Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MULTICAM - kamuflaż uniwersalny


Recommended Posts

widział ktoś film Transformers? czy przypadkiem Ci pseudoamerykańscykomandosi nie mieli mundurów w multiC? (miałem kiepska kopie i tak mi sie cos wydawało). To był by sukces marketingowy panów z Crye;)

Edited by Robnok
Link to post
Share on other sites
  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No dobrze pewnie masz racje.:) Ja tam żadnej naszywki nie zauważyłem. Pozatym sugerowałem się też tym, że na trailerze filmu widać było, że są z bazy która po części wyglądała na bazę lotniczą. Pozatym źle rozszyfrowałem napis USAF na koszulce. Dzięki za sprostowanie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Sorry bardzo zasugerowałem się. Tak jest napisane na tablicy w pewnym ujęciu 3:34min filmu jak lecą nad bazą helitoptery a chłopaki się wypakowywują.

 

Może być i United States Air Forces.

Edited by sisi
Link to post
Share on other sites

Mam pytanie do speców od multicama.

 

Orientujecie się, czy Crye zmienił w między czasie paletę kolorów w multicamie?

 

Właśnie odebrałem nową partię cordury 1000D w Multicam. Jest inaczej wybarwiona od cordury kupionej 1,5 roku temu. Dużo większy kontrast barw. To co było czekoladowo brązowe, jest ciemno brązowe. To co było jasne, jest teraz jaśniejsze itd.. Zastanawiam się, czy to oznacza zmianę palety, czy po prostu tak im się wyprodukowało. Jak będę miał możliwość zrobię zdjęcie porównawcze.

 

PS: uprzedzając pytania, mam oryginalną cordurę z Crye.

Link to post
Share on other sites

Orientujecie się, czy Crye zmienił w między czasie paletę kolorów w multicamie?

 

[...] Dużo większy kontrast barw. To co było czekoladowo brązowe, jest ciemno brązowe. To co było jasne, jest teraz jaśniejsze itd..

Ja odniosłem podobne wrażenie porównując fotki pierwszej wersji ichniego munduru z nową. Rzecz jasna, daleki jestem od tego, by na bazie paru fotek coś orzekać, ale możliwe, że Crye widząc jak pierwotny MC dość blado potrafi wyglądać na tle soczystej ciemnawej roślinności wprowadziło poprawki do kolorystyki.

 

Przy okazji taka obserwacja, która ma znaczenie przy ocenianiu skuteczności kamuflażu, zwłąszcza pomyśkanego jako uniwersalny tak jak MultiCam. Na widziany oczami obraz materiału w kamuflażu (obiektu nim obleczonego), na tonacje jego barw i tym samym efektywność wzoru duży wpływ ma kąt między kierunkiem patrzenia na materiał (maskowany obiekt), a kierunkiem padania światła słonecznego. Mam wrażenie, że przy małym kącie między linią wzroku, a padaniem promieni słonecznych (czyli np. patrząc mając słońce za plecami) kolory materiału wydawają się ładnie nasycone, kontrastowe i ciemniejsze, a przy większym kącie np. około 90 stopni, barwy materiału przybierają jasniejszy, bladszy odcień. Znaczy to ni mniej ni więcej, że w takich samych warunkach oświetlenia i terenu można zrobić różne fotki pokazujące różną efektywność maskowania tej samej szmaty w kamuflażu, a różnica wynikać będzie tylko z pozycji fotografującego.

 

Dzięki temu raz MultiCam w tych samych warunkach oświetlenia może wydawać się za jasny na las i jednocześnie całkiem dobry na las, za ciemny na piach i dobry na piach. Ota takie me dywagacje ;)

Edited by AdAm
Link to post
Share on other sites

Ja też odniosłem takie wrażenie że są trzy przynajmniej odcienie MC.

MC+ gdzie przeważa kolor Brązowo-piaskowy

MC gdzie jest w miarę równomierny

MC- gdzie jest więcej zieleni

 

Osobiście mam:

- mundur firmy SKD, góra Ver. Charlie - kolor MC;

- Boonie Hat Crye - kolor MC+

- Shooter Cap (LOGO) Crye - kolor MC

- CIRASa MC (z stronki CRW - niewiem jakiej firmy bo kamizelka jest u mojej siory w Anglii) - kolor MC+

Link to post
Share on other sites

Ciężkie pytanie :)

 

Mogłem porównać (bądź mam) na przestzreni ostatniego roku:

 

z Cordury 1000: plecaki Eagle, Chest Eagle, Chest HSGI, kieszonki EMDOM, HSGI i Eagle, plate carrier Eagle oraz cordura kupiona na metry.

 

Cordura na metry wygląda na najbardziej żywą kolorystycznie, ale nie różni się jakoś znacznie od tej na oporządzeniu. Pamiętajcie że wzór multicamu ma wymiar 150x60cm i część jest bardziej zielona a część bardziej brązowa. Aby porównać dwa multicamy trzeba zatem porównywać ten sam kawałek kamuflażu, a nie multicam w różnych częściach bo ten się zdecydoanie różni.

 

CORDURA 300 używana na mundrurach Crye do wzmocnień jest identyczna kolorystycznie.

 

Materiały NYCO 50/50 Heavy twill (mam kurtkę) i light twill (mundury z SKD, z Kanady i z Crye) są nieco "jaśniejsze" od Cordury.

 

Istotne jest to o czym wspomniał kolega - multicam wygląda inaczej w zależności od długości fali świetlnej, tzn wydaje się inne w różnych warunkach oświetlenia (zakłądam jednak że Hubert nie to miał na myśli)

 

Mam nadzieję, że wkrótce zobaczę Hubertowy multicam to poównam go z tym co ja mam.

 

p.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...