Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Ponieważ mi się nudziło, a zobaczyłem w telewizji program o Land Warrior postanowiłem się trochę pobawić. Efekty prac będą wrzucane w miarę postępu - nie wszystko mam pod ręką. O co generalnie chodzi? O bezprzewodową wizje z broni bezpośrednio do mojego oka (tak, wiem, że to nie LW - jednak postanowiłem tak nazwać swój projekt) - to tak w wielkim skrócie :mrgreen:

 

Cały mój "system" docelowy będzie się składał z hełmu specjalnie dostosowanego pod "system" - w moim przypadku stary (stąd "pejntdżoby") plastikowy Fritz wzbogacony o kilka dziurek w skorupie:

 

lw1tr1.th.jpglw2az1.th.jpg

 

Hełm będzie pomalowany, ale to dopiero w końcowych fazach :)

Dziurki które widać wyżej służą do montażu żurawia z optyką oraz pokrowca na odbiornik (ładownica do M4). Do hełmu dojdzie jeszcze akumulator zasilający wizjer oraz odbiornik.

 

Żuraw powstał z wizjera kamery oraz zawiasu ze statywu aparatu.

lw6sc3.th.jpglw5iv3.th.jpg

 

Oto ładownica mieszcząca odbiornik

lw3rv6.th.jpglw4dr9.th.jpg

 

Z akumulatora 10v prąd pójdzie przez układ rozdzielający stabilizatorem 9V do odbiornika i 5V do wizjera ;) Podobny układ będzie na broni. Do repliki będzie założony akumulator 12v, kamerka bezprzewodowa i 12 diodowy doświetlacz w podczerwieni dający mi widoczność w ciemnościach.

 

O postępach będę informował na bieżąco :uśmiech:

lw7vy1.th.jpg

Link to post
Share on other sites

Ten kto ma wizje w podczerwieni będzie widział Rudolfa, na tym polega całą magia widzenie w ciemności.

Pomysł bardzo ciekawy zwłaszcza jeżeli więcej osób miało by taki cuda i można byłoby przełączać na inne kanały tz. widzieć co robi kolega z teamu- choć to trochę ogranicza intymność ;-)

 

@Arafat

Możesz przedstawić fotki jak wygląda obraz w nocy?

Link to post
Share on other sites

 

@Arafat

Możesz przedstawić fotki jak wygląda obraz w nocy?

http://pl.youtube.com/watch?v=L9mwGeDAxhk

1:08 - tak mniej więcej powinno to działać

 

Arafat, można spytać o (mniej więcej) koszt takiego urządzenia?

 

Jeśli nie masz komponentów to dość, dość:

 

- Zestaw kamery bezprzewodowej (jakieś 150zł)

- Wizjer (nie mam pojęcia ile)

- Akumulatory 12v (2x 40zł)

- Hełm (fritz jakieś 50zł)

- Przewody, włączniki, wtyczki, pierdółki

- Oświetlacz IR (50zł)

 

Skoro ma 12diod to wg. Mnie będzie swiecil jak Rudolf

Weź telefon komórkowy z aparatem i odpal go. Teraz weź pilot do telewizora, skieruj jego górę w obiektyw i naciskaj na nim klawisze :uśmiech:

Link to post
Share on other sites

Zainteresował mnie temat, na diodach IR osiągniesz wystarczającą wydajność tylko w warunkach CQB, niestety w lesie światło się rozproszy, chyba, że zastosujesz efekt lampy samochodowej, ale to przedobrzenie.

 

Nie zastanawiałeś się, żeby wykorzystać ten zestaw do obserwacji terenu, czyli kamera na drzewo, a odbiornik pod okiem?

 

Javelin, musiałbyś mieć jakiś odbiornik, światło o tej długości (podczerwone) jest niewidoczne dla ludzkiego oka.

