Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Czyszczenie butów zamszowych


Recommended Posts

No to ja powiem tyle, że właśnie w zeszłą sobotę wszedłem na 30 minutowy "spacer" po bagnach w mule wysoko ponad Belki. Co prawda same w sobie moje buty już nie są "pierwszej świeżości", ale pod bieżącą wodą, 4 godziny później, przy pomocy "pumeksu" - nie wiem czy to był dobry pomysł, ale pomógł, a zniszczeń nie widać, i szczotki wszystko ładnie mi zeszło. Kolor znowu widać, plam żadnych nie.

Link to post
Share on other sites

W praktycznie każdym obuwniczym za 5-10zł kupisz specjalną szczoteczkę do nubuku. Z jednej strony twarda szczotka nylonowa, czasem połączona ze szczotką drucianą, z drugiej gumowa szczoteczka, na krawędziach tez guma. Idealnie ściera się tym prawie wszystkie możliwe zabrudzenia bez użycia wody, mydła, detergentów (nie narusza się impregnatu, co jest ogromnym plusem).

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
Czyszczenie zamszu:

Zaplamione miejsca posypujemy grubą warstwą talku, pozostawiamy na kilkanaście godzin, strzepujemy, czyścimy gumową szczoteczką. Całość odświeżamy wodą z amoniakiem w proporcji pół na pół. Zwilżamy w roztworze czystą szmatkę, pocieramy nią skórę kawałek po kawałku i natychmiast wycieramy drugą, suchą ściereczką. Następnie czyścimy gumową szczoteczką. Do czyszczenia zamszu nie wolno używać żadnych odplamiaczy chemicznych. Mogą pozostawić widoczne obwódki i odbarwienia.

Gdy zabrudzenia będą niewielkie, wystarczy przetarcie gumową szczoteczką. Jeśli jej nie mamy, można ją zastąpić miękką gumką do ołówka czy skórką czerstwego chleba. Mocno zabrudzony zamsz trzeba oddać w ręce fachowca, do zakładu specjalizującego się w czyszczeniu tego typu odzieży.

Poza tym można też zmiękczyć brud nad... Parą. Oczywiście nie wolno przesadzać z odległością od źródła pary, żeby się nie oparzyć lub ugotować buta. Nie używałbym przy czyszczeniu grubej, tzw. "ryżowej" szczotki - po jej użyciu zamsz może stać się brzydki.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...