Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

imax b6 NiMh


Recommended Posts

Witam serdecznie, mam ładowarkę imax b6 i baterię 8,4v 1500mAh, wybieram program rozł/ład, ilość cykli 1, prąd ład 0,2A, rozł 0,4A i wciskam start 3sek. Ładowarka zaczyna rozładowywać i robi to pradem 0,3-0,4A zaczyna od 6,95V co widać po prawej stronie wyświetlacza. Po pewnym czasie osiąga wartość 2,95-3,00V!!!!!!!!!! To mi ta INTELIGENTNA ładowareczka rozwaliła batkę?!!!

 

Przerwałem i zadałem tylko ładowanie, dlaczego napięcie spadło tak nisko, co źle wpisałem w ładowarce?

Link to post
Share on other sites

A jakie ustawiłeś napięcie do którego ma rozładować batkę ładowarka?

 

A jak się to robi??????? gdzie i kiedy????? Chyba na tym polega mój problem, że nie umiem obsługiwać ładowarki, bo w instrukcji tego nie ma wprost: chcesz naładować pakiet nimh zrób to , to i to/ ustaw tyle gdy masz taką pojemność/ ustaw tyle jak masz takie napięcie i zmień na wartość jak bateria ma aktualnie tyle i tyle V. Teoria wydumana w opisie jak dla naukowców, a ja chcę tylko niezniszcyć baterii/pakietu aku i wykorzystać go jak najdłużej w przyszłości. Czy ktoś mi w tym pomoże?

Link to post
Share on other sites

Granicę rozładowania ustawiasz w tym samym miejscu, co prąd rozładowania (jedno krótkie kliknięcie "start" więcej).

 

Zauważ też, że ładowarka podaje napięcie chwilowe - jeśli masz zjechaną baterię i pod obciążeniem 0.5A napięcie na niej spada do tych 3V, to ładowarka tyle właśnie pokaże, pomimo napięcia 6-7V bez obciążenia.

Link to post
Share on other sites

Granicę rozładowania ustawiasz w tym samym miejscu, co prąd rozładowania (jedno krótkie kliknięcie "start" więcej).

 

Zauważ też, że ładowarka podaje napięcie chwilowe - jeśli masz zjechaną baterię i pod obciążeniem 0.5A napięcie na niej spada do tych 3V, to ładowarka tyle właśnie pokaże, pomimo napięcia 6-7V bez obciążenia.

 

OK, dzięki znalazłem, ale problem jeszcze większy się pojawił. Baterie 8,4V 1500mAh NiMH Firefoxa naładował tylko do 6,5V/sprawdzane na mierniku/ po podpięciu do repliki silniczek ani nie zaskowyczał, a na zwykłej ładowarce to daje czadu do 10,5V i działa kilka godzin na tej baterii. Tom se sprawił ajmaxa na maxa, oj, oj.... chyba pójdzie na aukcję./i jeszcze mi firefoxa popsuł/

Link to post
Share on other sites

Używaj trybu automatycznego... :bialaflaga:

 

i tu dochodzimy do sedna sprawy jak go włączyć, uaktywnić, wybrać - w instrukcji jest napisane: przytrzymaj jednocześnie dwa środkowe przyciski i zatwierdż enter/start. DUPA, DUPA, DUPA....... to nie działa - ciągle mam manual. To jak się to zmienia?

Link to post
Share on other sites

Wybierasz regulację prądu, wciskasz enter - wartość zaczyna migać. Wtedy wciskasz jednocześnie obie strzałki, potwierdzasz enterem.

 

Na razie wszystkie moje pytania dotyczą tylko bat NIMH, inne pytania dotyczące pakietów LiPo to za 3 lata jak zrobie licencjat z obsługi tej ładowarki

 

to na manualu ustawiam natężenie ładowania-dla NIMH 8,4V 1500mAh- 0,1C=0,2A a na automacie już nie muszę?

 

ok, to jeszcze jedno pytanie-w ustawieniach użytkownika znalazłem dopiero teraz wyłączanie tych denerwujących beepów,i jeszcze coś delta peak default i cut cap.5000mAh itp Czy te ustawienia powinienem zmienić podczas ładowania NIMH? Na manualu? a na automacie ????

 

.

Link to post
Share on other sites

Widzę, że tutaj to trzeba łopatologicznie. I od początku, bo tego twojego bełkotu za grosz nie mogę zrozumieć :-F

 

 

 

Żeby rozładować i naładować batkę Ni-mh potrzebujesz ustawić:

 

1. Prąd rozładowywania

2. Wartość napięcia, do jakiego batka ma być rozładowana

3. Prąd ładowania

4. Opcjonalnie możesz włączyć zabezpieczenia zapobiegające uszkodzeniu batki

 

 

1. Prąd rozładowywania ustawiasz ręcznie - ładowarka umożliwia to w zakresie 0,1 do 1 A.

2. Napięcie, do którego batka ma być rozładowana możesz ustawić albo ręcznie, albo automatycznie:

a) wybierasz tryb AUTO i masz spokój

b) wybierasz tryb ręczny i ustawiasz minimalną wartość napięcia na ogniwo pomnożoną przez liczbę ogniw. Wartość ta jest podawana różnie, najczęściej w zakresie 0,8V-1V na celę.

