Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

PORÓWNANIE MINIMI P&J, CA, A&K


Recommended Posts

Już słyszę okrzyk oburzenia dlaczego porównuję trzy produkcje a nie dwie?!

Przecież P&J to samo co A&K tylko zmienione pudełko….

Jeden z właścicieli porównywanego MINIMI też tak uważał i zakupił sobie A&K ze sklepu w Hong Kongu. Ale do rzeczy postaram Wam się przedstawić porównanie na bazie PJ MKII, CA249 PARA i A&K M249. Wiadomo że mechanizmy tych replik są prawie takie same…

 

Co do wyglądu zewnętrznego to wiadomo że „bazą” dla chińskiej produkcji była replika karabinu wyprodukowana przez Classic Army. Są metalowe czyli wypisz wymaluj tak samo jak replika CA.

Jedyną różnicą jest sposób malowania, replikach CA są cała czarna a w chińskiej produkcji postarano się ja trochę bardziej zbliżyć do jej ostrego odpowiednika patrz zdjęcie poniżej ( w zaznaczeniach widać co jest inaczej)

 

roznicazewpy4.jpg

 

Następną sprawą rzucającą się w oczy to brak magazynka pudełkowego w replice CA, jest tylko hi-cap na 300 kulek. Oczywiście można takowy z CA dokupić ale trzeba wydać ponad trzy stówy extra! A w chińskiej produkcji mamy magazynek pudełkowy na 2400 kulek już od kopa w zestawie. Przy boxie mamy miłe pierwsze zaskoczenie, sterowanie jest całkiem inne niż w boxie CA. W CA mamy duży przycisk na dole boxu, który jak naciskamy to naciąga nam sprężynę odpowiedzialną za podawanie kulek (wiecie taki automatyczny hi cap nie trzeba podkręcać tylko naciskacie przycisk) patrz zdjęcie:

 

boxmagazinekcact0.jpg

 

W chińskich replikach sterowanie boxem jest lepiej pomyślane. Na dole boxu mamy przełącznik który ma trzy tryby „OFF” wiadomo co to oznacza, następnie „AUTOMATIC” jak przełączymy na tą pozycje to cały czas nakręca sprężynę analogicznie jak w boxie CA i trzecia pozycja, ta najciekawsza! „SOUND CONTROL”?!? jak zobaczyłem to pierwszy raz też zbaraniałem! O co chodzi?

Oto że w końcówce która jest wpinana do gniazda magazynka w korpusie jest ukryty mikrofon który jest zespolony z mechanizmem w boxie który jest czuły na dźwięk i w trakcie strzelania uruchamia samoczynnie naciąganie sprężyny. PANOWIE TO DZIAŁA  ! I co warte jest nadmienienia na dole magazynka obok sterowania znajduje się gniazdo na małego jacka do dodatkowego podpięcia sterowania na kablu. Patrz zdjęcie:

 

boxmagazynekpjiakir2.jpg

 

Co do konstrukcji to replika CA oraz jej chińskie odpowiedniki o czym już pisałem są tak samo zrobione „full metal”, oczywiście pod słowem metal kryje się stalowy korpus replik z częściami wykonanymi z aluminium i znalu.

Teraz pytanie czy zostały powielone wady z Classic-owskiego minimi?!? I tak i nie. Jak wiadomo jednym z mankamentów w Classic-owskim karabinie jest rączka transportowa za którą broń boże nie radzę transportować karabinu! Chwytając za rączkę i podnosząc replikę, masa karabinu sprawia że w rękach zostaje nam lufa wraz z rączką, a reszta karabinu z trzaskiem ląduje na ziemi.

Przyczyną tego jest fakt kiepskiego mocowania wsuwanej lufy w korpus karabinu.

Jedynym zaczepem jest dźwignia z rolką która tak naprawdę dociska lufę

do korpusu.

O dziwo w chińskich replikach zostało to powielone, jest taki sam sposób montażu. Ale trzymając za rączkę transportowa je, można dowoli wymachiwać w górę i dół a replika nam się nie rozjeżdża.

