Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Za gazeta.pl

artykuł

PRZEGLĄD PRASY. W Wędrzynie w woj. wielkopolskim powstanie ośrodek szkolenia strzelców wyborowych - pisze sobotnie "Życie Warszawy". W tamtejszej bazie wojskowej istnieje jedyny poligon do ćwiczenia działań na terenie miejskim, a już niedługo swoje umiejętności będą doskonalić polscy snajperzy.

 

W Wielkopolsce ruszy polska ''fabryka'' snajperów

Według cytowanego przez "Życie Warszawy" byłego snajpera z GROM-u największym problemem w stworzeniu takiego ośrodka szkoleniowego będzie znalezienie instruktorów. - Poza kilkoma żołnierzami GROM-u, którzy w większości służą w sekcjach bojowych, w armii nie ma specjalistów mających odpowiednie umiejętności i doświadczenie - mówi wojskowe źródło gazety.

 

Szkolenie snajperskie nie składa się wyłącznie z treningu strzeleckiego, to także ćwiczenie rozpoznania, misji, zwiadu, oceny taktycznej czy meteorologii. Z tym wszystkim łączą się odpowiednie wymagania u kandydatów, np.. umiejętność pracy w zespole, ponieważ snajper nie pracuje sam lecz w parze z drugim strzelcem wyborowym.

 

Według rozmówców gazety szkolenie snajpera musi trwać co najmniej rok. Wiąże się to m.in. z koniecznością przejścia treningu we wszystkich warunkach pogodowych w różnych porach roku. - Strzelec może być pewny siebie i swojego karabinu dopiero wtedy, gdy "przestrzeli" wszystkie możliwe warunki w tym kraju - twierdzi były snajper GROM-u.

---------------

Tylko po przeczytaniu nie wiem czy to szkolenie snajperów, czy strzelców wyborowych. Ale chyba to pierwsze.

Link to post
Share on other sites

Tylko co z tego jak i tak nie ma odpowiednio dostosowanych struktur do zastosowania snajperów. Może i dobrze że jest taka inicjatywa, tylko ciekawy jestem jak się to skończy...

 

Znając pomysły betonu to te plany mogą szybko zostać porzucone...

 

A tak a propos co myślicie o nowych wymaganiach strzeleckich w armii?? Więcej można przeczytać w ostatnim strzale. Ale jak dla mnie to żenada... a nie armia.

Link to post
Share on other sites

Lepiej strzelać na trafienie niż punkty. Komfort psychiczny że nie musisz trafić w oko ale w figurę bojową. Pozatym szkolenie specjalistów w strzelaniu bardziej zaawansowanym to strata czasu i pieniedzy. Strzelać powinni regUlarnie strzelanie nr 1 a strzelanie nr 2 powinni opanować w stopniu minimalnym aby oswoić się z ogniem ciągłym.

 

Wiec nie widze tu bezsensu jak ty kijek

Link to post
Share on other sites

Według mnie jest to bardzo dobre posuniecie. Polacy zrobili postepy w tym kierunku gdyz z tego co mi wiadomo skonstruowali 2 rodzaje broni strzelca wyborowego karabin ALEX kal.308win. i Tor (czy jakoc tak) kal. 12,7x99mm ten drugi podobno trafia w pkt.na 1,5km. Podobno jest po 10 prototypow obu egzemplazy

Link to post
Share on other sites

Witam

W tamtym rejonie juz sie szkola snajperzy, ale wiekszosc z nich wyjezdza na misje a co do ich zabawek to maja takie cacka:

 

snajper15rd.th.jpg

 

snajper23hx.th.jpg

 

bron16pe.th.jpg

 

bron29jb.th.jpg

 

 

Z widomych przyczyn nie moge udzielic szczegolowych informacji ani podac dokladnego miejsca i jednostki.

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

Mam rozumieć iż ośrodek który powstanie będzie szkolił zarówno snajperów I strzelców wyborowych- w Polsce te terminy nawet przez fachowców stosowane są zamiennie.

W U.S.A. i Kanadzie i wielu innych krajach strzelec wyborowy jest to osoba wchodząca w skład drużyny piechoty lub innej formacje posiadająca leprze wyposażenie (najczesciej karabin wyposażony w optykę). Zadaniem strzelca wyborowego jest wspieranie działań własnej drużyny między innymi eliminacja snajperów.

Snajper natomiast jest to osoba działająca tylko w parze czasami indywidualnie, nie wchodząca w skład drużyny piechoty. Wypełniająca zadania z góry określone dla niego.

