nie chcialbym zasmiecac lasu plastikiem, a wlasnie na terenach lesnych chcialbym organizowac zabawy ASG.

Link to post
Share on other sites

Jakaś odmiana gryki jest ze ma ok 6mm i można strzelac ,na pewno nie są precyzyne ale żeby były takie to nym ich tylko używal bo niby nie zaśmiecam mocno kulkami lasu,ale jakoś mnie dręczy to że walimy z kumplami plastikiem i jednak jakiś tam syf zostaje.......

Link to post
Share on other sites
Wiesz, na opakowaniach excel'i pisze, że ulegają biodegradacji.

 

a z czego sa wykonane?

6mm to bardziej pod groszek podchodzi.

a co do malej szkodliwosci to sie nie zgodze, szczegolnie jak na obszarze kilku hektarow zostawisz tego kilika tysiecy.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
Cytat:  

a z czego sa wykonane?

Poliuretan + Talk w przypdaku kulek cięższych niż 0,2g. Dalej za tym idzie otoczka czyli to ze kulka ma gładką fakturę dokłada się różnego rodzaju domieszek (jakich tego nie zgłębiłem) (rozkład tej kulki to ok. 600lat)

Ciekawostka

kilogram poliuretanu w hurcie kosztuje do 15zł, 400g talku, no w aptece troche drożej, w hurcie, nie wiem ale tanio. Weźmy teraz przyjmijmy że całość 1,2kg kompozytu kosztuje 17zł. Doliczcie sobie prace wtryskarki. Po przeliczeniu wyjdzie wam że za 3000 kulek o wadze 0,33g płacimy że hoho albo że hej, a w praktyce waga jest regulowana ciśnieniem i domieszaniem talku bądź opiłków żelaza. Wniosek taki że poliuretam rozkłada się tak szybko jak butelka plastikowa a z cenami poprostu sobie z nami jadą. Dzwoniłem do from-plastu bo chciałem forme wypożyczyć, zn. się nie wynieść jej tylko żeby mi ja zrobili i na niej produkowali kulki, kolesiowi nie byłem w stanie wytłumaczyć co znaczy kulka bezszfowa, jak już zrozumiał powiedział że to jest nie wykonalne. Wniosek - w Polsce poczekamy sobie trochę na kulki naszej produkcji ojczystej.

Link to post
Share on other sites

Kulki excela biodegradalne są oki. Strzelałem na nich kiedyś i nie mam zastrzeżeń. Ich wadą natomiast jest mało konkurencyjna cena i fakt że posiadają termin ważności i po kilku tygodniach od otwarcia pojemnika do nieczego się nie nadają (no chyba że do naważania ogródka :) )

Link to post
Share on other sites
Jakaś odmiana gryki jest ze ma ok 6mm i można strzelac

Pogadaj z ekologiem o możliwości wprowadzenia nowego gatunku do istniejącego ekosystemu.... taaa abstrachując już od samego pomysłu użycia ich i ich "geometrii" :)

 

Czy ktoś widział w Polsce te Bioval BB's. Ciekawe ile to kusztuje już z uwzględnieneim cła, vat-u itd.

Link to post
Share on other sites
Kulki excela biodegradalne (...) posiadają termin ważności i po kilku tygodniach od otwarcia pojemnika do nieczego się nie nadają

Człowieku jak czytam twoje wypowiedzi na tym forum, to zastanawiam się ile Ty masz lat, bo raczej nie 36 jak podajesz w profilu (szczególnie jak popatrzyć na zdjęcie...)? :|

 

Jakże to "po kilku tygodniach" się nie nadaja "do niczego"? Oswieć mnie, bo używałem tych kulek swego czasu i jakkolwiek zdanie mam o nich mało pozytywne, to nie przypominam sobie aby ulegały autodegradacji po 2 tygodniach... :ściana:

 

Przestaniesz kiedyś pisać bzdury?

Link to post
Share on other sites
Przestaniesz kiedyś pisać bzdury?

