Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Polski modułowy pistolet maszynowy!?


Recommended Posts

Odwiedziłem dzisiaj stronę FB Łucznik i jakież było moje zaskoczenie, gdy natrafiłem na poniższy tekst:

"W drugiej połowie 2004 roku zakończono prace na modelami pistoletu maszynowego modułowego. Trwaja nad nimi badania w WITU."
Wychodzi na to, że co dwadzieścia lat w naszym kraju powstaje nowy pistolet maszynowy, pm wz.63, pm wz.84P, a tym razem... pm wz.05? :wink:
Link to post
Share on other sites
Chciałbym tylko spytać, po co? Może zamiast wyrzucać kasę na peem, który pewnie i tak nie będzie lepszy od MP5/P-90/MP-7, można było dopracować jeszcze trochę Beryla?

odpowiedź jest zapewne taka: Łucznik jako firma musi pozostać konkurencyjna na rynku. Opracowując nowy pistolet maszynowy jest szansa na zmiane broni w armii, policji SG, eksport do innych krajów czy choćby dla ochroniarzy. To bardziej inwestycja na inne rynki niż dla naszej armii (sprzedawanie np do państw bałtyckich które same nieposiadają fabryk bronii).

Link to post
Share on other sites

Jako patriocie, pozostaje mi tylko życzyć Łucznikowi powodzenia, chociaż uważam, że asystent głównego decydenta powninien mieć ksywę "Sancho Pansa". Kraje bałtyckie stać na broń z Oberndorfu lub z Liege, ale wpadamy tutaj na geopolitykę i międzynarodowe stosunki gospodarcze. Co do naszych firm ochroniarskich... to chyba fanaberią w warunkach wyszkolenia większości z nich byłoby fundowanie czegokolwiek lepszego niż BRS-99, taki "kałasz" w swojej kategorii (chodzi mi o cechy użytkowe, a nie o balistykę!!).

 

REMOV: dzięki za kolejną ciekawostkę, wierzę, że będziesz trzymał (jak zwykle) rękę na pulsie, czyli palec na kabłąku.

Link to post
Share on other sites

Dobra, już coś wiem, widziałem to cudo. Pokazano je dwa tygodnie temu na targach sprzętu policyjnego w Warszawie, w zasadzie model funkcjonalny tegoż, pod nazwą PMM.

 

Kształt jest umowny, na razie broń dostosowana jest do amunicji 9 mm x 19 Parabellum, nieoficjalnie mówi się również o nowym naboju małokalibrowym (prawdopodobnie 5,7 mm x 28). Ogólny układ podobny do MP5, to znaczy magazynek przed chwytem pistoletowym, na grzbiecie komory uniwersalna szyna montażowa. Co z tego wyniknie nie wiadomo, w każdym razie nad bronią pracuje WITU, prototypy wykonała FB Łucznik.

 

Modułowość polega na wymiennych lufach, ale jak dokładnie ma być realizowana, tego nie wiem. Na tym etapie broń jest nieco udziwniona, ma hydrauliczny lub pneumatyczny hamulec zamka.

Link to post
Share on other sites
Kraje bałtyckie stać na broń z Oberndorfu lub z Liege, ale wpadamy tutaj na geopolitykę i międzynarodowe stosunki gospodarcze.
Kraje bałtyckie korzystają z darowizn broni amerykańskiej (M16A1, M14), szwedzkiej (Ak4), izraelskiej (Galil) i innych (m.in. chińskich kbk typ 56-2 z finlandzkich zapasów).
REMOV: dzięki za kolejną ciekawostkę, wierzę, że będziesz trzymał (jak zwykle) rękę na pulsie, czyli palec na kabłąku.
Jasne, dodam tylko nieco tajemniczno, że to nie koniec nowości w tym roku. A, jest już Mini-Beryl z chwytem przednim i szynami montażowymi po obu stronach łoża, wygląda nieco zabawnie, zamówiła go ŻW, około 700 sztuk. A zamówiła, bo FB Łucznik zdecydowała się w końcu na zmianę tłumika na szczelinowy w miejsce tego dziwactwa, które było i dzięki któremu zarówno subkbk wz.89 Onyks jak i subkbk wz.96 Mini-Beryl nosiły dumne miana "spawarki", a WP tego nie zamawiały właśnie z uwagi na płomień wylotowy :wink:
Link to post
Share on other sites

peem_05_05.jpg

 

Źródło

 

(...) prototyp PMM – polskiego modułowego pistoletu maszynowego klasy PDW, skonstruowanego przez kapitana Andrzeja Wróblewskiego z WITU w Zielonce, a wyprodukowany w Fabryce Broni z Radomia. Broń ma hydrauliczny (albo pneumatyczny, testowane są oba rozwiązania) opóźniacz otwarcia półswobodnego zamka; na razie jest dostosowana do strzelania nabojem 9 mm x 19 Parabellum, lecz zastosowany system umożliwia stosowanie także nabojów mało- i mikrokalibrowych nowej generacji, takich jak 5,7 mm x 28 FN i 4,6 mm x 30 HK. Wzornictwo pistoletu pozostawia na razie sporo do życzenia, ale broń nawet w tej prototypowej formie wyglądała całkiem nieźle.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...