Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

ASG w Niemczech


Guest Kret

Recommended Posts

Przepisy mowia ze kazda bron na terenie niemiec musi byc trwale oznakowana. Fest to literka F w trojkacie. Oznacza to ze bron wolno posiadac bez zezwolenia. Symbol tan nabijany jest na kazdej wiatrowce straszaku i replice ASG w momencie importu na teran niemiec. Odrebne przepisy mowia o zakazie posiadania funkci ognia ciaglego. Repliki dostapne sa od 18 lat a zabawki ASG o mniejszej mocy (posiadaja ogien ciagly) od 16. Reszta to obowiazek poinformawania funkcjonariusza w przypadku kontroli lub przekraczania granicy o posiadaniu replik.

Innych ograniczen i przepisow NIE ma. Jesli ktos chce sie dokladnie w to zaglebic to polecam:

 

http://www.co2air.de/wbb2/wom/WaffG.html#

http://www.gesetze-im-internet.de/bundesre...waffengesetz%22

 

niestety po niemiecku !!!

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...
  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

WItam!

Poniewaz temat sie przewija co rusz i niejednokrotnie w tonacji bardzo dramatycznej chce sie podzielic wiedza z kolegami.

Dnia 8.05.2006 zostalem zatrzymany na granicy polsko-niemieckiej (jechalem do Niemiec) do rutynowej kontroli przy pomocy promieni RTG. W bagazu mialem replike ASG pistoletu Walther P99 z firmy JLS (czyli pospolity chlam) o energii wylotowej <0,5J, co wazne dla sprawy, ZAKUPIONY W NIEMCZECH kilka miesiecy wczesniej. P99 lezal sobie w oryginalnym pudelku, rozladowany, z wyciagnietymi akumulatorkami i magazynkiem. Poniewaz czytalem o dramatycznych przejsciach kolegow z roku 2005, zglosilem celnikowi przed kontrola, ze posiadam cos takiego w bagazu (w strone do Polski nikt mnie nie kontrolowal i nic nie zglaszalem). Po dlugich ogledzinach celnik skonfiskowal mi replike, tlumaczac, ze nie ma na niej stosownych oznaczen ("F" w pieciokacie), wiec nie wie jaka ona ma energie i nie wie, czy jest legalna na terenie RFN. Nie pomogly zadne tlumaczenia, ze byla kupiona w RFN - brak dowodu zakupu uniemozliwial potwierdzenie. W trakcie na prawde spokojnej i kulturalnej wymiany zdan, spisalismy protokol, w ktorym:

1. musialem sie przyznac do nielegalnego przewozenia broni palnej (!!! :strach: )

2. musialem sie tym samym przyznac do zalamania niemieckiej ustawy o broni ( :strach: )

3. musialem wyrazic zgode na wybrana z opcji droge postepowania przeciwko mnie ( :strach: :strach: )

4. dowiedzialem sie, ze sprawa trafi do prokuratury, bron zostanie przebadana i jesli jest legalna zostanie mi oddana, a sprawa umorzona, w innym przypadku bede mial cieplo, ale najprawdopodobniej skonczy sie tylko na grzywnie pienieznej ( :wink: :wink: :wink: )

Ale sprawa nie byla az tak powazna, bo wpuszczono mnie do Reichu.

Rok czekalem na wyjasnienie sytuacji. Po roku dostalem z prokuratury pismo, ze sprawa jest zamknieta. Dokladnie tylko tyle - jedno zdanie i nic wiecje.

Zaczalem wiec szukac sam. Bylem na komisariacie policji w Münster, odwiedzalem sklepy handlujace bronia palna i replikami ASG, odwiedzilem wydzial kryminalny plicji w Münster i w kazdym miejscu otrzymywalem inna odpowiedz!!!!