Znając upodobanie żółtych braci do stosowania uproszczeń( jak ja to nazywam „chińska modyfikacja”) sprawdzaliśmy cal po calu replikę CA i nasze „chińczyki” i ku naszemu miłemu zaskoczeniu nie odnaleźliśmy takowych! Przykładem niech będzie tu znane z Classic-owskiej repliki osadzenie lufy wewnętrznej w lufie zewnętrznej. W miejscach łączeń kolejnych elementów lufy zewnętrznej, znajdują się aluminiowe dystansery utrzymujące lufę wewnętrzną w osi karabinu. Co ma duże znaczenie przy długich lufach wersjach(MK I i MKII) W A&K i P&J są również i nie brakuje żadnej!

Niestety są też powielone w „chińczykach” błędy z CA, przykładem tu jest dwójnóg a konkretnie materiał z którego jest zrobione jego mocowanie. Stop metalu jest kiepskiej jakości i przy częstym składaniu w te i we w te, dochodzi dość szybko do wytarcia się blokady trzymającej bipod w pionie gdy jest rozłożony. Wyjściem z sytuacji jest dokupienie opcjonalnej stalowej części mocowania z CA która w eliminuję ten problem. Ciekawe że CA wypuściło ta część opcjonalnie znając problem ze swoich replik zamiast po prostu zastąpić część wykonaną ze stali w stockach a nie schaizmetalu.?

 

Co do zewnątrz to było by pokrótce wszystko Dodać tu trzeba że „Chińczyki” w wersji MKII mają trochę inne wykończenie kolby, w replice CA aby dostać się do baterii trzeba odkręcić metalowy dekiel mocowany na jednym dużym imbusie, w chińskim odpowiedniku dekiel jest plastikowy i aby dostać się do baterii to zsuwamy w dół tyle że ramka tego dekla oraz druciana stopka jest z metalu Patrz zdjecie:

 

kolbamkiixw8.jpg

 

A teraz co do zestawu jakiego otrzymujemy kupując poszczególne karabiny. Wiadomo replikę CA otrzymujemy z hi cape na 300 kulek a repliki chińskie z elektrycznym boxem zdecydowanie 1-0 dla „Chińczyków”

CA w swoim karabinie nie daje akumulatora i ładowarki zdecydowany minus.

A&K M249 w swoim zestawie ma wolnoładowarkę oraz gównianą baterie 9,6V HERO znaną zapewne czytającym z PJ-otów I i II generacji która nadaję się od razu do śmieci.

W PJ249 MKII otrzymujemy taki sam zestaw jak w A&K tylko z tą różnicą że akumulator jest wymieniony na FIREFOX-a która swoimi parametrami jest porównywalna do akumulatorów INTELLECTA i tu mamy pierwszą różnicę między A&K a P&J, fakt jest to mała różnica ale zobaczymy co kryje w środku serducho karabinu.

 

Wnętrze Karabinu

 

Otwierając dekiel górny w trzech modelach na oko wszystko wydaje się takie samo…

Komora hop up jest metalowa taka sama w trzech modelach. Regulacja odbywa się za pomocą pierścienia. Następnie gearbox zarówno w CA i „Chińczykach” jest to kawał solidnego metalu o bardzo grubych ściankach około 5mm. patrz zdjęcie co dobrze rokuje do upgrade mocowycj nawet z zastosowaniem sprężyny 150m/s

 

trzygbbf5.jpg

 

Następnie otwieramy po kolei każdy mechanizm pierwszy to CA:

 

cagbgt5.jpg

 

Na pierwszy rzut oka widać gearbox w standardzie CA ze smarowaniem- smarem teflonowym

 

Drugi to P&J:

 

pjgbrj7.jpg

 

 

Na pierwszy rzut oka widać gearbox w standardzie P&J II generacji ze smarowaniem smarem grafitowym i ciekawym rozwiązaniem z łożyskami…

 

I jako trzeci A&K”

 

akgbzo7.jpg

 

No cóż zero jakiegokolwiek wręcz smarowania i plastikowe części…

 

 

Czas teraz na dokładniejsze przyjrzenie się poszczególnym częścią w gearboxach:

