Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Mit długiej lufy.


Recommended Posts

-UWAGA- Temat ten to tylko czysta teoria, bo nikt nie robił takich testów o jakich za chwilę ,napiszę i proszę się nie czepiać ,że jestem obłąkany lub podobne - tylko po prostu jestem ciekaw i chcę poznać waszą teorię na ten temat - koniec UWAGI -

 

Od czasów powstania airsoftu krąży taka teoria ,że dłuuuuuga lufa zapewnia lepsze skupienie i zasięg. Czy na pewno ?

 

Do tych przemyśleń skłonił mnie temat o mp5k i wypowiedzi m.in. Medium. Otóż posiadacze tej repliki wcale nie twierdzą ,że zasięg tej broni jest jakoś drastycznie mniejszy, ba czasami nawet, przewyższa wydawało by się mocniejsze repliki(!) , a przecież lufa tam zamontowana ma 11cm - długopis jest dłuższy !

Dlaczego więc mp5k ma taki sam zasięg, a mimo to ludzie do swoich AK i eM'ek wkładają dłuższe lufy i zawsze widzą poprawę zasięgu i celności ?

 

Postawię swoją teorię - pewnie z dużą ilością błędów, ale może ktoś mi pokaże światełko w tunelu...:P

 

Wg. mnie na zasięg/celność mają zasadniczy wpływ te elementy repliki (najważniejsze, nie licząc reszty bez których replika by nie działa!):

 

1. Sprężyna

2. Zespół tłoka-cylindra z lufą

3. Kulka

 

Ad.1) Przez sprężynę rozumiem tylko i wyłącznie moc - czyli to jak szybko zostanie sprężone powietrze w zespole tłok-cylinder (ekwiwalent ilości prochu w broni ostrej)

Ad.2) Przez zespół tłoka-cylindra z lufą rozumiem: idealnie dobraną ilość powietrza w cylindrze do V objętości lufy, oraz idealną szczelność między końcówką dyszy,a końcówką lufy.

Ad.3) Po prostu kulka :P - jak najlepsza, o idealnej gładkości i bez wad wewnątrz.

Teraz zastanawiam się jak modyfikacja drobnych elementów tej układanki wpływa na zasięg i celność - dwa odrębne pojęcia jak dla mnie.

 

Zasięg. Przez zasięg rozumiem moc jaka popycha kulkę od komory HU do końca lufy. Im większa moc (czyli więcej "efpeesów" tym większy zasięg)

Aby zwiększyć moc/zasięg repliki wymieniamy ad.1 jak również eliminujemy straty w postaci nieszczelności - zarówno te od dyszy do lufy, ale również możemy zmniejszyć nieszczelność miedzy lufą ,a kulką - czyli wymienić na lufę o mniejszej średnicy.

Skupienie. Aby je zwiększyć należy po pierwsze wyeliminować czynnik ludzki :P no dobra tego się nie da. Po secundo zmienić Ad.3) kulki - im precyzyjniejsze tym stabilniej i "powtarzalniej" lecą czyli zwiększamy szanse ,że każda kolejna kulka poleci w to samo miejsce co poprzednia ,dlatego strzelcy wyborowi w ASG używają najlepszych kulek - bo mają jeden strzał i kulka ma się znaleźć dokładnie tam gdzie chciał właściciel palca pociągającego za spust. No ok. ale wymiana lufy na "precyzyjniejszą" też powinna zwiększyć skupienie bo "poduszka powietrzna" powstająca w lufie za kulką jest stabilniejsza (mniejsza/węższa) - ma mniejsze szanse na drgania? Nie wiem. Sama precyzja wykonania lufy (odchyłki od nominału) powinny zmniejszać drgania wylatującej kulki - zwiększać celność.

