Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

co można przeżyć


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Historia kolegi z USArmy ktory przezyl z norzem mnie osobiscie zszokowala.... Az zadzwonilem do znajomej pani chirurg zeby to potwierdzic.

 

Bardzo podobna "historia" do tej z chłopaczkiem któremu szef właściciel sklepu "wystrzelił" ze śrutówki bodaj połowe mózgu. Po lobotomii koleś normalnie żyje.

Link to post
Share on other sites

Bodajże na Discovery był kiedyś film jak gościowi pręt zbrojeniowy wyrzucony przez koło ciężarówki głowę do zagłówka przybił. Jak potem facet wspominał jego największym, wtedy, zmartwieniem było że wystygnie pizza którą wiózł do domu. Jakby nie miał innych rzeczy na głowie. To znaczy w głowie ;-)

Link to post
Share on other sites

Znaczy w szoku był :)

Widziałem już kilka osób z taką reakcją.

Łącznie z takim co niósł swoją rękę połamaną w kawałki i poprosił o deseczkę, bo "coś mu niewygodnie lewą się trzyma prawą".

 

Mózg każdego z nas kryje wiele zagadek i nie mam tu an myśli nasze grzeszki ;)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Kiedyś leciał na Discovery program ''o niezwykłych przypadkach''. Facet, inżynier był na budowie w pewnym momencie spadł z murka i 1,5m pręt wbił się mu w oko, przeszedł oczodołem i zatrzymał się o 1mm od mózgu. Chłop żyje ma żonę, 3 dzieci, no ale oko poszło.

Edited by chopesz
Link to post
Share on other sites
  • 5 weeks later...

Takich przypadków było dużo. W laboratoriach na porządku dziennym jest wycinanie małych i dużych kawałków mózgów różnym zwierzętom w calach badawczych. Po prostu zwierze traci funkcje, za które dany kawałek był odpowiedzialny a reszta działa w miarę normalnie.

 

Np. można uszkodzić obszar odpowiedzialny za rozpoznawanie obiektów. Człowiek wtedy twierdzi że nic nie widzi (bo żadne obiekty nie są rozpoznawane), ale po pokoju chodzi normalnie nie obijając się o meble, bo obszar odpowiedzialny za lokalizację obiektów w przestrzeni działa normalnie.

 

Albo obszar odpowiedzialny za rozpoznawanie detali i łączenie ich ze znanymi wzorcami. Człowiek widzi długopis, twierdzi że to szczoteczka do zębów lub patyczek, ale wie że to nie rękawiczki, bo zawodzi tylko rozpoznawanie detalów.

 

Zresztą jak kolega wspomniał, człowiek może teoretycznie funkcjonować bez jednej półkuli. Operacje usunięcia części jednej półkuli przeprowadza się u malutkich dzieci w uzasadnionych przypadkach. Wtedy druga przejmuje funkcje usuniętych obszarów.

 

Podobnie jest z osobowością, przez umiejętne przecięcie niektórych połączeń nerwowych można np. ograniczyć skłonność do agresji (tego chyba zaprzestano już dawno, ale pewny nie jestem). Również po wypadkach związanych z uszkodzeniem mózgu rodziny często donosiły o zmianach w charakterze u poszkodowanego. Ludzie stawali się porywczy, roztrzepani etc.

Edited by GUmeR
Link to post
Share on other sites

Ja słyszałem o przypadku, gdy typ się w kuchni przewrócił na sterczący nóż, który wbił się w głowę właśnie, ostrze się odłamało, koleś stracił na chwilę przytomność. Kiedy się ocknął wrócił do normalnych zajęć. Nazajutrz głowa go bolała więc poszedł do lekarza, po prześwietleniu okazało się, że ma w czaszce dziesięciocentymetrowe ostrze.

Link to post
Share on other sites

"Przybicie gwoździa głową" to nic wyjątkowego - http://www.joe-ks.com/archives_may2004/6_Nail_Head.htm

 

Podobno była niemal taka sama akcja z ćpunem - gościu pod wpływem narkotyków strzelił sobie z "gwoździowca" w głowę, kilka razy. Później go bolała głowa więc poszedł do lekarza na prześwietlenie ale podejrzewam, że jest to podkolorowana wersja historii z powyższego linka.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Była też taka historia, co to podczas jakichś walk powietrznych pilot japoński został postrzelony przez amerykańskiego. Kula przeszła przez płytę za fotelem i utkwiła w głowie o minimetry od mózgu. Nie pamiętam tego zbyt dobrze, ale gość ukrywałsię potem jeszcze po dżungli itd.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Słyszałem również wersje z pilotem, który po wygranej walce powietrznej wylądował. Po chwili zorIentował się, że nie widzi na jedno oko, gdy sciągnęli mu hełm, okazało się ze kula przeszła na wylot, i uszkodziła część mózgu odpowiedzialną za prawe oko.

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites

Ależ ja wierzę, że można tak wylądować, wierzę, że z powodu adrenaliny można przez jakiś czas nie poczuć zranienia. Ale nie uwierzę, że można nie zauważyć utraty widzenia w jednym oku.

Dwoje oczu zapewnia widzenie przestrzenne i trójwymiarowe, jest to bardzo ważne do poruszania się, a do latania praktycznie niezbędne. Nie uwierzę, że koleś nagle przestał widzieć na jedno oko i tego nie zauważył.

Link to post
Share on other sites

Kiedyś w liceum poszliśmy na wycieczkę do sądu, jedną z atrakcji było uczestniczenie w rozprawie jakiegoś przestępcy z ośmiornicy. Facet stał do nas tyłem więc go nie moglismy zobaczyć ale policjant który nas oprowadzał powiedział że gościu został ranny w głowę tak że kula przeszła przez oko i wyleciała z tyłu głowy. Faktycznie miejsce to było już lekko zarośnięte włosami i pełne blizn a gościu jakoś niemrawo kleił zdania.

Link to post
Share on other sites

Ambrose bodajże w jednej z książek opisuje przypadek postrzału w głowę, który pacjent przeżył. Kule weszła jedną stroną, wyszła drugą, lecz ominęła mózg całkowicie. Jakimś cudem ślizgała się po wewnętrznej powierzchni czaszki.

Link to post
Share on other sites

Takich przypadków jest dość wiele. Część z nich jest współczesna i jest udokumentowana fotograficznie i filmowo. Np. Koleś, któremu maczetą ścięto praktycznie 1/3 głowy, czy koleś (chyba w Brazylii), który z przyłożenia sobie strzelił w skroń - pocisk przeszedł na wylot, uszkodził nerw wzrokowy i narząd mowy, ale koleś żyje.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...