Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

W broni palnej zasięg skuteczny to zasięg na jakim pocisk wystrzelony z np. karabinu trafia w miejsce w które strzelec celuje i ma jeszcze wystarczającą energię żeby skutecznie "razić" cel. W skrócie to zasięg na jakim trafiasz w cel a pocisk ma jeszcze wystarczajacą "moc obalajacą".

 

W ASGowych replikach zasięg na jakim jesteś w stanie trafić w cel używając przyrządów celowniczych i na jakim trafienie jest możliwe do "zarejestrowania" przez trafionego.

 

Co mi po zasięgu i trafianiu w cel na odległościach rzędu 200 metrów skoro trafiony koleś nie jest w stanie "poczuć" takiego trafienia?

Link to post
Share on other sites

Zasięg skuteczny – oznacza, że cel (0,4m * 1,0m) nie uchyli się i trafi w niego 8/10 wystrzelonych ogniem pojedynczym kulek.

 

Zasięg karabinków ASG

Cel : tarcza o wym. szer.0,4m * wys.1.0m

Lufa: kal. 6.08mm, dł.363mm, gumka hop-up Guarder lub Systema.

280 fps ( 280fps na kulkach o m=0,20g,Ek=0,72J ) Zs=35m

300 fps ( 300fps na kulkach o m=0,20g, Ek=0,83J ) Zs=37m optimum!

330 fps ( 310fps na kulkach o m=0,23g, Ek=1,02J ) Zs=42m

360 fps ( 340fps na kulkach o m=0,23g, Ek=1,23J ) Zs=44m optimum!

370 fps ( 350fps na kulkach o m=0,23g, Ek=1,30J ) Zs=46m

390 fps ( 350fps na kulkach o m=0,25g, Ek=1,42J ) Zs=48m optimum!

410 fps ( 370fps na kulkach o m=0,25g, Ek=1,58 J ) Zs=50m

420 fps ( 355fps na kulkach o m=0,28g, Ek=1,63J ) Zs=48m

450 fps ( 385fps na kulkach o m=0,28g, Ek=1,92J ) Zs=53m

480 fps ( 405fps na kulkach o m=0,29g, Ek=2,20J ) Zs=56m optimum!

520 fps ( 435fps na kulkach o m=0,30g, Ek=2,62J ) Zs=59m optimum!

575 fps ( 429fps na kulkach o m=0,36g, Ek=3,06J ) Zs=64m

650 fps ( 500fps na kulkach o m=0,36g, Ek=4,16 J ) Zs=70m optimum!

760 fps na kulkach o m=0,43g, Zs=84m na propanie

 

UWAGA:

W przypadku zastosowania lufy dłuższej, precyzyjnej (509mm-550mm kal. 6,03mm)

i kulek z „najwyższej półki” zasięg może wzrosnąć o + 2-3m! i poprawi się precyzja strzału.

 

Kulka 0,20g V0= 91,2m/s (300fps) czas dolotu energia

• na 10m ma V = 67m/s Ek = 0,45J

• na 20m ma V = 49m/s 0,3s Ek = 0,20J

• na 30m ma V = 33m/s 0,5s Ek = 0,11J

• na 40m ma V = 23m/s 0,9s Ek = 0,05J

• na 50m ma V = ? m/s 1,3s

 

Kulka 0,20g V0= 106,4m/s (350fps) czas dolotu energia

• na 10m ma V = 75m/s Ek = 0,57J

• na 20m ma V = 53m/s 0,25s Ek = 0,28J

• na 30m ma V = 37m/s 0,45s Ek = 0,14J

• na 40m ma V = 29m/s 0,8s Ek = 0,08J

• na 45m ma V = 23m/s 0,9s Ek = 0,05J

• na 55m ma V = ? m/s 1,3s

 

Kulka 0,29g V0= 103,4m/s (340fps) czas dolotu energia

• na 10m ma V = 80m/s Ek = 0,92J

• na 20m ma V = 64m/s Ek = 0,62J

• na 30m ma V = 50m/s 0,2s Ek = 0,36J

• na 40m ma V = 40m/s 0,6s Ek = 0,23J

• na 50m ma V = 33m/s 0,9s Ek = 0,16J

• na 62m ma V = ? m/s

Prawda to czy fałsz?

