Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Co sądzicie o khukri??


Recommended Posts

Jak w temacie. Co sądzicie o nożach khukri/kukri/khukuri?? Osobiście jestem oczarowany gurkhami i ich nożami. Kupiłem sobie rok temu khukri z allegro(lipna podróba, ale wtedy o tym nie wiedziałem :evil: ) Teraz mam zamiar kupić sobie khukri KA-BARa z military.pl

Link to post
Share on other sites

Nie tyle maczeta tańsza od pochwy, co po prostu elementy kompletu osobno wychodzą drożej. To khukri mają w military.pl. Niezbyt mi się podoba. W tygodniu pewno będę w Sopocie to zobaczę tą z KA-BARa i coś o nie j napiszę...

Link to post
Share on other sites

No z tym niepodobaniem to wiesz że różnie bywa. Mi się Khukri żadne nie podoba, Panga mi się podoba za to bardzo, ale jej nie kupię bo jest mi niepotrzebna. Jeżeli miałbym kupić jakąś maczete z CS to Khukri i nie tą za 700 tylko tą za 99. Są lapsze noże na które warto wydać te pozostałe 600 zł.

A co do możliwości przygotowania żarcia przy pomocy Khukri: można urąbać drzewo victorinoxem, ale lepiej machnąc kilka razy siekierą.

Takie Khukri to fajna sprawa bo niby jest do wszystkiego, ale tak naprawdę do niczego. Fajnie wygląda, klasyka, jest duże, robi wrażenie i wogóle, ale można znaleźć wiele innych narzędzi, które będą bardziej poręczne i użyteczne niż Khukri.

Link to post
Share on other sites

PA ;) Generalnie to kumpel jezdzi w biesy i rozne takie regularnie co roku na dlugie czasy, takie quasi survivale i uzywa M21 plus kukri i mowi, ze zestawu by na nic nie zamienil. Ja nie uzywalem kukri, bo nie mam potrzeby tak samo ty, czyli generalnie zawierzmy zdaniu ludzi co sie znaja na tym ;)

Link to post
Share on other sites

W wersji nepalskiej?? Znaczy, że z allegro? Bo ja takowy mam i żałuję-stal gówniana, szybko się tępi i pokrywa rdzawym nalotem, poza tym ostrze jest zbyt grube, gdyby było trochę cieńsze, to łatwiej by w drewno wchodziło, ale kosztem zmiany wyważenia...

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Co do Khukri (ale tego orginalnego ;) to nie wiem czy wiecie, ale orginalne maja troche gowniana stal ;)

Tzn z piora resoru samochodowego, i nie jest to bynajmniej bujda ^^"

Ma to jedna wade- Khukri jest cholernie wrazliwe na rdze, praktycznie trzeba je nasmarowac po kazdym uzyciu [dokladnie KAZDYM- ja raz uzywalem go do krojenia jablka, i do tej pory mam wzery na glowni :P ale pasta polerska zalatwia to od reki, tylko nie mam pod reka jakos ;)]

 

Kupujac taki noz albo wieszasz go pieknego na scianie lub w gablotce, albo sie nie przejmujesz estetyka ;)

 

Zreszta sami gurkhowie sie estetyka nie przejmuja, bedac u kowala mozna bylo sobie wybierac, gdyz kazda sztuka jest unikalna- ta wyszla grubsza/ciensza/krotsza/dluzsza ;)

niekiedy roznice byly calkiem spore ^^"

I co do glowni- ja mam 8", brat ma 9", i zdecydowanie odradzam 9'tke- ona juz praktycznie nadaje sie tylko na sciane, a 8'ka jest calkiem praktycza :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Nepalczycy

stale ostrzą swoje kukri, chociaż są one tak ostre, że nie wymagają żadnego ostrzenia

XD

 

No bo od czego jest maczeta? Napewno nie od tego aby sie nią można było golić :P

 

W nowoczesne stopy super-duper nowoczesne stopy metali z ktorym robia super-wypasione-noze-taktyczno-bojowe nie wnikam, ale z Kukri jest tak jak z kazda ciezsza bronia sluzaca do rabania a nie fechtunku [czyli miecz a nie szpada/floret ;]

Głownia wyostrzona na 'brzytwę' jest duzo bardziej podatna na wyszczerbienia kaleczące całe ostrze, podczas gdy na bardziej tępym ostrzu wystarczyło by wyklepać i byłoby jak nowe ;)

Najostrzejsza nawet zyletka wymieknie tam gdzie nawet najlichszy toporek sobie poradzi :P

A Kukri znakomicie sprawuje sie w roli maczety/toporka.