Link to post
Share on other sites

Też pracuję nad czymś takim, ale nie wiem czy nie rozwaliłem dzisiaj niechcący wizjera jak próbowałem go podłączyć, bo coś zaczął świrować. Na szczęście mam dojście do wizjerów i może jutro coś mi się uda zrobić.

penio ma rację co do zasięgu, dołożenie większej ilości diod, nie zwiększy znacząco zasięgu widzenia, ale rozjaśni obraz na tym samym obszarze. Ja pobawię się soczewkami i odblaskami od latarek, może coś pomoże.

I ciekawostka: w nagrywarkach dvd jest laser, który świeci w paśmie podczerwieni i jest niewidoczny dla oka :)

Link to post
Share on other sites

Zainteresował mnie temat, na diodach IR osiągniesz wystarczającą wydajność tylko w warunkach CQB, niestety w lesie światło się rozproszy, chyba, że zastosujesz efekt lampy samochodowej, ale to przedobrzenie.

 

Nie zastanawiałeś się, żeby wykorzystać ten zestaw do obserwacji terenu, czyli kamera na drzewo, a odbiornik pod okiem?

 

Javelin, musiałbyś mieć jakiś odbiornik, światło o tej długości (podczerwone) jest niewidoczne dla ludzkiego oka.

Ba, rozważałem nawet montaż na "UAVach" - zdalnie sterowanym pojeździe/helikopterze - ale to wszystko koszty i koszty :roll:

Link to post
Share on other sites

Czyli pozostaje pomysł zrobienia z tego NV. Jeszcze dodatkowo polecam Ci pomysł, żeby kamerce dać jakieś poważne zbliżenie, spotkałem się niedawno z kolesiem, który na karabinek zamontował aparat z 12x zoomem optycznym...przydatny bajerek i wygodniejszy niż lornetka.

Link to post
Share on other sites
I na powiększeniu x12 był w stanie coś dostrzec pomimo trzęsącego się obrazu i słabej jakości?

Był w stanie, gdyż obraz był jakości cyfrowej, na tej odległości przy użyciu lornetki ludzkie oko okazało swoje wady. No, ale przyznam rację, trzęsący obraz był jednak problemem, lecz przy odpowiednim podparciu sprawa była miodzio.

 

Powiedz mi jeszcze jak wykorzystałeś wizjer, jak podłączyłeś itp.

Edited by penio151
Link to post
Share on other sites

Penio - to chyba jasne, ze dioda IR ma emitować światło niewidoczne dla ludzkiego oka a widoczne np. w kamerze cyfrowej, co działa jak noktowizor aktywny. Ale jak napisałem diody IR emitują też trochę światła widzialnego, co wystarczy zeby zdradzić pozycję takiego obserwatora. Nawet iluminator w moim nokto emituje wystarczająco dużo widzialnego światła zeby to zobaczyć gołym okiem - wprawdzie dzięki konstrukcji samego iluminatora (soczewki itp) trzeba patrzeć prawie idealnie na wprost, zeby to światło zobaczyć, ale np. nasz cel już zobaczy że go podglądamy.

 

Co do lasera z nagrywarki DVD - zdrowy dla oczu to on nie jest :)

Link to post
Share on other sites

Ten laser służy tylko do odczytu z tego co wiem ;) ten silniejszy, który jest rzeczywiście niebezpieczny emituje czerwone światło.

Ja oświetlacz zrobię z jakiejś latarki, w której żarówkę zastąpię diodą ir i powinno spełniać swoje zadanie.

Edit:

http://www.allegro.pl/item517585630.html

chyba się skuszę i sprawdzę :)

Edited by chrzanu
Link to post
Share on other sites

Tak jak już wcześniej pisałem, to zwiększając ilość diód, nie zwiększysz znacznie zasięgu, jedynie będzie jaśniej na tym samym dystansie, natomiast stosując taką diodę zyskujesz zasięg, dwie takie jak w aukcji sądzę, że to będzie aż nadto, poza tym jedna dioda pobiera 700mA, więc dość sporo jak na diodę ;)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...