Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

USMC Force Reconnaissance '05>


Recommended Posts

Czy ja wiem... Najpierw zdjęcia. Mam jedno na którym wydaje mi się, ze operator ma MAR wersję. Jak wezmę drugi komputer to prześlę i ocenicie, bo ja nie jestem pewien. ( za słabo moim zdaniem widać ). Ale może wam się uda.

 

A takie pytanie MOUT zalicza się do czarnej czy zielonej ? Głupie pytanie...ale jakoś nie jestem pewien i tak mnie teraz naszło w związku z tą tabelką.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 930
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Combat Integrated Releasable Armor System (CIRAS) (Land) - Black

Combat Integrated Releasable Armor System (CIRAS) (Maritime) - Green

 

To chyba rozwiazuje odwieczna klotnie odnosnie wersji CIRASa uzywanego przez FR (o ile mozna to w ogole uznac za wiarygodne zrodlo).

 

Akurat tutaj chyba kolesia ktory to pisal ponioslo. Jezeli uzywali Cirkow to z tego co mi wiadomo to Landa

Link to post
Share on other sites

Na tej wikipedii co podałeś linka jest tabelka

 

Active:

 

3rd Force Reconnaissance Company

4th Force Reconnaissance Company

 

 

Deactivated:

 

1st Force Reconnaissance Company

2nd Force Reconnaissance Company

5th Force Reconnaissance Company

 

To jak to w końcu jest?

Link to post
Share on other sites
Recently the "Force Reconnaissance Company" was activated on December 19, 2008 to reestablish the force-level reconnaissance asset to the MEF.[3] The "Force Recon Company" is the only active component of force-level reconnaissance, with 3rd and 4th Force Recon as the reserve components.

 

After the creation of Marine Special Operations Command in February 2006, half of the force recon operators of 1st and 2nd Force Recon companies re-assembled into the newly- established Marine Special Operations Battalions (MSOBs).[4] , at MCB Camp Pendleton or 2nd MSOB at MCB Camp Lejeune 2nd Force Reconnaissance was based at and became 2nd MSOB[5] It marked the United States Marine Corps's first time in history committed to the United States Special Operations Command. On August 11, 2006, the remaining operators formed Delta Company with two Deep Reconnaissance Platoons (DRPs) within the Marine Division Reconnaissance battalions to maintain and preserve the 'deep reconnaissance' assets for MAFTF and MEF commanders.

 

Force Recon Co - Wsparcie rozpoznania i akcji force dla MEF

3 i 4 rta kompania rezerwowa

 

Z sil 1wszej i 2giej kompanii jak wczesniej bylo napisane powstal MARSOC i plutony DRP

 

Jednakze poki co nic nie wiadomo jaki jest zakres obowiazkow "nowego" FR, i w jakim stopniu pokrywa sie z obowiazkami starego FR (przed powstaniem 1st-Det i MSOB)

Link to post
Share on other sites

Bylo ze z niemoznosci napraw i jednoczesnie produkcji MEU SOCow jakis czas temu zostaly zamowione Kimbery. Czy MSOB uzywa tylko Kimberow czy i MEU SOCow ciezko jednoznacznie powiedziec. Moze ze wszyscy przeszli na Kimbery, chodz by ze wzgledu na szyne dzieki ktorej moga umieszczac roznoraki typy oswietlen i LAMy, gdzie do MEU SOC byl przeznaczony tylko jeden typ latarki, mozliwe tez jest ze operatorzy ktorzy przeszli ze starego FR przez 1st Det do MSOB nadal maja swoje MEU SOCi. Takze ciezko jednoznacznie stwierdzic.

Link to post
Share on other sites

Tak więc dalej chylę czoła i pozostanę przy zadawaniu pytań...

 

A tutaj obiecana fotka - tylko z tego co mi wiadomo, nie jest to pan z FR, a już z MARSOCu.

W każdym razie przyjrzyjcie się - ten rzep z QR jak w w wersji MAR CIRASa. Na klacie, a nie z boku. Chyba, że oni już MARów używają to w takim razie żadna ciekawostka.

 

http://picasaweb.google.com/iWolf.KC/2812S...592385413464386

Link to post
Share on other sites

Owszem pan jest z MARSOCu ale nie z MSOB tylko MSOAG, Doradcow wojskowych zajmujacych sie szkoleniem wojsk sojuszniczych m.in w A-stanie, Iraku, i kilku innych panstw afrykanskich i azjatyckich. W naszym przypadku, dyskutujac o FR i jej nastepcach czyli MSOB, oni nas nie interesuja

Link to post
Share on other sites

Tu można polemizowac, ale nie temat tutaj o CIRASach, ja szczerze wole LANDa od MARa. W każdym razie.

 

http://picasaweb.google.com/forecon.co/USM...725342864227714

 

Co on ma w kaburze ?

 

http://picasaweb.google.com/forecon.co/USM...734817562083490

 

i tutaj - nie mogę od jakiegoś czasu znaleźc co to za model BENCHMADE'a. Na panelu udowym, oraz co to za latarka na pasie ?

