Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Mina i granat dźwiękowy!


Recommended Posts

Witam,

a wiec tak jak w temacie - mina i granat dźwiękowy!

Pewnego dnia wpadlem na pomysl takowej miny uruchamianej poprzez potykacz (linke). Lecz meczac znajomego elektronika doprowadzilem do tego, ze wykonal mi ja na podczerwien!

 

Mina dzwiekowa:

Mina sklada sie z nadajnika i odbiornika - odleglosc pomiedzy jednym a drugim wynosi okolo 2.50 m - zaleznie od ustawienia diody w obudowie - optymalnie jest to okolo 2 m!

Przejscie pomiedzy nadajnikiem, a odbiornikiem powoduje przeciecie wiazki swiatla podczerwonego, a co za tym idzie uruchomienie syreny (buzera)!

Zrodlem sygnalu dzwiekowego jest buzer o mocy okolo 80 dB!

"Zgranie" ze soba obu urzadzen jest sygnalizowane na odbiorniku przez zgasniecie diody. Po wykonaniu powyzszej czynnosci mozna wlaczyc syrene - czyli jej odblokowanie - przydatne przy ustawianiu - wtedy nie wyje jak masz niezgrane urzadzenie!

Mina dodatkowo posiada przycisk reset - jezeli nie wylaczysz syreny przed ustawieniem np. po zabieraniu miny wylaczyles tylko zasilanie! Sluzy to takze ponownemu jej "ustawieniu" bez ruszania jej z miejsca i zgrywania nadajnika z odbiornikiem!

Zasialnie - bateria 9V (jedna w odbiorniku druga w nadajniku)!

 

Granat dzwiekowy:

Narazie w fazie budowy (elektronika)!

Jest wzorowany na dymnym granacie M-18 (narazie korpus wykonany bezposrednio pod dymny wiec kolejny korpus moze byc wzorowany na jednym z flashbangow)!

- Korpus - wykonany z rury PCV o srednicy 50 mm (w oryginale jest to 60 mm) - dno i wieczko wykonane z drewna, dno zaklejone butaprenem!

- Zapalnik - czyli korpus i lyzka - wykonane z blachy ocynkowanej o grubosci 0.7 - 0.8 mm - uzycie granatu zgodnie z realiami - czyli chwytamy za lyzke i wyciagamy zawleczke (w uproszczeniu) - granat gotowy do uzycia, po rzuceniu lyzka (tutaj) sie unosi (nie odpada jak w realnym swiecie - po co ja gubic i szukac) i zwalnia przycisk - dzialajacy na takiej samej zasadzie jak ten w drzwiach samochodu co zapala lampke w jego wnetrzu!

- Elektronika - w gruncie rzeczy jest niepotrzeban, ale jakis realizm musi byc - powoduje ona opoznienie wlaczenia syreny / buzera (uzyty zostanie najprawdopodobniej ten sam co w minie) o ok. 3 sekundy (zaleznie od tego na jaki czas zaprojektuje uklad elektronik) tolerancaj to +/- 10-15 %

- Zasilanie - bateria 9V

 

Wspomniany przeze mnie wczesniej granat dymny - jest wykonany (prawie - zostalo malowanie i podlaczenie zasilania) z "profesjonalnej" swiecy dymnej kupionej w sklepie z fajerwerkami (koszt. 6zl) i rowniez w tym sklepie zaplnika elektrycznego i zamonotwanie go do swiecy dymnje przez osobe sie tym zajmujaca (sprzedawca / wlasciciel sklepu organizujacy pokazy etc.). Zapalnik ten dziala na napiecie okolo 2V - reszta to tylko korpus w/w granatu i moj "zapalnik" plus jeszcze wlacznik zasilania (dla bezpieczenstwa)!

 

Fotki niebawem jak kolega zmontuje elektronike!

A ja pomaluje wszystko i zmontuje w calosc!

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

A wiec tak:

- co do zapalnika, o ktory pytacie - rozumiem, ze chodzi o ten do granatu dymnego! Wiec jest on jak napisalem profesjonalnym zapalinkiem zakupionym i zamontowanym do swiecy dymnej w sklepie z fajerwerkami! Kosztuje on 4 zl + 1 zl zamonotwanie!

 

Granat dzwiekowy i mina dzwiekowa sa wielokrotnego uzytku! Przy dymnym jedynie korpus i czesci skladowe atrapy zapalnika (lyzka, zawleczk, korpus) sa wielorazowe!