3. Prąd ładowania - tu również są 2 możliwości:

a) tryb AUTO - wybierasz go i ustawiasz maksymalny prąd, jakiego ładowarka może użyć

b) tryb ręczny - na "sztywno" ustawiasz prąd, jakim ma być ładowana batka

4. Zabezpieczenia - włącza się je z poziomu menu "user set program":

a) cut capacity - odcięcie ładowania po naładowaniu określonej liczby mAh. Boisz się o batkę - włączasz i ustawiasz jej nominalną pojemność (a najlepiej jakieś 110% jej nominalnej pojemności).

b) safety timer - odcięcie ładowania po określonym czasie. Używasz tylko wtedy, kiedy ładujesz w trybie manualnym i masz wyliczone ile będzie trwać ładowanie.

 

Delta-peak to zjawisko polegające na tym, iż w ładowanej batce przestaje rosnąć napięcie, a zaczyna spadać. W momencie wykrycia tego zjawiska, ładowarka kończy ładowanie.

Opcji dotyczących delta-peak NIE ZMIENIASZ, zostawiasz je domyślne (default). Nieumiejętna zmiana tych wartości może spowodować przeładowanie i popsucie baterii.

 

 

Jakieś pytania?

Link to post
Share on other sites

Nie mogę wejść w tryb auto, nie mogę po prostu nie, jak wybieram w ustawieniach nimh charge to widzę curent 0,2A i jak wciskam enter i mruga mi to 0,2A to jednoczesne wciskanie "<" ">" powoduje że mi albo rośnie albo maleje to natężenia ale tryb MAN jest ciągle , może mam nacisnąć jednocześnie < > i enter??? Wszystko to robię na niepodpiętej jeszcze baterii oczywiście.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Więc tak... :D

 

Mam Imaxa, mam baterię 7-ogniwową, 1200mAh, 1,2V na ogniwo. Wybrałem tryb "NiMH battery", do wyboru mam tylko natężenie ładowania (wybrałem 0,2A), rozładowanie - natężenie 0,4A, napięcie 7,1V - cykl DCHG>CHG (rozładowanie, potem naładowanie). Pytanie brzmi - czy robię to dobrze? :D Nie mam nigdzie tutaj opcji zabezpieczeń - mam wierzyć, że zrobi to automat?

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Cześć.Mam nadzieję,że mogę się dopisać do tematu.Jako świeżak ,podłączyłem NiMh 9,4v 1600 mAh do imaxa b6 z ustawieniami fabrycznymi.Doładowało mi baterię z 1000 mAh do 1600.Po rozładowaniu na strzelance za każdym razem ładuje mi teraz do 1000(około) mAh i nie wiem jak naładować ją do 1600.Czy to zapisało się w pamięci ładowarki czy jak?

Link to post
Share on other sites

A co ze stratą w postaci ciepła podczas ładowania? Imax zarejestruje to jako władowane miliampery, a bateria odda to w postaci ciepła. Ładuj jak najniższym prądem i zobacz ile wtedy wchodzi. Jak już więcej nie da rady to nic nie zrobisz, po prostu taka jest jej pojemność. Możesz co najwyżej zrobić pełny cykl rozładowania -> ładowania i zobacz wtedy ile władujesz.

Link to post
Share on other sites

A co ze stratą w postaci ciepła podczas ładowania? Imax zarejestruje to jako władowane miliampery, a bateria odda to w postaci ciepła. Ładuj jak najniższym prądem i zobacz ile wtedy wchodzi. Jak już więcej nie da rady to nic nie zrobisz, po prostu taka jest jej pojemność. Możesz co najwyżej zrobić pełny cykl rozładowania -> ładowania i zobacz wtedy ile władujesz.

Rozumiem twój tok myślenia,ale koleżka naładował mi ja na 1400 mAh.Strzeliłem jej dwa pełne cykle rozładuj-ładuj na najniższym prądzie,i teraz za trzecim razem naładowało już 1150 mAh i ładuje dalej:-)Czy to był jakiś efekt pamięci?I ją "zformatowałem" czy coś?
Link to post
Share on other sites

Teoretycznie NiMH nie ma efektu pamięci, ja nigdy nie miałem takich zjawisk, ładowałem ile imax uznał za stosowne i działało. Natomiast niektórzy "widzą" poprawę po zrobieniu pełnych cykli baterii na ładowarce, więc jeśli pojawiają się problemy, to co szkodzi spróbować.

Link to post
Share on other sites

Teoretycznie NiMH nie ma efektu pamięci, ja nigdy nie miałem takich zjawisk, ładowałem ile imax uznał za stosowne i działało. Natomiast niektórzy "widzą" poprawę po zrobieniu pełnych cykli baterii na ładowarce, więc jeśli pojawiają się problemy, to co szkodzi spróbować.

Dziwna rzecz.Tym razem ,po ustawieniu limitu na 1700 mAh,bateria naładowała się do tej wartości(przypominam że jej pojemność fabryczna to 1600mAh).Co teraz zrobić?Podwyższyć limit i zobaczyć co się stanie? Edited by walek666
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...