Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

formalnie nie ma zadnego przepisu prawnego, zadnej legistlacji ,aktu etc mowiacym cokolwiek o airsofcie.

 

w praktyce od ilu lat, to decyduje organizator. najczesiecj bo w 99% od 18 lat ze wzg na zrzucenie odpowiedzialnosci prawnej na uczestnika a nie na organizatora.

Link to post
Share on other sites

Na zawodach LAA IPSC klasyfikacja JUNIOR jest do 21 roku życia, dolnej granicy teoretycznie nie ma - jednak wymagamy od młodzieży otrzaskania z bronią. Osoby poniżej 18 roku muszą dostarczyć odpowiednie oświadczenie prawnego opiekuna. Często strzelający 'tatusiowie' przyprowadzają swoje dzieci by także sobie postrzelały. Najmłodszy zawodnik LAA w zeszłym sezonie miał 8 lat i wymiatał całkiem fajnie :)

Generalnie LAA jest fajnym wstępem także do zabaw mniej sportowych, a bardziej militarnych - uczy prawidłowych nawyków przy posługiwaniu się bronią oraz replikami ASG.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Ale teź często przyjmuje się wiek 14 lat jako ograniczenie wieku.

Jak to powiedział pewien człowiek: jeśli będzie się powtarzało jakąś bzdurę wystarczająco długo to w końcu ludzie przyjmą ją jako prawdę :bialaflaga:

Link to post
Share on other sites

Raczej na zasadzie: A bo my siem z kolegami szczylami i mamy mniej niż 16 lat.

Generalnie jest na Pomorzu takie środowisko co to ma 14+ ale nie jest to środowisko dla "normalnych" ludzi. Geriatrycy pomorscy uważają, że dzieci zaledwie stały sie pełnoletnie ale nie dorosłe. I z własnych doświadczeń z zabaw via WMASG wszystkie zarzuty stawiane przez kolegów się potwierdzają (sic!).

Link to post
Share on other sites

No i to pewnie najbardziej boli młodych zapaleńców ASG (w tym mnie) że lepsze/większe eventy tylko 18+.

 

Nawiązując ogólnie do wszystkich tematów 18+.

Teoretycznie wszędzie mogę złamać nogę, wybić ząb lub zrobić coś innego. Raczej wątpię, że moi rodzice podaliby kogoś do sądu za to, że w czasie strzelanki stało

mi się coś "złego" (złamana noga, uszkodzone oko, itp.).

Po za tym nie skreślajcie wszystkich do 18 roku życia.

Jeżeli jedna osoba ze specyficznej rasy ludzi (załóżmy Murzyni) okradnie sklep i zabije kilka ludzi to czy cała reszta jest taka sama ? Zazwyczaj wszyscy tworzą takie stereotypy.

Jeżeli 16-latek dozna kontuzji podczas jakiejś imprezy i będziecie mieli z tego problemy to czy wszyscy są tacy sami ?

 

Co do pozwolenia pisemnego. Każdy z Was na pewno kiedyś miał 16-18lat i wie jak bardzo łatwo podrobić podpis dlatego też jestem za tym, żeby na pierwszą strzelankę/imprezę przyjechać z którymś z rodziców żeby wiedzieli jak to wygląda. Po za tym pewnie rodzice często podpisują takie deklaracje nawet nie wiedząc jak wygląda taka strzelanka i jakie stanowi zagrożenia. Syn/córka mówi że jedzie na strzelankę i trzeba coś podpisać. No to rodzic oczywiście się zgadza bo nie jest w pełni świadom co podpisuje.

 

Rodzic przyjeżdża na miejsce widzi jak to wygląda, spotyka się z kimś 18+, a ten mówi "To nie przedszkole i nie będziemy pilnować Pani/Pana syna/córki", bo taka jest prawda. Większość rodziców pewnie by się oburzyła i nie wyrażałaby zgody na takie "zabawy". Może zgadzacie się na udział kogoś nieletniego w strzelance ale nie jest to równoznaczne z tym że bierzecie odpowiedzialność za to co się stanie.

 

Jednych może ruszy to co napisałem, a innych nie. Dlatego proszę o rozważenie tego przy organizowaniu następnych imprez.

 

Pozdrawiam, Sebastian :)

 

@edit 20 Kwietnia,

Może lekko zboczyłem z tematu ale nic :)

Edited by los19
Link to post
Share on other sites

No i to pewnie najbardziej boli młodych zapaleńców ASG (w tym mnie) że lepsze/większe eventy tylko 18+.

 

Nawiązując ogólnie do wszystkich tematów 18+.