Marne twe najedzie ale dobrze że wierzysz w to :idea:

Przemyślałem sprawę' date=' troche to rzeczywiście nieładnie że w lesie zostawiamy pare kilo kompozytu, jednak taka kulka np. exel czy blaster itd. będzie się trochę rozkładać, puźniej może mieć to dość niesmaczne skutki dla ekosystemu, ale to będzie za 600lat i można się nie martwić, oj NIE!, trzeba myśleć ku przyszłości, proponuje wyznaczyć teren strzelanek w lesie najlepiej odosobniony gdzie nie narobi się szkód i tam strzelać, to chyba jedyna możliwość.

[b']Jeżeli ktoś ma pomysł na to żeby jak najmniejsz szkodzić przyrodzie niech pisze, może znajdziemy jakiś konsens, jakąś recepte.[/b]

Kuba, sniper at work, czy uważasz że IRA robiła dobrze? Nie uznaj tego za ostobistą wycieczkę bo tak nei jest, prosze na prv jak by co :D

Link to post
Share on other sites

Sorry - ale jakie jest zagęszczenie tych kulek na metr kwadratowy lasu? Jaki negatywny wpływ ma to na ekosystem? Bo na tzw. estetykę żaden - po kilku tygodniach kulki znikają pod ściółką.Czy uważacie, że gdybyśmy strzelali kulkami np. metalowymi, to byłyby one "mniej" szkodliwe dla środowiska? I dlaczego?

Niechże więc mi ktoś powie w jaki sposób szkodzimy przyrodzie?

 

Proszę mi jednocześnie powiedzieć, jak wygląda standardowa kulka po 10 latach ekspozycji na czynniki zewnętrzne, w naszej strefie klimatycznej. Bo pewne doswiadczenia empiryczne w ww. zakresie mam, ale moge się mylić...

 

A już szczególnie nie mam pojęcia jak kulki mają degradować ekosystem lasu na takim np. poligonie (wiecie metale cięzkie, zanieczyszczenie weglowodorami i do tego Ci niedobrzy szweje płoszący zwierzynę z T 72).

 

Znacie Panowie różnice pomiędzy ekologia a ekofilią? Polega ona tym, że ta pierwsza jest nauką opartą na pewnych podstawach - ta druga histerią, która z jakąkolwiek wiedzą nie ma nic wspólnego* i należy ją leczyć.

*) ot, mirmułowanie nad losem odstrzeliwanych dzikich piesków, które dziesiątkuja zwierzynę płową, oprotestowywanie energetyki jądrowej, która jest aktualnie najczystszą, itd, itd.

 

_____________________

 

Btw. Którą IRA masz na myśli? Continuity, True, Provo, Official, z Powstania Wielkanocnego (chociaż to właściwie IV pod inną nazwą) czy może Collins'owską? Bo rozumiem, że wspomniani IV i IRB, nie są już przedmiotem Twojego pytania. ;-) Temat jest zbyt obszerny i skomplikowany, żeby posługiwać się metodą zero-jedynkową.

 

Tiocfaidh Ar La! ;-)

Link to post
Share on other sites

Kulka rozkłada się ok. 600 lat, wsiąka powoli w glebe, działa jak butelka po np. coli, wyobraź sobie że 20 osób zostawia conajmniej 500kulek w lesie, pomnóż to i sam zobaczysz. Nie jest to "ekofilia" lecz próba uświadomienia że jednak kulki szkodzą nie teraz lecz za pare ładnych lat.

 

Chodzi mi o akcje Irlandczyków, w której snajperzy strzelali do cywilów, akcja nosiła nazwę "Sniper At Work". Nie jestem śwetny z historii, poprostu kojaże obrazek i pytam.

 

A już szczególnie nie mam pojęcia jak kulki mają degradować ekosystem lasu na takim np. poligonie (wiecie metale cięzkie' date=' zanieczyszczenie weglowodorami i do tego Ci niedobrzy szweje płoszący zwierzynę z T 72).[/quote']

 

Wiesz, możemy wziąść teraz pod uwage spaliny, wycieki z tankowców itd.

Pragne się skupić na tym zagadnieniu (które dotyczy naszego sportu) a nie na że kiedyś (czy nawet teraz) ktoś jeżdził czołgiem po lesie i płoszył zwierzynę łamiąc drzewa przy tym.