Finalnie spytalem w BKA (Bundeskryminalamt - albo jakos tak), czyli tlumaczac na polskie: w Ogolnoniemieckim Biurze/Urzedzie Kryminalnym, do ktorego decyzji maja sie dostosowac wszystkie komisariaty w poszczegolnych landach. No i co sie dowiedzialem:

ASG w Niemczech JEST LEGALNE z nastepujacymi obostrzeniami:

1. repliki o energii < 0,005J sa ogolnodostepne dla dzieci ponizej 14 r.z. (czyli sa to zabawki), maja one miec oznaczenie "F" w pieciokacie w widocznym miejscu repliki

2. repliki o energii <0,5J do <1,0J sa ogolnodostepne dla dzieci powyzej 14 r.z. MOGA zawierac oznaczenie "CE" w widocznym miejscu repliki lub go nie posiadac w ogole

3. repliki o energii >1,0J ale <17J sa dostepne od 18 r.z. i uzytkownik musi posiadac niemiecka licencje na "small weapon" (tak mi okreslono - nie szprecham, wiec list mialem w angielskim), repliki te musza miec oznaczenie "CE" w idoczynm miejscu repliki.

Co to znaczy "small weapon"? Ano chodzi tu o bron/repliki o kalibrze do 6mm i o energii wylotowej pocisku <17J i o ile dobrze zrozumialem o pocisku nie miotanym przy uzyciu ladunku prochowego.

Inna sprawa, ze prawo lokalne (landu, miasta, dzielnicy) lub lokalowe (budynku) moze stwierdzac, ze na tym terenie posiadanie/uzywanie ASG jest nielegalne i trzeba sie do tego dostosowac (np.: uzywanie ASG w Berlinie jest podobno zabronione).

Jak wyglada to w praktyce? Sklepy w Niemczech glownie sprzedaja ASG/AEG z zakresu 0,5-0,6J i jesli jest to oficjalny, dlugoletni niemiecki producent lub importer na Niemcy, repliki te posiadaja wymagane onaczenia. Od 2004/2005 pojawia sie coraz wiecej replik bez oznaczen i Niemcy z bolem musza to przelykac. I wierzcie mi - robia to na prawde z bolem, glownie dla posiadacza repliki. Pistolety na CO2 lub wiatrowki wymienione w p.3 maja oznaczenie CE i dodatkowo "F" w pieciokacie (sprzedawca/producent/importer woli sie zabezpieczyc). Ze strzelaniem jest problem, w przypadku kontroli policji, ktora nie zna przepisow, tez jest problem.

Najgorsze jest to, ze wiele sluzb mundurowych nie zna najnowszych przepisow z BKA dotyczacych replik ASG/AEG, stad wrogosc i problemy dla uzytkownikow. Szczegolnie dotyczy to sluzb celnych. Co smieszniejsze - obowiazujacy przepis (reguly wymienione wyzej) BKA wrowadzilo w Niemczech pod koniec 2004 roku, a na pewno obowiazywaly juz w czerwcu roku 2005. Prawo to wprowadzono w Niemczech zgodnie z dyrektywa UE, gdyz tutejszy rzad stwierdzil, ze skoro sa juz w UE, to musza respektowac takowe prawo i prawo UE stoi wyzej niz prawo niemieckie, a prawo UE traktuje ASG/AEG jako zabawki.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

To ja nie bardzo łapie , To trzeba mieć oznaczenia na replice która posiada prętkość wylotową 95m/s czy nie , a jak bym chciał tylko przewieźć replike przez niemcy - szukam i nic nie moge znaleść ( jeszcze sie wybiore do urzędu celnego , może coś będą wiedzieć . ) to trzeba to jakoś zgłosić albo coś ? i będe jechał busem więc nie mam wrazie czego możliwości powrotu :) .

Link to post
Share on other sites

wedlug niemieckiego prawa jak to ma energie ponizej 0,5J - nie musisz, powyzej tej wartosci raczej musisz (chyba, ze im udowodnisz w razie kontroli, ze to ma max. 0,5J)

wedlug celnika, a dokladnie jego interpreacji tegoz prawa - musisz w kazdym przypadku (no chyba, ze sie w koncu douczyli)

tutaj kazdy urzad sobie :strach: i nic na to nie poradzisz

najlepiej: bierz i jedz. Na sprawdzenie busa sa male szanse. Ale wydrukuj sbie ten Waff-costam i podkresl odpowiednie paragrafy. Albo lookinij na ponizszy link

 

na marginesie - ja zostalem oczyszczony z wszelakich zarzutow dopiero po roku (sprawa trafila do prokuratury i adwokat ja umorzyl). Repliki do tej pory nie otrzymalem :wink: :killer:

Link to post
Share on other sites

No to znowu się coś nowego dowiedziałem. Do tej pory wydawało mi się, że tak nie trzepią na granicy. Skoro jest tak jak opisałeś to dupa z jakichkolwiek wyjazdów do Polski z własną repliką. Nawet Rachunek tu nie będzie ratował. Jak się dorwą do sprawdzania odkryją przerÓ na full-auto. Wtedy i F w pięciokącie ( Freie Waffen) nie pomoże.