Skąd więc powstał mit długiej lufy ? wg. mnie z 2 powodów:

1. Zawsze wkładając dłuższą lufę wkładamy taką o mniejszej średnicy wew. (jeszcze nie słyszałem ,żeby ktoś robił odwrotnie) i przeważnie niejako wymusza to na większości z nas stosowanie lepszych jakościowo kulek co się nie beędą "zacinać" w wąskiej lufie ,ale dzięki temu zwiększamy też skupienie bo używamy lepszych kulek. :D

Przeważnie jeśli wymienia ktoś lufę z precki na preckę o tej samej średnicy np. z 6.03 na 6.03 to nie widzi drastycznej różnicy -chyba ,że trafi na lufę wadliwą. A jak zmieni na mniejszą średnicę to widzi poprawę zasięgu.

2. Być może zwiększając długość lufy ze stocku poprawiamy też stosunek objetości cylinder-lufa - stąd dodatkowa poprawa celności.

 

Pytanie więc po co stosować dłuugalaśne lufy w kałachach i emkach i zakrywać je tłumikami skoro w mp5k na precce mamy podobny zasięg?

Czy jeśli przestrzelimy mp5k z sprężyną o mocy jak w snajperkach (np SP 150) i snajperkę z lufą nawet 650mm i taką samą spręzyną na takich samych kulkach, zamontowane w imadłach to czy nie powinniśmy otrzymać podobnych wyników - zasięg/celność ? Różnica między tymi 2 replikami bedzie w Ad.2 zespole tłok-cylinder z lufą - zakładam ,że ich stosunek w obu przypadkach będzie identyczny. Czy to kiedy następuje kompresja powietrza w cylindrze (w mp5k pod koniec ruchu tłoka, w snajperce od samego początku) spowoduje takie różnice ?

 

// mała uwaga na koniec: wszystkie te informacje zaczerpnąłem tylko z tego forum oraz własnych obserwacji. Przepraszam za błędy stylistyczne (piszę to o 3 w nocy).

Dziękuję Ci za przeczytanie tych wypocin :P

Edited by white_pl
Link to post
Share on other sites
  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pare slow odemnie i z doswiadczenia kolegow z USA.

 

Po pierwsze - nie wspominasz tutaj wogole o mocy sprezyny.

Problem jest taki ze przy 300 fps i kulkach 0.2 - krotka lufa i cylinder jest jak najbardziej ok.

Gorzej robi sie jak dasz 500 fps przy lufie 11 mm.

 

W pogoni za coraz precyzyjniejszymi lufami 6.01 - wiele osob robilo testy ktore wykazaly ze roznicy miedzy 6.03 a 6.01 zbytnio nie widac. Powinny poprawic sie fpsy (bo lufa ciasniejsza) ale ja tego na mojej JBU nie zaobserwowalem.

Ba - wymienilem systeme 6.04 509 mm na KMheada 6.04 470 mm i widac roznice na korzysc KMheada.

Ale tu dochodzi problem wykonania lufy i braku nawet minimalnych wystepow ktore zmienily by trajektorie lotu (systema ma 2 lata).

 

Wyczytalem ze sa firmy ktore robia lufy precyzyjne ale o srednicy 6.08 dlaczego ? (tu mnie zabije pare osob z forum). Chodzi o to zeby kulka nie odbila sie od scianki lufy ani razu ale przez cala droge leciala na poduszce powietrznej.

 

Dodatkowo VSR userzy twierdza ze optymalna dlugosc lufy to od 430 do 470 mm Ale trzeba wziasc pod uwage ze to sa informacje od ludzi ktorzy czesto musza strzelac sie replikami do 1 J.

Do 1 J sa patenty na G-shape gumki - ktore poprawiaja zasieg do nawet 70 m (mierzonych) przy 320 fps (na ciezkich kulkach).

Niestety ale przy ponad 400 fps roznicy zbytnio nie widac.

 

Ot kilka takich dziwnych informacji odemnie ;p

Link to post
Share on other sites
Ad.1) Przez sprężynę rozumiem tylko i wyłącznie moc - czyli to jak szybko zostanie sprężone powietrze w zespole tłok-cylinder (ekwiwalent ilości prochu w broni ostrej)

Ja rozumiem ilosc energi , potrzebna do wystrzelenia kulki .

1. Sprężyna

2. Zespół tłoka-cylindra z lufą

3. Kulka

A gdzie HU ?? Nic nie wspomniales o HU, ktory tu odgrywa glowna role.