 

A do kompletu [i golnenia] jest np: nimravus benchmade'a ;)

Link to post
Share on other sites

Zdanie prywatne , nikogo do niczego nie zobowiązuje . :-P

Kukri , fajnie wygląda i nadaje się do rąbania w ograniczonym zakresie i generalnie na tym kończą się jego zalety. Miałem " oryginalną " kosę tzn. robioną przez Ghurka , przywiezioną z Libanu . Naprawdę żadna rewelacja , chociaż stal była co najmniej przyzwoita . Być może ja nie mogłem znaleźć dla niej rozsądnych zastosowań , ale do przyrządzania posiłków na biwaku na pewno się nie nadawała . Teraz jest " u ludzi" niech się inni martwią ;-) . A ja do rąbania używam siekierki .

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Dla uwieńczenia tematu o Kukri ColdSteel'a za 50zł, polecam przewertować temat "Kukrasek z Allegro - wrażenia + Spis Cudzołożnic czyli Posiadawaczy Powyższego" na knives.pl

 

Po lekturze tego tematu jednoznacznie można określić że ta "podróbka" CS'a na allegro za 50zł jest najlepszym nożem jaki można nabyć, i żaden inny nóż na świecie nie ma takiego stosunku ceny/jakości ;)

Patrząc po spisie ma go tam prawie całe forum, (i czasami więcej niż jedną sztukę ;)

Jak do tej pory są tylko dwa udokumentowane przypadki "zarżnięcia" tego kukri z allegro, co przy liczbie nabych egzemplarzy, i po tym jak u nich wyglądają testy jego (wycięcie+wykopanie i porąbanie sadu drzewek za pomocą kukri :green:) jest niespotykanym wynikiem :)

Link to post
Share on other sites

A po co komu w Polsce naostrzony bumerang ?? :D

 

90% wypadów "do lasu" powinno się obywać bez wycinania czegokolwiek... (prawo a jak jest w rzeczywistości to już indywidualne podejście każdego z nas),

jeżeli nie wycinamy drzew czy krzewów (bo nie wolno) tylko "pracujemy" nad jedzeniem czy ostrzymy "patyki" to chyba Khukri nie bardzo jest praktyczne? No chyba że się mylę.

Jak dla mnie za duże to to żeby razem z oporządzeniem jeszcze to "coś" nosić. Jeżeli "impreza" jest organizowana dla kilku osób to chyba i tak lepiej zabrać saperkę bo dużo bardziej uniwersalna.

 

Nie wiem dla mnie to tylko "wynalazek" na ścianę.

 

Ale z góry się poddaję egzekucji bo przyznam że traktuję noże i pochodne bardzo praktycznie, nie wazne jak to się nazywa i wygląda, jak dla mnie najlepszym był nóż zrobiony z ostrza traka wyglądął tak sobie, ale działał.

Link to post
Share on other sites

Kiedyś też nie wierzyłem w duże noże ale wyrosłem juz z tego :D Jak dla mnie kukri to podstawa w terenie na dłużej, jak sie nabedzie wprawy to zastąpi toporek, czasem saperke, nadaje sie też do precyzyjnej roboty (profil ostrza, miejsce zwęzone wyprowadzam na kamieniu "na brzytwe"), uzupełnione scyzorykiem do robienia żarcia daje fantastyczny zestaw. To kukri z allegro to fantastyczna sprawa, bo w tej cenie nie mam żadnych oporów używając i nadużywając noża :)

 

Jest tylko trocha loteria z kupnem - kupiłem ok 7 dla kilku osób i każdy wyglądał troche inaczej, różniły sie nawet profilem ostrza, ostrością, szlifem, pokryciem.

 

Kiedys jak znajde chwile chciałbym zmienic rekojeś na drewnianą full tang i może szlif.

Link to post
Share on other sites

Ja jestem jakby maniakiem kukri... (patrz. avatar ;) )

Posiadam kukri za 50zł z allegro-jest super. Rąbało się tym drzewka (w tym dęby) o średnicy 20cm (leżały, nie ciąłem żywych) i było bardzo dobrze.

Przymierzałem się kiedyś do kupna oryginału z Nepalu, ale cena transportu jest wyższa od ceny samego noża. A w te "oryginalne kukri robione przez Gurkęw Nepalu" jakoś nie wierzę...

 

Jeżeli kogoś to interere:

http://www.gurkhas-kukris.com/catalog/

Link to post
Share on other sites

Ja mam właśnie >>ten<<, standardowy model armijny

 

Natomiast brat ma >>tego<<, model paradny, nadający się właściwie chyba tylko na ścianę- za duuuuuży, mój jest dużo praktyczniejszy.

 

Rąbie się rzeczywiście bardzo ładnie, tylko trzeba się pilnować, i smarować po każdym użyciu, potrafi zardzewieć na oczach użytkownika :wink:

Ale w końcu od czego jest pasta polerska :)

 

A kukraska-allegraska i tak sobie kupię, bo nie żal będzie się na nim wyżywać kopiąc korzonki w lesie ;)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...