Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam

 

szukam dobrego rozwiazania, a nic madrego nie przychodzi mi do glowy

 

chodzi mi o praktyczne wykorzystanie lornetki podczas gier ASG, a konkretnie zgranie jej z posiadana na oczach oslona (okulary, gogle)

 

w przeciwienstwie do celownika optycznego, lornetke nalezy przytknac do oczu, aby uzyskaz wymagana ostrosc. Poprzez noszenie np. okularow jest to prawie niemozliwe

 

i teraz pytanie:

 

czy ktos zetknal sie z lornetkami, ktore maja wystarczajace "swiatlo" okularow, aby dalo sie je uzywac z np. goglami

 

Z gory dziekuje

 

PS. Jak zwykle apeluje do forumowych 'wyjadaczy' - NIE WIESZ, NIE PISZ

Link to post
Share on other sites

Zetknąłem się z taka lornetką. Była przeznaczona do użytku z maską p.gazową. Niestety była to lornetka z... 1940r ;)

Na oko różniła się od innych tylko brakiem muszli ocznych i wyjątkowo dużą średnicą okularów, ale możliwe, że różnice były też w samych soczewkach okularu.

Może są też takie współczesne patenty. Warto poszukać.

Link to post
Share on other sites

Hargin, przy korzystaniu z okularów balistycznych nie ma problemu, ja je zsuwalem albo na czolo albo w dół twarzy i normalnie patrzyłem przez lornetkę. Okulary (przynajmniej ESS) maja taka regulowana gumę ktora trzyma je pewnie na lbie nawet kiedy je zsuwasz. poki patrzysz przez lornetke to i tak oczy masz zasloniete, przestajesz obserwowac - plynnym ruchem nasuwasz okulary na oczy w momencie w ktorym odrywasz od nich lornetke - te pozostaja zawsze chronione - czy przez lornetke, czy dlonie czy okulary. Prosta procedura, mozna pocwiczyc na sucho. Aha - okulary warto solidnie potraktowac antifogiem bo latwo je wtedy zaparowac czy 'zachuchac". :) Polowa lornetka 8x30 jest max tego co ci sie przyda w polu.

Link to post
Share on other sites

Catch takie kombinacje alpejskie to ja znam ;)

 

tyle, ze trzymajac karabin jedna reka, majac na glowie czapke, na dloniach rekawiczki, zsuwanie okularow i wciskanie lornetki do oczu jest tak wkurw..., ze odechciewa sie uzywac i czlowiek wzrok wyteza :)

 

co do antifogow to nie uwazam ich za dobre rozwiazanie do plastikowych powlok, gdyz bardzo rysuja

 

moje WileyX zaparowaly mi raz czy dwa, choc czesto zdarza mi sie je "zachuchac" - szybko same odparowuja

 

aha - pomijam aspekt, ze tak naprawde oczy nie sa wowczas tak dobrze chronione jak sie wydawac moze - nie chcialbym zostac zaskoczony przez napalonego "mysliwego", ktory nie uszanuje mojego uzerania sie z lornetka i okularami.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak zelowy antifog moze cos porysowac - chyba ze dodam do niego żwiru :lol: Ale obawiam się że nic mądrzejszego nie wynajdziesz - mi tam ani rekawiczki ani operowanie okularami i lornetka jedna reka nie przeszkadzają. Poza tym obserwację prowadzisz raczej z osłoniętej pozycji i az tak sie spieszyć nie musisz...

 

Nie wykluczam mozliwosci istnienia odpowiedniej do twych wymagan lornetki kompaktowej - nie wierze tylko w jej sensowna cenę.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Pełne poparcie dla Catcha, lornetki nie używasz w centrum prowadzenia walki, ale do obserwacji z dalszych dystansów na pozycjach raczej osłonietych i bezpiecznych :D

A co do jakiś konkretnych roizwiązań do zdjęcie gumowych osłon okularu może cos dać ja osobiście bezproblemowo operuje lornetką, gunem i okularkami!!

POZDRAWIAM!!

Link to post
Share on other sites

...wszystko fajnie...tyle że do czasu aż nasza "bezpieczna pozycja do obserwacji" okaże sie nie tak bezpieczna jak myśleliśmy, np nie bedziemy mieć pojęcia że w odległości strzału zaczaił sie dobrze zamaskowany snajper

...czy nigdy nie zadarzyło wam sie na strzelankach że po dokładnej obserwacji terenu stwierdziwszy że wszystko jest OK robiliście kilka kroków a następnie nie wiedząc zkąd dostaliście kulke ?

 

Hargin raczej nic oprócz takiej lornetki do obserwacji przez np. maske p.gazową czy gogle jak wspomniał Pitek sie nie nada ...ale spotkać tego typu sprzęt jest bardzo ciężko :cry:

Link to post
Share on other sites
Pełne poparcie dla Catcha, lornetki nie używasz w centrum prowadzenia walki, ale do obserwacji z dalszych dystansów na pozycjach raczej osłonietych i bezpiecznych :D  

A co do jakiś konkretnych roizwiązań do zdjęcie gumowych osłon okularu może cos dać ja osobiście bezproblemowo operuje lornetką, gunem i okularkami!!

POZDRAWIAM!!