Teoretycznie wszędzie mogę złamać nogę, wybić ząb lub zrobić coś innego. Raczej wątpię, że moi rodzice podaliby kogoś do sądu za to, że w czasie strzelanki stało

mi się coś "złego" (złamana noga, uszkodzone oko, itp.).

Po za tym nie skreślajcie wszystkich do 18 roku życia.

Jeżeli jedna osoba ze specyficznej rasy ludzi (załóżmy Murzyni) okradnie sklep i zabije kilka ludzi to czy cała reszta jest taka sama ? Zazwyczaj wszyscy tworzą takie stereotypy.

Jeżeli 16-latek dozna kontuzji podczas jakiejś imprezy i będziecie mieli z tego problemy to czy wszyscy są tacy sami ?

 

Co do pozwolenia pisemnego. Każdy z Was na pewno kiedyś miał 16-18lat i wie jak bardzo łatwo podrobić podpis dlatego też jestem za tym, żeby na pierwszą strzelankę/imprezę przyjechać z którymś z rodziców żeby wiedzieli jak to wygląda. Po za tym pewnie rodzice często podpisują takie deklaracje nawet nie wiedząc jak wygląda taka strzelanka i jakie stanowi zagrożenia. Syn/córka mówi że jedzie na strzelankę i trzeba coś podpisać. No to rodzic oczywiście się zgadza bo nie jest w pełni świadom co podpisuje.

 

Rodzic przyjeżdża na miejsce widzi jak to wygląda, spotyka się z kimś 18+, a ten mówi "To nie przedszkole i nie będziemy pilnować Pani/Pana syna/córki", bo taka jest prawda. Większość rodziców pewnie by się oburzyła i nie wyrażałaby zgody na takie "zabawy". Może zgadzacie się na udział kogoś nieletniego w strzelance ale nie jest to równoznaczne z tym że bierzecie odpowiedzialność za to co się stanie.

 

Jednych może ruszy to co napisałem, a innych nie. Dlatego proszę o rozważenie tego przy organizowaniu następnych imprez.

 

Pozdrawiam, Sebastian :)

 

@edit 20 Kwietnia,

Może lekko zboczyłem z tematu ale nic :)

Tu nie chodzi o troskę o dzieci, a o chronienie własnego tyłka. Nie ważne kto i jak często robi sobie krzywdę - chodzi tylko i wyłącznie o to, że dorosły jak się nawet zabije to "na własną odpowiedzialność", a jak coś się stanie nieletniemu, to wierz mi, rodzice potrafią się zmienić nie do poznania.

Organizatorzy imprez mają wystarczająco zmartwień, żeby gryzła ich tam jeszcze świadomość, że ponoszą odpowiedzialność prawną jeśli komuś się coś stanie (a wypadki chodzą po ludziach, nawet tych odpowiedzialnych i ostrożnych).

Edited by Terkov
Link to post
Share on other sites

Teoretycznie tak, ale jeżeli rodzice zgadzają się na udział w takich imprezach wiedząc o ewentualnych zagrożeniach nie powinni mieć żadnych pretensji do innych uczestników czy samych organizatorów bo to oni sami wyrazili zgodę.

Link to post
Share on other sites

Wszystko musi być na papierze. Zawsze. Ludzie są różni i nikt nie będzie nadstawiał karku tylko dla tego, że komuś nie chce się załatwić podpisu. A, że i to bywa ryzykowne, to wielu ludzi decyduje się na limit 18+.

Jeśli chcesz organizować imprezy 12+ bez zezwoleń - droga wolna.

 

Choć szczerze to nie dostrzegam problemu z 16+ ze zgodą, jeśli rodzice się zgadzają, to i papierek podpiszą. Imprezy z niższym dopuszczalnym wiekiem mają dodatkową wadę: wielu "starszych" nie lubi się strzelać z dzieciakami, co dodatkowo zaniża średni wiek. :icon_razz2:

 

Stereotypy stereotypami, ale jak by na to nie patrzeć, skądś się biorą. Przynajmniej z bycia nieletnim można wyrosnąć. :happy:

Link to post
Share on other sites

No i właśnie o to mi chodzi.

A po za tym przez takie zezwolenie organizatorzy mogą mieć kłopoty bo każdy miał 16-18lat i wie jak łatwo podrobić podpis. Czytałem, że jeszcze trzeba do notariusza iść ale nie wiem jak jest.

A ja napisałem, że lepiej jak przyjadą rodzice i twarzą w twarz wyrażą zgodę bo jest to bardziej wiarygodne.

Chociaż jak rodzice zdecydują się na podanie sprawy do sądu to lepiej mieć coś takiego na papierze.

