Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Mp5 Kurz i celność oraz zasięg krótkiej lufy.


Recommended Posts

od razu sorki za odgrzewanie tego topicu, ale mam pytanie i sądze ze nie warto zakładać nowego tematu :)

 

otóż, czy dokręcenie do MP5 K tłumika dzwięku, zwiekszy jego celność lub zasięg ?? ktos pisał ze jest to uzależnione od długości lufy, czy dokręcony tłumik coś da ??

 

 

pozdrawiam i dzieki za ewentualne info :)

Link to post
Share on other sites
  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Szczerze mowiac to roznie bywa z tym tlumikiem. Wg mnie nieznacznie prostowal lot kulki kiedy mialem go zalozonego na Specnazie w odroznieniu od chwili kiedy nie mialem nakreconego.

Nie sadze aby byla to jakas znaczaca roznica ale byla.

W Kurzu jednak nierozsadnym wydaje sie pakowanie tlumika bo to niepotrzebnie zwiekszy jego dlugosc co przeczy sie z idea MP5K. Lepiej (jak juz naprawde cisnie) zrobic w nim precyzyjna lufe.

 

Chociaz wg mnie Kurz to rozpylacz i tyle. Podobne zdanie mam o UZI.

Link to post
Share on other sites

Dodam coś od siebie -w końcu mam mp5k i strzelałem z niego już nie raz :)

 

na plus:

+wygląd, wykonanie, szybkostrzelność, pojemność lowcapów do kurza (realizm)

 

na minus:

-bateria stick, trzeba się mocno postarać żeby wrzucić 9,6V (aczkolwiek można), wbrew pozorom wymiana baterii nie jest trudna

-dostęp do HU

-czasem nie chce strzelać na semi, trzeba przełączyć na auto - robi tak SZCZEGÓLNIE acz nie wyłącznie przy kończącej się baterii..

I teraz nadchodzi cała masa problemów:)

-lowcapy(realizm)

-zasięg

-celność

 

Co z tego, że lowcapy kończą się po 1,5 sekundy ognia ciągłego? Wszyscy i tak używają grzechotek i nikt nie bawi się w realizm :P a co :P

Zasięg jest o jakieś 5-10 m mniejszy od innych aegów TM, nie mówiąc już o CA.... co MOCNO wkurza, bo kulki po prostu nie dolatują....

Celność przy kulkach 0,25 jest BARDZO DOBRA. ALE - przy kulkach 0,25 tak drastycznie spada zasięg, że w lesie nie ma zabawy...

No i mamy dylemat - albo celność albo zasięg...

 

za taką cenę - na broń boczną lepiej już kupić gaziaka.

na broń główną chyba tylko do CQB.... też chyba lepiej kupić gaziaka (M11 np.)

 

Nawiasem mówiąc wymieniam na automat Kałasznikowa :P

Link to post
Share on other sites
Wszyscy i tak używają grzechotek i nikt nie bawi się w realizm

 

Czyżby? To chyba niewielu ludzi w polskim airsofcie znasz... :wink:

 

na broń główną chyba tylko do CQB.... też chyba lepiej kupić gaziaka (M11 np.)

 

Odważne stwierdzenie. Pozwolę sobie zostać przy zdaniu odmiennym.

Gaziak to fajny klimat. Sam mam i lubię czasem wyjąć z kabury.

Tyle że użytecznością jednak nigdy nie przebije elektryka!

Nawet tak małego i podobno "niecelnego"...

 

Różnica w cenie między M11 z KSC a Kurzem z TM to teraz prawie 300zł.

Oczywiście, to sporo. Tylko, że możliwości używania gaziaków w tym roku właśnie się kończą (temperatury zewnętrzne), a koszty użytkowania Ingrama szybciutko wywindują jego cenę powyżej ceny Kurza...

 

Poza tym jest jeszcze coś takiego jak niezawodność, w której to konkurencji póki co elektryki biją gaziaki na głowę.

