Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

5,56mm rkm wz.2003S/D


Recommended Posts

Jest jeden ból, jak się dowiedziałem. Ten rkm może niekoniecznie zostać przyjęty do uzbrojenia, jest to prywatny projekt WITU/FB, z grantem KBN, ale WP jako takie jeszcze nie rozważa przyjęcia go do wyposażenia. Oficjalnie ujawniony ma być na MSPO'04.

 

A wiecie, że jest nowy 5,56mm kbs Beryl wz.04? Też w dwóch wersjach.

Link to post
Share on other sites

Gunner masz problem :?: to napisz do mnie na priv a nie tutaj(off topic z twojej strony)a tak po za tym to moze pisze cuda ale jak bys raczył zauważyć w mojej wypowiedzi są takie małe fajne znaczki " :?: "które sugerują pytanie z mojej strony rozumiesz to jest pytanie a nie stwierdzenie.(tzn. że jak się myle to najwyżej mnie np.REMOV poprawi :) )

Link to post
Share on other sites

Gunner, Lopez bo po prostu bede kasowal posty z przepychankami slownymi.

 

Naprawde ładnie wygladajacy RKM wprost wymarzony do wsparcia drużyny. Sam widok kojarzy sie juz z 249 SAW waga i rozmiar zblizone (chyba troszke wieksze). Jednak zastanawia mnie jedno jaki jest sens pchania sie w magazynek umieszczony z boku ? To tylko tak na pierwszy rzut oka laika. Czy przypadkiem w ramach standaryzacji nie zapedzimy sie za daleko ? Choc fajne jest to ze mag od Beryla tasma NATO i skrzynka plastikowa od Minimi beda pasowac. Fajne sa konstrukcje juz sprawdzone, ale zawsze mozna zrobic cos lepszego od pierwowzoru, w koncu powinnismy uczyc sie na cudzych bledach. Choc moze to i dobrze nasze "orginalne" rodzime konstrukcje jakos nigdy nie wzbudzaly zachwytu. Coz zobaczymy jak wyjdzie, mi sie podoba, mam nadzieje ze sie sprawdzi i koszty jego nie beda najwieksze. Czas juz wkoncu na jakis uniwersalny RKM w WP, mam nadzieje ze czas nadszedl tez na jakis Wielkokalibrowy karabin snajperski samopowtarzalny ktory wejdzie na stan. Ech.. pomarzyc dobra rzecz.

Link to post
Share on other sites

Zdaje się, że FN zrezygnowało w swoich nowszych modelach Minimi z systemu pozwalającego na zasilanie magazynkami od M16, co pozwoliło zredukować wagę broni i oczywiscie uprościło konstrukcję. Pytanie, dlaczego więc polscy konstruktorzy nie poszli w ślady bardziej doświadczonych konstruktorów z Belgii?

Link to post
Share on other sites
Zdaje się, że FN zrezygnowało w swoich nowszych modelach Minimi z systemu pozwalającego na zasilanie magazynkami od M16, co pozwoliło zredukować wagę broni i oczywiscie uprościło konstrukcję.
Mk 46 Mod 0, dla jednostek specjalnych.
Link to post
Share on other sites
Jak dla mnie bron wsparcia bez mozliwosci zasilania standardowymi magazynkami mija sie troche z celem.
Teoretycznie masz rację, GuNNer, w praktyce jednak, okazywało się, że w Minimi, pomimo w 30 letniej historii użytkowania tej broni, nikt owej możliwość prowadzenia ognia z magazynków nie stosuje. A to nieco komplikuje jej mechanizm i zwiększa masę. Kwestia jest oczywiście akademicka, bo to już jest pewnien standard, który osiągają inne konstrukcje - Negev, wz.03 etc.
Link to post
Share on other sites
Po prostu bierze sie z magazynu iles tasm i juz, a sytuacja gdy bedzie bron zasilana z tasmy a nie bedzie do niej tasm z nabojami... no coz... wydaje mi sie dosc malo prawdopodobna
Z tego założenia wyszli Niemcy ze swoim MG4. Zresztą nie tylko oni, Ameli etc.
A tak troche odchylajac temat... wiadomo juz cos moze na temat jak sie toto sprawuje przy strzelaniu? (chodzi mi glownie o to jak reaguje na wzrost temperatury lufy, i jak bardzo odbija sie on na celnosci).
Lufę ma przecież wymienną. A poza tym, zerknij na ten opis jest dosyć wyczerpujący. Na spokojnie sobie poczytaj.
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

A stad, ze liczne artykuly w powaznych gazetach opisopisywaly Wilka w ekstatycznym tonie. Mialem tez okazje widziec ja (ale tylko widziec :( ) na zywo na MSPO i jeden koles, ktory stal za stoiskiem z niej kiedys strzelal.

Ten zacny chlop strzelal tez z baretta M95 (to ten powtarzalny jakby ktos nie wiedzial) i nie widzial zadnych istotniejszych roznic w funkcjonowaniu czy osiagach.

A poza tym to polska robota wiec musi byc najlepsza :lol:

Link to post
Share on other sites

Ja byłem przy strzelaniu porównawczym z WKW i Hecate. Gromowcy biorący udział w testach byli zdania, że mocnym punktem Wilka jest lufa - dobrze wykonana, zachowuje dobre parametry mimo dosyc intensywnego strzelania. Niezbyt byli zachwyceni lożem i ergonomią - o ile pamiętam narzekali na bakę. Ale podkreślali, że to ciągle prototyp i pare rzeczy ma zostać zmienionych - mają nadzieje ze zgodnie z ich sugestiami. Ogólnie karabin mający potencjał i całkiem dobrze wg. nich rokujący jako broń dla użytkownika wojskowego. Wyniki strzelań na 700 metrów także były porównywalne z FN/PGM - włącznie z wybitnym żartem jakim było niespodziewane walnięcie do naszego "poppera" na 200 metrach kiedy strzelalismy do niego z Beryla z HWS. :wink:

 

Wracając do RKM 2003 - mam nadzieję że bedę miał okazję postrzelać i obfotografować go w grudniu (podobno też jakieś inne nowe modele mają być - coś z MiniBerylem jak słyszałem oględnie). Pare zdjęć podrzucę na WMASG.

Link to post
Share on other sites
Wracając do RKM 2003 - mam nadzieję że bedę miał okazję postrzelać i obfotografować go w grudniu (podobno też jakieś inne nowe modele mają być - coś z MiniBerylem jak słyszałem oględnie). Pare zdjęć podrzucę na WMASG.

a moze da sie zalatwic jakies strzelanie dla pelnoletnich znajomych z WMASG? :D

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...