Link to post
Share on other sites

Jazzman - nie odpowiedziałeś na moje pytania:

jakie jest zagęszczenie tych kulek na metr kwadratowy lasu?

Uściślę - biorąc pod uwagę teren średniej rozgrywki' date=' nie powierzchnię lasów w Polsce...

Jaki negatywny wpływ ma to na ekosystem?

Objaśniam - jakie niekorzystne następstwa ma to dla środowiska? Może jakieś toksyczne zwiazki się wydzielaja w czasie rozkładu? A jeśli tak, to napisz jakie i w jakiej ilości.

Czy uważacie' date=' że gdybyśmy strzelali kulkami np. metalowymi, to byłyby one "mniej" szkodliwe dla środowiska? I dlaczego? [/quote']

Rozwijam - czy plastik jest bardziej szkodliwy od np. ołowiu, czy aluminium (z którego równiez wykonuje się kulki)?

w jaki sposób szkodzimy przyrodzie?

n/c

 

Prosze Jazzman - odpowiedz mi na te pytania. Skoro twierdzisz' date=' że kulki są [b']szkodliwe[/b], to podaj argumenty merytoryczne. Np. skoro twierdzisz, że butelki i kulki mają taki sam skład chemiczny, to udowodnij to. Skoro twierdzisz, że rozkładają się cyt. "600 lat", to podaj źródło tej informacji (pardon, do tego musiałbyś znać skład chemiczny kulek :lol: ). Jesli uważasz, ze X osób jest w stanie "zaśmiecic" las kulkami, to podaj mi (nawet w przyblizeniu), ilość kulek na jednostkę powierzchni. I oświeć mnie jaki to niekorzystny wpływ one wywierają?

 

A nie polemizuj na zasadzie wyznania swojej wiary, bo z tą polemizować się nie da.

 

Czekam Kolego. :wink:

 

Btw. Co tyczy poligonów itp. Temat poruszyłem, ponieważ dość czesto mam okazję strzelaę na obiektach tego typu. Chciałem uzmysłowić Ci kilka zaleznosci i faktów z tym zwiazanych, ale jak widać się nie udało.

________________

 

Co tyczy IRA (OT), na priwa odpisze swoją drogą. Natomiast zastanawiam się głęboko o co Ci chodzi... Do czego Ty dążysz?

Najpierw Kolego zapoznaj się z przedmiotem Twojego zainteresowania:

The image is based on homemade road signs that appeared in the I.R.A. stronghold of South Armagh. (NYT)

Ja nie spotkałem się z żadną informacja jakoby snajperzy IRA prowadzili planowe działania wymierzone w cywili, jak piszesz. Zawsze sądziłem, że w tej kampanii chodzilło przede wszystkim o atakowanie BA i RUC. Oczywiście moge się mylić lub czegoś nie wiedzieć - wówczas popraw mnie, podając (magiczne słowo) źródła informacji.

Niestety nie jestem teraz w domu ani nie mam czasu na szperanie w ww. więc pozwolę sobie jedynie na posłużenie się danymi znalezionymi w wyniku pobieżnej kwerendy w sieci (ten trud Ty także mogłes sobie zadać skoro twierdzisz, że temat nie jest Ci zbyt dobrze znany). Za wikipedią:

a sniping campaign against the British Army and RUC police. The Barrett rifle was used, and in 1997 killed the last British soldier killed in Northern Ireland, Stephen Restorick. (Wikipedia)

Ponadto zdają się to potwierdzać wzmianki o ofiarach zamieszczone w sieci. Poniżej poglądowa lista zabitych członków formacji bezpieczenstwa (tj. oparta na jednej witrynie, nie ujmująca całokształtu kwerendy w sieci ani osób rannych w ww. atakach)

Michael Caraher, 32. Cullyhanna

Responsible for deaths of at least 12 members of security services. Has served 16 months of 105-year sentence. He was "trigger man" in IRA sniper team which shot dead Lance Bombardier Stephen Restorick at checkpoint in Bessbrook, South Armagh. He also murdered Private Paul Turner(18)

Martin Mines, 31. Crossmaglen

Part of IRA sniper team responsible for the death of Lance Bombardier Restorick. Sentenced to 20 years in 1999.

