Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Bardzo proszę o odpowiedż na pytanie, czy kiedykolwiek słyszeliście, aby ktoś został trafiony w oko mając na nosie okulary ochronne?

Odpowiedz jest mi potrzebna, bo chcę się zapisać do plutonu ale potrzebuję podpisu rodziców. Tata nie chce podpisac bo boi się, że dostanę kulką w oko. Mam okulary ochronne. Wystarczy mi jedna odpowiedź od osoby, która od dawna bawi się w asg i co za tym idzie, może wiele wiedzieć o różnych wypadkach. Jeszcze raz proszę o odpowiedź bo jest mi potrzebna do 20 czerwca. pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sam nie spotkałem, ale słyszałem o kilku takich przypadkach. Oczywiście nie było to bezpośrednie trafienie, tylko kulka weszła pod okulary... zwykle kończyło się siniakiem, choć chyba były przypadki z uszkodzeniem rogówki (do wyleczenia).

Link to post
Share on other sites

dziękuję bardzo. w moich okularach właśnie kulka mogłaby mi trafić w oko po odbiciu od okularów. Jest odstęp od twarzy, ale dosyć daleko z boku. To gdybym założył na okulary kominiarkę, która zasłoniłaby odstęp mógłbym być bezpieczny od urazu oka?

 

Do 20 czerwca, to troche pozno piszesz ;-)...

 

Osobiscie nie slyszalem o takim przypadku.

 

pomyliłem się :D do 27, do jutra.

Link to post
Share on other sites

Zawsze jest ryzyko, że kulka pomimo założonych okularów balistycznych może dostać się pod nie i trafić w oko, aczkolwiek jeszcze nie słyszałem o takim przypadku. Jest prawdopodobne lecz nie ma się czego bać, nawet jeśli to takie uderzenie nie będzie z taka siłą, żeby uszkodzić oko.

 

To tyle ode mnie.

Link to post
Share on other sites
Przy dobrze przylegających goglach zminimalizujesz możliwość uderzenia kulką w okolice oka.
To akurat jest nie do końca prawda, bo kulka uderzając ugina skórę i spokojnie może się prześlizgnąć pod okularami.
Link to post
Share on other sites

Wystarczą też odpowiednio duże okulary. Ważne, żeby przymierzyć je i dopiero wtedy dokonać zakupu. Bardzo duży wybór mają sklepy z artykułami BHP - można iść i sprawdzić przed lustrem, czy dolna krawędź soczewek jest np. dwa palce poniżej dolnej powieki - powinno wystarczyć.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Chciałem dodać, że warto zwrócić uwagę czy okulary pewnie siedzą na oczach - czy nie przemieszczają się w trakcie biegu, ruchów mimicznych lub czy nie będę wykazywać tendencji do odskakiwania po trafieniu. Z doświadczenia wiem, że np. okulary ochronne typu "obi" (najtańsze o topornym wyglądzie) wykazują tendencję do kiepskiego trzymania się.

Link to post
Share on other sites

Ja nie oszczędzam. Ale pewna istota posiadała takie okulary i wielce radośnie oświadczyła, że po trafieniu kulką omal nie spadły jej te śmieszne okulary. Niestety są na świecie idioci którzy wydają kilkaset złotych na replikę a żal im wydać kilkudziesięciu na bezpieczne gogle/okulary.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

W naszej formacji miało miejsce bardzo poważne trafienie w oko ,jeden kolega zdjął okulary podczas potyczki i kiedy wychodził zza budynku został trafiony przypadkiem prosto w oko ,upadł na ziemię drąc się w niebogłosy.Strzelanka została natychmiast przerwana podeszliśmy do kolegi pytając czemu ściągnoł okulary - na to on ,że mu niewygodnie.Powiedzieliśmy ,żeby pokazał trafione oko ,z trudem i bulem zrobił to.Oko było zkrwione i zmieniło kolor z niebieskiego bo taki kolor oczu miał na brązowo krwisto czerwony.Nie mieliśmy ze sobą środków pierwszej pomocy wiec chcieliśmy dzwonić na pogotowię.Kolega zaczoł drzeć ,że nie rodzice go zabiją,powieszą.Kazaliśmy więc przytknąć oko husteczką higieniczną i poszliśmy na piechotę do miejscowego szpitala.Kolega wszedł do gabinetu po 10 min. niepewności wyszedł.Pytamy - i co z okiem -doktor powiedział ,że nic mu nie będzie i za 5-10 godzin wszystko wruci do normy.Kolega z ulgą odedhnoł i przestał panikować.Także Radzę zawszę pamiętać o ochronie oczu BEZWZGLĘDNIE