Jeżeli ktoś się musi liczyć z kasą wydawaną na tą zabawę, to zdecydowanie nie powinien kupować automatycznego gaziaka jako broni głównej...

 

Tak, wiem. To wszystko już było. Ale jak widać co jakiś czas trzeba powtórzyć bo do kogoś nie dociera... :D

-

Link to post
Share on other sites

Zamienic elektryka na gaziaka - perwersja. Niestety koszty uzytkowania nawet w ciagu cieplego sezonu strzeleckiego sa niewspolmierne do elektryka.

Ja Kurza milo wspominam. I wcale malo osob z niego wycialem.

Na dowod , ze mi pasowal moge podac, ze kupowalem go i sprzedawalem dwa razy.

Nie zgodze sie rowniez z tym zasiegiem (a juz na pewno nie z danymi w stylu 10 metrow nizszy). Celnosc jest nizsza a nie zasieg. Powyzej pewnej granicy kulki leca sobie gdzie chca ale odleglosc jest "stockow'a" co przy Marui oznacza to samo.

Porownywanie zas TM do CA to juz pomylka zupelna. Szczegolnie,ze obydwie firmy robia rozne mocowo repliki i nie ma co sie dziwic, ze CA strzela na troche wieksza odleglosc.

Link to post
Share on other sites

co do grzechotek faktycznie przesadziłem, nie wszyscy używają ale co z tego, wystarczy że jeden używa - już ma przewagę i psuje zabawę... :P

 

Co do zasięgu - wczoraj wieczorem sprawdziłem zasięg (powiedzmy skuteczny) i donośność - konfrontując z innym elektrykiem TM (ak47).

Podtrzymuję moją wersję, że zasięg jest nieco mniejszy. Nie wiem, może mam trefny model kurza albo bardzo dobrego ak - zasięg na prawdę się różni. Nawet na Machinegunie piszą 245 fps.....

 

 

A tak na marginesie: ludzie dlaczego od razu robicie z człowieka imbecyla? Jeżeli ktoś prezentuje Swoją opinię na dany temat, oczywiście nikt nie zabrania otwartej polemiki, ale jeśli ktoś przedstawia nieweryfikowalne dane, wynikające z jego własnych obserwacji - dlaczego są one od razu negowane? I po co takie teksty " jak widać co jakiś czas trzeba powtórzyć bo do kogoś nie dociera"?

Nie można rozmawiać normalnie, w dobrym nastroju nie kopiąc rozmówcy, nawet jeżeli jest nizszy stażem, doświadczeniem etc.?

:?

Link to post
Share on other sites

 

A tak na marginesie: ludzie dlaczego od razu robicie z człowieka imbecyla? Jeżeli ktoś prezentuje Swoją opinię na dany temat, oczywiście nikt nie zabrania otwartej polemiki, ale jeśli ktoś przedstawia nieweryfikowalne dane, wynikające z jego własnych obserwacji - dlaczego są one od razu negowane? I po co takie teksty " jak widać co jakiś czas trzeba powtórzyć bo do kogoś nie dociera"?

Nie można rozmawiać normalnie, w dobrym nastroju nie kopiąc rozmówcy, nawet jeżeli jest nizszy stażem, doświadczeniem etc.?

:?

Nadinterpretacja szkodzi.

Porownujesz CA do TM. Nie obraz sie ale to troche kiepskie porownanie.

Co tu weryfikowac skoro kazdy to wie.

Jesli czujesz sie skopany przez moja wypowiedz to jestes nadwrazliwy i tyle.

Po drugie Ritter przedstawil najnormalniejszy i nie potrzebujacy dyskusji osad - gaziaki sa w tyle jesli chodzi o ekonomike uzytkowania. W zwiazku z czym zamiana elektryka (ktoregokolwiek) na gaziaka (szczegolnie M11 z KSC, ktore podobnie jak Kurz celne tez jest malo) traci bezsensem.

