Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Czterorzędowy magazynek do AK-74


Recommended Posts

Oglądałem film dokumentalny o strzelaninie między policjantami,

a bandytami napadającymi na banki (walka trwała ponad 40 minut).

Rabusie z powodzeniem używali 100 nabojowych magazynków bębnowych.

Dodatkową przewagę zapewniła im amunicja przeciwpancerna i

pokaźne opancerzenie osobiste.

Co dziwne, lufy w AK47 się nie przegrzały.

Edited by pablo79
Link to post
Share on other sites

Nie wszyscy panowie którzy brali udział w tym słynnym już dziś napadzie używali konstrukcji opartych na Kałasznikowie (Wikipedia podaje że były to rumuńskie klony). Jeden z nich miał HK91 na ten przykład. A co do pojemności druma to można sobie policzyć jak ktoś jest zainteresowany - 19 sekunda klipu

Link to post
Share on other sites

Nie mam pojęcia, co to jest ta "brzydka Ela".

To jest L85 i chyba nie musze Tobie pisać jakiego karabiu szturmowego jest następcą.

Powodem jest fakt, że zwiększa się - i to znacząco - masa broni, pomijając fakt, że nie ma do tej pory satysfakcjonującego magazynka o dużej pojemności.

Na pytanie czemu ten magazynek nie został wprowadzony nie odpowiedziałeś wprost, ja jedynie zasugerowałem że jedną z możliwości zakładając że działa poprawnie (nie wpływa znacząco na masę i wyważenie broni, oraz nie powoduje zacięć itp) jest zwiększone zuzycie amunicji związny z tym problem logistyczny. Pozatym magazynki typu drum istnieją, ale armie stosują je tylko do zasilania karabinków w wersji LMG, więc co stoi na przeszkodzie aby zamontować taki magazynek na RPK.

O ile zespoły takowe faktycznie są, łącznie z zapraszaniem pisarzy fantastycznych na konferencję wojskowe, o tyle bajką jest, że magazynek o dużej pojemności pojawił się w jakichś filmach, zaś koncepcja karabinka-granatnika pochodzi z Aliens. Ktoś Ci kompletne bzdury naopowiadał. Aliens jest z 1986, zaś taka broń powstawała już w latach... 1950. To tak, abyś na przyszłość nie wierzył w bajki.

Nie karabinka + granatnik, ale systemu uzbrojenia jako takiego. W filmie Aliens pojawił się karabinek szturmowy o zwartej konstrukcji wyposazony w automtyczny granatnik plus magazynek na 99 sztuk amunicji i taka koncepcja miała przyświecac ideii OCIWa. Z resztą zdziwiłbyś się ile pomysłów designerskich zostało zaczerpnietych z takiego Star Treka.

Link to post
Share on other sites

To jest L85 i chyba nie musze Tobie pisać jakiego karabiu szturmowego jest następcą.

Chyba musisz, bo ja nie mam pojęcia co to jest "karabin szturmowy", a karabinek automatyczny L85A1 zastąpił karabin samopowtarzalny L1A1.
Na pytanie czemu ten magazynek nie został wprowadzony nie odpowiedziałeś wprost
Doprawdy? A mógłbyś jeszcze raz przeczytać to, co napisałem?
ja jedynie zasugerowałem że jedną z możliwości zakładając że działa poprawnie (nie wpływa znacząco na masę
Czy Ty żyjesz w jakimś świecie z inną fizyką? Jak może nie wpływać na masę, skoro mieści znacząco więcej sztuk amunicji, które mają określony ciężar?
jest zwiększone zuzycie amunicji związny z tym problem logistyczny
Sugerujesz, że wojska używające karabinków maszynowych czy karabinów maszynowych od - policzmy, ponad wieku - kiedykolwiek miały z tym problem? Interesujące rozważania :)
Pozatym magazynki typu drum istnieją, ale armie stosują je tylko do zasilania karabinków w wersji LMG
Słowa, których Ci brakuje to magazynek bębnowy (opcjonalnie dwubębnowy) oraz karabinek maszynowy.
więc co stoi na przeszkodzie aby zamontować taki magazynek na RPK
Ekhm...? Nie wiem, o czym piszesz, ale magazynek bębnowy do karabinka maszynowego RPK jest znany i używany od lat, był stosowany również w Wojsku Polskim.
Nie karabinka + granatnik, ale systemu uzbrojenia jako takiego.
SPIW koncepcyjnie z lat 1950., a w metalu z lat 1960. posiadał coś takiego. Może nie staraj się tłumaczyć mnie, jak wygląda historia broni strzeleckiej, dobrze? :)
W filmie Aliens pojawił się karabinek szturmowy o zwartej konstrukcji wyposazony w automtyczny granatnik plus magazynek na 99 sztuk amunicji
Plakat z M41-A wisi mi na ścianie, jako jedyny przejaw moich zainteresowań bronią strzelecką, a zatem ponownie, tłumaczenie czym jest karabinek-granatnik z Aliens odbieram jako dosyć zabawne. Zwartość konstrukcji miał już M203 w zestawie z M16A1, a magazynek o dużej pojemności do niego wymyślono w czasie, kiedy Twoi rodzice raczkowali. Aliens, wbrew bajkom, w które najwyraźniej uwierzyłeś, niczego nowego do konstrukcji czy koncepcji tworzenia broni nie wprowadził. I nie miał nic wspólnego z programem OICW.
Z resztą zdziwiłbyś się ile pomysłów designerskich zostało zaczerpnietych z takiego Star Treka.
No, zaskocz mnie - ile? I jakich? Jakieś przykłady?
Link to post
Share on other sites