 

Po prostu kulka :P - jak najlepsza, o idealnej gładkości i bez wad wewnątrz.

Im bardziej chropowata tym lepsza , zwlaszcza jesli bierzemy pod uwage HU. Z kulkami musi byc kompromis - jezeli bedzie a bardzo chropowata, to zjedzie ci gumke w rekordowym tepie; jezeli bedzie gladka jak lustro, to gumka nie bedzie dobrze podkrecac.

 

Aby zwiększyć moc/zasięg repliki wymieniamy ad.1 jak również eliminujemy straty w postaci nieszczelności - zarówno te od dyszy do lufy, ale również możemy zmniejszyć nieszczelność miedzy lufą ,a kulką - czyli wymienić na lufę o mniejszej średnicy.

Troche nagmatwales. Energi zuzywasz zawsze tyle samo, jesli bierzemy pod uwage to,iz uzywasz tej samej sprezyny a uklad jest niedoszczelniony. Zwiekszasz tylko wydajnosc calego ukladu poprzez redukcje strat ( np: sprawnosc 75% i energia dostarczona 1J => 1x0.75=0.75J pracy uzytecznej ; dla kontrastu 1Jx0,99 = 0.99J pracy uzytecznej ) Chcesz zwieszyc moc - zwieszkasz cisnienie robocze lub dostarczasz wiecej energi. Chcesz zwiekszyc wydajnosc - redukujesz straty.

Teraz pytanie - czy chcesz dostaraczc ogromna ilosc energi i miec mala wydajnosc ( prace uzyteczna ) czy chcesz dostarczac tyle ile trzeba, miec duza sprawnosci a przez to duza wydajnosc ( energie uzyteczna ) ???

 

No ok. ale wymiana lufy na "precyzyjniejszą" też powinna zwiększyć skupienie bo "poduszka powietrzna" powstająca w lufie za kulką jest stabilniejsza (mniejsza/węższa) - ma mniejsze szanse na drgania?

Za kukla jest sprezone powietrze ulega rozprezeniu. Kulka jest stabilniejsza poniewasz ma mniejsza amplitude ( faze ) dgrania, uderzen o scianki lufy ( podaje wartosci fikcyjne : np przy stockowej lufie f=5 ; przy preclu f=2 ;). Po wylocie kulki z lufy mozesz zaobserwowac cos takiego jak "storzek" ( najlepiej widac to na trafieniach w tarcze ) . Im wieksza amplituda, faza, tym "wiekszy stozek", tym wiekszy rozrzut.

Poduszka powietrzena - jedynie to lufy Tanio Koby posiadaja owe cudo. Mam zamontowane je w 2 replikach (mp5 ICS, p226 TM ) i naprawde widac roznice w porownaniu do stokow czy innych preclow. Jedyna wada luf TK jest taka, iz mozna uzywac je do replik z predkoscia do v=350 fps.

 

Być może zwiększając długość lufy ze stocku poprawiamy też stosunek objetości cylinder-lufa - stąd dodatkowa poprawa celności.[...] Pytanie więc po co stosować dłuugalaśne lufy w kałachach i emkach i zakrywać je tłumikami skoro w mp5k na precce mamy podobny zasięg?

Po to , aby pochwalic sie, ze ma sie bezuzyteczny tlumik :F

Prawda jest taka, ze czas lutu kulki jest znacznie mniejszy przy tym samym zasiegu, a przez to jest wieksza szansa na trafienie.

 

Wyczytalem ze sa firmy ktore robia lufy precyzyjne ale o srednicy 6.08 dlaczego ? (tu mnie zabije pare osob z forum). Chodzi o to zeby kulka nie odbila sie od scianki lufy ani razu ale przez cala droge leciala na poduszce powietrznej.

Moglbys rzucic link ? Chetnie poczytam.

