Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jakie łożyska ?


Recommended Posts

Witajcie,

 

Jakie łożyska 6mm zastosować do sprężyn M120 - M 130 ?

Czy z pozoru oczywisty wybór kulkowych systemy jest słuszny ?

Może jednak z jakiegoś powodu lepsze będą metalowe cierne (wytrzymałość) ?

Obecnie wszystko działa na plastikach, ale zależy mi na ładnym rate-of-fire, eleganckim działaniu i niezawodności.

 

Dzięki za wszelkie konstruktywne opinie, niech zostaną i dla potomnych !

Link to post
Share on other sites
  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Gdyby się udało ładnie umiejscowić gearbox'a pod wiertarką na statywie to powinno się udać.

 

Kiedyś spróbuję na "normalnym" v2 lub v3. Ale teraz udoskolnalam GB v8 - w przypadku niepowodzenia trudno mi będzie dostać nowy szkielet.

 

Jestem tak czy inaczej trochę zaskoczony, że kulkowe łożyska nie są tutaj dobrym wyborem. No nic, spróbuję tarcia metal-o-metal.

Link to post
Share on other sites

Nie są dobrym wyborem ponieważ sprężyny m120 i mocniejsze po prostu by je zgniotły :) Z wierceniem myślę, że będzie ciężko bo łożyska mają 2 różne średnice szersza od strony wnętrza GB i węższa od drugiej, musiałbyś znaleźć 2 idealne wiertła wiercić na idealną głębokość :)

Link to post
Share on other sites

Nie są dobrym wyborem ponieważ sprężyny m120 i mocniejsze po prostu by je zgniotły :) Z wierceniem myślę, że będzie ciężko bo łożyska mają 2 różne średnice szersza od strony wnętrza GB i węższa od drugiej, musiałbyś znaleźć 2 idealne wiertła wiercić na idealną głębokość :)

 

Tą większą średnicę musiałbyć podfrezować a nie wiercić bo wiertło ma stożkowy łeb. Z resztą chciałbym zobaczyć tą precyzję.

 

&mm kulki na M120 też się posypią tyle że trochę później - w M249 B&P po jakichś 20-25k bb

Link to post
Share on other sites

Panowie, są wiertła i wiertła. po co komu frez? frezik bedzie kosztował tyle co cały gearbox. z wyosiowaniem nie widze problemu. co do łożysk... wydaje mi sie, że kulkowe są najtrwalsze, kwestia tylko jakie. poszukajcie na stronach gdzie sprzedaja łozyska (albo najlepiej w jakims pobliskim sklepie z łożyskami. we wrocku znam 2 takie :) ), kupcie takie co kosztują odpowiednio dużo i bedzie dobrze. w TEORII panewki (łożyska ślizgowe) sie szybciej zużywają.

Link to post
Share on other sites

Kozak9 wywierć mi otwór na flanszę (tak to się chyba nazywało) tak aby wszystkie płaszczyzny były do siebie prostopadłe i równoległe to jesteś na prawdę kozak.

 

Edit: M150 nie gościła długo bo jakieś może 1,5-2tyś. M130 to już jakieś 20-30tyś a później już nie pamiętam ile na M120 ale dużo. Ale myślę że już im niewiele trzeba ;)

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites

mnie przez całe życie uczyli zę płaszczyzny są albo równoległe, albo prostopadłe:P te otwory są spasowane. poszerzając je praktycznie nic nie zmienisz. co do tych kuleczek, one są przecież w koszyku i nawet jak odpadną pokrywy łożyska to cięzko zeby to sie rozsypało :P

Edited by kozak9
Link to post
Share on other sites

Kozak coraz bardziej mnie przekonujesz że nie wiesz o czym piszesz. Jedna Płaszczyzna może być równoległa do jakiejś płaszczyzny a do innej może być prostopadła. I nie wiem jak chcesz wiertłem które ma element zbierający stożkowy wykonać taki zabieg.

 

Taki poglądowy rysunek w paintcie bo nie chciało mi się corela włączać.

lozvo0.th.png

 

Edit:

Rano jest i wdarł się błąd ;) płaszczyzna 1 to samo co 1' tak samo 3 i 3' jak i 5 i 5'. więc nie ma potrzeby stosowania tych podwójnych oznaczeń.