Link to post
Share on other sites

Zostałem wyręczony. Dziękuję. :)

 

Nikogo nie kopię. Przedstawiam wyłącznie fakty.

 

Jeśli chcesz udowadniać, że używanie automatycznego gaziaka jest tańsze, niż elektryka (a do tego jeszcze może, że jest mniej zawodny, nadaje się do każdych warunków pogodowych i jest celniejszy) to życzę powodzenia. Ja nie będę brał udziału w takiej dyskusji... 8)

 

Nie zgodziłem się z Twoim poniższym zdaniem i nic się w tej kwestii po wypowiedzi o kopaniu nie zmieniło...

za taką cenę - na broń boczną lepiej już kupić gaziaka.

na broń główną chyba tylko do CQB.... też chyba lepiej kupić gaziaka (M11 np.)

-

Link to post
Share on other sites
  • 11 months later...

Sorki za odgrzewanie tego topicu, ale mam pytanie.

 

 

1 W którym miejscu znajduje się bateria w tym maleństwie i co ważniejsze ile kulek na niej można wystrzelić (jaką ma pojemność)?

2 Jak wygląda zawieszenie, gdzie je można dostać, czy chodzenie(czołganie :wink: ) z tak zawieszonym karabinkiem jako bronią boczną jest wygodne?

Link to post
Share on other sites

Bateria jest w body nad gearboxem - zestaw cel średnicy 16,5mm i dłogości od tyłu body do mniejwięcej rączki przeładowania. Zaczep/ucho do zawiedzenia jest na tylnej ściance body, zawieszenie jednopunktowe wygodne do noszenia pod pachą ale przy bieganiu trzeba tzrymać (jeśli kurz robi za większą broń boczną a za taką go używam czasami) - czyłganie wtedy to pomyłka, nawet przyklęknięcie oznacza wbijanie Kurza w piasek - rozwiązaniem jest dorobienie do boku pasa lub kamizelki paska na rzep i wtedy sie trzyma stabilnie. Ktoś też kiedyś pokazywał sposób dopinania na klacie

Link to post
Share on other sites

Witam!

Piszę odnonie post'a DamieN'a.

 

Odnonie prawdziwych odpowiedników:

ad. pkt 1.

a)

Jak DamieN stwierdził iloć ładunku miotajšcego jest dobierana do długoci lufy, więc stwierdzenie, że długa lufa zapewnia spalenie całej mieszanki z założenia jest błędne.

 

c)

Bruzdowanie lufy ma za zadanie przede wszystkim wprowadzić pocisk w ruch wirowy , co zapewni że kula nie zacznie się obracać w przypadkowym kierunku, co z kolei, ma wpływ na celnoć.

 

Jeli chodzi o zbyt dużš moc ładunku miotajšcego i długoci lufy, to jedno z drugim nic wspólnego nie ma. Najlepszym przykładem było przekonstruowanie m16 i zwiększenie mocy ładunku mitajšcego. Luf nie rozrywało, tylko "kop" był zbyt duży(opowieci wuja z Wietnamu - nienawidzili żołnierze za to i za pare innych rzeczy tych m16-tek). Owszem na lufę może mieć wpływ ładunek, ale raczej jest to zwišzane z temperaturš spalania gazów i po dłuższej serii wpłynšć na celnoć. Jeżeli mamy mówić o uszkodzeniu jaki częci to najbardziej narażony na uszkodzenie jest zamek w karabinie. Zwiększenie ładunku (znaczne) wymagałoby przekonstruowania przedewszystkim tej częci.

 

Odnonie broni ostrej nie wspomniałe o rodzaju amunicji, czy o płaszczu, ale to dyskusja na inny dział.