Btw : Stokowe lufy maja srednice 6.08.;) Najlepiej zaopatrzyc sie w lufe Tokio Marui :cool:

Edited by johny13
Link to post
Share on other sites

@Kocur666

No właśnie co się robi jak się da 500fps i lufę 11mm ? Widział ktoś z was coś takiego ? Być może jest tak, że musi być optymalna moc (spręzyna) do danej długości lufy. Za dużo i za mało będzie źle. Skoro koledzy od VSR uznali jakaś długość lufy za optymalną to właśnie może dlatego ,że jak piszesz są ograniczeni moca sprężyny ;]

Apropo Twojej wymiany lufy, może poprawa nastapiła z 2 powodów: 1. Stara była zurzyta (miała rysy etc) 2. Dzięki nowej lufie poprawiłeś stosunek V cynlindra do V lufy.

@Viamortis

Jeśli mogłbyś coś napisać na ten temat to myśle ,że wszyscy byli by wdzięczni.

 

@johny13

Tak jak napisałem w uwadze pisałem to późno i mogłem zagmatwać, a fakty te w wiekszości są z forum więc nie muszą być w 100% prawdziwe.

Nie wspomniałem nic o HU bo róznie się go ustawia dla różnych kulek często tez dla róznych warunków, przyjmijmy ,że do naszego porównania jest on ustawiony identycznie - cokolwiek by to miało znaczyć.

O kulkach bardziej chodziło mi o precyzję wykonania i powtarzalność każdego egzemplarza - czyli to jak każda kolejna odlana jest w środku, ale miło ,że zwróciłeś na to uwagę.

Apropos energi- tak jak napisałem: mamy IDEALNIE szczelny układ czyli sprawność 99%. moc się zmienia i wynosi X - jest poprostu dobrana do układu.

Piszesz że: "Kulka jest stabilniejsza poniewasz ma mniejsza amplitude ( faze ) dgrania, uderzen o scianki lufy " - a skąd wiemy ,że wogóle udeża ? Wg. mnie wcale nie dotyka. Jeśli przez cały czas pobytu kulki w lufie jest odpowiednie ciśnienie za nią, czyli tłok cały czas spręża powietrze to energia ta nie powinna dopuścić do udeżeń kulki o ścianki lufy, bo cały czas się przeciska pomiędzy kulka ,a lufą ,a "efektem ubocznym" tego jest jeszcze to ,że wypycha kulke ;]

Piszesz dalej: "Prawda jest taka, ze czas lutu kulki jest znacznie mniejszy przy tym samym zasiegu, a przez to jest wieksza szansa na trafienie." piszesz tu o róznicy między którką ,a długa lufą. Ale czemu jest mniejszy ? Bo zwiekszyła się moc ? Co sprawia, że ten czas się zmniejsza? To jest własnie esencja tych całych moich wpocin. Czy włożenie dłuższej lufy na 100% zmniejsza czas lotu kulki ?!? Jeśłi tak to dlaczego tak się dzieje. Jeśli tak to jaki jest czas lotu luki w mp5k a w snajperce na 40m przy tych samych parametrach i kulkach ? W mp5k bedzie to 3sec później ? Ja wątpię.

Link to post
Share on other sites

Kulka się niestety obija po lufie ze względu na to że przechodzi przez gumke hop-up która dociska ją do dołu lufy. Inaczej kulka po prostu wytaczałaby się z lufy po przechyleniu repliki lufą w dół... Kulka startuje z właśnie z tego położenia i musi się obić parę razy w lufie.

Notabene nie słyszałeś o lufach tanio-koby z gwintem, która teoretycznie powinna stabilizować (spowodować że każda kulka będzie się obijać w tym samym miejscu lufy) te uderzenia kulki o lufę?

Edited by kermit
Link to post
Share on other sites

Fakt kulka jest przytrzymywana, na początku przez hop-up ale tylko na poczatku. Czy później się ona odbija czy nie ja tego nie wiem i dowieść nie umiem. Bynajmniej czy tak jest czy nie nie ma to znaczenia dla teorii dlugiej lufy.

Tak o lufach TK słyszałem, czytałem, ale wiemy ze one wymagają specjalnych warunków, i takich przypadków tu nie rozpatrujemy - choć też jest ciekawy.

