Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Stylizacja WP Afgan


Recommended Posts

Chciałbym stylizowac WP w afganie (kolega napisal ze ISAF) i chce kupi to:

- Mundur WP (pustynny) lub spodnie wp pustynne i na górę polarek

- Buty mam

- Helm później

- Kamizelkę Chińczyk

- i tu mam problem, co wrzuci pod chińczyka (myślałem nad KLV)

 

Pomożecie panowie w doborze szpeju ?

Edited by jozio_pl
Link to post
Share on other sites
  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Proponuje przejrzeć fotogalerię na stronce www.isaf.wp.mil.pl. Zobaczysz trochę jak zestawienie sprzętu wygląda w praktyce. :wink:

 

 

Co do stylizacji to masz kilka opcji. Zależy jak bardzo chcesz się stylizować. Generalnie to sprawa wygląda tak:

 

Mundur - najlepiej kompletny w Panterze Pustynnej lub w Camogromie (tutaj głównie grupy bojowe z ostatnich zmian). Ewentualnie mieszanka (wz.93/pustynny). Możesz także na górę założyć polar, choć dużo rzadziej widać takie konfiguracje. Co do producenta to obojętnie. Najczęściej widać kontraktowe wz.124pi. Pojawiają się też produkty helikona i MIWO. Combatshirty też są stosowane.

 

Hełm - najlepszym wyborem był by wz.2005, jednak jest on dość ciężko dostępny. Najbardziej podobny do niego jest PSGAT. Jednak w tym wypadku obowiązkowo pokrowiec (wz.93 lub pustynny). Alternatywą może być MICH 2000 bo również od czasu do czasu widuje się je na głowach naszych. Jednak jest dużo rzadziej spotykany.

 

Kamizelka - do stylizacji wystarczy chińczyk. Ale jeśli chcesz być lepiej odwzorowany to proponuje KSP-12 lub KT-12/KP-12. Na wcześniejszych zmianach była bardzo często spotykana. Zwłaszcza w połączeniu z KLV. Dużo rzadziej z OLV (strasznie niewygodne połączenie). W okolicach V zmiany bardziej popularna stała się IBA w woodlandzie, czasem też w UCP. Zastąpiła ona KLV. W dalszym ciągu zakładano na nią KSP-12 lub KT-12/KP-12.

 

 

Jak wrzucisz KLV, pod chińczyka to będzie dobrze :wink:

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

ogólnie rzecz biorąc, po przeczytaniu książki zafganistanu.pl oraz obejrzenia większości fotek p.Ogdowskiego dochodzę do wniosku, że upodobnić się do PKW afganistan (szczególnie z ostatnich zmian) nie jest wcale trudno, bo, mówiąc kolokwialnie, chodzo w czym chco ;)

na jednym zdjęciu widać nawet wojaka w spodniach w pustynnej panterze, combatshircie w camogromie od helikona, z kamizelką (chyba scarab) w leśnej panterze, z pokrowcem na hełm w atacs'ie i chustą na szyji 3color xd tak więc nieco "elektrycznie" :)

Sam zacząłem "stylizować" się PKW Afganistan i na stanie mam spodnie w panterze leśnej, ripstop monowskie i bluzę TCU helikona równierz w leśnej panterze :P

Kamizelka to platecarrier w leśnej panterze przeszywaną z PC z miwo lubl. (tak tez sie zdarza), hełm to mich 2000 w foliage green.

Tak więc, w stylizacji (lub nawet reko) masz poniekąd wolną rękę, ponieważ polscy żołnierze w afganistanie mają sprzęt dostosowany do osobistych wygód, co daje Ci duże pole do popisu i dość mało ograniczeń.

Pamiętaj więc żeby na siłe nie kupować np. KLVki albo co gorsza OLVki bo prawie nikt już w tym nie chodzi bo w porównaniu do sprzętu teraz dostępnego, są poprostu niewygodne :)

 

a tak btw... czy ten miniberyl na 5 zdjęciu to replika asg? JA TEZ CHCE TAKIEGO? :<

Link to post
Share on other sites

Polecam się zapoznać z różnicą między stylizacją a rekonstrukcją. Przykładowo jeślibyś chciał robić reko jednej z dwóch ostatnich zmian co były to przygotuj się na duże wydatki. Kamizelki to nie Scaraby a UKO-M oraz UKO, które dostać graniczy z cudem. MICHy na głowach maja tylko żołnierze, którzy sobie kupili prywatnie lub załoganci KTO Rosomak. Ogólnie określ kolego okres na jakim byś się chciał wzorowac a my coś poradzimy, chociaż Sab już wszystko chyba napisał.