Bernard McGinn, 42. Castleblaney, Co.Monaghan

Another member of sniper team who shot Lance Bombardier Restorick. (...)

(www.victims.org.uk)

I o ile wzmianek o zabitych członkach formacji bezpieczenstwa znalazłem jeszcze kilka w innych witrynach, to o dziwo udało mi sie w tej (niekompletnej i nieprecyzyjnej kwerendzie) doszukac tylko jednego wypadku umyślnego morderstwa cywila popełnionego przez snajpera IRA.

Khan Noorbaz, civilian employed by the Army, murdered by sniper fire after driving out of Bligh's Lane Army Base, Creggan L'derry on June 26, 1973 ŹRÓDŁO

Na drugi raz proponuję albo podac źródła albo/i poszerzyć własną wiedzę, zanim zacznie się "dyskusje" w celu cokolwiek "wątpliwym".

Co oczywiście w żadnym stopniu nie zmienia tego, że IRA od czasów wojny o niepodległość conajmniej posługiwała się metodami terrorystycznymi, by od końca drugiej dekady minonego wieku bezdyskusyjnie stać sie typową organizacją terrorystyczną.

 

Pozdrawiam

KZ

 

EDIT: literówka.

EDIT 2: "czeski błąd".

Link to post
Share on other sites

Tworzywa sztuczne, to związki wielocząsteczkowe, otrzymywane poprzez polimeryzację, polikondensację itd., z monomerów (mono - pojedynczy ; poli - mnogi). Przy ich produkcji prócz monomerów, używane są substancje pomocnicze nadające masom plastycznym odpowiednie właściwości: napełniacze, nośniki, plastyfikatory (zmiękczacze), stabilizatory, barwniki i pigmenty, katalizatory, porofory, środki smarujące, środki antystatyczne, środki zmniejszające palność (antypireny), rozpuszczalniki.

Niektóre z monomerów i substancji pomocniczych charakteryzują się silnymi właściwościami toksykodynamicznymi. W sprzyjających warunkach (starzenie tworzywa, depolimeryzacja) mogą uwalniać się z tworzywa i wywoływać objawy toksyczne, czyli poliuretanu i innych kompozytów.

Warunki takie to wilgotny klimat, wysoka temperatura.

 

Zagęszczenie na m/2 - nie wiem jakei jest, moge szacować, natomiast powiedziałem wcześniej, 20 osób z AEGami po 500 kulek na strzelankę minimum na obszarze 500m/2. Przyznaje że nie wiem ile to jest.

Co do Iry Kuba, nie zaprzeczam ani nie potwierdzam, najwidoczniej doszukałeś się więcej.

Cytat:

The image is based on homemade road signs that appeared in the I.R.A. stronghold of South Armagh. (NYT)

http://vacuumtunes.co.uk/snip.html

Mowa o fotce która była nie raz wykorzystywana tak samo jak swastyka.

Foka nie będę uciekał się do osobistych wycieczek, jak chcesz mi coś powiedzieć zapraszam na prv.

 

EHH, a jednak policzę ci:

30 osób zostawia ok 15000 kulek na jednym kilometrze kwadratowym (każda min. 500 sztuk) podzilemy to przez kilometr kwadratowy, wychodzi 0,15 kulki na 1 m/2 średnio a wiadomo że na jednym będzie 1000 na drugim ani jednej. Uważam że ta odpowiedź która chciałeś usłyszeć jest zbędna jak i pytanie.

Link to post
Share on other sites

No właśnie jakie konkretniej związki? Jak działające na rośliny i glebę? Twierdzisz coś więc to udowodnij to.

I oszacuj tę ilość kulek - bo ona bezpośrednio naprowadzi Cię do ilosci tych "szkodliwych substancji" działających na środowisko. No właśnie - czy aby w tej ilości faktycznie działajacych?

 

EDIT: Jak widzę dokonałes obliczeń, to teraz mozesz zastanowić się jakie ilości i jakich szkodliwych związków beda wydzielały sie w czasie rozkładu. Możesz także na tej podstawie obliczyć "gęstość" kulek w stosunku do powierzchni terenu rozgrywki (zakładamy teoretycznie, iż ktoś ciągle bawi się w tym samym miejscu) i wszystkich użytków zielonych w Polsce, na przestrzeni np. 10 lat. W koncu mówimy o środowisku...