Link to post
Share on other sites

"Jedyna wada luf TK jest taka, iż można używać je do replik z prędkością do v=350 fps."

Czyli jak dobrze wnioskuje v ma być równe 350 fps, waga kulki dowolna?

Sprawdzał ktoś lufy TK w replice, która ma te 350 fps, ale na kulce 0.4g?

Działa tak samo jak na 0.2?

Link to post
Share on other sites

Apropo G-hopu - http://forums.airsoftmechanics.com/index.php?topic=3603.0 tu jest dyskusja (angielski).

Instrukcja jest na http://gungineer.matrix.jp/precision/G-HOP/seisaku_gen3/seisaku_gen3.htm ale po japonsku (mimo to da sie wszystko zrozumiec ze zdjec).

 

Tez mialem lufe 590 i w porownaniu do 509 czy nawer 360 poprawy nie zauwazylem.

Zawsze smiesznie wyglada jak ktos strzela z galaxy mp5 ktory ma lufe 110 mm a strzela celnie na 40 m. Czesto celniej niz repliki z 4 razy dluzsza lufa...

Link to post
Share on other sites

Troszke namieszane. Zacznę może od początku:

 

Dlaczego więc mp5k ma taki sam zasięg, a mimo to ludzie do swoich AK i eM'ek wkładają dłuższe lufy i zawsze widzą poprawę zasięgu i celności ?
Ponieważ prawdopodobnie producentowi mp5k udały się komory i gumki HU co ma największy wpływ na zasięg i celność. Poza tym 350-380fps w takiej replice to nie jest wcale mało.

 

Wg. mnie na zasięg/celność mają zasadniczy wpływ te elementy repliki (najważniejsze, nie licząc reszty bez których replika by nie działa!):

 

1. Sprężyna

2. Zespół tłoka-cylindra z lufą

3. Kulka

 

Nie. Po pierwsze wpływ ma gumka i komora HU. Po drugie- ilość fps. Po trzecie- kulki.

 

Przez sprężynę rozumiem tylko i wyłącznie moc - czyli to jak szybko zostanie sprężone powietrze w zespole tłok-cylinder (ekwiwalent ilości prochu w broni ostrej)

Błędne założenie. Przy takiej samej sprężynie ale jeśli damy lufę zamiast 111mm na przykład 460mm (wymieniając cylinder oczywiście na dostosowany typ) osiągniemy więcej fps pomimo, że powietrze zostanie sprężone wolniej ;].

 

Przez zasięg rozumiem moc jaka popycha kulkę od komory HU do końca lufy. Im większa moc (czyli więcej "efpeesów" tym większy zasięg)

Błąd. Zasięg to nie jest żadna moc tylko dystans na jaki leci kulka. I zmartwię Cię ale wcale nie im większa moc tym większy zasięg.

 

 

 

ale wymiana lufy na "precyzyjniejszą" też powinna zwiększyć skupienie bo "poduszka powietrzna" powstająca w lufie za kulką jest stabilniejsza (mniejsza/węższa) - ma mniejsze szanse na drgania?

Po mojemu lufa precyzyjna poprawia skupienie i zasięg na szereg sposobów.

 

Zawsze wkładając dłuższą lufę wkładamy taką o mniejszej średnicy wew. (jeszcze nie słyszałem ,żeby ktoś robił odwrotnie) i przeważnie niejako wymusza to na większości z nas stosowanie lepszych jakościowo kulek co się nie beędą "zacinać" w wąskiej lufie ,ale dzięki temu zwiększamy też skupienie bo używamy lepszych kulek. :D

Przeważnie jeśli wymienia ktoś lufę z precki na preckę o tej samej średnicy np. z 6.03 na 6.03 to nie widzi drastycznej różnicy -chyba ,że trafi na lufę wadliwą. A jak zmieni na mniejszą średnicę to widzi poprawę zasięgu.

Uzytkownik nie wyposażony w specjalistyczny (drogi stosunkowo) sprzęt nie jest w stanie zmierzyć średnicy wewnętrznej lufy więc skąd miał by wiedzieć która jest "ciaśniejsza"? Ponadto jak wytłumaczyć fakt przewagi systemy nad np JBU czy KMH nad systemą?

