Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Propan, Green Gas, CO2


Recommended Posts

  • Replies 217
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"Pojemnik z miesznką propan - butan (20% propanu)"

 

 

To jest jednorazowy pojemnik, żadna firma zajmująca się dostawą gazów nie napełni Ci go.

 

Na dodatek jest w niej jak Dex już napisał mieszanka propanu z butanem, czego nie użyje się do strzelania z replik. (za słaba rozprężalność)

Link to post
Share on other sites

Primo to aby CO2 było cieczą w temperaturze normalnej (pokojowej) to musi mieć ciśnienie rzędu 60 atm.

Jeżeli chciałbyś strzelać skroplonym CO2 to dwutlenek węgla musiałby mieć ciśnienie ok 8atm a przy tym ok. -55*C

 

I przy każdym strzale ciśnienie spada. nie jest tak, że przy dziesiątym strzale gwałtownie ciśnienie spadnie do 1bar albo 0bar

Czyli rozumiem że ciśnienie trzeba dostosowywać do otaczającej temperatury...

Moje rozumowanie jest takie (mówimy tu o magu z zasilaniem zewn.): w adapterze jest (przy temp. pokojowej) ~70 atm. Od regulatora i wężyka po mag CO2 jest o zmniejszonym ciśnieniu do 8/9 atm. W adapterze CO2 będzie płynne, w magu będzie gazowe. Strzelając w ten sposób będę miał niedobór mocy bądź szybkie zużywanie CO2. Tak? A jeśli będę miał wyższe ciśnienie w magu to albo iglica nie zbije "spłonki" maga albo nie wytrzymają uszczelki.

Dobrze rozumuję? :-)

 

Co do spadającego ciśnienia przy strzelaniu... jak dla mnie to dość oczywiste. Tyle czy da się temu zapobiec (do pewnego momentu) zwiększając ciśnienie w magu?

Edited by Narendil
Link to post
Share on other sites

Czyli rozumiem że ciśnienie trzeba dostosowywać do otaczającej temperatury...

Moje rozumowanie jest takie (mówimy tu o magu z zasilaniem zewn.): w adapterze jest (przy temp. pokojowej) ~70 atm. Od regulatora i wężyka po mag CO2 jest o zmniejszonym ciśnieniu do 8/9 atm. W adapterze CO2 będzie płynne, w magu będzie gazowe. Strzelając w ten sposób będę miał niedobór mocy bądź szybkie zużywanie CO2. Tak? A jeśli będę miał wyższe ciśnienie w magu to albo iglica nie zbije "spłonki" maga albo nie wytrzymają uszczelki.

Dobrze rozumuję? :-)

 

Co do spadającego ciśnienia przy strzelaniu... jak dla mnie to dość oczywiste. Tyle czy da się temu zapobiec (do pewnego momentu) zwiększając ciśnienie w magu?

 

Magazynek spokojnie wytrzyma ok 9atm ponieważ GG ma ciśnienie ok 8.53atm

 

osobiście do maga kjw od m700 ładuję 10bar i wszystko działa

 

Jeżeli ustawisz 9bar na regulatorze(lepiej nazywać reduktor), to takie ciśnienie będzie utrzymywane non-stop czyli po upuszczeniu gazu z maga zawór się otwiera i mechanicznie odpowiednią ilość gazu przepuszcza(patrz zasada działania reduktora ciśnienia(http://pl.wikipedia.org/wiki/Reduktor_ci%C5%9Bnienia)). Przy co2 będzie niewielka różnica osiągów w zimie a w lecie, ale nie warto się tym przejmować

 

Problem jest z propanem bo jest on ładowany w temp ok. 15-20*C do ciśnienia 8,53atm, a przy temperaturze 0*C - +6*C ma mniejsze ciśnienie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Odświeżę trochę temat przejściówki do propanu. Zamierzam przystosować butle paintballowe z zaworem on/off do napełniania propanem. Moim zdaniem byłoby to najlepsze rozwiązanie. Zwykła butelka z zaworem on/off zaopatrzona by była w końcówkę podobną do tej stosowanej przy butlach bernzomatic'a. Propan ładowany by był z 10kg butli GASPOL-u.