Wiesz, nie jest on powszechnie wprowadzany do uzbrojenia wojsk rosyjskich, co może dać Ci odpowiedź na pytanie.

No normalnie kompleksowośc tej odpowiedzi powaliła mnie na kolana... Innych zresztą też. Poczytaj sobie dane dotyczące statystk zuzycia amunicji w czasie wojny w Wietnamie i kosztów jakie US Army musiała w związku z tym ponieść. Ale co tam Ty i tak zawsze wiesz lepiej ... Projekt silnika pulsacyjnego, sonda napędzana wiatrem słonecznym to też dla Ciebie bzdury.

Doprawdy ta dyskusja tworzy zbytni OT, więc ja ją ze swojej strony kończę, a Tobie doradzam napój z melisy.

Link to post
Share on other sites
No normalnie kompleksowośc tej odpowiedzi powaliła mnie na kolana... Innych zresztą też.
Cierpisz za miliony, czy jesteś telepatą wiedzącym, co czują inni? A może jesteś tylko niepewnym siebie kolesiem, który właśnie publicznie wymyślił sobie wirtualne wsparcie? Tak, zauważyłem, że nie pojąłeś odpowiedzi. Następnym razem, gdy będziesz miał z tym problem - zadaj pytanie pomocnicze. Wytłumaczę, może nawet napiszę prostszym językiem.
Poczytaj sobie dane dotyczące statystk zuzycia amunicji w czasie wojny w Wietnamie i kosztów jakie US Army musiała w związku z tym ponieść.
Czy Ty w ogóle wiesz, czego dotyczyły te statystyki i jaką amunicję obejmowały? Nie? To widać. I nie, nie muszę tego czytać, bo dane znam. Nie mam też pojęcia, co zużycie amunicji m.in. przez karabiny napędowe ma wspólnego z magazynkami bębnowymi czy innymi o wysokiej pojemności do karabinków automatycznych. Czy jesteś w stanie wytłumaczyć swój tok myślenia, bo logiki nie ma w tym za grosz.
Projekt silnika pulsacyjnego, sonda napędzana wiatrem słonecznym to też dla Ciebie bzdury.
Wyjaśni mi ktoś, o co mu chodzi? :)
Doprawdy ta dyskusja tworzy zbytni OT, więc ja ją ze swojej strony kończę, a Tobie doradzam napój z melisy.
Wierzę, że piszesz z autopsji, widzę również, że próbujesz przenosić swoje emocje na innych, co jest nie tylko infantylne, ale jeszcze dosyć głupawe. I owszem, możesz uciekać z tego wątku, pozwalam.

 

A gdzie te przykłady ze "Star Treka"? Silnik pulsacyjny? A jaki silnik miał niemiecki pocisk z czasów II wojny swiatowej V1? Sprawdź w wikipedii, będziesz mądrzejszy i nie będziesz wypisywał głupot :)

Edited by REMOV
Link to post
Share on other sites

Dundee - ale czy to nie kwestia po prostu braku alternatywy? Przecież jeśli piszesz, że używasz łączników, to także masz "podpięte" 60, tyle że 30 "pośrednio".