 

Odnonie ASG

W ASG dopasowana jest pojemnoć cylindra do długoci lufy. Nie chodzi tylko i wyłšcznie o to, że "więcej sprężonego powietrza nie potrzeba". W cylindrze jaki jest w mp5K otwór znajduję sie bardzo blisko "końca" cylindra. Zanim tłok zacznie sprężać powietrze w większoci wylatuje włanie tym otworem. W momencie gdy tłok minie otwór, ma on już znacznie większš prędkoć i resztka powietrza (odpowiednia do długoci lufy) jest po prostu sprężana gwałtowniej i dlatego nie obserwujemy znacznego pogorszenia osišgów. Przy cylindrze o pojemnoci jak np w m16, zamontowanej w mp5K, nie została by przekazana cała energia sprężyny na kulkę, ponieważ zanim tłok dotarłby do końca cylindra po prostu kulki by już w lufie nie było. I w tym momencie włanie obserujemy "efekt odkurzacza" (choć nie wiem czy nazwa jest adekwatna).

Tu pokuszę się o porónanie z broniš ostrš(a raczej jego brak). W broni ostrej Cinienie jest największe w momencie eksplozji. Przyspieszenie jest bardzo gwałtowne i spada. Dlugoć lufy wpływa na celnoć(tu też trzeba brać pod uwagę iloć obrotów jakie wykona pocisk w lufie, a energia rozkłšda się w tym momencie na ruch postępowy i obrotowy itd, itd....). W ASG energia jest przekazywana zupełnie inaczej (tu już musiałbym zrobić wykresy w 3D - rodzaj tłoka, długoć lufy, przekrój lufy). Więc te porównania tutaj majš się nijak do skupienia/szybkoci wylotowej, jeli chodzi o broń ostrš.

Jeli chodzi o utratę energii kulki w lufie. Kulka w długiej lufie owszem ma więcej oporów do pokonania. Jak tu DamieN wspomniał ma tu wpływ przekrój lufy(choć daje to minimalny przyrost prędkoci wylotowej) itp itd. Ale trzeba w tym momencie pzypomnieć sobie o cylindrach. W karabinach z długš lufa kulka nie przyspiesza tak gwałtownie, przez co tor lotu jest stabilniejszy. Także po podkręceniu kulki przez hop-up możemy się spodziewać obijania kulki w lufie. Ale możemy stwierdzić bez większego ryzyka, iż "myszkowanie" kulki na boki przez długš lufę jest, powiedzmy, "niwelowane" lepiej w długiej lufie. Teraz jak celna broń jest góra dół, to już ustawiwamy ręcznie - "na oko" - regulujšc hop-up.

Nie zapominajmy, że w lufie kulka popycha słup powietrza. Ale tutaj idzie nam z pomocš odpowiedni dobór cylindra przez producentów.

 

Reasumujšc.

Osišgi jakie ma mp5K w porównaniu do replik karabinów z długš lufš nie muszš być znacznie gorsze, czy też w ogóle gorsze. Jeżeli kto nie zgadadza sie z tym wywodem propomuje po prostu zakleić cylinder(choćby tama klejšcš), albo włożyć cylinder do m4-ki z mp5K. Ja po zaklejeniu tłoka w swoim m15a4 uzyskałem lepsze osišgi na pojedyńczym, ale ! używałem lekko cięższych kulek (ten wywód jest na oddzielnego posta).

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...
Jak wygląda zawieszenie, gdzie je można dostać,

 

Ja używam paska od aparatu i jest mi wygodnie:) (mam nadzieję, że na fotce widać jak to wygląda)

ddib4.jpg

 

W którym miejscu znajduje się bateria w tym maleństwie

 

Dokładnie tam gdzie powiedział stiff. Bez problemu wchodzi 8V, jeżeli chcesz większą to wystarczy że upiłujesz kawałek (miejsce na jedno ogniwo) niepotrzebnej części rączki przeładowania.

 

 

 

czy chodzenie(czołganie Wink ) z tak zawieszonym karabinkiem jako bronią boczną jest wygodne?

