Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

IMAX b6 - Nie ładuje mah do pełna


Recommended Posts

Witam. Przeorałem całe forum ale nie znalazłem przypadku podobnego do mojego. Niedawno zakupiłem IMAX'a B6 do mojej batki GFC Energy 9,6V 1600mah. Podczas po zakończeniu rozładowywania i ładowania zauważyłem że doładowało mi zaledwie do 850mah. Rozładowywałem prądem 0,3A do 8,0V a ładowałem 0,5A. Czy to może być wina walniętej baterii? Czy może złych ustawień?

Link to post
Share on other sites

Zresztą 8.0 to raptem 1V na ogniwo. Można zejść i do 0.8V na ogniwo, czyli do 6.4V. Ale tak jak SirHawk wspominał, naprawdę mocno rozładowana bateria wskaże dopiero pojemność znamionową. Wynik jaki otrzymałeś moim zdaniem mieści się w normie.

Link to post
Share on other sites

@SirHawk myślę że po rozładowaniu baterii i ponownym ładowaniu powinna jednak osiągnąć okolice 1600mah, chyba że się mylę bo całkowicie zielony jestem w tych sprawach.

@Verb007 Ustawiłem 3 cykle, zobaczymy jaki będzie efekt. Czy te 1600 mah nie jest pojemnością nominalną? Czy mylę pojęcia.

 

Czyli mam rozumieć że podładowanie o ~850mah, przy rozładowaniu do 8,0V jest całkowicie normalne? To w takim razie gdzie się podziało te ~750 mah?

Link to post
Share on other sites

Kalibracja balansera wewnątrz ładowarki bo dla imaxa 4,2V które wyświetla zewnętrzny voltomierz to to nie jest 4.2v tylko inna wartość. Więc może dojść do prze/niedo ładowania ogniw.

 

Temat: http://www.epheli.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=printview&t=10668&start=0

 

Można podłączyć skalibrować z dobrze naładowanej baterii 6s lub stworzyć odpowiedni zasilacz ja emulujący dający na emulowane ogniwo 4.20V

Link to post
Share on other sites

Nie, ale kalibruje się również wskazania woltomierza ładowarki na zwykłym wejściu.

 

Podłączasz pakiet, włączasz ładowarkę z wciśniętymi przyciskami 2 i 4, jakimś co najmniej przyzwoitym woltomierzem/multimetrem sprawdzasz napięcie, ustawiasz takie samo na ładowarce i zatwierdzasz na koniec.

 

 

IMHO rozładowanie tylko do 1v na celę to prawdziwa przyczyna "problemu".

 

Zawsze warto też wypróbować ładowanie jeszcze niższym prądem, może nawet w granicach 0,2 a. Mam tak na starym i wytyranym KANie - po ładowaniu 0,5a weszła w niego zaledwie 1/4 nominalnej pojemności, a działał.jakby nie mógł, natomiast po naładowaniu mniejszym prądem wszystko wróciło do normy.

Link to post
Share on other sites

Kalibracja balansera wewnątrz ładowarki bo dla imaxa 4,2V które wyświetla zewnętrzny voltomierz to to nie jest 4.2v tylko inna wartość. Więc może dojść do prze/niedo ładowania ogniw.

 

Temat: http://www.epheli.pl...t=10668&start=0

 

Można podłączyć skalibrować z dobrze naładowanej baterii 6s lub stworzyć odpowiedni zasilacz ja emulujący dający na emulowane ogniwo 4.20V

Boże widzisz i nie grzmisz, co mu po balanserze jak on NiMh ładuje a nie LiPo. Balnser to se wykalibrować możesz jak masz pakiet LiPo 6S w pełni naładowany i jesteś 100% pewien że na każdej z jego cel jest identyczne napięcie. Czytanie ze zrozumieniem się kłania kolego...

NiMh rozładuj zawsze do 0,9V na cele ! Stare dobre rady byłego modelarza. Ładowanie niższymi prądami jeśli Ci się nigdzie nie śpieszy też jest jak najbardziej wskazane. Większymi prądami to możesz sobie tylko cele selekcjonowane ładować, a wszystkie akumulatory do replik to często gęsto są odpady niestety...

 

Zrób to o czym pisze viciok. Na pewno pomoże. Ładowanie i rozładowanie będzie po tym jeszcze bliższe prawdy a margines błędu ładowarki się zmniejszy.

Edited by verb007
Link to post
Share on other sites

Nieco sie gubie. Wiciok mowi ze rozladowywanie TYLKO DO 1V stanowi przyczyne problemu. Verb natomiast ze moge do 0,9V. To do ilu w koncu?

Jakbym napisal, ze AZ do 1v, to by oznaczało, że to za niskie napięcie. Napisałem TYLKO, czyli 1v to nadal napięcie za wysokie. Czytaj ze zrozumieniem, nie ma tu żadnej sprzeczności z tym, co napisał Verb.

Link to post
Share on other sites

Verb masz jakiś uraz z dzieciństwa? Sam naucz się czytać ze zrozumieniem. Kalibrując imaxa kalibrujesz tez miernik nazwijmy to główny, który mierzy V całej baterii.

 

A NiHm żeby wstał najlepiej ładować 0.1C czyli dla tej baterii prądem 85mAh. Ogniwo rozładować do 1V(mierzone pod obciążeniem)

Link to post
Share on other sites

Verb masz jakiś uraz z dzieciństwa? Sam naucz się czytać ze zrozumieniem. Kalibrując imaxa kalibrujesz tez miernik nazwijmy to główny, który mierzy V całej baterii.

 

A NiHm żeby wstał najlepiej ładować 0.1C czyli dla tej baterii prądem 85mAh. Ogniwo rozładować do 1V(mierzone pod obciążeniem)

Nie mam żadnego urazu a Ty musisz zrozumieć że kalibracja balansera to jedno a kalibracja "miernika" napięcia na baterii to drugie.

W imaxie są dwa tryby serwisowe, pierwszy do balansera drugi do miernika. Balanser kalibrujesz pakietem 6S miernik napiecia na każdej celi, a żeby skalibrować ogólny miernik dla pakietów to możesz użyć stabilizatora napięcia.

 

Dodam że drugi tryb serwisowy jest zablokowany we wszystkich imaxach B6 jakie miałem w rękach. I to właśnie w tym menu kalibrujesz całkowite napięcie na pakiecie.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...