Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

spójność uzbrojenia, wyposazenia i ekwipunku


Recommended Posts

jak to się u was prezentuje? i jak to sie prezentuje ogolnie w całym srodowisku militarno-airsoftowym? czy staracie sie odtwarzacie jedną armie/jednostke, z wszystkimi plusami i minusami z tym związanymi, czy macie na sobie/uzywacie tego co sie wam podoba, jest dobre i wygodne?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Generalnie dobrze jest miec wszystko dobrane - wynika to nie tylko z estetyki wygladu sprzetu ale takze z jego funkcjonalnosci. Jezeli uzywam niemieckiego plecaka gorskiego to bede takze uzywal niemieckiej karimaty (w plecaku jest specjalna komora na karimate, ktora po wlozeniu usztywnia czesc plecowa - z "walcowata" jest to juz o wiele trudniejsze) i niemieckiego spiwora (odpowiedni rozstaw trokow). Nie oznacza to wcale, ze inny sprzet nie jest kompatybilny, fakt jest jednak taki, ze pewne rzeczy zostaly zaprojektowane aby wspolpracowac ze soba.

 

Najlepiej jest chyba kompletowac pasujacy do siebie tematycznie sprzet nadajac mu cechy indywidualne (rozstawienie ladownic, pokrowow itp.).

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Wzorujemy się na Force Recon, więc u nas w ekipie staramy się ujednolicić umudurowanie i wyposażenie zarówno ze względów estetycznych jak i uzytkowych. Nie bede wnikać w szczegóły, ale wyposażenie takie jak: opatrunki osobiste, apteczki, latarki, pudełka survival'owe wszyscy mają w tych samych ładownicach umiejscowionych w tych samych miejscach na oporzadzeniu. Podstawową bronią jest u nas XM177E2 firmy CG dzieki temu mamy zunifikowane magazynki, każdy od każdego może pożyczyć w krytycznych sytuacjach. Poza tym ładnie się prezentujemy :wink: Dlatego wydaje mi się, że ujednolicenie umundurowania i sprzętu jest na prawdę przydatne.

Link to post
Share on other sites
Generalnie dobrze jest miec wszystko dobrane - wynika to nie tylko z estetyki wygladu sprzetu ale takze z jego funkcjonalnosci. Jezeli uzywam niemieckiego plecaka gorskiego to bede takze uzywal niemieckiej karimaty (w plecaku jest specjalna komora na karimate, ktora po wlozeniu usztywnia czesc plecowa - z "walcowata" jest to juz o wiele trudniejsze) i niemieckiego spiwora (odpowiedni rozstaw trokow). Nie oznacza to wcale, ze inny sprzet nie jest kompatybilny, fakt jest jednak taki, ze pewne rzeczy zostaly zaprojektowane aby wspolpracowac ze soba.

 

Najlepiej jest chyba kompletowac pasujacy do siebie tematycznie sprzet nadajac mu cechy indywidualne (rozstawienie ladownic, pokrowow itp.).

 

Ronin

 

widze ze mnie nie zrozumiałes :)

nie chodzi mi o to, czy mozna fragmenty jakiegos oporządzenia zamieniac z innymi, podobnymi. chodzi mi czy np. nie bede wygladał smiesznie w oczach innych maniaków np. w polskim mundurze z załozonym na to holenderskim oporządzeniem z fragmentami amerykańskimi (są kompatybilne - ALICE) a w łapach trzymając replike broni niemieckiej, na dodatek nie wojskowej, a AT, do tego takie dodatki jak buty niepasujące nigdzie (GROMy tak zwane) i hełm ze sklepu skejtowskiego, podobny do hełmów uzywanych w AT/urban/etc., a nie wojskowy.

 

rozumiem i popieram odtwarzanie jakiejs jednostki, to bardzo ładna wizualnie sprawa, ale co jezeli nie wzoruje sie na nikim specjalnym i/lub nie mam az tyle pieniązków?

Link to post
Share on other sites

Ja mialem ambitny plan skompletowania umundurowania i oporzadzenia US piechocinca gdzies tak wczesnych lat 90 (BDU woodland + alice), wszystko koniecznie oryginaly. Skonczylo sie niestety na kilku elementach oporzadzenia i munduru i skonczyla sie kasa bez widokow na poprawe (uroki pracy w budzetowce...).

W tej chwili myslimy o sformalizowaniu naszej ekipy i w zwiazku z tym o ujednoliceniu sprzetu, wyszlo nam po namysle ze najlepiej bedzie postawic na funkcjonalnosc i dostepnosc sprzetu i wychodzi na to ze wszyscy zaopatrza sie w polskie US'y + pattern83 + uzbrojenie zaleznie od funkcji w teamie.