Wnioski?

Link to post
Share on other sites

Wierutne bzdury i tyle.

 

Zasięg skuteczny – oznacza, że cel (0,4m * 1,0m) nie uchyli się i trafi w niego 8/10 wystrzelonych ogniem pojedynczym kulek.

 

Co znaczy "nie uchyli się" ? Jeszcze nie widzialem żeby tarcza uchylała się przed pociskiem/kulką. No chyba, że zasięg skuteczny każda replika ma w dwóch wersjach:

 

pierwszy to wtedy kiedy się cel uchyli, czyli zasięg skuteczny strzelając do "żywych celów",

 

drugi strzelając do tarczy która nie potrafi sie uchylić, który wg Twoich założeń może być ze 2-3 razy większy od pierwszego z racji strzelania looobem.

 

 

Jak strzelę z zasadzki looobem na odległość 60 metrów bo zawieje wiatr z repliki o prędkości wylotowej kulki 330fpsów i koleś dostanie w środek głowy i się nie uchyli bo nie zauważy lecącej z góry kulki to też jest wg Ciebie zasięg skuteczny ??

 

360 fps ( 340fps na kulkach o m=0,23g, Ek=1,23J ) Zs=44m optimum!

370 fps ( 350fps na kulkach o m=0,23g, Ek=1,30J ) Zs=46m

390 fps ( 350fps na kulkach o m=0,25g, Ek=1,42J ) Zs=48m optimum!

 

Dziwne mój ICS stockowy ma może 300-320 fpsów a spokojnie skuteczny ogień można prowadzić na około 45 metrów... jakieś czary ?? (Skuteczny znaczy trafiam przez przyrządy nie po kulkach i do tego trafiony czuje że dostał)

Link to post
Share on other sites

0,4m*1m czyli cel wielkości klęczącej sylwetki-taka analogia.

Lobbem się nie liczy, po prostej linii kulka ma trafić w cel. Jak Ci sie uda trafić na odległości 60 m, bo zawiał wiatr to masz farta.

 

Test celności

 

Test został przeprowadzony przy temperaturze 2 stopni.

 

Kulki 0.2g

 

Dystans Celność

 

15m 10/10

20m 10/10

25m 10/10

30m 8/10

35m 8/10

40m 5/10

 

Kulki 0.23g

 

Dystans Celność

 

15m 10/10

20m 10/10

25m 10/10

30m 7/10

35m 6/10

 

Jak widać replika jest celna. Przy wyższej temperaturze, widać jeszcze poprawę celności. Kulki 0.23g wydają się być najoptymalniej dobranymi.

 

To jest test ze strony airsoftnews.pl. ICS m4a1.Test celności, przeprowadzono strzelając do beczki o wymiarze 70cm na 50 cm, – czyli mniej więcej wymiary klęczącego człowieka

Kto oszukuje thor?

Link to post
Share on other sites
Lobbem się nie liczy, po prostej linii kulka ma trafić w cel.

 

Na odległosć 50 metrów?? Po prostej?? Może na 70 metrów też ta replika strzelała "po prostej" ? Wiesz o czym piszesz?? Może wg Ciebie strzelając z AK/M16/4 PRAWDZIWYCH tez na tych 400-600 metrach pocisk "leci po prostej" ? A zapewniam Cię że skuteczny ogień można prowadzić dużo dalej z tego typu broni kwestia tylko przyrządów celowniczych.

 

Nie wiem kto oszukuje, nie było mnie przy tym teście, wiem, że to co podajesz ma się nijak do tematu tego wątku, to pierwsza sprawa. Druga to, to co napisałem: mam replikę M4A1 ICSa kompletny stock i strzela jak napisałem i co? Kto oszukuje?

 

Może napisz jeszcze w jaki sposób były wyznaczane odległości przy tym teście?