Przykład w filmie „snajper” bohater był snajperem, a w firmie „Szeregowiec Ryan” jeden z bohaterów był strzelcem wyborowym.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...
Jeśli można się wtrącic- jestem już emerytowanym żołnierzem pewnej jednostki specjalnej i szkolenia strzelców wyborowych odbywały się o wiele wcześniej m.in. na SAKO, nawet polska armia czasami potrafi coś zachowac w zanadrzu...

Tak tylko teraz z "Janków" też robią snajperów dlatego tyle o tym trąbią ;-)

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Jest różnica. Kiedyś strzelec wyborowy w armii WP to był żołnierz z najwyższymi wynikami w strzelaniu a teraz sniper, który wziął się zza oceanu. Ludzie często mylą pojęcia ( ci co nie mają żadnych właściwych źródeł ) wołając na każdego żołnierza, który na etacie ma broń z zamontowaną optyką : Sniper.

Kiedyś podział był prosty : Jasiu Zielone Ucho a najwyżej strzelec wyborowy; w USA : taki powiedzmy John Doe,marksman/sniper a najwyżej expert shooter ( a nie jakiś snajper ) - jest to oczywiście podział na umiejętność i efektywność posługiwania się bronią kto nie wierzy, że tak było niech sobie poczyta publikacje sprzed '90, jakieś podręczniki wojskowe ( nie żadne encyklopedie czy inne słowniki xP ). W warunkach bojowych mianem snipera określa się strzelca prowadzącego ogień z ukrycia z większej, bliżej nieokreślonej, odległości ( oczywiście we wspaniałej, wszechmocnej i cudownej armii amerykańskiej ).

Inna rzecz, że sniper został wypromowany przez zachodnie kino i ukazany jako wszechstronny, wszechmocny soldat stąd pewnie te nieporozumienia ludzi, którzy nie zagłębili się w temat. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Evans sorka ale troszeczke mijasz się z prawdą. Wszystko co tu napisałeś łacznie z odniesieniem do armii USA to domena SW. Snajper taki który jest z założenia szkolony i używany po szkoleniu jako snajper niestety ma dośc "szeroki" wachlarz umiejenościi zastosowań. Strzelanie z ukrycia z dużych odległości to jakaś, dość spora ale jednak tylko, część jego zadań. Tak więc pisząć coś takeigo:

Inna rzecz, że sniper został wypromowany przez zachodnie kino i ukazany jako wszechstronny, wszechmocny soldat stąd pewnie te nieporozumienia ludzi, którzy nie zagłębili się w temat.

troszeczkę sie wstrzymaj i przemyśl co chcesz dokłądnie napisać.

 

Na szybko kilka przykładów:

zadania "anty snajperskie",

długotrwałe obserwacje,

dywersja na tyłach wroga,

.....

 

To też część "życia" snajpera właśnie, która to część dość znacznie różni go od strzelca wyborowego nie uważasz?

Link to post
Share on other sites

W jakiejś starej polskiej książce z PRL ( chyba "1000 słów o broni palnej" czy jakoś w tym stylu) snajper był użyty jako synonim (spolszczony z angielskie) do strzelca wyborowe i definicja określała to co nazywamy na forum mianem snajpera, więc chyba nic dziwnego ze fachowcy wychowani za tamtych czasów używają tego zamiennie.

 

Zresztą granica jest płynna i nie powinna polegać na zadaniach tylko umiejętnościach/wyszkoleniu.

Bo nikt mi nie wmówi ze ktoś jest strzelcem wyborowym bo działa przy oddziale piechoty a godzinę później jest snajperem bo dostał rozkaz (np jak w filmie "Jarhead").

To trochę mówić tak ze jak oficer strzela to jest strzelcem a 30 sekund później jest dowódca bo wydaje rozkazy (tak wiem ze baaaaaaardzo przejaskrawiony przykład).

Edited by SpiritWolf
Link to post
Share on other sites

...nikt mi nie wmówi ze ktoś jest strzelcem wyborowym bo działa przy oddziale piechoty a godzinę później jest snajperem bo dostał rozkaz (np jak w filmie "Jarhead").

To trochę mówić tak ze jak oficer strzela to jest strzelcem a 30 sekund później jest dowódca bo wydaje rozkazy (tak wiem ze baaaaaaardzo przejaskrawiony przykład).

Nie!

To troche tak jakby mówić, że tonący zbiornikowiec za 30 sekund będzie... okrętem podwodnym! Chyba nie przejaskrawiłem... ;-)

 

Pozdrawiam,

Lambert

Edited by Lambert
Link to post
Share on other sites

Myślę, że ta niekończąca się paplanina o różnicach bierze się poniekąd z polskiego nazewnictwa. Wiara myli ich ( snajperów i strzelców wyborowych ) postrzegając tylko poprzez jedną ceche: umiejętność celnego strzelania.

 

Pozdrawiam,

Lambert

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...