 

Być może zwiększając długość lufy ze stocku poprawiamy też stosunek objętości cylinder-lufa - stąd dodatkowa poprawa celności.

Po mojemu jest tak, że w długiej lufie kulka ma "czas" się ustabilizować, przestać drgać od ścianki do ścianki ale lecieć w osi lufy. Krótkie lufy tego nie zapewnią.

 

Pytanie więc po co stosować dłuugalaśne lufy w kałachach i emkach i zakrywać je tłumikami skoro w mp5k na precce mamy podobny zasięg?

Weź miarkę, odmierz 40m i sprawdź. Porównaj z tą "emką" czy "kałachem". Tak całkiem obiektywnie. Serio.

 

Czy jeśli przestrzelimy mp5k z sprężyną o mocy jak w snajperkach (np SP 150) i snajperkę z lufą nawet 650mm i taką samą sprężyna na takich samych kulkach, zamontowane w imadłach to czy nie powinniśmy otrzymać podobnych wyników - zasięg/celność ?

Nie. Choćby dlatego, że taka sprężyna da na mp5przykładowo 450fps a w snajperce 600fps. Różnica 150fps juz będzie znaczna. No i cóż- mp5 ma niestety krótszą lufę :D.

 

 

Nie wspomniałem nic o HU bo róznie się go ustawia dla różnych kulek często tez dla róznych warunków, przyjmijmy ,że do naszego porównania jest on ustawiony identycznie

 

Błąd. Błędne założenie. HU musi być ustawiony na optymalny tor lotu a nie "identycznie" cokolwiek to znaczy. Inaczej test będzie równie miarodajny jak pomiar fps na HU skręconym do minimum :d

 

Bynajmniej czy tak jest czy nie nie ma to znaczenia dla teorii dlugiej lufy.

Po pierwsze: http://bynajmniej.pl/bynajmniej-to-nie-przynajmniej

Po drugie. Ma to kluczowe znaczenie dla teorii długiej lufy. Jeśli kulka (a prawdopodobnie tak) na początku pod wpływem HU świruje w lufie to na 99% pod wpływem powietrza przeciskającego się między kulką a lufą- w końcu się ustabilizuje i ustawi w osi lufy. Wymaga to jednak prawdopodobnie kilku odbić i kulka na stabilizację musi mieć zwyczajnie czas.

 

 

 

 

I juz kończąc:

Różnice w różnej długości luf widzę. Jest ona zauważalna jeśli w jednej sztuce repliki weźmiemy i wsadzimy lufę dłuższą a potem krótszą. Niemniej największe znaczenie ma producent lufy. Nie cyferki napisane na opakowaniu, nie mityczna "średnica" tylko producent. Zapewne jest to szereg czynników typu dokładność wykonania itp, nie wiem. Wiem, że promyk 6,03 jest wielokrotnie lepszy od JBU 6,01.

Link to post
Share on other sites
@Viamortis

Jeśli mogłbyś coś napisać na ten temat to myśle ,że wszyscy byli by wdzięczni.

Nikt nie byłby wdzięczny. Po prostu wszyscy kontynuują pisanie swojej wersji :icon_razz2:

 

Ale skoro prosisz...

 

Porównywałem zasięgi różnych replik z różnymi lufami w praktyce. W bardzo dobrych warunkach, osłonięci przed wiatrem ciupaliśmy z kolegą na singlu do nieruchomego celu. W różnych wariantach było to 50-60m.

Repliki były serwisowane przeze mnie i przez tegoż kolegę, więc nie było tajemnic odnośnie bebechów, wszystko było szczelnie złożone. Przy lufach KM 509 i 363 przewaga długiej lufy był nieznacznie zauważalna przy końcu toru lotu (ok. metr-dwa przewagi i nieco lepsze skupienie). Przy lufie cymy w M14 (już nie pamiętam długości) i 285mm systemie przewaga cymy (w zasięgu i celności) była wyraźnie widoczna, mimo że miała 60 fps mniej.