 

Jeżeli chcesz używać kurtza jako broń boczną to polecam kaburę udową do niego (trudno ją dostać). Wtedy będzie tobie wygodnie, ale czołgania nie polecam bo będziesz nim jeździł po ziemi.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Odświeże stary temat gdyż przymierzam sie do wersji PDW. W moim przypadku powodem takiego wyboru jest :

- niechęć do replik karabinków (ich zasieg/celność ma sie nijak do prawdziwej broni)

- wygląd :D <druglord>

- wymiary*

- Marui w dobrej cenie

- za jakieś 60zł więcej kolba i dłuższa lufa od MP5K

- Tańsze w utrzymaniu od Ingrama**

 

* -Wymiary gdyż preferuje skryte działanie, podchodzenie pod budynek, błyskawiczne wparowanie przez okno/wyrwe w ścianie gdzie jako podpory potrzeba często lewej ręki jednocześnie trzymając w prawej broń gotową do strzału. W skrócie MP5K/MP5K PDW. W gre jeszcze MP5 SD3 wchodziło ale jakoś Kurz bardziej mi odpowiada.

 

** -Nad Ingramem myślałem bo jest totalnie kompaktowy ale gaziaki to prawdziwe skarbonki.

 

Co do wywodów na temat długości lufy zasięgu itp to najlepsze byłoby przeprowadzić test na optymalną długość lufy. Jak by wyglądał taki test? Karabinek + Chronograf + długa lufa lub preclufa. Pomiary zacząć na długiej i co 10 strzałów odcinać (hamsko brzmi ale to sensowne rozwiązanie) po 1cm i zapisywać prędkości. w pewnym momencie prędkość od maksimum zacznie spadać. Długość koło maksymalnej prędkości jest optymalną długością lufy/preclufy. Na przykładzie MP5K i wersji PDW juz to widać. Bebechy te same poz lufa (bodajże 3cm różnicy na korzyść PDW i już około 30fps więcej).

 

A tak btw jaką sprężyne ma takowe Marui na Stocku?? M90?

Link to post
Share on other sites

Optymalna długość lufy (przynajmniej w wiatrówkach) jest taka, gdzie objętość lufy = objętość tłoka (cylindra?). W każdym razie tej części, gdzie zbiera się powietrze, które wypycha kulkę ;)

 

Poniżej tej wartości zgromadzona energia nie jest w pełni wykorzystywana, powyżej niej kulka zaczyna już delikatnie zwalniać, zanim opuści lufę.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Pozwole sobie na odświerzenie tematu :mrgreen:

 

Posiadam Mp5K od ok Lutego. Posiada on lufę prec 6.03 oraz batke (x2) 9,6V 600Mah , uszczelnioną dysze oraz sylikonowy HU + mid capG&G +low cap.

 

Co do zasięgu wielkrotnie miałem okazję porównywac go z innymi AEGami TM i tak naprawde wypadał bardzo podobnie. Uśmiałem się kiedyś gdy obok mnie stanoł koleś z AEGiem TMa wyposarzonym w lunete (ok280-300fps). jego strzały padały na odległość porównywalną z moją.. jednak u mnie dzieki lufie prec było widać na granicy zasięgu dużo większą powtarzalność strzałów, co za tym idzie skupienie. :lol: (zaproponowałem przełożenie dwójnogu i lunety do Mp5K :poddanie: :wink: )

 

Gram nim od czasu zakópu jako bronią główną... nawet w lesie i byłem-jestem z niego zawsze bardzo bardzo zadowolony.. na tyle że postanowiłem go nigdy nie sprzedawać.(czego o mały włos nie uczyniełem).