I tak w CA czy też „Chińczykach” zębatki są wzmocnione które spokojnie obsłużą sprężynę 120 m/s (CA w stocku ma 300-330 FPS a chińskie karabiny 380-400FPS czyli właśnie sprężynę 120 m/s a siła wystrzału pewnie jest zależna od długości lufy wewnętrznej). Ja sam zamontowałem do swojego P&J sprężynę 130 m/s co dało mi siłę około 435 FPS tyle że przerzuciłem kable zasilające do wnętrza magazynka pudełkowego gdzie spokojnie mieści się bateria na grube ogniwa 10,8V. Na tej konfiguracji wystrzeliłem ponad 20 tys. Kulek po czym gearbox został otwarty żadna z części wewnętrznych nie nosiła śladów zużycia!Po tym doświadczeniu zapragnąłem zrobić z mojego PJ-ta prawdziwy karabin wsparcia zamontowałem bore up CA do M16A2 oraz sprężynę guardera 140 m/s oraz wymieniłem zębatki na SYSTEMA Torque Up i do tego dokupiłem tłok DEEP FIRE z tytanowymi zębami oraz wzmocnioną prowadnicę sprężyny z łożyskowaniem. Po złożeniu i przestrzelaniu na chrono wyszło mi że zbudowałem „potwora” stabilnie pokazywał 500 FPS jedyny ból to fakt że bateria którą posiadam INTELLECT 4200 9,6V na gwałt potrzebuje jeszcze jednego ogniwa, bo na 9,6V ROF jest nie zadawalający!

 

Co do łożysk na których są osadzone zębatki to w CA mamy łożyska kulkowe 8mm, w P&J również są łożyska kulkowe 8mm tylko że jest to wersja przemysłowa(bez kołnierza znanego z typowych łożysk kulkowych) miło było patrzyć jak na tych łożyskach wprawione w ruch zębatki kręciły się z taką łatwością! W A&K mamy plastikowe łożyska ślizgowe 6mm patrz zdjęcie:

 

lozyskaallme4.jpg

 

Następnie prowadnica sprężyny w CA mamy wzmocnioną z metalu, również w P&J mamy wzmocnioną z metalu, a A&K plastik!? Patrz zdjęcie

 

palceallzj1.jpg

 

Następnie tłok razem z głowicą kierunkową tłoka, w CA jest wzmocniony poliwęglanowy tłok oraz głowica tłoka a w P&J i A&K jest wzmocniony nylonowymi włóknami tłok oraz głowica tłoka Patrz zdjęcie:

 

tlokzglowicakopiaip9.jpg

 

Ważną zmianą na korzyść PJ jest zamontowana wzmocniona metalowa głowica cylindra przystosowana już do zestawu cichego ani CA i tym bardziej A&K nie wpadło na ten pomysł. Patrz zdjęcie:

 

glowicecylindtaalltg6.jpg

 

zestawcichnaarnizd9.jpg

 

Co do silnika w CA jest to znany silnik z replik tego producenta o zwiększonym momencie obrotowy. W „Chińczyka” jest taki sam silnik, też o zwiększonym momencie obrotowym porównywalny do CA.

 

Podsumowanie

 

Po rozłożeniu trzech karabinów na części pierwsze i ich złożeniu każdy z nas miał mieszane uczucia.

Kumpel właściciel MINIMI CA stwierdził że musi go szybko sprzedać póki na naszym rynku nie są dostępne „chińczyki” bo później będzie go mógł sprzedać jedynie za grosze…

Kumpel który sprowadził sobie MINIMI A&K z HK po tym co zobaczył w mechanizmie swojego karabinu był nieco zawiedziony. W dodatku na urzędzie celnym podważyli mu wartość całej przesyłki która widniała na fakturze z HK. Bo było to z przesyłką do Polski raptem 235 dolarów, a przyszło do polski na urząd celny kawał ciężkiego pudła które celnicy otwarli i od razu zakwestionowali wartość towaru. Oszacowali mu wartość replikę na 5000 zł z przesyłką. Musiał się dobrze nagimnastykować aby wybronić się od takiego szacowania. Na koniec w urzędzie celnym stanęło że za wszystko zapłacił 360 dolarów i o tej kwoty zapłacił cło oraz podatek VAT co finalnie kosztowało go dzięki niskiemu kursowi dolara około 1250 zł i dużo nerwów zjedzonych na urzędzie celnym.

