Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wyposażenie żołnierza BW II


Recommended Posts

  • Replies 595
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Prawdopodobnie palnę głupotę, jak każdy człowiek, który nie ma o danym zagadnieniu pojęcia, ale chce się pochwalić zdolnością dedukowania godną Sherlocka H, ale co mi tam. Najwyżej koś sprostuje. Sądząc po obrazkach z tyłu można wywnioskować, że BW, a raczej producent Wiweb kombinuje coś z własnym kamuflażem uniwersalnym.

Link to post
Share on other sites

O Boże, co moje oczy widzą :wink: Nie słyszłem nic o takim wynalazku, ale świetne on pasuje do liściasto iglastych lasów środkowej Europy. Jeśli to pomysł na urban camo, to dość ciekawy ale totalna nowość.

Firma WIWEB to instytut badawczy materiałów ekspoatacyjnych i wybuchowych Bundeswehry adres:

 

Wehrwissenschaftliches Institut für Werk-, Explosiv- und Betriebsstoffe

Institutsweg 1

85435 Erding

Link to post
Share on other sites

1. Ten kamuflaż jest testowy i jest jedynie propozycją dla BW.

2. Żadna jednostka go nie dostała jeszcze na wyposażenie i nie wiadomo czy w ogóle dostanie. Na razie, póki nie ma żadnego info na deutschesheer.de można wnioskować, że kamuflaż nie wyszedł jeszcze zbyt daleko poza firmę go produkującą.

3. Kamuflaż jest miejski, a nie jakiś uniwersalny.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Niemcy posiadają, prócz klasycznego, pełnego zbudowanego na bazie np kombinezonu, dość specyficzny typ ghillie przeznaczony dla par snajperskich które muszą się szybko poruszać. Ten typ zbudowany jest na tego rodzaju siatce:

 

87298805my7.th.jpg

 

Do niej dowiązuje się odpowiednio wyciętą siatkę (nieco dłuższa od podstawy, z prostokątem ze zszytym na kształt kaptura górnym brzegiem) z farszem maskującym. Takie rozwiązanie ma sporo zalet:

 

- siatka jest otwarta z przodu, więc spokojnie można korzystać z oporządzenia czy zawartości kieszeni kurtki (specjalny snajperski model opiszę niedługo na naszej stronie ;));

- wierzchnią część z farszem można łatwo wymienić w zależności od np. pory roku, czy strefy klimatycznej;

- siatka jest krótka więc nie utrudnia chodzenia.

 

Nie maskuje jednak nóg, więc nada się jedynie do strzelania "z dziury" (ew. "spod krzaka").

 

Ten model siatki produkowany jest przez znaną wszystkim firmę Heim. Tutaj więcej fotek snajperów (zwróćcie uwagę na dwie charakterystyczne klamry na klatce piersiowej, dobrze widoczne na fotce z Afganistanu):

 

025iu4.th.jpgfoto9pubgl4.th.jpg

foto6pubhx8.th.jpgsniperteam1yz6.th.jpg

19108823ra4.th.jpg80467800fs2.th.jpg

 

Rękawiczki to jak słusznie kolega zauważył, jakiś model przeznaczony dla płetwonurków. Jest to stary snajperski patent - rękawiczki takie, nawet mokre, dobrze zabezpieczają dłonie przed zmarznięciem.

 

Ronin

 

p.s.

 

Mała zajawka artykułu o kurtce. Fotka z ostatniego szkolenia AWR:

 

95195035ab5.th.jpg

 

Tuziol (po lewej) nosi snajperską wersje kurtki. Ja (po prawej) - wersje standardową. Już na pierwszy rzut oka widać różnice: kryte guziki (w zwykłej są na wierzchu) co zapobiega ich urywaniu w trakcie czołgania, dodatkowe kieszenie na mapy na przedramionach (współpracują z w/w ghillie), kieszenie na ramionach zamykane na pionowe zamki, co ponownie ułatwia korzystanie z nich, kurtka ma też znacznie więcej pasków do mocowania maskowania. Poza tym jest kilka rzeczy których fotka nie pokazuje - układ kieszeni jest nieco inny (nie ma dużej z tyłu na tyłku, tylko są dwie małe), kieszenie po bokach zamykane są na "fastexy" i mają klapę z cordury (!), kurtka ma więcej wkładek z pianki, siatkę pod pachami zapobiegającą włażeniu do wnętrza owadów, pampersa (taki pasek który przechodzi między nogami i zapina się go z przodu, zapobiegający podciąganiu się kurtki do góry w trakcie czołgania do tyłu) i wiele, wiele innych...