 

Więc nikt mi nie powie, że różnicy nie ma, bo stałem obok kumpla z tymi giwerami i tłukliśmy na singlu, więc wiem co widziałem. Nie jest to różnica, która dodaje +50% fragów, ale jakaś tam jest.

 

Nie będę się zagłębiał w teorie poduszki powietrznej czy odbijania się od ścianek, bo nie mam do tego podstaw.

 

Pozdrawiam

M.

Link to post
Share on other sites

Prosto - weź replikę ze sprężyną powiedzmy M120, cylindrem zwykłym typ 2, precką 300mm. Postrzelaj, sprawdź FPS, zasięg, celność (zwłaszcza na ostatnich metrach). Potem do tej samej repliki wstaw Borka z cylindrem typ 0 i preckę tego samego producenta tyle że powiedzmy 590mm. Postrzelaj, sprawdź FPS, zasięg, celność (zwłaszcza na ostatnich metrach). Zakładamy oczywiście że repliki są poskładane jak należy. zobaczysz że przy dopasowanym do lufy cylindrze i przy różnych długościach luf jest różnica przy każdym z tych czynników, na korzyść dłuższej precki oczywiście. Nie będą to może różnice kolosalne, ale będą. Różnice w celności i zasięgu to nie tylko kwestia długości luf, ale także dopasowanie objętości cylindra do lufy, poprawne dobranie reszty części, jakość lufy, waga i jakość kulek, hopek, poprawne złożenie repliki i wiele innych czynników. Oprócz tego - jak ktoś sieje na full auto na te 35-40 metrów to też różnicę ciężko zauważyć, zabawa zaczyna się przy karabinach wyborowych/snajperskich, strzelających pojedynczo na odległości 70 metrów+, a wybitnie przy 4-taktach. Wtedy już każdy centymetr robi różnicę.

Edited by MAJOR762
Link to post
Share on other sites

@dexterkrak: Mierzyliśmy razem z kilkoma osobami, różne długości lufy, zbliżone mniej więcej moce, różne repliki, odległości pomiędzy 35, a maksymalnie 60m, co 5m odmierzone za pomocą taśmy 30m nawijanej. Celem było pudło kartonowe mniej więcej wielkości głowy, położone na słupku takim sięgającym lekko poniżej pasa i dodatkowo o ten słupek od strony strzelca była oparta płyta wiórowa (żeby było słychać te kulki które latały niżej).

Możesz wierzyć lub nie, Galaksy stokowe 315 fpsów na .28 G&G do 45m każdy strzał na singlu wchodził w mały kartonik, 50m wchodziły 3-4 na 5, 55m wchodziły 2-3 na 5 (czyli do ponad 50%) i był to maksymalny zasięg repliki, dwa kroki w tył (moje, a dość wysoki jestem) i żadna z kulek nie dolatywała celnie (było słychać po tej laminowanej płycie że co drugi strzał jest krótki choć w kierunku celu). Na podobnym poziomie zasięgowym strzelały 350 i 400 fpsowe P90- choć gorzej z celnością było - lekko lepiej 430 fpsowe FAL i SA 58 + wynalazki Kocura666 choć szału nie było jakiegoś niesamowitego, zasięgi maksymalne może z 10-15m maks większe i to wszystko. Celność podobna. Lufy tez zupełnie różne mieliśmy pomonotowane w tym sporo precek.

 

Resztę uwag dam później, bo mnie w końcu zwolnią za zajmowanie się duperelami w pracy ;-).

Link to post
Share on other sites

Proszę moda o sklejenie postów.