 

Jezeli chodzi o koszta to pytacie o sprzedaz czy produkcje?

- mina - koszt produkcji to ok. 40 zl - nie wliczajac skladanych stojakow i motylkow (nakretek do nich), ale dodatkowo jest to koszt ok 1 - 1.50zl! Cena jest tez zalezna od obudowy! Obudowy jakie sa w sklepie jakim sie zaopatruje sa sprowadzane z www.kradex.com.pl lub www.kradex.pl

 

- granat - korpus z rury pcv odpowiedniej srednicy (zaleznie od dlugosci calej rury - przy jednej sztuce to tak plus minus 2-3 zl), zaslepki - z drewna - gratis, blacha na korpus zapalinka i dodatkowe rzeczy to jakies 2 zl (zaleznie) i najwazniejsze - syrena i elektronika to koszt lacznie ok 6 zl plus wlacznik za 1.20 zl, wszystko jest zalezne jakie czesci i w jakim sklepie sie zakupi! - jak tak liczylem troche bardziej dokladnie to produkcja granatu (bez robocizny okolo 12 zl).

Przy granacie mozna sie pozbyc elektronika (wtedy uruchamia sie po odpadnieciu lyzki) i koszt zmniejszy sie o jakies 4 zl!

 

Zreszta rozmowa o kosztach jest wzgledna bo w sklepie tez ceny sie zmieniaja - zaleznie od jakiego dostawcy wezmie koles w sklepie zamowi!

 

A jezeli jestes zainteresowany to napisz PW lub maila wojtekk8@wp.pl

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Ogólne założenie jest takie że po wyciągnięciu zawleczki zaczyna grać jakaś muzyczka/wyje syrena, czy coś w tym guście.

 

A wiec nie do konca jest to ogolne zalozenie - wyciagasz zawleczke i nic sie nie dzieje - dopoki nie puscisz lyzki zapalnika (tak jak w rzeczywistym swiecie - prawdziwym granacie) i wteedy dopiero po ok. 3 sek. dopiero zacznie wyc syrena!

 

A pomysl mi tez juz dawno sie po glowie szwendal, ale nie gralismy na miny ani nic takiego, ale od kiedy mam mine i wykorzystujemy ja z powodzeniem w grze - wrocilem do pomyslu z granatem!

Peace!

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Na ta mine sie nie nadeptuje (jezeli masz na mysli jej uruchomienie!?)!

Przecina sie wiazke podczerwieni!

A czy to bedzie chamskie?! Jakos nikt nie narzeka!

Kwestia jest tez ustawienie tego tak, aby nikt tego nie zauwarzyl! Przydatne w korytarzach itp. niz na otwartej przestrzeni!

Niebylo jeszczeprzypadku, aby ktos na to nadepnal gdyz tak sie to rozstawia, ze niema takiej mozliwosci - ale zawsze sie znajdzie ktos elokwenty kto to zrobi ;-)

 

Co do granatu - otrzymal juz elektronike z opoznieniem 5-6 sek!

Narazie jest w fazie testow, dzis sie nie udalo gdyz, zle zamontowalem syrene i byla za cicha! A jutro nie wiem czy sie uda bo gdzies zapodzial sie granat - niema to jak komus zostawic sprzet!

 

Jezeli chodzi linke - nic prostszego i nawet na bateriach sie zaoszczedzi, ale takie urzadzenie wymaga inne sposobu mocowania do np. pnia drzewa, preta wbiteko w ziemie itp. Oczywiscie nie jest to nic trudnego (wystarczy kawalek pasa parcianego o szer. 1 - 2 cm i rzep), ale zawsze. Do tego tak trzeba zrobic "zapalnik", aby nie pracowal zbyt ciezko i zbyt lekko i dawal odpowiedni opor, aby pokonac opor linki! A jednoczesnie nie stawial zbyt duzego oporu, aby nie "wyciagnac" calej miny np. z kawalkiem preta, do ktorego jest przymocowana i wbitego w ziemie!

Do takiej pulapki mozna uzyc zapalnika podobnego do tego co w granacie (wzorowany na oryginalnym) i dodanie do niego odpowiedniej sprezyny!