A może jednak idzie bez zgłaszania? Ma ktoś w tej mierze jakieś doówiadczenia?

Link to post
Share on other sites

Sugeruje poszukac odpowiedzi na to pytanie na niemieckich forach ASG, bo ludzie jezdza po europie i maja doswiadczenia. Gdzies sie nawet juz z takim watkiem spotkalem. Nalezy jednak pamietac, ze nawet w czasach EU to nie zawsze graniczace ze soba panstwa maja te same przepisy.

Link to post
Share on other sites

Sugeruje poszukac odpowiedzi na to pytanie na niemieckich forach ASG, bo ludzie jezdza po europie i maja doswiadczenia. Gdzies sie nawet juz z takim watkiem spotkalem. Nalezy jednak pamietac, ze nawet w czasach EU to nie zawsze graniczace ze soba panstwa maja te same przepisy.

Jest zasadnicza różnica pomiędzy granicą Polski i Niemiec, a granicą z innymi państwami Unii. Jadąc do Francji, Belgii, Dannii czy Austrii nie ma kontroli celnej, ani też paszportowej. Takie kontrole są oragizowane bardzo RZadko i tylko z uwagi na specjalne okazje. Granica z Polską, Czechami i Szwajcarią jest stale obsadzona. :wink: Przeważnie na Forach Niemieckich (tych z zachodnej części) piszą o wyjeździe do krajów z otwartymi granicami. Nie znalazłem jednak nic na temat wyjazdów do Polski. Ci co jadą do Czech trzymają swoje spluwaczki w Czechach. Jeśli znajdziesz coś konkretnego w Forach daj znać, chętnie poczytam. ;-)

Link to post
Share on other sites

Mam małe korekty:

 

1)

Repilki <0,08 jouli są ogólnodostępne

 

2)

Repliki <0,5 jouli są dostępne od 14 tu lat

 

 

3)

Repliki >0,5 jouli są dostępne od 18 tu lat

te repliki mogą mieć tylko tryb ognia pojedyńcznego

 

to small weapons co ty tam mówiłeś to sie nazywa "Kleiner Waffenschein" i uprawina do proawadzenia broni Sygnalizacyjnej np. sylwestrowej

Link to post
Share on other sites

to small weapons co ty tam mówiłeś to sie nazywa "Kleiner Waffenschein" i uprawina do proawadzenia broni Sygnalizacyjnej np. sylwestrowej

 

Nie chce byc zlosliwy i upierdliwy, ale nie znam pojecia broni sylwestrowej, a w temacie "Kleiner Waffenschen" chodzi dokladnie o zgode na poruszanie sie poza terenem prywatnam z bronia gazowa lub sygnalizacyjna.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Trochę mnie ten raport „bionick-a” zmieszał. Miałem ochotę spotkać się z maniakami z Wawki i przywieść swoją spluwaczkę. Zapakowałem cały sprzęt w plecak i w drogę. Nie zgłaszałem niczego na granicy. Przekraczałem ją dwukrotnie tam i z powrotem pod Zgorzelcem ze sprzętem w bagażniku. Raz z całą rodziną i całym majdanem, drugi raz tylko z synkiem i plecakiem w bagażniku. Nikt się nie czepiał, nic nie sprawdzał, żadnej wpadki. Obydwa razy przejeżdżałem w środku dnia przy normalnym ruchu granicznym. Widocznie dobrze mi z oczu patrzy...