Edited by HellMaker666
Link to post
Share on other sites

Kolega zakładający temat pytał dość ogólnie, w dodatku o stylizację, wiec wszystkich szczegółów nie rozpisywałem. :icon_razz2: kajtoo5 po części masz racje. Jednak to dobieranie sprzętu takiego jaki się chce, aktualnie ustępuje. Moim zdaniem najbardziej widoczne było w okresie IV-VI zmiany. Wiadomo że cały ten sprzęt był albo kupiony z prywatnych pieniędzy, albo przehandlowany od Amerykanów za jakieś "fanty". Obecnie dalej się to widuje, jednak na znacznie mniejszą skalę. WP około 2010 roku wprowadziło kamizelkę UKO, następnie pojawiła się UKO II (Kandahar). W międzyczasie UKO przeszło jeszcze dwa razy drobne modyfikacje. Sprawa kamizelki balistycznej i oporządzeniowej została więc rozwiązana. Bo mało kto kupował za własne pieniądze coś pokroju SCARABa, lub komplet IBA + kamizelka z serii KP/KT, skoro mógł liczyć na to, że wojsko go wyposaży. Może nie najlepiej, ale jako tako. :wink: Podobna sprawa z wz.2005. Pierwsze wersje (z 3-punktowym zawieszeniem) były średnie. Jedynie kształt czerepu był całkiem fajny. Po wprowadzeniu nowego zawieszenia hełm stał się wygodniejszy. Lepsza stabilność, oraz doszła poduszka potyliczna zwiększająca komfort. Obecnie również większość hełmów to wz.2005 z 4-punktowym zawieszeniem. Więc tak samo jak z kamizelką nie ma już aż takiej potrzeby na kupno czegoś lepszego. Wiadomo że zawsze się zdarzą jakieś wyjątki. Przy REKO w dodatku powinno się używać raczej tego czego było najwięcej w danym okresie, albo zachować jakieś proporcje. A nie, że np. widziałem na fotce kolesia w spodniach wz.93 i bluzie w camogromie. Zbiorę chłopaków, kupimy takie komplety i będziemy mówić że robimy REKO :icon_razz2: No i HellMaker666 dobrze napisał. Podstawa to określenie okresu. Bo nawet stylizacji bez tego nie zrobimy :icon_razz2:

 

 

a tak btw... czy ten miniberyl na 5 zdjęciu to replika asg? JA TEZ CHCE TAKIEGO? :<

Owszem, replika ASG. Zbudowany na bazie cm.045. Jeśli chcesz, odezwij się na PW to dam Ci kontakt do kumpla, który go składał.

Link to post
Share on other sites
Prawdopodobnie rok 2008 - wnioskuję po tym, że kiedyś pewien żołnierz mówił o tym hełmie( wz.2005 z 4-punktowym fasunkiem ) "wz.2008".

Potwierdzam, również słyszałem że ten model był produkowany od 2008 r. Jednak na zdjęciach z Afganistanu widziałem je dopiero od V zmiany. (maj-październik 2009r.) Co ciekawe wersja z 3-punktowym zawieszeniem nadal była produkowana. (Bodajże w czasie VIII zmiany było widać wyraźny "wzrost popularności" starszej wersji.)

Link to post
Share on other sites
Guest Dawid4009

Koszerne jet też przerabianie fasunku w hełmie- Ci, którzy nie kupili MICHa, kupowali kompletne zawieszenie (fasunek?) od niego, i wciskali w te nasze wz2005 czy jak to się tam nazywa.

Te nowe UKO dostają szczęśliwcy, albo sztab(wymagania pola walki). Ja dostałem tą pierwszą wersję, w której zerwane były wszystkie (tak, wszystkie) palsy, zapewne celowe działanie jakiegoś szweja- nie wierzę że to aż taki marny sprzęt żeby się porwało. Rekonstrukcja nie wymaga UKO, bo ludzie noszą własny szpej. Począwszy od Miwo, przez Currahee, PSTG, MTG, aż po Flyye i Condora (tak!). Ja jedyne co mam "kontraktowe" to podkoszulki na handel z "hamerykanami", a nie jestem wyjątkowy- wielu chłopaków nosi to, co sobie kupi.

@Azur: nie za bardzo wiem o co chodzi z tymi naszywkami? Chyba że pisałeś o "speszal forses" a ja nie doczytałem:) Słońce mnie trochę zamroczyło więc może czegoś nie wyłapałem;)

Nie ma chyba łatwiejszej armii do stylizacji/rekonstrukcji, jak nasza w Afganistanie. Dowolność sprzętu, krojów munduru, hełmów, bajerów- partyzantka. Jedyną stałą, jaką obierasz, to pantera pustynna- czasami leśna, rzadziej multicam/multikama/camogrom.