 

Niezupełnie rozumiem jak to i dlaczego. Korzystając kiedyś z linków które dał teraz uprzejmie Kocur, też doszedłem do wniosku, że długość lufy ma spore znaczenie przy różnych mocach i nie zawsze dłuższe to lepsze.. Szczególnie mi się podobało teoretyzowanie chłopaków o pojedynczym odbiciu kulki w lufie i ma to sporo sensu. Porównując kiedyś osiągi FAL`a i L1 z takimi samymi stokowymi lufami (mosiądz średnice na końcach w/g suwmiarki koło 6,08 długość 560 mm) i po założeniu lufy JBU KUAN 6,03 stwierdziłem tylko jedną rzecz - wzrost fpsów, konkretnie bo około 20-30 (szczególnie patrząc na to, że obie repliki miały między 320 a 330 to te 30 dodawało skrzydeł ;-) ), ale ośmielę się pokusić też o stwierdzenie, że w obu przypadkach mógł to być efekt szczelnego złożenia komór. Zasięg minimalnie na plus, dodatkowo to co Dexter był uprzejmy zauważyć, minimalnie mniejszy rozrzut na maksymalnych zasięgach, w sumie szału nie zrobiło. Chciałem zakupić 6,01, ale po negatywnych doświadczeniach Kocura dałem sobie spokój, bo nie mam zamiaru grać w loterii ;-). Dodatkowym impulsem przemawiającym za brakiem sensu takiego zakupu, były doświadczalne strzelania z kilograma innych replik.

 

Takim miłym dodatkiem do tego doświadczenia, było przekonanie się naoczne, że wcale lekka gramatura nie jest taka niezbędna przy słabych replikach, szczególnie jak nie lata się i nie strzela na zasadzie "spray&pray". MP5 przy 0,25g kulasach zasięgu nie zwiększyło, za to rozrzut powiększył się diametralnie, podobnie z P90, a z FALi zawsze z ciężkich strzelałem, to i nawet nie chciało mi się mierzyć.

 

Nie pamiętamy wszyscy raczej też o jednej rzeczy - nie średnica robi z lufy precyzyjną. To jakość i dokładność wykonania tejże średnicy na całej długości lufy jest ważna, dlatego jestem skłonny bardzo mocno obserwując przypadki niektórych replik stokowych przychylić się do tej tezy którą to zaprezentował Kocur, dotyczącej średnicy zaproponowanej przez hamerykańców (6.08) dla precki snajperskiej.

 

Zapraszam do dyskusji, szczególnie jak ktoś ma jakieś propozycje odnośnie, jak i co można by było sprawdzić, zmienić, udoskonalić, bo może się mylę, a chętnie bez podnoszenia mocy replik bym pomajtał przy zasięgu w niektórych ;-).

Edited by Tuksiak
Link to post
Share on other sites

Tuks, zgadza się. Komora HU i gumka a nie tylko lufa mają kluczowe znaczenie dla zasięgu. Niemniej omawiany przypadek- ten sam gnat i test dwóch tego samego producenta (bez efektu loterii czyli promyk na przykład) luf da efekt lepszego zasięgu i skupienia na dłuższej. Pod warunkiem, że różnica nie będzie wynosiła 3cm...

 

 

Do "precki" 6,08 się nie przekonam. Nawet jeśli jest ona w stanie zapewnić skupienie na dobrym poziomie to przedmuchy będą niestety już za duże. A to oznacza nie tylko lekki spadek FPS ale i pogorszenie powtarzalności FPS. W szturmówkach (bądźmy szczerzy...) ma to marginalne znaczenie ale jeśli weźmiemy dwie repliki snajperskie i porównamy na 70m to zrozumiemy jaki jest sens ładowania drogiej i długiej lufy.

 

Ciekawostka: lufa 650mm już jest za długa do replik opartych o cylinder tej wielkości co w APS96/2/m24 ;] ale 590 wymiata.

Edited by dexterkrak
Link to post
Share on other sites

Niemniej omawiany przypadek- ten sam gnat i test dwóch tego samego producenta (bez efektu loterii czyli promyk na przykład) luf da efekt lepszego zasięgu i skupienia na dłuższej. Pod warunkiem, że różnica nie będzie wynosiła 3cm...

 

Zgodzę się z Tobą, porównywałem 2 lufy w jednym karabinku, Promyk 509 i Promyk 650. Skupienie minimalnie lepsze na korzyść 650 no i dała dodatkowe 20 fps'ów. Sprawdzane na M130.

Edited by buszmen82
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...