 

To co podałeś to właśnie jest test CELNOŚCI na określonych odległościach a nie określenie ZASIĘGU SKUTECZNEGO. Rozumiesz różnicę?

Link to post
Share on other sites

Oli, przeczytaj moze co napisal Jack pare tematow nizej: LINK

 

Te wyliczenia sa o kant dupy bo przy replikach AS to jest loteria - zbyt duzo czynnikow wplywa tak na zasieg, celnosc jak i ten mistyczny zasieg skuteczny.

 

"Trafienie w obiekt wielkosci kleczacego czlowieka"? Prosze... A dlaczego np nie "obiekt wielkosci wystajacej dupy zza drzewa"? :roll:

Link to post
Share on other sites

Nawet pradziwy kałach nie wali na 100m w lini prostej, a strzelając z pocisków smugowych widac jak ładnie pocisk jest zawijany do góry...wyglada to tak jakby kałach miał hop-up :)

 

Dlatego strzelając w serce na 100m robi się nastaw na 3 i celuje w linię pasa, troszkę dla ułatwienia celowania na tej odległości a troszkę dla pewności trafienia.

Link to post
Share on other sites
Nawet pradziwy kałach nie wali na 100m w lini prostej, a strzelając z pocisków smugowych widac jak ładnie pocisk jest zawijany do góry...wyglada to tak jakby kałach miał hop-up

Tak wiem, że to do końca nie jest linia prosta tylko krzywa balistyczna. Napisałem "po prostej " dla pewnego uproszczenia. Każdy pocisk porusza sie po takiej krzywej. A "zawija" to świstak w sreberka. W lufach jest gwint, który nadaje pociskowi ruch wirowy, co w konsekwencji stabilizuje jego lot. Im Vp jest większa tym krzywa balistyczna się bardziej spłaszcza.

 

Prosze... A dlaczego np nie "obiekt wielkosci wystajacej dupy zza drzewa"?
Bardzo dobre !!! a dlaczego nie. Tylko jak do tej pory to nikt nic takiego za bardzo nie opracował. W "gębie wszyscy mocni".
Na odległosć 50 metrów?? Po prostej?? Może na 70 metrów też ta replika strzelała "po prostej" ? Wiesz o czym piszesz?? Może wg Ciebie strzelając z AK/M16/4 PRAWDZIWYCH tez na tych 400-600 metrach pocisk "leci po prostej" ? A zapewniam Cię że skuteczny ogień można prowadzić dużo dalej z tego typu broni kwestia tylko przyrządów celowniczych.

Wiem co pisze jak już wspomniałem "po prostej" to pewne uproszczenie z mojej strony. Zapewniam Cię Thor, że na odległość 400-600m to bez celownika optycznego za bardzo juz w nikogo nie trafisz.

Link to post
Share on other sites
Zapewniam Cię Thor, że na odległość 400-600m to bez celownika optycznego za bardzo juz w nikogo nie trafisz.

 

Więc jak będzie kiedyś okazja to zapraszam na strzelnicę która umożliwi strzelanie na takie odległości. Moze nie na 600 ale na 400 metrów gwarantuję Ci trafienie ze "standardowych" przyrządów w cel wielkości czlowieka.

 

Wracajac do tematu: ZASIĘG SKUTECZNY i tego prosze się trzymac żeby nie pisac znow kolejnych postów OT. To co przedstawiłeś, to jakiś test celności, jakiejś repliki, na jakichś tam, sobie ustalonych, zasadach który się ma nijak do kwestii ZASIĘGU SKUTECZNEGO.

Link to post
Share on other sites
To co przedstawiłeś, to jakiś test celności, jakiejś repliki, na jakichś tam, sobie ustalonych, zasadach który się ma nijak do kwestii ZASIĘGU SKUTECZNEGO

Chodzi o stworzenie uniwersalnego modelu.

A co wg Ciebie oznacza zasięg skuteczny?w ASG. Może od tego zaczniemy.