Dla tego dobrze by było kartka z podpisem a do tego na kilku imprezach żeby się pojawił rodzic.

Link to post
Share on other sites

Na terenie 3-miasta są nawet ekipy propagujące AS wśród nieletnich (sic !). Pechowo, lub nie, miałem okazje uczestniczyć w strzelance z grupa niepełnoletnich graczy. Powiem szczerzę, nawet mając w poważaniu pozwolenia i kwestie prawne, że zabawa była mocno średnia. Ci ludzie nie znali niektórych podstawowych zasad gry, a to tylko połowa ciekawostek. Wiem, że na żadną imprezę organizowana lub współorganizowaną przeze mnie nie wejdzie żaden młodzik poniżej 16 lat, a i ci w wieku 16 lat muszą być wcześniej sprawdzeni, dla mnie pozwolenie można rozbić o kant du... dużo to nie daje. Tu trzeba obycia.

Link to post
Share on other sites
Jeżeli jedna osoba ze specyficznej rasy ludzi (załóżmy Murzyni) okradnie sklep i zabije kilka ludzi to czy cała reszta jest taka sama ? Zazwyczaj wszyscy tworzą takie stereotypy.

Jeżeli 16-latek dozna kontuzji podczas jakiejś imprezy i będziecie mieli z tego problemy to czy wszyscy są tacy sami ?

 

 

Tak, owszem, wszyscy niepełnoletni są tacy sami. Nie jest to kwestia stereotypu, tylko prawa. Szesnastolatek nie może sam zaciągnąć kredytu, nie może kierować ciężarówką, nie może kandydować na radnego. W tym przypadku nie obchodzi mnie to, że potrafi sam się utrzymać i spłacić długi, nie obchodzi mnie, że kieruje ciężarówką lepiej, niż niejeden dorosły a na polityce zna się jak nikt inny. Jak nie może sam za siebie odpowiadać, to ja się z takim nie strzelam i tyle, chyba, że na strzelankę przyjdzie z ojcem.

Link to post
Share on other sites

Dread dokładnie wyłożył sedno problemu. Tu nie chodzi o awersję do osób 18- czy coś w tym rodzaju. Tu chodzi o to, żeby potem po prokuraturach różnych nie łazić. Nie masz 18 lat? jesteś dzieckiem w sensie prawnym i odpowiadają za ciebie rodzice.

Link to post
Share on other sites

Lat 18 nie mam, znam większość zasad i zanim wyjdę się postrzelać to doczytam resztę. Wg mnie nie powinniście tak od razu skreślać niepełnoletnich. No ale każdy ma swoje zasady i powinniśmy je uszanować jeżeli chcemy postrzelać.

No więc widzę, że raczej nie tolerujecie młodych 16-18lat na polu gry. I to najbardziej demotywuje. Nie wiem czy opłaca mi się dozbierać te 200zł i kupić jakąś replikę skoro nie będę miał gdzie postrzelać. Przecież rok nie będę strzelał do tarczy bo przecież się znudzi.

No ale nic udanej zabawy życzę :)

 

@edit.

A jeżeli przyjdę z jednym z rodziców raz-trzy razy na strzelankę i da Wam pełną gwarancje, że nie pociągnie nikogo z Was do odpwiedzialności to mogę przychodzić ? Ale tylko na tych 3 strzelankach byłby rodzic, a na reszcie już nie.

Trochę uciążliwe byłoby dla mojego Ojca, który prowadzi firmę jeździć ze mną na każdą strzelankę.

Jeżeli uznajecie coś takiego to dalej mam motywację żeby kupić replikę :)

 

Pozdrawiam,

Sebastian.

Edited by los19
Link to post
Share on other sites

Ad. Los19

 

Człowieku - gdzie i o czym Ty piszesz??? <mot de Cambronne> nas obchodzi czy będziesz się miał gdzie strzelać. Czujesz się "wystarczająco dorosły" do AS? To to jest właśnie Twoja pierwsze lekcja dorosłości: "dorosłe" życie ma swoje reguły do których trzeba się dostosować, a reszta świata w dupie ma co z tego powodu czujesz.

 

Fakt, że dupisz fleki na forum i to jeszcze w tym dziale, jest dla mnie wystarczający aby uznać Cię za absolutnie niedojrzałego do zabawy z dorosłymi. Od spraw prawnych abstrahując. Szukasz jeleni, którzy będą z Tobą strzelać? To rób to właściwym forum lokalnym, zamiast przekonywać społeczność ogólnopolską, że nieletni nie są tacy źli. Himmelherrgott...

Edited by Kuba
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...