 

Więc tak: co do walki w CQB (jakich kolwiek zabudowaniach) spisuje się wyśmienicie... jego wielkość, kształt pozwalają na przeciskanie się przez nawet najmniejsze dzióry. Ergonomia jest bardzo duża. Rączka transportowa która jest wbudowana w konstrukcję niejednokrotnie przydała się do trzymania broni pod pachą podczas szybkiego sprintu. Konstrukcja jest bardzo zwarta. Dzięki małemu rozmiarowi oraz mocowaniu na pasek\zawieszenie niejednokrotnie urzywałem go podczas wspinaczki na jakieś dachy, słupy, podczas wchodzenia w miejsca w które posiadając dużą\dłógą broń było by bardzo trudno a może nawet niemożliwe wejść.

Jak to w CQB bywa strzelanie za winkla jest zwykle plusem posidania pistoletu. Mp5K tutaj spisuje się równie dobrze jak nie lepiej. Z uwagi na pojemność MidCapa (ok 100kulek). Niejednokrotnie wygrałem potyczkę dzięki małemu rozmiarowi Kurza.. np. wkładając go w dziórę w ścianie, eliminując zdziwionych przeciwników którzy byli po drugiej stronie :twisted:

 

Co do walki w terenie leśnym to już wedłóg osobistych przekonań i stylu gry. Urzywałem go niejednokrotnie i nigdy nie narzekałem na ilość zdobytych fragów, jakiś dyskomfort podczas gry leśnej. No moze rzeczywiście zasięg jak na las przydałby się większy ale jeżeli własciciele innych replik w Stoku mogą pograć czemu właściciel Mp5K miałby czuć się gorszy ;-) Jak już było to wspomniane w tym temacie podczas gry leśnej... Kurz znowu jest niezastąpiony wówczas gdy ktoś lubi się bardzo szybko przemieszczać... jego mały rozmiar pomaga podczas biegu sprinterskiego. :mrgreen:

 

W komplecie z Mp5K posiadam Maskę Paintballową z uwagi na którą zakupiłem takiego a nie innego własnie AEGa. Jako że Kurz nie posiada kolby... korzystanie z przyżądów celowniczych w Mp5K przy urzyciu maski PB nie nasówa żadnych problemów. Są jakby dla siebie stworzone.

 

Podczas strzelania ogniem ciągłym zalecam trzymanie go oburącz.. gdyż full Auto powoduje duże pozytywne drgania na całej broni.. co podczas strzelania z jednej ręki przekąłda się na większy rozrzut.

 

Mp5K w takim stanie jak opisany na górze postu jest dość głośny i posiada szbkoszczelność ok ROF ~1000 (mierzone). Do wyciszenia go urzywam tłumika CA który spisuje się wyśmienicie. ( potrzebna przejściówka na tłumik, lub tłumik specjalnie stworzony do Mp5K )

 

Jedynym mankamentem jaki ostatnio odczówam to zbyt mała predkość wylotowa kulki. Czasami tzw. Matrixy wdaja się we znaki. Po zastosowaniu tłumika dźwięku problem ten czesciowo znikł. Niebawem z uwagi na to że posiadam baterie 9,6V montuję trochę mocniejszą spreżyne... co powinno dać ok 300fps. Edytuje posta po wymianie... co do wrazenia... spadku rofa.. poprawienia zasięgu lub widocznego przyspieszenia szybkości kulki.

 

Kolejnym plusem podsiadania tej broni jest to, że równie dobrze jak opisałem powyżej, spisuje się jako broń główna jak i jako broń boczna. Na dniach uszyłem sobie do niego Kabure\Zawieszenie na pas które będe testował na najbliższej strzelance.

 

W przyszłości, mam nadzieje dość bliskiej, mam zamiar zakupić Karabin Snajperski... jak każdy wie... broń boczna to wymóg podczas posiadania mocnej broni dalekiego zasięgu... mniemam iż Mp5K~300fps+Prec Lufa+MIdCap-100 spisze się w tej roli wyśmienicie. :killer:

 

No to się rozpisałem... :roll:

 

Pozdrawiam!

***BaUEr*** :wink:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...