Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Fizyka COrnika


Recommended Posts

Wybaczcie mą smiałość, ale nigdzie nie znalazłem takich informacji.

Interesuje mnie to jakie ciśnienie panuje w zbiornikach replik gazowych (GG). I jaka jest zależnośc miedzy ciśnieniem a ilościa potencjalnych FPS'ów (wiem że to zależy od wielu czynników oprócz ciśnienia ale jakaś zależność pewnie jest)?

 

Albo jaki współczynnik spręzystości ma GG (bo teg oteż nei mogłem znaleść, z tego co ja sie orientuje to jest chyba propan z jakimiś domieszkami które właśnie czyią GG bardziej "ropreżliwy").

 

Z góry dziękuję za fachowe odpowiedzi :)

Link to post
Share on other sites

Konstrukcja to swoją droga, chodzi o to, że chcę policzyć jakie będzie potrzebne cisnienie w zbiorniku, żeby napędzić kulki do ~350 fps. Przy np. dyszy doprowadzajacej do komory o l~100 i d~5. Jak dam za duzę to wyjdzie 100fpsów i zabije kogoś a jak za mało to bedzie kichał kulką (bo naboje są specyficzne) więc żeby to policzyć potrzeba mi jakichś informacji na temat GG, bo producenci nie podaja żadnych informacji (przynajmniej ja nie znalazłem)

Link to post
Share on other sites

Na chłopski rozum - tak.

 

Z drugiej strony - sporo zależy od konstrukcji repliki. Mam Maruzena, który jest zrobiony pod HFC134a, i bangla pięknie - ostatnio, przy temperaturze ok.20-25 stopni na jednym nabiciu wywalił trzy i pół maga (potem skończyły mi isę kulki w szybkoładowarce :P), strzelając na dystans ok.30 metrów (na 20m - odmierzone! - dało się trafić w puszkę po bronku, tylko ja z pistoletu słabo sobie radzę :().

Czy gdybym go nabił GG, to było by lepiej? Może, ale jest spore rzyko, że gnat wypluje uszczelki, o ile nie rozpadnie się cały. Nie do takiego ciśnienia go projektowano!

Link to post
Share on other sites

Ja czytałem z kolei, że gg ma jakieś 120 psi, ale poczekam na dokładne dane.

 

@Err

Myślę, że na gg nic by się nie stało. Zauważ, że prawie wszystkie repliki japońskie mają zalecany HFC, a i tak większość użytkowników leci na greenie. Co więcej sam wystrzeliłem kilka magów na CO2 ok. 300 psi (eksperymentalnie) Sig'iem KSC (zalecany HFC) i nic się nie stało. Oczywiście nie mam zamiaru normalnie używać Dwutlenku.

Link to post
Share on other sites

Airsoft Gas Comparison Chart

Name-------------Other name--------PSI at 21'C

Green Gas----------Propane------------ ~100

Red Gas------------HCFC-22----------- ~121

Regulated CO2 (Without liquid CO2)-- ~200 - 800

CO2 (With liquid CO2)----------------- ~837

 

Według Madbulla.

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites

A czy da się ( jestem zielony w tematyce gaziaków - to pytanie dla znawców tematu ) zastosować HP 3000 psi z regulatorem ładującym do powiedzmy 100 psi i używać to w gazowych eMkach? Czy takie coś ma sens?

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Ale w takim razie gdzie jest haczyk?

 

Przecież w takim wypadku kosztowność grania na HP jest absurdalnie niska? Nikt wcześniej na to nie wpadł?

 

Prosta kalkulacja:

 

załóżmy, że magazynek M4 ma pojemoność gazu 100 ml załóżmy że pojemnik ciśnieniowy HP ma także 100 ml(przyjęte dla łatwości obliczeń)

Ciśnienie wymagane magazynka to 100psi

Ciśnienie w butli to 3000 psi

Zatem, ładując z reduktorem możemy teoretycznie naładować 29 magazynków. Odejmując, sprawność poszczególnych układów dajmy na to, że załaduje 20 magazynków ( 30% mniej niż w teorii )

Teraz przełóżmy to, na butle jedno litrową której pojemność jest 10x większa. Zatem z jednej butli HP moglibyśmy naładować 200 (teoretycznie 290 )magazynków.