Swoja droga wychodzi na to ze w airsofcie wiekszosc zabawy to wlasnie to przebieranie sie w zielone szmaty i wrzucanie na siebie kilogramow do niczego niepotrzebnego wojskowego szmelcu... :D ;)

Link to post
Share on other sites

Powiem Ci tak:

- jak bym Cie zobaczyl gdzies na strzelance, czy imprezie militarno/ASG, czy jakims zlocie to nawet niezastanawialbym sie skad ten mix - jesli Ci pasuje oporzadzenia takie, mundur siaki, buty owakie i do tego giwera z jeszcze innej bajki to luz... chodz tak, nikt nie moze miec Ci tego za zle czy... nie wiem... nabijac sie... kazdy lazi w czym my jest dobrze...

- co do mojej osoby to ja sam bardzo zle sie bym czul w takim mix'ie, przeszkadaloby mi to strasznie, wiec mnie w takiej mieszance nie uswaiadczysz...

 

Podsumujmy:

nic nikomu do tego co masz na sobie

jesli nie masz w sobie iskierki kolekcjonera (czyli goscia ktory "kompletuje" swoja " postac") to dla mnie nie ma sprawy... mozesz miec do tego nawet pomaranczowa kominiarke...[/i]

Link to post
Share on other sites
]Swoja droga wychodzi na to ze w airsofcie wiekszosc zabawy to wlasnie to przebieranie sie w zielone szmaty i wrzucanie na siebie kilogramow do niczego niepotrzebnego wojskowego szmelcu... :D ;)

 

A widzisz - tu sie mylisz. Nasza ekipa czesto organizuje dluzsze manewry, trwajace np. 2-3 dni, bez przerwy (jeden scenariusz z respawnami). W takich sytuacjach okazuje sie, ze ten niepotrzebny sprzet jest bardzo przydatny (od manierek zaczynajac a na spiworze i karimacie konczac).

 

Poza tym ja widze wlasnie odwrotna tendencje. Ludzie zakladaja na siebie rzeczy niedopasowane a jedynie dostosowane do potrzeb. Najciezszym argumentem moze tu byc bezsprzeczna popularnosc oporzadzenia Pattern 83. Widziales kogos z oryginalnym patternem i w poludniowoafrykanskim mundurze? Nie mowie, ze to zla tendencja, ale nie nalezy potepiac kogos kto lubi miec wszystko dopasowane. Poza tym dopasowanie wcale nie oznacza taszczenia ze soba rzeczy niepotrzebnych...

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Myśle ze to zalezy od tego na jakiej formacji sie wzorujesz(jesli to robisz w ogóle).Np. jest różnica w mundurach i sprzecie oddziałow specjalnych(GROM, DELTA, itp.) którzy sa uwazani za freestyle-owców( noszą to co dobre i funkcjonalne, a nie to co pasuje i schludnie wyglada), a jakąś regularna formacją. 8)

Link to post
Share on other sites

Zależy w jakim celu unifikujemy sprzet.

Co do uzbrojenia, cóż jak juz napisano to wyżej wymienność magazynków, czy baterii (AEG) jest dość widocznym efektem takiego podejścia.

 

Natomiast co do oporzadzenia, to wychodze z założenie iż jeśli nie bawimy się w jakąś formę rekonstrukcji, to ch... reszcie do tego co lubie i w czym mi jest wygodnie. Ważne może być (to z militarnego pkt. widzenia) aby Opatrunki i kwity oraz ew. inne ważniejsze przedmioty wszyscy trzymali w tych samych, lub zbliżonych lokalizacjach (w małej grupie nie powinno stanowic problemu, gdzie kto co ma...).

 

Na uzasadnienie swojego zdania mógłbym przytoczyc wiele argumentów, w tym z "praktyki" sił specjalnch, lecz niechce mi sie 8) .

 

Pozdrawiam

KZ

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem to nie ma znaczenia czy masz wszystko dopasowane,"firmowe" i ze wygladasz jak wojak z jakiejsc konkretnej jednostki czy armi.Wystroisz sie, kupisz najlepszy sprzet a bez umiejetnosci na nic Ci sie on nie przyda. Wazne jest to co umiesz sam i to jak wykorzystasz to co masz ze soba. Dla mnie nie wazne jest to czy bede ubrany w najlepszy mundur, oporzadzenie,najfajniejsza giwerke skoro chodzac po lesie zauwazy mnie jakas babcia na spacerku.

Wazne jest to zebys dostosowal swoj sprzet to swoich wymagan i gustu.Jak potrzebujesz ladownic na magazynki do np. kalasza a polskie Ci odpowiadaja to co za problem zawiesic je na pasie i szelkach ALICE?Jesli Ci to odpowiada to wszystko jest O.K.