 

Ad. IRA - czgo dowodzi przytoczony przez Ciebie link( znany mi)? Pojaśnij mi, bo albo mój angielski jest zbyt słaby, albo czegos nie rozumiem.

Mowa o fotce która była nie raz wykorzystywana tak samo jak swastyka.

:wink:

Posłuchaj' date=' daruje sobie wycieczke nt Twojego intelektu. Chociaż biorąc pod uwagę poziom argumentów (a w zasadzie niemożność ich znalezienia) i upór w fporsowaniu własnego "widzi misie", korci mnie.

 

Tak IRA to [u']organizacja terrorystyczna[/u]. tak, ten znak jest zwiazany z jej działalnościa i od pewnego czasu kojarzony z nia samą. Natomiast IRA nie został uznana za organizację zbrodniczą, nie dokonywała masowego ludobójstwa - implikować dalej?

 

Chcesz udowodnić, ze posługuję się "złym" awatarem? Chcesz znowu robic na forum FW w znanej tematyce symboli wszelakich? A proszę Cię bardzo! Mnie to wisi. Powiem więcej - znamionuje dobrą zabawę i gotów jestem na jej potrzeby "przyznać się" do promowania IRA, chociaż daleki byłem od tego zamiaru, kiedy celowo umieściłem w awatarze jedynie sylwetke, zamiast całego znaku...

 

To co prosimy o wydzielenie tematu i zaczynamy igrzyska? :F

 

Tiocfaidh Ar La!

Link to post
Share on other sites
Posłuchaj' date=' daruje sobie wycieczke nt Twojego intelektu. Tak IRA to organizacja terrorystyczna. tak, ten znak jest zwiazany z jej działalnościa i od pewnego czasu kojarzony z nia samą. Natomiast IRA nie został uznana za organizację zbrodniczą, nie dokonywała masowego ludobójstwa - implikować dalej?[/quote']

Widzisz, celowo zapytałem o avatar bo kolega gdy to zobaczył mało nie dostał zawału, ma swój wiek jego bracia zgineli w akcji sniper at work, nie byli żołnierzami tylko cywilami.

 

No właśnie jakie konkretniej związki? Jak działające na rośliny i glebę? Twierdzisz coś więc to udowodnij to.

I oszacuj tę ilość kulek - bo ona bezpośrednio naprowadzi Cię do ilosci tych "szkodliwych substancji" działających na środowisko. No właśnie - czy aby w tej ilości faktycznie działajacych?

Nie jesteśmy w sądzie' date=' nie rozumiem twojego podejścia do sprawy, nie obchodzi mnie to ze jestes prawnikiem i masz teksty jak Kaczyńscy, chcesz konkretów? Więc bądź konkretny i przeczytaj co napisałem, jak chemia jest ci obca to nie rozumiem twojej obecności w tym temacie.

 

 

Jazzman napisał:

Mowa o fotce która była nie raz wykorzystywana tak samo jak swastyka.

 

 

Wpisz sobie w google wcześniej naciskając grafika, pisz "sniper at work" i nie męcz mnie drobnymi pytaniami. Sam zobaczysz gdzie umieszczają to logo.

A potem wpisz "swastyka" instrukcja ta sama

 

[ Dodano: Tue 22 Aug, 2006 ]

Tiocfaidh Ar La!
:nadejdzie nasz dzień:

Po cholere to piszesz' date=' hasła republikańskie.

 

CETERUM CENSEO [CARTHAGINEM ESSE DELENDAM']

(łac. - poza tym uważam, że Kartaginę należy zniszczyć) zwrot, którym Katon Starszy kończył wszystkie swoje przemówienia w rzym. senacie; ob. synonim poglądu wyrażanego z niezmiennym uporem przy każdej okazji.

 

Stary już z tobą nie rozmawiam, koniec tamatu, nie lubie upartych ludzi.