 

Ładowanie butli HP to koszt w Poznaniu 2zł / butla

 

Czyli koszt wystrzału jednego bb z magazynka 50 nabojowego, przy założeniu że jedno "tankowanie" daje możliwość wystrzelenia 1 pełnego magazynka 2zł / 50bb * 200 = 0,0002 zł / bb czyli 0,02 gr /bb

 

W porównaniu do GreenGazu kosztującego 39zł / l wychodzi z niego około 20 magazynków po 50bb czyli 0,039zł / bb czyli 3,9 gr / bb

 

Co sądzicie o takich przeliczeniach?

 

I ponawiam pytanie gdzie jest haczyk :) ?

Edited by SoP-PeL
Link to post
Share on other sites

Znajomy robił to tak:

Butla do paintballa z jakąś przelotką i to nabijane u strażaków lub nurków zwykłym powietrzem (za darmo).

 

Używał tego w Berettce Bella i dopał był niesamowity :D

 

Pomiarów żadnych nie robiliśmy, stwierdzam tylko fakt, że takie coś jest wykonalne ;)

Link to post
Share on other sites

Nie jestem fachowcem w tej materii ale:

HP wiąze sie przede wszystkim z "obciazeniem genetycznym" ;) Chodzi o to że ni ma możliwości "schowania" w sensowny sposób w replice zbiornika jak i zaworow/reduktorów. Jak najbardziej jest to do ogarniecia technicznie choćby poprzez "mambę"- butla do "plecaka"-wąż-złączka-reduktor i naprzód. Ale kto chciałby biegać z np M4 "przywiązanym" do plecaka jakimś "kablem telefonicznym" ;) Rozpatrywałem taką ewentualność w swoim RAMie AR11 ale zrezygnowałem z jednej przyczyny: Nie widzi mi się snajperka z wystającymi na łączeniu kolba-receivery pokrętłami/śrubami reduktorów. Tak samo jakies "przewody" mi nie pasują. Zostaję przy CO2 które spokojni echowa sie w normalnych kolbach.

 

Inna sprawa przy szturmowym karabinku i systemem HP z butlą w kolbie. Tu już mniej mi przeszkadza "brzydka kolba" a zalety niwelują to "paskudztwo" ;)

 

Jedno jest raczej pewne: podłączenie HP z sensownym cisnieniem do replik standardowo napedzanych GG zabije wcześniej czy później ich bebechy a przede wszystkim uszczelki. Chyba, że zostanie ciśnienie zbliżone do GG. Ale wg mnie szkoda zachodu żeby tylko "obejść" problem zimy. Jak już to przede wszystkim wzrost prędkości wylotowej kulki ma tu jakies sensowne znaczenie.

Link to post
Share on other sites

Dzięki kolego Jaber oraz thor_ ze smutkiem muszę rozwiać mój pomysł.

 

Wydajność gazu zależy od stanu skupienia. Większą wydajność ma co2 i propan gdyż przy zadanych ciśnieniach jest w stanie ciekłym. HP gaz przy ciśnieniu 100 psi starczy może na 5 strzałów.

Także niestety porażka - ale nie ma co się zrażać . Trzeba szukać dalej!

Link to post
Share on other sites

Miałeś powietrze w formie ciekłej?

Według moich obliczeń uzyskałeś: 14,47887 psi (zakładając, że na manometrze masz dokładnie 210kg/cm2). Więc chyba musisz jeszcze pompować i będziesz mógł tanio strzelać ;)

 

Na alledrogo widziałem ostatnio GG "mega pucha" czy coś w tym stylu. Sprawdzał to ktoś?

Edited by acti357
Link to post
Share on other sites
Według moich obliczeń uzyskałeś: 14,47887 psi (zakładając, że na manometrze masz dokładnie 210kg/cm2). Więc chyba musisz jeszcze pompować i będziesz mógł tanio strzelać icon_wink.gif

 

Raczej ty się doucz trochę. Czerwona skala to skala kg/cm2 czyli atmosfera techniczna. Nie wiem jak ty to liczyłeś ale dobry jesteś bo 210kg/cm2 to jest ok 3129PSI. Kolega napompował 15kg/cm2 czyli ok 213PSI.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...