Edited by Volt-220
Link to post
Share on other sites

Odnosnie reaktywacji Kompani Force Recon

ppobrane z www.marines.mil

Force Reconnaissance Company activates

 

12/22/2008 By Cpl. Chris Lyttle , 2nd Marine Division

MARINE CORPS BASE CAMP LEJEUNE, N.C. —

 

MARINE CORPS BASE CAMP LEJEUNE, N.C. — 2nd Reconnaissance Battalion, 2nd Marine Division, held a ceremony here Dec. 19 to activate Force Reconnaissance Company.

 

 

 

“Because Marine Special Operations Command doesn't actually work for the Marine Corps, two platoons from MARSOC formed Delta Company to maintain a deep reconnaissance asset in the Marine Expeditionary Force,” said 1st Sgt. Daniel Brown, company first sergeant.

 

 

 

In 2007, 2nd Recon Battalion Companies B and C supported Operation Iraqi Freedom. One platoon from Company D went to Company B and the other platoon went to Company C. This marked the unofficial deactivation of Company D.

 

 

 

When Force Company activated, they did so mostly with Marines who at one point belonged to Company D and have done OIF deployments in support of the battalion or a Marine Expeditionary Unit. Brown said there are also a handful of Marines who are new.

 

 

 

“When Force Recon was removed to make MARSOC, the MEF lost its deep recon asset,” said Capt. Anthony Mercado, company commander. “Re-activating the company today brings this asset, along with battlespace shaping, special insertion capability, jump, dive free-fall, high-glide, etc., to the MEF.”

 

 

 

The majority of the Marines in Force Recon are combat veterans who provide a wealth of deep reconnaissance assets. Bronze Star Medal recipients, sniper school and diving school honor graduates and combat meritoriously promoted men make up this elite company that lives up to the battalion’s motto of being ‘Swift, Silent and Deadly.’

 

 

 

“The talent we have is awesome, from the platoon leadership down to the team leaders,” Mercado said.

 

 

 

The Force Recon Marines have gone through most of the same training that other reconnaissance units specialize in, but these Marines also specialize in unique combat insertion methods, such as those with diver propulsion devices.

 

 

 

The company is also the only company capable of using high-glide insertion methods, which allow Marines to parachute into a drop zone from outward of 40 kilometers at 25,000 feet.

 

 

 

Mercado said that on the newly activated company’s training events, the Marines have hit beyond their mark every time.

 

 

 

“Thus far the Marines have done an outstanding job. Anything we’ve thrown at them they have been able to accomplish it higher than our expectations,” Mercado said. “I couldn’t be more proud to be a plank holder in this unit.”

 

 

 

“I feel the same way,” Brown added.

 

 

 

In the immediate future, Force Recon will conduct extensive training evolutions, to include convoy operations training at Fort Bliss, Texas, and they will be standing up a new platoon. The company is scheduled to deploy in support of Operation Enduring Freedom.

Link to post
Share on other sites

Volt-220 jeśli chodzi o latarkę to na 100% jakiś model Surefire, który umieszczony jest w takim oto sprytnym pokrowcu: http://www.specwargear.com/images/Update-0...SBE2-Full-8.jpg

A wracając do wersji CIRAS'a, ostatnio na zdjęciach w sieci znajduję sporadycznie, ale jednak marinsów w tych właśnie kamizelkach, właśnie w wersji maritime. Trudno ich jednoznacznie sklasyfikować czy są z MSOAG czy też z któregoś MSOB'u, choć nie wykluczam też, że chodzi o jakiegoś trenera z MSOS. Na przykład tu: http://picasaweb.google.com/lh/photo/mHlbI...feat=directlink Tak czy inaczej byłem naprawdę mocno zdziwiony. Jednakże moje zdziwienie przeszło w niedowierzanie gdy zobaczyłem inną fotografię gdzie jeden z operatorów z 1st Reconnaissance Battalion, 1st Marine Division ma na sobie plate carriera w multicamie.

Link to post
Share on other sites

Jednakże moje zdziwienie przeszło w niedowierzanie gdy zobaczyłem inną fotografię gdzie jeden z operatorów z 1st Reconnaissance Battalion, 1st Marine Division ma na sobie plate carriera w multicamie.

 

Ze qwa co!!!!!???? nie uwieze poki nie zobacze, a jak zobacze to zniszczy moj caly poglad na swiat. Badseed prosze odszukaj zdjecie dodatkowo jeszcze jakbys mogl podac zrodlo

 

Co do zdjecia ktore pokazales to jest to chyba MSOB. POzatym oprocz Cirka widac tam platea Eagla :)

O ten pokrowiec mi też właśnie chodziło ! Tak więc dziękuje, a nie wiesz w takim razie pod jakim hasłem mógłbym go poszukać ?

 

FSBE 2 Flashlight pouch? :D

Edited by Yunior_5
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...