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites

nie ja nie wiem o czym pisze, tylko ty nie wiesz:P napisałeś tak, ze zrozumiałem ze 2 płaszczyzny maja być do siebie równoległe i prostopadłe :P

 

jeżeli 1 musi być || do 3 to troche utrudnia sprawe, aczkolwiek wydaje mi sie, ze nawet jakby te płaszczyzny nie były równoległe to by nic nie zmieniło dla przekładni. ze szkieletem gorzej. jeżeli chcesz poszerzyć z 6mm na 7mm to wykonujesz prosty zabieg. mocujesz szkielet w jarzmie, pasujesz otwór 6mm do osi wiertarki stołowej przy pomocy wiertła 6mm, zmieniasz wiertło 6mm na 7mm i wiercisz.

mam nadzieje ze sie nie zaplątałem. ;)

dla mnie poszerzyć ten otwór to żaden problem. ja w rodzinie mam dużo "mechanicznych" osób dzięki czemu mam dostep do duzej ilosci róznych ciekawych urządzen które nie są potrzebne normalnym ludziom :)

 

ufff... prosze cie, jezeli chcesz mi wmowic ze sie na czymś nie znam i mnie wyśmiać to nie rób tego publicznie. forum jest do dyskusji a nie do wpieniania innych osob

Edited by kozak9
Link to post
Share on other sites

Wszystkie to od dziś 2. Gdybyś znał budowę łożyska stosowanego w GB to wiedział byś że jest więcej płaszczyzn w otworze służącym do zamocowania go. To że czytanie ze zrozumieniem jest trudne wiedziałem ale że aż tak?

 

Edit: może sprostuję żebyś zrozumiał chodziło o to że nie ma miedzy płaszczyznami innych kątów niż 90 stopni i 0 stopni.

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites

Zapominasz o jednym. Poszerzasz sam otwór miejsce w którym chowa si flansza? A łożysko ci sprecyzowałem więc nie próbuj mnie "zabić" swoją wiedzą. Jeżeli te otwory nie będą spasowane do flanczy to flansza zostanie ci w środku łożysko ucieknie na zewnątrz. Napisałem o wszystkich płaszczyznach, ty mi piszesz że dwie nie mogą być do siebie zarazem równoległe i prostopadłe co jest faktem oczywistym. Jest to sformułowanie poprawne tylko należy je umieć poprawnie zinterpretować.

 

Edit: "zacznij czytać to co piszesz bo nie rozumiem tego.." to może jednak ty zacznij.

 

Edit2: Jak nigdy nie widziałeś jak potrafią się rozsypać łożyska 6mm kulkowe to lepiej nie pisz. Jak kulki wylecą na zewnątrz to pół biedy ale jak do środka to się robi mało ciekawie.

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites

sprecyzowałeś to łożysko w taki sposób " łożyska stosowanego w GB " a wiec, z tego co wiem, to w GB uzywa sie kulkowych i panewek. czy jak sie wyłącze z tematu to bedziesz zadowolony i sie uspokoisz? bo cos czuje ze mnie chcesz zjeść:) świeta są i nie krzycz na ludzi. pisząc na forum nie zrozumiemy od razu tego co mamy zrozumieć. ja np przeczytałem 3 razy twój ostatni post i nie moge zrozumieć o co chodzi.

 

ooo juz chyba kumam. ale sprecyzuj flansze bo jak do tej pory nic o niej nie powiedziałeś konkretnego. napisz tylko o niej zebym sie nie zgubił znowu

Link to post
Share on other sites

Łożysko z flanszą to łożysko z flanszą i tyle. Broń boże nie chce cię zjeść tylko uświadomić że łożyska kulkowe 6mm stosowane w GB nie grzeszą wytrzymałością i przy uszkodzeniu często zostaje sama wewnętrzna i zewnętrzna obudowa obudowa łożyska. Środek zazwyczaj wylatuje na zewnątrz, ale jak wpadnie do środka to jest źle. Łożyska 6mm znoszą za to większe prędkości niż większe odpowiedniki. Coś za coś. Tak jak już wcześniej napisałem samymi wiertłami nie wykonasz takiego zabiegu w odpowiedni sposób. Flansza utrzymuje łożysko w GB i jak zostanie wyłamana to łożysko wyleci. Przy dużych przeciążeniach na osiach zębatek i przy tym że flansza będzie się stykać ze szkieletem tylko swoją zewnętrzną krawędzią jest bardzo duża szansa wyłamania tej flanszy. Tak będzie przy zrobieniu tego dwoma wiertłami. W przypadku przefrezowania tego otworu flansza bedzie przylegać nie zewnętrzną krawędzią tylko całą swoją powierzchnią. W przypadku łożyska 8mm średnica otworu na flansze powinna być ok 9,5mm. W przypadku 7mm ok 8,2mm a w przypadku 6mm ok 7,3mm. Głębokość najlepiej taka jaka była bo gubość flansz w tych łożyskach jest praktycznie taka sama.

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites

teraz juz rozumiem o co tobie chodzi. co do duzych prędkości, w moim silniczku (nie do karabinu tylko do modelu) na predkosc obrotowa wynosi 80 000 RpM i też są 6 mm i sie nie rozsypują :) daj mi swoje gg albo napisz do mnie, bo ja bym z miłą checią porozmawial z brytofilem o czymś innym niż o problemch związanych z poszerzaniem otworów pod łożyska w GB ;) wesołych świąt życze i oby twoja eLżbietka śmigała jak najdłużej!

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...