Myślę że po przeczytaniu całości zgodzicie się ze mną że jednak trzeba porównywać trzy wersje (P&J, CA, A&K)

Niektórzy stwierdzą że A&K jest „prawie” takie samo jak P&J. Ale parafrazując pewną reklamę piwa „prawie” robi jednak różnicę.

Nie rozumiem dlaczego w A&K zastosowano plastikowe łożyska 6mm? Przecież to jest bezsensowne marnotrawienie możliwości tego gearboxa!. To samo się tyczy prowadnicy sprężyny czy też głowicy cylindra. Jak już wcześniej napisałem chińska modyfikacja/myśl techniczna jest porażająca i najgorzej jak nasi przyjaciele z dalekiego wschodu zaczynają je wdrażać do już dobrych rozwiązań.

Co do repliki P&J to najmniejszym nakładem finansowym możemy uzyskać rasowy karabin wsparcia o sile 440 FPS-ów wymieniając tylko sprężynę. Jednak jak by ktoś zapragną zrobienie z niego potwora na ponad 500 FPS-ów to trzeba się liczyć z wydatkiem jak wcześniej napisałem rzędu 750 zł na części takie jak: bore up CA do M16A2, zębatki SYSTEMA Torque Up, tłok DEEP FIRE z tytanowymi zębami, wzmocnioną prowadnicę sprężyny z łożyskowaniem oraz sprężynę guardera 140 m/s oczywiście każdy może tu pokombinować na swój sposób np. dając wzmocnione zębatki CA a nie SYSTEMY które są zdecydowanie tańsze, to samo można zrobić ze sprężyną itd…

Prawda jest taka że za cenę około 1200 zł otrzymujemy karabin który śmiało może konkurować z karabinami takich producentów jak CA czy STAR czy też G&P, oczywiście zaraz podniesie się larum co ja wypisuję. Ale moim celem było przedstawienie różnic po miedzy CA A&K i P&J a nie przekonywanie do tego karabinu. Myślę że karabin sam obroni się podczas naszych wspólnych zabaw.

 

Na sam koniec chcę przedstawić Wam mojego "potworka" który z pierwotnego wyglądu przeszedł małą metamorfozę. Na dziś nie posiadam już kolby stałej którą sprzedałem a na jej miejsce zakupiłem kolbę od PARA. oprócz tego zakupiłem tłumik płomienia od PARA i teraz w zależności od kaprysu mam wersje długą i krótką. Taśma nabojowa oraz celownik ELCON to już extra zakupy które powodują że mój karabin jest jedyny w swoim rodzaju...

 

pict5549wk8.jpg

 

pict5551xh8.jpg

 

pict5544ay8.jpg

 

Pozdrawiam,

Bulli

Link to post
Share on other sites
  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jeśli tylko jakość wykonania będzie porównywalna z CA to repliki P&J mają szansę odebrać klientów replikom CA czy nawet G&P.

A co do bebechów w P&J II generacji to jakoś narazie nikt się nie skarżył na elementy mechaniczne. Zdarzają się problemy z elektryką, ale to głównie wina bezpiecnzika. Jakość wykonania też nie poraża... Ale do części GB nie można się przyczepić... Tak więc maxavelli nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, ze JG jest lepsze od P&J II generacji... Chyba tylko ze względu na wygląd, bo o bebechach nie można narazie i tak za bardzo nic powiedzieć w przypadku obu tych replik, gdyż są pół roku (w przypadku JG, P&J od nieco ponad 2 miesięcy) na rynku i nie mogły zostać jeszcze poddane próbie długodystansowego użytkowania... O tym będziemy mogli pogadać za 2 lata, ale jakoś dziwnie jestem spokojny o moją eMkę z P&J. Dobra koniec off-top'u.

