Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Cylinder - typ ma znaczenie! Patrz pierwszy post !


Recommended Posts

Tl;dr:

TO DLA TYCH WSZYSTKICH, KTÓRZY NIE MAJĄ CZASU I KTÓRYM NIE CHCE SIĘ CZYTAĆ. CZCIONKA SPECJALNIE TAKA WIELKA, ŻEBYŚCIE NIE PRZEOCZYLI

 

Typ 0 BU - Lufy powyżej 550mm

Typ 0 STNDR - Lufy od 450mm do 550mm

Typ 1 BU - Lufy od 400mm do 500 mm

Typ 1 STNDR - Lufy od 350mm do 450mm

Typ 2 BU - Lufy od 300mm do 400mm

Typ 2 STNDR - Lufy od 250mm do 350mm

Typ 3 - Lufy od 200mm do 300mm

Typ 4 - lufy do 150mm

 

Zakres orientacyjny, występują indywidualne odchyły w górę i w dół, w zależności od szczelności zespołu cylindra i połączenia z komorą oraz lufą.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ostatnio miałem trochę wolnego czasu. Zajmuje się tuningiem nie od dziś i postanowiłem przeprowadzić takie małe badanie.

Dość często na forum możemy spotkać się z opiniami, iż cylinder nie ma znaczenia. Tzn. dobry jest cylinder 0 bo daje więcej fps i jest cichszy (to akurat prawda). Jeżeli masz m4 (lufa 36 cm) to bierz 0. A tu psikus...

 

Zastanowiło mnie to, że w swojej odpicowanej G36 CA (m130, bore up i wszytko to co daje dużo fps, silkon systemy precka CA) mam ... mniejszy zasięg niż w MP5 CA (lekki tuning, uszczelnienie itp. sprężyna stokowa G&P). Z początku myślałem, że to jednak źle poskładany GB w G36. Otóż nie! Test szczelności cylindra, a następnie dyszy i komory okazał się być jak najlepszy.

 

G36 poszło w odstawkę. Wziąłem się za MP5.

 

Na konfiguracji stokowa lufa, gumka systemy i w/w sprężyna zasięg skuteczny wynosi 45 m. (z tej odległości trafiam w cel wielkości hełmu, przy bezwietrznej pogodzie). Kulka leci dalej, maksymalny to około 55 metrów.

Wymieniłem na cylinder typ 0 (test szczelności pozytywny) i ... zasięg spadł. Karabin nabrał dużego rozrzutu.

Kulki 0,25 G&G.

Powróciłem do poprzedniego cylindra (typ 2 stock) i zasięg wrócił do normy.

 

 

Jeżeli ktoś nie wierzy proszę sprawdzić osobiście. Zapewne u różnych osób wyniki będą jakże różne. Nie kwestionuje też, że komuś akurat cylinder o większej pojemności w stosunku do lufy pomógł. Możliwe, każdego przypadku nie rozpatrywałem. Chciałem tylko obalić pewien mit krążący wśród wielu użytkowników.

 

Pozdrawiam i do następnego testu :icon_smile:

Edited by wiciok
Link to post
Share on other sites
  • Replies 617
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mieć możesz, ale jak zmienisz na 0 trochę fps urośnie (parę, to nie będzie jakiś super skok)

Właśnie taką sytuację chce jeszcze sprawdzić (zasięg). Muszę tylko lufę znaleźć na szafie xD

 

Coś tak sądzę, że wiem co się stanie z gietą xD

Edited by Dragunow
Link to post
Share on other sites

Zastanawia mnie jedno. Dziura w cylindrze ma jakby "zmniejszyć" pojemność tak? Żeby dopasować do pojemności lufy? Dobrze rozumiem?

 

To po co bore up np typ 1 który ma niby większą pojemność niż nb? Nie starczył by zwykły cylinder typ 0 i tylko dysza o większej średnicy wewnętrznej?

Edited by Superrzuf
Link to post
Share on other sites

Może ja napisze cos od siebie

 

M4A1 G&P , na stocowym cylindrze(ktory niby pelny ,a wcale nie typ 0) i lufie wew. 363 mm ,strzelała calkiem nieżle na 25m

 

Po wymianie sprężyny na Guardera Sp 120 i precki na systemę 509mm schowaną w tłumik ,podkładkowania itd.,szału nie było ,może skupienie trochę lepsze

 

Następnie wymiana komory na sławną KA + max uszczelnienie,efekt może lepiej kompozyt zaczeło kręcić ,ale nie powalilo mnie na kolana

 

Wreszcie wymiana cylindra na systemę nierdzewną ,polerowaną typ 0, efekt zasięg skuteczny (jak dla mnie trafienie w cel 40x40 cm) to max. około 35/40 m, maxymalny nie mierzony ,co za różnica jak daleko poszybuje kopozyt

 

Nie wiem czy to coś wniesie ,ale chciałem sie podzielić spostrzeżeniami

 

Reszta flaków stockowa, nie wiem może jeszcze głowice tłoka wymienie to zobaczymy,pozdro 8)

Link to post
Share on other sites
To po co bore up np typ 1 który ma niby większą pojemność niż nb? Nie starczył by zwykły cylinder typ 0 i tylko dysza o większej średnicy wewnętrznej?

Nie ma tak lekko w życiu ;).