Edited by Mariusz Komando
Link to post
Share on other sites

W naszej formacji miało miejsce bardzo poważne trafienie w oko ,jeden kolega zdjął okulary podczas potyczki (...) Radzę zawszę pamiętać o ochronie oczu BEZWZGLĘDNIE

 

A ja radzę nie strzelać się z idiotami, bo trzeba przez nich przerywać strzelanki i tracić czas na dowożenie ich do szpitali. :roll:

Link to post
Share on other sites

Wypadki się zdarzają, ja nie jestem "idiotą" jak to powiedziałeś, ale jak to niektórzy by ujęli PRO ;) Trafienie w oko jednak się zdarzyło, nie bezpośrednie, ale jednak. Używam okularów żółtych STTI, czasami SW&D, ale po tym jak pękła mi szybka balistyczna na oczach...darowałem. Pewien delikwent wypalił mi z Cymki z 3m kulka niefartownie odbiła się od krawędzi hełmu trafiając mnie prosto w oko. 3 tygodnie narzekań na ból oka, 1 wizyta u lekarza, małe problemy ze wzrokiem spowodowane podrażnieniem, brak większych urazów.

Link to post
Share on other sites

Dlatego jeżeli zajdzie konieczność zdjęcia okularów gogli w trakcie gry poproś kogoś innego żeby cię osłonił.

Pozatym nigdy nie zdejmuj okularów poza offgejmem.

I nie strzelaj w stronę respów bo często można znależć tam mózgowca który stwierdzi że w respie można spokojnie zdjąć gogle.

I głośno zwracaj mózgowcom uwagę.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

no własnie...wypadki sie zdarzają jak już koledzy zauważyli. Na całe szczęście również się z urazem oka nie spotkałem ale różnie w życiu bywa.

Przeszedłem już kilka kursów pierwszej pomocy i prawiono tam o całej gamie różnych urazów (kiedyś się śmiałem z pręta w nodze...potem wiedza sie przydała...) ale tego nigdy nie poruszono (a jakoś o tym wtedy nie myślałem...)

 

Widzę że na forum są ludzie o większej wiedzy w tej kwestii więc mam pytanie:

 

Zakładamy ze będąc na milsimie, daleko od cywilizacji ktoś oberwał niefortunnie w oko. Może się to(tak zakładam) zdarzyć na 2 sposoby:

1. Kulka przeleci pod okularami/ktoś inteligenty inaczej je ściagnie - czyste trafienie bezpośrednie w oko

2. Kulka przebije (np. wcześniej porysowane/nadwyrężone w plecaku/stare okulary i oprócz trafienia w oko kulką dostały sie do niego odłamki szybki.

 

Co należałoby zrobić w takiej sytuacji poza wezwaniem pomocy (nie wszędzie będzie ona mogła dotrzeć, może zajść sytuacja, ze trzeba będzie sie przetransportować nawet kilka km)? Oczywiście mając przy sobie standardowo wyposażoną apteczkę osobistą. Przemyć czymś oko? Jaki opatrunek należy założyć?

 

pozdrawiam

majster

Edited by _majster_
Link to post
Share on other sites

Problemem jest to czy w oku są jakieś "ciała obce" i czy są sobie na powierzchni czy są wbite w gałkę. Jeżeli są wbite to raczej bym nie ryzykował przemywania tylko jak najszybciej szpital. Ale mogę sie mylić nie jestem "specem" w tych dziedzinach. Po prostu tak mi nakazywałby zdrowy rozsądek.

 

Wracajac do kwestii zdejmowani aokularów/gogli w czasie imprezy, czasem mi się zdaża ale zanim to zrobię upewniam się, że dookoła są moi ludzie, że jestem między nimi a nie gdzieś "z boku" i ZAWSZE w czasie zdejmowania, przecierania i zakładania okularów łeb nisko, pozycja na kolanach, siadam, kucam i "patrzę pod własne nogi" żeby zminimalizować praktycznie do zera możliwość "czystego" strzału w okolice oczu.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...