Edited by tommy90
Link to post
Share on other sites

Po prostu zagladam czasem do zielonych i widze, ze ludzie pytaja o roziwazanie problemow/uszkodzen wlasnie z P&J II. Ludzie pytajacy co kupic dostaja odpowiedz "JG/BOYI - P&JII zbyt awaryjne". Nic mi do tego, bo i tak jesli kupie kiedys Minimi to bedzie to CA (chinczykom juz nigdy nie zaufam), ale mowie jak wyglada sytuacja - anonsowano to jako megahit ktory zatrzesie rynkiem, a potem okazalo sie ze cala partia ma baterie do pupy... Zawiodlem sie po prostu i chyba nie tylko ja... Dodatkowo czas jaki ludzie byli zmuszeni czekac byl absurdalny. Sytuacja sie po prostu powtarza - anonsujesz P&J M249, zachwalasz itp. Ludzie sie nakrecaja. Teraz pewnie z pol roku poczekamy, atmosfera bedzie coraz bardziej podsycana, z czasem opadnie, a gdy giwera sie pojawi - okaze sie niewypalem.

Wytrzymale czesci to jedno. Ale zycie pokazalo, ze wielokrotnie analiza po wygladzie zewnetrznym czy materiale wykonania ma sie nijak do prawdziwego zycia - niedokladne wykonanie jednej czesci i sypie sie cala konstrukcja. Dlatego doloze (mnostwo, fakt) do CA, jesli kiedys najdzie mnie na Minimi...

Link to post
Share on other sites

Pamiętaj, że Bulli jest posiadaczem M249 P&J i przedstawił wszystko czarno na białym na podstawie faktów i własnych doświadczeń. Też z niecierpliwością wyczekuję tej repliki w Polsce. Widząc coraz to nowe wyroby chińczyków na strzelankach stwierdzam, że naprawdę się starają. Co do emek P&J II generacji to też przewinęła mi się taka przez łapy i po zbadaniu guna i rozmowie z właścicielem wygląda na to, że jest ok.

 

A ogólnie to bardzo dobra recka porównująca. Bardzo mi pomogłeś w wyborze.

 

Dziękuję Bulli :)

Edited by headshooter
Link to post
Share on other sites

Sądzę że nie ma co dolewać oliwy do ognia ani gasić ogniska, z drugiej strony. Jak tylko replika wyjdzie to będę obserwował bieg wydarzeń ;) Jestem chętny na Minimi od dłuższego czasu, lecz CA nie ufam (osobiste przeżycia z produktami tej firmy) a na G&P mnie nie stać, więc pozostaje P&J :) Jak za rok uzbieram na niego kasę to mam nadzieję że już wprowadzą w miarę stabilną serię. Teraz tylko czekać aż przylecą do Polski, ktoś kupi i nam opisze wrażenia :) A recka Bulliego mi się bardzo spodobała, rzuca światło na sprawę i pomaga dokonać wyboru. Aczkolwiek ja bym się wstrzymał jeszcze do czasu, aż inni maniacy napiszą recenzję.

Link to post
Share on other sites

Bulli, odwaliłeś kawał dobrej roboty. Poczekam jeszcze na inne komentarze, no i na pieniądze :-F . Najwcześniej będę mógł kupic za 3 miesiące. Mam nadzieję, że do tego czasu P&J usunie te drobne błędy w minimi. 8)

 

PS Bulli, jak tam z odgłosami wydawanymi przez karabin podczas strzelania? Jesli chodzi o gb to cicho "chodzi"?

I czy mógłbyś porównac jeszcze komory HU? Bo słyszałem ze w P&J żeby wymienic gumke HU trzeba wyymienic też komore (HU).

Edited by K0T
Link to post
Share on other sites

M249 P&J

 

A ja chciałem zapytać Bulli (ewentualnie ktoś inny kto będzie miał w najbliższym czasie już to minimi :D i np w przyszłym tyg odpowie lub także miał z nim już gdzieś styczność), jak prezentują się osiągi tego P&J na stock, przy tych 390-400fps (zakładam, że miałeś możliwość postrzelać chociaż troche zanim zrobiłeś w nim 500fps :P ) ?

 

Jaki mniej więcej jest zasięg (w tym przypadku chyba ważniejszy jest maxymalny niż celny :D) no i jak jest ze skupieniem kulek?

 

Pozdrawiam!

Edited by danielosw
Link to post
Share on other sites
W MKI i Para baterie można chyba wrzucić do box'a ? Bo latać z tą stockową to trochę cienko.