Link to post
Share on other sites

Nawet pradziwy kałach nie wali na 100m w lini prostej, a strzelając z pocisków smugowych widac jak ładnie pocisk jest zawijany do góry...wyglada to tak jakby kałach miał hop-up :)

 

Dlatego strzelając w serce na 100m robi się nastaw na 3 i celuje w linię pasa, troszkę dla ułatwienia celowania na tej odległości a troszkę dla pewności trafienia.

 

 

Neoś, o ile pamiętam, to przy strzelaniu na 100m, nastawie celownika na "3" i celowaniu w pas, trafia się gościa w czapę a nie w serce :D

Ale to tylko tak przy okazji, poza tematem :)

Edited by javelin
Link to post
Share on other sites

Panowie przemyślcie pewną sprawę.

 

Zima: Mamy na sobie jakąś koszulkę, polar, kurtkę i na to kamizelkę. Strzela do Was kolo z repliki mającej +/- 400 fpsów z odległości około 45-50 metrów. Trafia tam gdzie celuje czyli powiedzmy w środek pleców. Czujecie trafienie? Czy ten strzal był strzałem skutecznym?

 

Lato: jest ekstremalnie gorąco, ja często mam w takich sytuacjach na sobie podkoszulek i kamizelkę nic wiecej, żadnych długich rekawów czy innych takich. Sytuacja taka sama tyle że koleś strzela z odległści 55-60 metrów i trafia tam gdzie celuje czyli w korpus. Kulka trafia w nieosłonięty kamizelką podkoszulek. Czujecie trafienie? Czy ten strzał był skuteczny?

 

W realnym świecie w realnym konflicie walka jest prowadzona na odległościach do 200 metrów. Karabinki mają skuteczny zasięg załóżmy 400-500 metrów. Co jak każdy z walczących żołnierzy będzie chodzil w pancerzu klasy III? Wg mnie zasięg skuteczny broni ręcznej spadnie do około 100 metrów. Bo skuteczny strzał w walce wg mnie to taki ktoy jest w stanie wyeliminowa przeciwnika/cel z walki. A nie zwrócić mu uwagę że powinien się schować za pojazd/mur/inną osłonę i zacząć się ostrzeliwać.

 

Więc jak teraz widzicie kwestię ZASIĘGU SKUTECZNEGO ?

Link to post
Share on other sites

Thor, ale co za różnica czy cel czuje trafienie? Równie dobrze może widzieć albo słyszeć odbijającą się kulkę. A nawet jeśli kulka go trafi a on niczego nie poczuje/zobaczy - strzał był skuteczny bo trafił w co miał trafić.

 

Mieszanie konkretnych przykładów "kiedy cel poczuje trafienie" z teoretycznym zasięgiem skutecznym repliki jest w airsofcie IMO bez sensu.

Edited by Lajon
Link to post
Share on other sites

No właśnie, a załóżmy, że ktoś ma na przykład złamany kręgosłup i nie czuje nic. Strzelamy do niego z przyłożenia i co wtedy? Koleś nie poczuł, więc replika ma zasięg skuteczny 0 metrów?

 

To był oczywiście hardkorowy przykład, ale wg mnie dobrze obrazujący bezsens czucia i nieczucia strzałów w airsofcie. Po prostu nie mieszajmy tego, czy ktoś poczuje strzał czy nie do zasięgu skutecznego w asg.

Link to post
Share on other sites

Nawet pradziwy kałach nie wali na 100m w lini prostej, a strzelając z pocisków smugowych widac jak ładnie pocisk jest zawijany do góry...wyglada to tak jakby kałach miał hop-up :)

 

Dlatego strzelając w serce na 100m robi się nastaw na 3 i celuje w linię pasa, troszkę dla ułatwienia celowania na tej odległości a troszkę dla pewności trafienia.

Dawno nie czytałem podobnej bzdury :wink:

Pocisk zawsze leci po paraboli kierując się w dół. Natomiast jak już wcześniej ktoś napisał przy strzelaniu na 100m nastawę szczerbinki ustawia się na 3 aby przy celowaniu w pas trafić w środek żółtej plamy na tarczy imitującej twarz.

Edited by Chaves
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...