 

1. tak jak napisal Zamrok - nigdy nie wiesz skad kulke dostaniesz

2. wlasnie lornetka z gumowymi oslonami bylaby lepsza, niz bez - bo przeciez jakos musi to przylgnac do gogli/okularow

 

3. rozpatruje jeszcze opcje lunety obserwacyjnej - bo skoro z celownika optycznego daje rade korzystac w goglach/okularach, to do obserwacji z reki tez sie nada

Link to post
Share on other sites

3. rozpatruje jeszcze opcje lunety obserwacyjnej - bo skoro z celownika optycznego daje rade korzystac w goglach/okularach, to do obserwacji z reki tez sie nada

Ciekawa opcja muszę przyznać. Tak jak rozmawialiśmy ja punkty odległe, które mnie interesują, przepatruje luneta z karabinu. Zapewne ten sam rezultat można osiągnąc korzystając z lunety oddzielnie.

Link to post
Share on other sites

Pewnie będzie ze wydziwiam ale moim zdaniem(pisze na podstawie praktyki z lunetą 4x20) utrzymanie lunety w odpowiedniej odległości od oka jest dosyć kłopotliwe. Każde drgniecie ręki powoduje ze tracimy optymalną odległość i „pojawiają” się czarne okręgi. Możliwe że to wina małej średnicy mojej lunetki. Po zamontowaniu na karabinie nie ma najmniejszych problemów. Gdy jednak oparcia w postaci kolby zabraknie sprawa nie jest już taka łatwa. To moja subiektywna ocena.

 

Generalnie alternatywa ciekawa. Z resztą na pewno masz możliwość pożyczyć od kogoś lunetkę i samemu się przekonać jak się to będzie sprawdzało.

 

Powodzenia!

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Pomysł z gatunku "jeżeli coś jest szalone, ale działa..."

Taki monokular lub lunetę można przymocować z boku uchwytu transportowego lub kolimatora, na przykład paskami samozaciskowymi ("jednorazowe kajdanki") lub podobnie. Zalety: broń w ciągłej gotowości do otwarcia ognia, brak problemu z utrzymaniem odstępu od oka.

 

Acha, monokular to połowa lornetki, więc ma podobny (mały) odstęp od oka. Polecam raczej lunety celownicze.

Link to post
Share on other sites

Okruch, podobny pomysł zastosował muj kolega w swoim M4, tyle że przymocował dużą soczewkę od kamery do uchwytu transportowego. Działa (o dziwo) niedość że ułatwia obserwacje (z 5 cm średnicy soczewki) to jeszcze ułatwia celowanie (niejednokrotnie sprawdzone w praktyce).

Link to post
Share on other sites

Tak jak myślałem są takie współczesne lornetki.

Trafiłem na nie szukając informacji na temat lunet typu scout, które są umieszczane w dużej odległości od oka strzelca.

Logika podpowiada, że lornetki też muszą być ;)

Steiner, Bushnell i w cholerę innych się znalazło.

Hint: szukać lornetek z dopiskiem long (lub extended) eye relief. Eye relief określa odległość okularu od oka.

Link to post
Share on other sites

No coż... Kupiłem sobie na allegro badziewna lornetke z akcji promocyjnej fojek chyba... (plastikowa, 6x28 chyba, taka futurystyczna...) za 15 zeta plus przesylka. Teraz kazdy "profesjonalny airsoftowiec" pomysli: ja takiego szmelcu nie będe używał. Tylko, że ja swoich okularow uvexa nie musze sciagac... Wszystko widac OK (oczywiscie nie tak jak przy wepchnieciu ale jest niezle) Co wiecej gumowe oslonki okularow nie rysuja szybek... :) No i nie wydałem fortuny.

Link to post
Share on other sites

Zamiast tego:

http://militaria.pl/cocoon/product.xml?pro...ifiers=category

Taniej kupić taką lornetkę:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=41726791

lub taką:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=42000003

Złożyć się z kolegą i rozdzielić na 2(regulacja ostrości jest osobno w każdym z okularów a pokrętło po środku jedynie łączy je ze sobą – tak przynajmniej było w bardzo podobnym modelu który widziałem). Mówię o tym jedynie jako alternatywie do lunety pokazanej przez dzikiego. Nie mam pojęcia czy da się z niej korzystać w goglach.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Hargin to dokładnie ten produkt. Hargin dla pewności... Mam bryle +3 ale gram i testowalem lornetke bez nich. Mysle, ze to moze miec znaczenie (w koncu moje oczy dzialaja inaczej :) ) tym bardziej, że przez lornetke Zeissa 8x30 tez widze wyraznie.

 

Stolar... mimo, ze ten badziew z FOXów ma światło 20 mm to uwierz mi, że powiekszenie x10 lub x12 w lornetce 25mm jest nieporozumienim. Zanim zorientujesz sie gdzie patrzysz minie 10 minut :) Dlatego szukalem jak najmniejszego powiekszenia a mniejszego niż x6 nie znalazlem. No i dobrej ceny... dalem w sumie 21 pln wiec nie da sie porównac :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Odświeżam stary temat - darujcie!

Niedawno w temacie o lornetkach w dziale snajperskim padło pytanie o taki monokular:

http://www.specshop.pl/product_info.php?products_id=1046

Niestety konkretnych odpowiedzi nie było. Może tu zajrzy ktoś kto zna ten sprzęt?

Chodzi o wykorzystanie do rozpoznania sytuacji z nieco większych odległości (tak powiedzmy góra 200 m) - taktyka zielona. Identyfikacja swój - obcy, wypatrywanie zamaskowanego przeciwnika itp itd.

 

A pytanie jest proste - czy taki monokular nadaje się do użycia z goglami, bez zdejmowania ich? Konkretnie mówiąc z Ultrasonicami Uvex-a. Wiadomo że to nie to co bezpośrednie przyłożenie do oka, ale zawsze coś...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...