 

Fakt faktem, że ten aku Firefox'a jest niezły... ale nie wiem czy jego pojemność wystarczy na długie zasypywanie wroga kompozytem z 400 fpsami. We wszystkich wersjach warto wrzucić baterię do Box'a, bo jest tam szmat miejsca.

 

Z resztą wymiana baterii stała się w chińczykach tradycją.

W tym przypadku, można stockową zostawić, a dokupić jakąś np. 9,6 3600 mAh i nosić w ładownicy stockową jako zapasową.

Edited by madjong
Link to post
Share on other sites

Bulli, mam pytanie, jak te "zwykłe" przemysłowe łożyska trzymają się w GB?

Czy GB ma jakieś ograniczniki żeby nie wypadły?

 

//Nie ma co się przejmować wysypem minimi, bo życie samo zweryfikuje i zrobi odsiew tych dla których ta broń się nie nadaje. Jeżeli zrobi się zawał tej repliki to przestanie ona być taka "elitarna" i nie będzie już takiego parcia na nią, a jednocześnie da szanse tym którzy mają dryga do broni wsparcia ale perspektywa wywalenie trzech kafli bardzo to uniemożliwiała. A to czy właściciele CA węda sobie pluć w brodę to wyjdzie po kilku miesiącach, bo w zapowiedziach wszystkie chińskie repliki są super-hiper-cacy, a dopiero długi test bojowy pokazuje jak naprawdę jest, CA na swoja w miarę dobrą markę pracowało produktami a nie ich zapowiedziami :uśmiech:

Link to post
Share on other sites

Ok przekonaliscie mnie :-F

 

Ale co z tą baterią? Niby nie jest taka jak w ll gen.

 

Wersji 'Para' już zabrakło, idą jak świeże bułeczki, więc myślę, że najpierw troch e się ich pojawi w akcji, po czym zmęczeni noszeniem użytkownicy wystawią je na sprzedaż. :)

 

Bateria nie ma większego znaczenia, bo i tak do wymiany. 1100mAh to stanowczo za mało na karabin, w którym z założenia palec ciągle wisi na spuście. No, chyba że ktoś oszczędza kulki.

Edited by PsyborgMJ
Link to post
Share on other sites

 

Życie to zweryfikuje... mam nadzieję.

Z drugiej strony będą się rozwijać inne techniki walki z tym czymś, gorzej jak sobie przypomną że snajper może to wyłączyć z akcji. Będzie bum na snajperki.

 

A tak na marginesie pojawienie sie magazynków wielkopojemnościowych nie spowodowało takiego zamieszania. Jak bym do swojego AK doczepił okrągły na 2500 kulek, jakieś nóżki tam mam to też by był wymiatacz tyle że dużo lżejszy.

 

PS. Miałem betę do G36 i dość szybko się z nią rozstałem. To chyba dlatego nie kupiłem tej szpuli do AK.

Link to post
Share on other sites

Wcześniej na gunfire był KM od A&K. Teraz pisze, że jest P&J, a A&K już nie ma. Tylko, że opis M249 od A&K który był jeszcze dziś na gunfire jest dokładnie TAKI SAM jak obecny opis M249 P&J, na gunfire oczywiście. Do czego zmierzam: Gunfire ma wersję MkI, tak? W Krakmanie też jest wersja MKI, tylko że...

Gunfire:

Długość: 70/78 cm( z rozłożoną kolbą)

Krakman:

Długość: 105cm

 

Odnoszę wrażenie, że replika na gunfire to jest w dalszym ciągu A&K.

Edited by dr_wisla
Link to post
Share on other sites

Na Gunfire nastąpiła pomyłka to gwoli wyjaśnienia to P&J mam tam kumpla mówi że niezłe wykonanie i super sprawa, pewne. A co do dummy round to proponuje http://cheepaschips.co.uk/ To tylke jeśli chodzi osiągi oraz taśmy nabojowe które są niedostepne niestety w Polsce. Przynajmniej te CA co do reszty może ktoś ma sprężyny bo natowska amuinicja jest na allegro.

Edited by watashi
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...