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Sprzęt ...hmm na prowizoryczny nie wygląda... do maskowania jak trzeba też sie przyłożą, zależy od misji. :)

 

flecktarn7tm7.jpg

flecktarn171rv4.jpg

svbw428itnp2.th.jpg

 

Może na ostatniej fotce maskowania nie ma specjalnego. Ale za to sprzęt jest.

 

POZDRAWIAM :uśmiech:

Link to post
Share on other sites
Ich sprzęt wygląda bardzo prowizorycznie i chyba nie przywiązują wielkiej wagi do maskowania.

 

Tak jak pisałem - siatka jest wykorzystywana wtedy, gdy od zespołu wymagana jest mobilność a warunki (pozycja) pozwalają na wykorzystanie tej okrojonej wersji ghillie.

 

Pełnych ghillie (na bazie kombinezonu) używa się w specyficznych sytuacjach i takie właśnie widoczne jest na pierwszej fotce którą wrzucił ramol.

 

Co do sprzętu - możesz rozwinąć tę myśl? Masz jakąś inną armię, w której w użyciu jest mundur specjalnie zaprojektowany pod pary snajperskie? Sądzę, że fakt kontraktowania takich drobiazgów jak mundur, czy specjalna siatka, świadczy właśnie o przywiązaniu do tradycji snajperskiej. To właśnie w większości innych armii snajperzy muszą przerabiać wyposażenie standardowe, pod swoje potrzeby.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

A ja mam pytanko... może i głupie, ale, czy mi się wydaje, czy ten pan z tyłu, za snajperem z zdjęciu (2) podanym przez Ramola, nie ma trochę za krótkiej lufy w broni w wersji podstawowej? Takie modyfikacje są stosowane? ;>

Edited by Zambezi
Link to post
Share on other sites

Wtrącę się - jako że czytuję to z ciekawości i sensowności podawanych tu informacji (a to nie jest popularne ostatnio :D). Zauważam że czasami (rzadko - ale jednak), można odczuć nadmierny zachwyt nad omawianym przedmiotem.

 

Masz jakąś inną armię, w której w użyciu jest mundur specjalnie zaprojektowany pod pary snajperskie?

Rosyjskie maskałaty - od tych 'archaicznych', po najnowsze Lieszyj / Szaman / Werwolf / Goblin, czy nawet Partizan. Ktoś może powiedzieć, że nie jest to mundur - ale to zależy akurat od definicji przyjętej w danej armii.

 

Sądzę, że fakt kontraktowania takich drobiazgów jak mundur, czy specjalna siatka, świadczy właśnie o przywiązaniu do tradycji snajperskiej.

Do tradycji to może nie, ale do komfortu pracy - jak najbardziej. :)

Edited by Potf0r
Link to post
Share on other sites

To kontraktowanie każdej możliwej pierdoły to wynik po prostu niemieckiej złośliwości w stosunku do kolekcjonerów. ;)

 

 

PS.Może specjalnie nie szukałem ale to pierwsze zdjęcia porządnie wyglądających snajperów bundeswehry jakie widzę. Pomyliłem się.

Link to post
Share on other sites

Wbijając kolejnego gwoździa do tematu tej dyskusji dodam, że wg wewnętrznych przepisów Bundeswehry, snajpera nie obowiązuje regulaminowy mundur. Ma prawo używać tego co jest wygodne i potrzebne. Reszta to syndrom germanofilii i tego niestety u nas wyleczyć nie można.

Link to post
Share on other sites

Germanofilem to ja nie jestem. Ale cenie sobie niemieckie wynalazki ale te najprostsze.

A zaglądam tu nie tylko z ciekawości.Luźno odtwarzam piechotę bundeswehry. Z tego Niemcy są sławni z komandosów nie. ;)

Zamieszczałem już zdjęcia za swoich osiągnięć w kompletowaniu niemieckiego sprzętu. Nawet w tym dziale.

Edited by KosiarA
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...