 

Deep Fire zrobił głowicę cylindra (nb) z powiększonym wylotem i pasującą do niej dyszę, ale to rozwiązanie na pół gwizdka. W BU chodzi o to, że sprężasz większą ilość powietrza na tej samej drodze tłoka (niejako w tym samym czasie). Przy non-bore masz więcej powietrza, ale w nieznacznie dłuższym czasie (dłuższa droga do pokonania). Prościej nie umiem tego wyjaśnić.

 

Zresztą to tylko teoria.

Słyszałem głosy (i to poważnych airsoft-mechanic), że typ zero jest dobry do wszystkiego. Sam jestem jeszcze przed testem porównawczym BU typ 0 i 2.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

A takie podsumowanie? Lufa 509mm załóżmy i cylinder typ 1 z otworem o ile mnie pamięć nie myli, to ma lepiej hulać niż typ 0? Kompletnie nie czaję o co wam chodzi. Objętość cylindra do objętości lufy powinna się zgadzać i ciut lepiej jak lufa jest dłuższa, taka jest stara szkoła.

Link to post
Share on other sites

Sprawa jest bardzo prosta.

Cylinder bez dziury - lufy od jakis 40 cm do 55.

Borek bez dziury - lufy od 550 ... Ostatnio sprawdzalem trzy precki.

Systema (przemielone 30 k kulek wiec dobita) 509 mm,

Mad bull nowka nie smigana II gen black - 509 mm,

oraz Deep fire stare (z 30 k kulek przebiegu) 590 mm.

Do tego Aug z borkiem i 500 fps.

 

Okazalo sie ze nowa lufa madbulla i systema ... dzialaja srednio.

Za to deep fire daje o wiele celniejsze strzaly mimo ze jest przeciez gorszy w osiagach. Za to w stocku augu jest odwrotnie.

Wydaje mi sie ze moga tu miec wplyw turbulencje i za duze cisnienie przy wylocie z lufy - jezeli ma ona za mala dlugosc.

 

Co do kombinacji z lufami - kiedys bawilem sie swoja mp5 galaxy.

Bez ingerencji w sprezyne - tylko zmiana lufy oraz cylindra.

 

Przy lufie stock i cylindrze 2 - strzela wiadomo dobrze.

Przy lufie 509 i cylindrze 0 - strzela odrobine celniej ale zasieg podobny.

wiec wsadzilem lufe 360, cylinder type 1 - i zasieg wcale nie spadl ani precyzja strzalow sie nie pogorszyla.

Wszystko przy 300 fps.

Zostala wiec dluzsza lufa. (wszystkie byly stockami od roznych modeli elektrykow wiec o podobnej srednicy i jakosci).

 

Wstawienie cylindra type 0 do repliki z krotka lufa moze odrobine poprawic fpsy, ale moze tez wlasnie pogorszyc skupienie.

Wydaje mi sie ze to kwestia tego, ze podczas gdy kulka jest na wylocie lufy - tlok jest dopiero w polowie drogi. Wiec wypadajac kulka jest jeszcze dopychana strumieniem powietrza. Powoduje to zmiane jej kierunku lotu i mniejsza precyzje strzalu. Dlugosc lufy powinna byc tak dopasowana by glowica uderzajac o glowice cylindra - robila to w tym samym czasie kiedy kulka opuszcza lufe, tak by nie bylo dodatkowego popychania juz poza lufa (plus wiadomo - dziura - zasysa powietrze i polepsza skupienie kulek na auto).

Link to post
Share on other sites

CO też zauważyłem przy różnych cylindrach hopek zupełnie inaczej reaguje. Tak jakby przy krótszej lufie kulka jeszcze raz chciała się "odbić" w lufie i gdy lufy już nie ma kulka leci w kosmos. Tak więc trza ustalić mały hopek (czyli mały zasięg)

Link to post
Share on other sites

To nie kwestia odbijania w lufie - moim zdaniem to kwestia tego ze przy dlugiej lufie kulka wytraca energie (moment obrotowy) poprzez lekkie tarcie wewnatrz lufy. Jak lufa jest krótka - wtedy kulka przez mniejszy odcinek jest chamowana dlatego duzo mniejszy hop jest potrzebny.

Przy lufach 509-590 mm praktycznie nie jest mozliwe uzyskanie efektu tego ze kulka idzie ostro w gore.

Przy lufach ponizej 250mm - jest mozliwe ze leci prawie pionowo w gore przy gumce guardera przezroczystej.

Link to post
Share on other sites

 

Przy lufach 509-590 mm praktycznie nie jest mozliwe uzyskanie efektu tego ze kulka idzie ostro w gore.

 

 

Tutaj się nie zgodzę. Mam zwykły cylinder 0, lufę 650mm i przy maksymalnie podkręconej gumce (niezależnie jakiej bo miałem i pj i systemę i guardera) po ok 30m kulka leci prawie pionowo w górę.

 

Co ciekawego zauważyłem co do długości lufy.

Przy stockowej lufie 460mm, 6.04mm zmierzyłem 460fps ale zasięg maksymalny nie powala.

Natomiast przy lufie DF 650mm (czyli podobno za dużo dla zwykłego cylidra 0), 6.02mm zmierzyłem "tylko" 450fps ale zasięg maksymalny jest zdecydowanie lepszy niż na krótszej lufie, mimo, że w sumie nie powinien być bo fps to fps.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...