Link to post
Share on other sites

Ja mam jedno ale. wojtekk8 do kończenia zdań służy KROPKA (.) a nie WYKRZYKNIK (!) Denerwujące to jest i całkowicie odbiega od netykiety. Jeśli Ci to trudno zrozumieć zamień sobie klawisze.

Tyle

Przepraszam za offtop ale nie moge patrzeć na taki tekst.

Link to post
Share on other sites

Co do uzywania wykrzyknika ma on za zadanie podkreslenie zdania, ktore zakancza. I oznaczenie czego waznego.

 

Co do nieopatrznego nadepnieca - wszystko wyjasnilem. Nie sprawdzalem jeszcze tego bo niema sensu niszczyc czego co kosztowalo i niepotrzebnie to robic!

Zreszta pewnie prawa Murphy'ego znajda tutaj zastosowanie!

Link to post
Share on other sites

http://img168.imageshack.us/img168/2662/obraz0088bo.jpg

 

A tutaj starsza fotka - niestety gorsza jakosc:

http://img295.imageshack.us/my.php?image=2es5.png

 

A teraz inny pomysl, ktory przyszedl mi do glowy:

2 w 1 czyli polaczenie miny i granatu. Czyli granat/mina "zdalnie" odpalana.

Mozna to zrobic na dwa sposoby - jeden sposob dwa rozwiazania dokladniej!

1.

Obudowa: mniej wiecej taka jak w grancie (korpus), w ktorej znajduje sie albo sama syrena lub zasilanie i syrena oraz na drugim koncu "spust" w innej obudowie lub "spust" i zasilanie.

Odpalanie: syrena z wlacznikiem na stale polaczone przewodem o okreslonej dlugosci np. 5 m.

Zastosowanie: do zabezpieczenia sobie flanki, tylu itp.

2.

Wszystko niemalze identyczne z ta roznica, ze kabel bedzie mozna odlaczyc i uzywac tego jak zwyklego granatu. Czyli zasilanie i wszystko znajduje sie razem z syrena.

Z takim rozwiazaniem wiaza sie dwie rzeczy:

a) trzeba bedzie dodac elektronike z opoznieniem czasowym ze zwyklego granatu

b) lub miec granat bez opoznienia czasowego

 

W jakich sytuacjach moze miec zastosowanie takiego urzadzenia?!

Mianowicie w takich:

- zabezpieczenie sobie rogu budynku np. z tylu na parce: slyszysz, ze ktos podchodzi - wlaczasz

- ostrzeliwanie sie z wrogiem w pierwszym korytarzu na parce: wrog zajal korytarz a my bronimy wejscia / wyjscia, wrzucasz takie cos na kablu, wrog pomysli, ze nie wybuchl lub wrzucasz to w momencie jak ostrzeliwuj ktos z naszych korytarz, przestajesz strzelac i czekasz a wrog bedzie podchodzil i wtedy wlaczasz bedac bezpiecznie skampionym za sciana

- spuszczasz to do okien z dachu

 

Rozmiar takiego urzadzenia moze byc bardzo maly, jedynym ograniczeniem jest bateria, ale gdy ja sie zamontuje w "spuscie" to wtedy na koncu kabla moze byc tylko syrena - srednica 10mm i wysokosc 10 mm bez zadnej obudowy.

 

[Nie rozwalaj forum tak wielkimi zdjęciami! F.]

Link to post
Share on other sites

Tego typu patenty stosuje nasza "wroga" ełcka ekipa. Zapakowali to códo w puszkę dospawali trzpień, żeby można było wbić w ziemię i pomalowali na zielono.

Stosowana jako typowy potykacz - trzeba tylko zrobić otory ponieważ dźwięk z puchy jest za cichy. Dobrze zamaskowana, z żyłką zamiast sznurka zdaje egzamin - paru naszym nogi urwało ;-)

Link to post
Share on other sites

Niestety Woma tutaj sie mylisz cena samych czesci przekracza kwote jaka podales. A gdzie jeszcze produkcja plytki drukowanej...

Syrene jaka podales tez mialem, nietety trzeba ja zostawic w takiej obudowie jakiej jest lub przykleic piezoelektryk do palskiej powierzchni i nie jest powiedziane, ze go nie uszkodzisz przy demontazu!

Przy uzyciu zylki mozna w taka pulapke przeksztalcic szybko granat.

Fotek min narazie niemam, jak i samych min w domu.

 

A co do polskich znakow - NC.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...