Jak ktos bdzie sie z Ciebie smial to znaczy ze jest na swoj sposob ignorantem i nie przejmuj sie tym.Wojna to nie rewia mody :P

Link to post
Share on other sites

Zgadzam sie z Hoplita. Trzeba nosic taki sprzet jaki jest wygodny i najlepiej spełnia nasze wymagania, a to czy mamy wszystko innej produkcji jest rzecza małoważną. Choć osobiście się nie stosuję do tej zasady bo kompletuję wszystko w polski kamuflaż (z moich doświadczeń wynika, że najlepiej się sprawuje w terenie). Dlatego kompletuję oporządzenie ORKAN Warrior w polski kamuflaż. Odnoścnie wzorowania się na jednostkach specjalnych. To zbieram sprzęt użytkowany przez JW 2305, ale idzię mi powoli.

W teren trzeba brać tylko to co jest potrzebne, jeśli się weźmie za dużo to po kilkudziesięciu kilometrach marszu plecy to odczują (hmm ciekawe ilu airsoftowców chodzi na takie marsze :D? ). Jeśli ktoś chce na strzelaniu pochwalić się swoja kolekcją sprzętu to już jego sprawa czy mu wygodnie czy nie

Link to post
Share on other sites

Wiadomo, ze umiejetnosci sie licza. Jezeli jednak ktos stara sie miec dopasowany sprzet nie oznacza to wcale, ze nie posiada odpowiednich umiejetnosci... Czasem nawet odpowiednie dopasowanie tego co sie ze soba nosi moze byc wyznacznikiem umiejetnosci.

 

Fakt jest taki, (i wynika to z moich doswiadczen) ze pewne rzeczy sa projektowane tak a nie inaczej, nie bez powodu. Czasem sprzet poprostu musi byc dopasowany. Jezeli uzywasz kalasza to wiadomo, ze bedziesz mial problem z wielkoscia ladownic w pattern 83 - o posiadaczach P90 nie wspomne (tych to mi ogolnie szkoda :)). Dlatego najlepszym rozwiazaniem dla uzytkownikow kalasza bedzie lubawka (tudziez jakis rosyjski snickers).

 

Wazne jest jednak aby zachowac w tym wszystkim pewien umiar. Dziwne jest bowiem dla mnie jezeli ktos walczy w lesie ubrany jak do AT czy np. na modle "Helikoptera w ogniu"...

 

Moim zdaniem - sprzet warto jest dopasowac planujac jego kompletowanie od samego poczatku byle by nie wpasc w militarne szpanerstwo.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Osobiście chciałbym mieć dopasowane wyposażenie. Ale mam problem. W przypadku M-ek czy Kałaszy to żadem problem. Ale ja mam AUG. Skąd zdobyć mundur Aurtriacki czy Australijski. Niby można DPM - Irlandia w nich biega i ma AUG ale i tak większość myśli że to Anglia. Notabene jak ktoś ma dojście do mundurów krajów, które używają Steyer AUG niech da znać. Chętnie kupię - jak cena będzie rozsądna.

Link to post
Share on other sites

Zapytaj Szaszlyka - on mial kiedys mundur australijski.

 

Wiekszy problem bedziesz mial jednak ze zdobyciem oporzadzenia.

 

Dobra alternatywa moze byc wzorowanie sie na niemcach. Niektore jednostki (np. pletwonurkowie bojowi) uzywaja u nich AUG-a.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Austryjackie kamo jest stosunkowo latwo dostepne... musisz dobrze poszukac, ale widzialem gdzies w sieci...

Australijskie... coz... to mazenie wielu, w tym i moje, ale niestety dopadniecie czegos takiego u nas jest bardzo trudne... :(

Hop

Link to post
Share on other sites

Napisz jeszcze co rozumiesz pod pojęciem "rozsądna cena" :lol: I następne ważne pytanie : ja mam jakby to powiedzieć spore rozmiary :D Parę razy widziałem AUSCAMO tyle że na modelki nie na mnie. :o A gdzie konkretnie widzieliście AUSTRIACKIE komplety ?

Link to post
Share on other sites

No to, niestety, ale ten rozmiar nie będzie dla ciebie :-(

 

Bluza 92R czyli coś jak US MedRegular, a spodnie 85R (też cos ok. tego)

 

Bluza jest leciutjko używana (być może tylko prana), spodnie funkiel-nówka.

 

Cena, hmm 300 zł (jak na takie acko to nie jest duzo...)

 

Pozdrawiam

Bartek

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...