Edited by Dawid4009
Link to post
Share on other sites

@Azur: nie za bardzo wiem o co chodzi z tymi naszywkami? Chyba że pisałeś o "speszal forses" a ja nie doczytałem:) Słońce mnie trochę zamroczyło więc może czegoś nie wyłapałem;)

Chodzi o to, że niektórzy uważają, że noszenie naszywek jednostek jest nie na miejscu, bo inni musieli na nie ciężko zapracować. Można to też odebrać jako podszywanie się pod żołnierzy danych jednostek.

Link to post
Share on other sites
Guest Dawid4009

Aaaa, to ja przepraszam za zamieszanie- mój betonowy mózg nie działa już tak sprawnie jak dawniej;) Myślałem że chodziło mu o to, że żołnierze nie noszą naszywek, co byłoby nietrafione, bo wielu z nas jest obwieszonych jak choinki na Boże Narodzenie;)

Edited by Dawid4009
Link to post
Share on other sites
Koszerne jet też przerabianie fasunku w hełmie- Ci, którzy nie kupili MICHa, kupowali kompletne zawieszenie (fasunek?) od niego, i wciskali w te nasze wz2005 czy jak to się tam nazywa.

Słyszałem kiedyś o takim działaniu, ale nie znajdywałem do tej pory jego potwierdzenia. Dzięki za tą informację. :wink:

 

Te nowe UKO dostają szczęśliwcy, albo sztab(wymagania pola walki). Ja dostałem tą pierwszą wersję, w której zerwane były wszystkie (tak, wszystkie) palsy, zapewne celowe działanie jakiegoś szweja- nie wierzę że to aż taki marny sprzęt żeby się porwało. Rekonstrukcja nie wymaga UKO, bo ludzie noszą własny szpej. Począwszy od Miwo, przez Currahee, PSTG, MTG, aż po Flyye i Condora (tak!). Ja jedyne co mam "kontraktowe" to podkoszulki na handel z "hamerykanami", a nie jestem wyjątkowy- wielu chłopaków nosi to, co sobie kupi.

A o tym to nie wiedziałem. Wydawało mi się, że jednak aktualnie WP używa więcej "kontraktów" niż wcześniej. Co jakiś czas spostrzegłem na zdjęciu coś prywatnego, lecz były to naprawdę nieliczne przypadki. Tymczasem widać że "samowyposażanie się" dale trwa bo sprzęt kontraktowy wciąż jest wątpliwej jakości lub jest nieosiągalny.

 

 

A tak na serio to chłopaki chcą mieć więcej zdjęć do fapowania :teeth:

Co racja to racja, również nie pogardził bym jakimiś nowymi fotkami do katalogu "XXX Afganistan" xD :icon_mrgreen:

 

Chętnie tez obejrzę te zdjęcia, bo na MP.net nuda a ne zAfganistanu też posucha.

O stronie PKW Afganistan nie wspinając, bo ostatnio też nic ciekawego tam nie ma w fotogalerii :icon_razz2:

Link to post
Share on other sites
Guest Dawid4009

Mam fotki z V zmiany na picassie. Z tej jeszcze jest ich niewiele, ale jak wrócę z gór to postaram się coś powrzucać. Co do zdjęć z oficjalnych stron- pamiętajcie że tam wszystko jest dokładnie selekcjonowane, i taki żołnierzyk co od stóp do głów ma swój sprzęt raczej się na tych zdjęciach nie pojawi;)

Za kilka dni będę znowu online, to jak się ogarnę to coś powrzucam.

Link to post
Share on other sites

trochę głupio wypowiadać mi się przy Dawidzie, który jest jednak bliżej tematu niż my wszyscy, ale postaram sie nie zbłaźnić:D

otóz, z tego co czytałem i rozmawiałem z żołnierzami PKW, to dozbrajanie się jest nadal zauważalne a UKO-jak wspomniał nasz ekspert :D- dostają tylko najbardziej potrzebujący sztabowcy xd (kochana Polsko).

Dlatego stwierdzenie, że polacy używają np. MICHów jest słuszne, bo tak naprawde używają czego chcą :P ponadto słyszałem (źródla niestety nie podam :<) że hełm wz2005 jest ściągnięty z niemieckiego schuberta (tak to sie pisze? ;/) i w dodatku, jest niezbyt dobrą jego kopią...

Dlatego też spotyka się przeróbki z fastunkiem od MICHa albo same hełmy MICH.

Teraz pytanie z troche innej beczki dotyczące Beryla. Mianowicie, czy macie może dojście gdzie możnaby nabyć kolbę teleskopową ?

tak samo części do miniberyla.

Oraz pytanko do Dawida: czy polacy w PKW nadal powszechnie używają "pośredniej" wersji Beryla? tj tej z przerobionym przednim łożem, ale jeszcze nie "afgańskiej"?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...