Koszt butli paintballowej - około 80zł

Koszt 10kg butli propan - 100zł

Koszt przetoczki oraz przejściówki - około 100zł (mam nadzieję, że będzie mniejszy)

Koszt 10kg propanu - około 40zł

 

Całkowity koszt to około 320zł na rozruch. Za te pieniądze mamy 10kg propanu co daje nam około 20 typowych zbiorników GG, za które musielibyśmy zapłacić około 400zł. Mamy więc już na początku sporą oszczędność. Następne nabicie gazu to tylko 40zł czyli koszt jednej butelki spadłby do 2zł za butelkę 0.5kg. Mam juz pomysł jak to zrobić. Niestety brakuje mi tylko czasu i pieniędzy. Mam nadzieję że w ciągu 3 - 6 miesięcy coś uda mi się zrobić.

Link to post
Share on other sites

Z przelaniem gazu do butli po CO może być problem ponieważ nie mają one zaworu odpowietrzającego(nie wiem jak to się fachowo nazywa). Generalnie chodzi o to że aby gaz(Propan) przepłynął do innej butli lub zbiornika gaz(resztki propanu lub powietrze) który jest w stanie lotnym musi się gdzieś ulotnić/uciec aby zrobić miejsce dla płynnego propanu.

Takie zawory są w butlach turystycznych na propan-butan, podczas przewalania gazu odkręca się małą śrubkę przez którą ucieka nadmiar gazu.

Link to post
Share on other sites

IMO, nie ma sensu bawić się w butle paintballową, bo nowa butla turystyczna 0,5kg kosztuje ok, 60-70zł a można kupić używaną lub wziąć na kaucję co wyjdzie taniej niż robić lub kupować przejściówkę do butli na co2

 

Poza tym nikt o zdrowych zmysłach nie zrobi Ci takiej przejściówkii, po to są różne gwinty, żeby nie ładować innych gazów.

A wytoczyć taką przejściówkę a potem ją gwintować, to też trzeba szukać takich gwintownic.

 

http://www.linde-gaz.pl/international/web/...ias/spg_cyl_con

Tu są standardy przyłączy do różnego rodzaju butl od acetylenu do wodoru, zwrócić trzeba uwagę, że przyłącze butl, propanowych/butanowych/ i propanowo-butanowych mają gwint W21,80x1/14" lewy a co2 prawy

 

Wiec lepiej kupić zwykłą turystyczną.

 

11kg propanu kosztuje ok 60zł nie 40zł

 

Biper, nie koniecznie ponieważ to powietrze, które jest w butli zachowa się jako wypełniacz objętości, czyli po prostu wejdzie mniej propanu. Powietrze będzie ściśnięte do takiego ciśnienia jak sam propan.

 

A utrzymując butlę 11g powyżej butli 0,5kg to powietrze przepłynie do większej butli, i problem z głowy.

Ewentualnie można wypuścić to powietrze po napełnieniu butli.

Edited by sebciu
Link to post
Share on other sites

No jeżeli Ci się tak udało nabić to gratuluję, ja jakoś nie potrafię :wink:

Z moich empirycznych doświadczeń wynika że jeżeli podczas przelewania gazu(cały czas mowa o propanie) nie da się uciec powietrzu z pustej butli w atmosferę to płynny gaz nie przepłynie.

@sebciu, czy napełniałeś już w opisywany przez siebie sposób butle 0.5kg?

Link to post
Share on other sites

Popieram Bipera.

Jeżeli gaz płynie przez zawory i wywiera na nie pewne ciśnienie to niemożliwym jest jeszcze aby przedostało się przez nie powietrze z uwagi na bardzo małą średnicę. Butla napompuje się oparami z węża, ciśnienie się wyrówna i nic więcej nie wejdzie ,ciecz, gaz ,nic. Dlatego jest zawór spustowy który obniża ciśnienie w butli odbierającej i siłą ciśnienia wypychany jest gaz (ciecz) z butli zbiorczej.

Podczas ładowania na 1.5 metrowym wężu, zadarzało się że podskakiwał jak szalony gdy łykał ciecz.

 

Marcinj333, nie rozumiem czemu chcesz się babrać w toczenie przejściówek i zabawę w drogie butle do paintballa. I w dodatku mają jeszcze zawór on/of a nie igłowy. Dla mnie to bezsens. A poza tym ,to jak ,jeżeli byłby igłowy, chcesz przelać gaz do niej? Potrzebujesz w łączniku iglicy.

 

Z butlą on/of jest taki problem że nie wiadomo jak ładować tym magi? Trzeba wcisnąć końcówkę w maga i dopiero odkręcić zawór? A potem uważać żeby się nie poparzyć.

 

Bezsensu. Utrudniasz sobie życie ,idąc na około.