Link to post
Share on other sites
Nie jesteśmy w sądzie' date=' nie rozumiem twojego podejścia do sprawy, nie obchodzi mnie to ze jestes prawnikiem i masz teksty jak Kaczyńscy, chcesz konkretów? Więc bądź konkretny i przeczytaj co napisałem, jak chemia jest ci obca to nie rozumiem twojej obecności w tym temacie. [/quote']

Niestety kulą w płot. Akurat co nieco jeszcze z biolchemu pamiętam. A i Ty doskonale rozumiesz o czym piszę. Tylko nijak nie przystaje to do Twojej wersji. Bo nagle okazuje się, że biorąc pod uwagę czas rozkładu, jego charakterystykę oraz wspomnainą ilość kulek ...szkodliwość jest żadna.

Wiem, trudno przyznac sie do błedu, lepiej posługiwac się arumentami ad personam (trudne słowo).

 

Acha - Ci, Tobie, etc. uczyli w szkole?

__________

 

Widzisz' date=' celowo zapytałem o avatar bo kolega gdy to zobaczył mało nie dostał zawału, ma swój wiek jego bracia zgineli w akcji sniper at work, nie byli żołnierzami tylko cywilami. [/quote']

Acha i dlatego wg. Ciebie działania snajperów IRA były w zamierzeniu wymierzone wyłącznie w cywili... (cytował odnosnego fragmentu nie będę, bo nie warto). Pogratulować. Ale, żebyśmy mieli jasność:

Co oczywiście w żadnym stopniu nie zmienia tego' date=' że IRA od czasów wojny o niepodległość conajmniej posługiwała się metodami terrorystycznymi, by od końca drugiej dekady naszego wieku bezdyskusyjnie stać sie typową organizacją terrorystyczną[/quote']
Tak IRA to organizacja terrorystyczna.

A i jeszcze to:

daleki byłem od tego zamiaru' date=' kiedy celowo umieściłem w awatarze jedynie sylwetke' date=' zamiast całego znaku... [/quote'']

To jak, gdby trzymał w ręce kbk AK, albo wąż strażacki, to byłoby OK, czy dalej "be"? Proponuję sprawdzenie czy na tym form nie ma awatarów promujących np. palenie. Nie dosyć, że papierosy zabiły wielu ludzi, to jeszcze ich reklamy są prawnie obostrzone...

 

I w jakim celu poruszasz ten wątek na ogólnym? Dlaczego, skoro tak Cię to oburza, nie napiszesz maila do redakcji? Chcesz (najwyraźniej) zrobić kolejny FW? Mnie nie przeszkadza... Ale swoją przypominam sobie takiego pana co w sygnaturce miał "Jazzman" i pisał coś o dzielnych hitlerowskich zołnierzach i złych polaczkach. Nawet obrazowo go wtedy naprostowałem, co chyba wziąl mi za złe. Potem zniknął z forum i zaraz potem zarejestrowałes się Ty. Zaraz - czy to aby przypadkowa zbieżność?

 

[ Dodano: Wto Sie 22, 2006 4:29 pm ]

[ Dodano: Tue 22 Aug' date=' 2006[/i'] ]

Tiocfaidh Ar La!
:nadejdzie nasz dzień:

Po cholere to piszesz' date=' hasła republikańskie..[/quote']

Yes, yes, yes! ;) Nareszcie użył google... :F

Znasz pojecie "szydera"? Najwyraźniej nie...

A moje poglady polityczne, jakiekolwiek one nie są, nie stanowia ani przedmiotu dyskusji ani tematyki forum.

 

PS Ciesze się, że użyłeś także słownika. I faktycznie - kiedy nie masz argumentów nie dyskutuj. Zgadzam się z Toba w całej pełni...

 

EDIT (ad wypowiedż poniższa): Przyjmij, że awatar zamiesciłem z racji zainteresowania tematyką i względów "estetycznych", a nie w celu podważania oceny działaności IRA (po wojnie o niepodległość) lub uwłaczania ofiarom. Jeśli ktos z ww. poczuł sie dotknięty tym faktem, chciałem przeprosić.

Postuluję także ukamienowanie osób wystepujących na awatarach w brytyjskich mundurach lub rekonstruujących brytyjskich spadochroniarzy. To się może kojarzyć z mordowaniem cywili w czasie krwawej niedzieli. A już nie daj Boże, kiedy wspomnimy o mundurach niemieckich z IIWŚ...

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...