 

Bo w sumie, gdyby założyć, że ten 4-rzędowiec byłby niezawodny, to nie dostrzegam z mojego laickiego punktu widzenia, przewagi 2 połączonych 30-ek od 1x 60-tki:

 

-/+ wymiary podobne (a nawet 2x30 podejrzewam, że większe)

-/+ masa pewnie porównywalna

- konieczność zmiany maga po wystrzelaniu 30 naboi

Tak jak pisałem jest to moje subiektywne zdanie. Waga jest podobna, wymiary - dwa połączone są "nieco szersze", ale nie ma to znaczenia podczas prowadzenia ognia. Konieczność zmiany magazynka występuje zawsze, bez względu na ilość zawartej w nim amunicji. Mając spięte łącznikiem dwa magi, można to zrobić szybciej niż szukając skitranego w ładownicy pojedyńczego, ale to wszystko kwestia techniki i przyzwyczajeń. ;)

 

Biper911 ma rację , taki 1x60 zapewnia możliwość dawania ostrej osłony przez dłuższy czas , podczas takiej osłony lub prowadzenia ognia przygniatającego może nie być czasu na przeładowanie z 2x30

...do "dawania ostrej osłony", czy raczej prowadzenia ognia zaporowego przeznaczona jest "specjalnie skonstruowana" i przeznaczona do tego broń wraz z odpowiednim przechu*em do obsługi - na każdym szczeblu, począwszy od drużyny/team'u etc.

BTW jakoś nie potrafię sobie wyobrazić skutecznego (pod względem celności) ognia zaporowego (mówimy o ogniu ciągłym)rowadzonego z np.: miniBeryli (mały zasięg skutecznego rażenia), bez względu na ilość amunicji podpiętej do niego (chociąaż pewnie mógłby zostać osiągnięty pewien efekt psychologiczny - jeśli weźmiemy pod uwagę powstały przy tym hałas) ;)

To taki przykład jeżeli chodzi o wyposażenie 7 na 8 członków CPT.

Ale jak już wyżej nadmieniłem, jest to moje subiektywne zdanie i wszystko jest kwestią przyzwyczajenia oraz mojego wyboru wyposażenia.

Nie mam zamiaru nikomu na siłę "wciskać" swoich racji, poprostu wyraziłem swoją opinię o przedmiocie tej dyskusji.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Jak to jest, że jak ja zacznę jakiś temat, albo coś gdzieś napiszę, to flame rozpoczyna.. Jakiś niefartowny jestem, czy co? ;D

 

@Dundee

Dzięki za to, że piszesz, bo lepsza opinia subiektywna doświadczonego użytkownika, niż brak opinii :)

 

@Remov

Wiesz może, czy ten magazynek w ogóle był testowany przez wojsko/służby wewnętrzne, czy idea zdechła zanim cokolwiek konkretnego z nim zrobiono np. z powodu jego zawodności?

Link to post
Share on other sites
Wiesz może, czy ten magazynek w ogóle był testowany przez wojsko/służby wewnętrzne
Niestety nie wiem.
czy idea zdechła zanim cokolwiek konkretnego z nim zrobiono np. z powodu jego zawodności?
Mam wrażenie, że to była praca badawcza i mogła być jakaś seria produkcyjna, ale na szeroką skalę nie słyszałem, aby to ktoś do wojska wdrażał. Podejrzewam, że używają tego magazynka co najwyżej jakieś rosyjskie służby.
Link to post
Share on other sites

Jako ciekawostka:

Niejaki pan Martin Cooper przyznaje się, że do skonstruowania (przez niego) pierwszego zminiaturyzowanego telefonu komórkowego zainspirował go serial Star Trek, a dokładnie 'telefon' kapitana Kirka.

 

P.S. Możnaby to podciągnąć pod "pomysł na uzbrojenie". Czujesz się spełniony ? xD

Link to post
Share on other sites

Zmusiliście mnie do przejrzenia moich archiwów, okazuje się, że 60-nabojowy magazynek (Magazin Powyszjennoj Emkosti) został oficjalnie przyjęty do uzbrojenia wojska (aczkolwiek nie wiem, czy je zakupili) i otrzymał indeks 6Ł31, pewną partię zakupiono w 2006 dla Wojsk Wewnętrznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (WW MWD). Masa pustego - 0,315 kg, masa pełnego (60 sztuk amunicji 5,45 mm x 39) 0,956 kg.

 

th__6L31_01.jpg

Edited by REMOV
Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

_60_nabojowy_01ygnu.jpg _60_nabojowy_02nc1v.jpg _60_nabojowy_03me9u.jpg

 

Znalazłem nieco materiałów na temat tego 60-nabojowego magazynka. Niestety w eksploatacji okazał się być projektem nieudanym, który wymaga dopracowania. Lekkie uderzenie dnem magazynka w dowolną powierzchnię powodowało zacięcia, naboje blokowały donośnik (jak jest to widoczne na ostatnim zdjęciu), ustawiały się pionowo i broń przestawała strzelać.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...