A na koniec najważniejsza informacja. Od nowego roku na granicy zachodniej zostanie zniesiona kontrola paszportowa i celna. Problem z przekraczaniem granicy zniknie na dobre. 8-)

Link to post
Share on other sites

Mógłbyś sprecyzować, że ze wszystkimi państwami UE, z którymi graniczymy, tylko własnie nie jestem pewien kiedy dokładnie miałoby to nastąpić. Co do ów trudności UE powinno ustalić wspólne prawo na temat ASG, które powinny wprowadzic wszystkie państwa, wtedy nie byłoby problemów :)

Link to post
Share on other sites
Co do ów trudności UE powinno ustalić wspólne prawo na temat ASG, które powinny wprowadzic wszystkie państwa, wtedy nie byłoby problemów
Tylko wiesz, że jeśli padnie taki pomysł, przynajmniej dwa kraje (Niemcy i Holandia) zaczną się potwornie miotać? Najlepiej, żeby europejscy ustawodawcy wzorowali się na Francji albo Belgii. Model włoski paru ludziom może się nie spodobać (słynne czerwone/pomarańczowe końcówki), brytyjski przepchnięto na pałę i złagodzono tylko pod naciskiem społeczności, irlandzki dobije tuningowców, niemiecki to pośmiewisko (bo poza limitami i zakazem używania celowników laserowych jest też kompletnie bzdetny zakaz używania latarek taktycznych), a holenderski to faszyzm zwykły (BAN!).
Link to post
Share on other sites

A na koniec najważniejsza informacja. Od nowego roku na granicy zachodniej zostanie zniesiona kontrola paszportowa i celna. Problem z przekraczaniem granicy zniknie na dobre. 8-)

 

Ale pozostaje kontrola celna i to na terenie calego kraju i szczegolnie w strefie nadgranicznej, dotyczy to wszystkich panstw UE. Dokladnie trzymajac sie prawa to pan na granicy nie jest celnikime i nie powinien nam zagladac do bagazu, uprawniony do tego jest celnik a sie zolnierz WOPu.

Link to post
Share on other sites

Ale pozostaje kontrola celna i to na terenie calego kraju i szczegolnie w strefie nadgranicznej, dotyczy to wszystkich panstw UE.

 

To prawda. Nie wiem jak to będzie na polsko-niemieckiej granicy. Kontrole mogą być częste. Jeździłem po EU i nikt nie zaglądał mi nigdy do bagażów. Czasami sprawdzali papiery. Jeśli będzie podobnie to nie ma problemu. Pewnie wiele zależy od pracy celników na wschodniej granicy. Nie wiem też jak to wygląda na polskich blachach. Jednak myślę, że skoro nie będzie stałej obsługi na granicy, odpadnie obowiązek zgłaszania towarów. Ułatwi to transfer dla tych co udają się na zachód.

Link to post
Share on other sites

OK. wiem że już wszystko tłumaczyliście po 100 razy ale mam jeszcze 2 pytania.

1: Czy w replikach o mocy <0.5J potrzeba znaczka "f" lub "CE"? Jeśli tak to gdzie takowe można dostać? (przez internet) i jak to wygląda powyżej 0,5J?

2: Czy "Kleiner Waffenschen" obejmuje tylko broń gazową czy wszystkie? Jeśli wszystkie to może orientujecie się gdzie można takie coś wyrobić? Z góry dzięki za pomoc bo jeszcze po niemiecku niezbyt kumam :strach:

Link to post
Share on other sites

Ad.1 Potrzebny jest ewentualnie znaczek CE, a nie "F" z racji wyglądu jak plastikowa zabawka. "Chinczyki" tego nie posiadają i też są sprzedawane. Nigdzie go nie dostaniesz, on musi być wybity na obudowie przez producenta. Powyżej 0,5J powinien pojawić się znaczek "F" i jeśli go nie masz, grozi utrata w razie kontroli. Jak przeczytasz w pierwszym poście, gostek miał replikę która miała energię wylotową < 0,5J i która nie musiała posiadać "F". Mimo to mu ją zabrali. Tu chodziło o przewóz "repliki" przez granicę. Bionick nie miał możliwości wyjaśnić sprawę na miejscu, a "władza" ma zawsze rację.

2. "Kleiner Waffenschein" obejmuje "Schreckschuß- oder Gaswaffe" czyli straszaki i broń gazową. W tej chwili jest on dostępny od 20 lat. Musisz w tym celu złożyć podanie do Waffenamt albo Ordnungsamt. Musisz być nie karany i musisz przedłożyć "Führungszeugnis" ten wystawia policja. Ma nastąpić zmiana przepisów, aby dopasować je do standartów europejskich. Być może w krótce ponownie można będzie dostać "Kleiner Waffenschein" od 18 lat. Do posiadania "replik" ASG nie jest on potrzebny. W tym celu wystarczy "F" na replice.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...