Edited by eso
Link to post
Share on other sites

Jedynym problemem z butlą paintballową jest gwint calowy. Jeśli tylko znajdę odpowiednią gwintownik to problemu nie będzie. Zawór butli paintballowej ma bezpiecznik, który można wykręcić. W jego miejsce bardzo łatwo można założyć odpowietrznik.

Na gwint butli paintballowej trzeba dorobić końcówkę taką jak dla butli bernzomatica tylko z odpowiednim gwintem. Upieram się przy butli paintballowej, ponieważ jest w 100% bezpieczna. Na czas przechowywania butli po prostu zamykamy butlę zaworem on/off, a gdy ładujemy to odbezpieczamy i ładujemy tak jak ze zwykłej butli z GG za pomocą przejściówki. Mam mambę więc ładowałbym mambą połączoną z butlą propanu szybkozłączką.

Butla paintballowa jest zdecydowanie poręczniejsza niż butla turystyczna - nawet ta 0.5kg.

Link to post
Share on other sites

Właśnie znalazłem w sieci, że gwint butli paintballowej to 5/8'' 18UNF Jeśli znajdę taki gwintownik to jestem w domu :wink:

Bawię się w butle paintballowa ponieważ takową posiadam.

 

 

Nie ma sensu szukać gwintownicy na 5/8", ja sam jak podłączałem co2 do karabinu miałem problem ze znalezieniem takiej mufy/redukcji. Żeby połączyć ją z reduktorem. A co dopiero gwintownicę.

Albo gwintuj 1/2".

 

Zwykłą 1/2" nakręcisz. Możesz kupić 1/2" stalową mufę i spawać ze stalową mufą do propanu(lewoskrętny.)

 

 

 

Butla turystyczna, też ma zawór on/off.

 

Powietrze jest lżejsze od propanu

Teoretycznie, nawet przy otworze o średnicy 1-2mm, powinno uciec na górę. Różnica między wagą powietrza a propanu jest znaczna.

I powinno powietrze znaleźć się w najwyższym punkcie, przelewania gazu.

Edited by sebciu
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Postanowiłem zrobić podręczną butelkę na propan. Prace są już w toku. Na razie nie przedstawiam jak to będzie wyglądało, ponieważ w trakcie realizacji cały czas zmieniam koncepcję. W każdym razie ma już zrobiony korek do pojemnika i prawie wykonany element do napełniania magazynka. Pojemnik będzie mały, wykonany z rury bezszwowej o dużej wytrzymałości, tak więc 10 bar nie będzie problemem. Muszę jeszcze kupić odpowiednio małe wiertła. Całość docelowo ma być zasilana z 10kg butli na propan.

Link to post
Share on other sites

Ale kombinujecie z tym przelewaniem.

Zasada przelewania gazów w stanie ciekłym z butli do butli jest prosta jak bzykanie świerszcza tylko nikt mnie nie słucha a pisałem trochę o tym i o wytrzymałości magazynków. 8-)

 

Łączniki i przejściówki no problem i butelki po green gazie można spokojnie nabijać ponownie propanem. Tylko trzeba trochę pomyśleć.

 

Aha i nic nie da jak dwie butle połączymy wężykiem nawet jak pełna będzie wyżej to się nie przeleje i nie potrzeba żadnych odpowietrzeń itp pierdół.

Link to post
Share on other sites

To nie zdziw się jak ci butla wybuchnie po ogrzaniu :/

 

Jak ogrzejemy butlę to przy każdej jest ryzyko wybuchu

 

Butelka po gazie do zapalniczek wytrzymała 20 bar.

w zapalniczce jest też gaz ciśnienie odpowiednie do tego typu mieszanki, a to plastik o grubości 2mm. Uważasz że producent by dał do sprzedaży bombki?

 

I tak jak kolega wyżej napisał nie napełnia się do pełna żeby była tzw poduszka powietrzna.

dlatego przy gazach na butli jest podana waga bo się napełnia je wagowo nie na litry.

 

Magazynek np sig sauer p226 wytrzymuje spokojnie ciśnienie 30bar

Edited by pawulonken
Link to post
Share on other sites

Ja tu nie mówie o ciśnieniach i ważeniu. Jeżeli butle przepełnisz a podczas napełniania schładza się ona mocno poniżej zera, to gaz zajmuje mniejszą objętość. Ogrzanie do temp. pokojowej przepełnionej butli prowadzi do jej rozsadzenia z racji tego ,że ciecze są nieściśliwe.

 

Poza tym kto w warunkach domowych waży butle specjalistyczną wagą?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...